Cła i pozwolenia na towary przywożone i na towary wywożone w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 18 marca 1983 r.
w sprawie ceł i pozwoleń na towary przywożone i na towary wywożone w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą.

Na podstawie art. 11 ust. 2 i 3 oraz art. 15 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1975 r. Nr 10, poz. 56 i z 1981 r. Nr 20, poz. 99) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Ustanawia się cła:
1)
na towary przywożone z zagranicy:
a)
dla osób fizycznych oraz instytucji kościelnych i zakonnych - w wysokości określonej w taryfie celnej przywozowej, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanej dalej "taryfą niehandlową", z wyjątkiem, o którym mowa w lit. b),
b)
dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o wykonywaniu i organizacji rzemiosła, jeżeli przywóz towarów wiąże się z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą - w wysokości określonej w taryfie celnej stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 listopada 1975 r. w sprawie ceł na towary przywożone w handlowym obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. z 1975 r. Nr 40, poz. 210, z 1977 r. Nr 25, poz. 106 i z 1978 r. Nr 29, poz. 127), zwanej dalej "taryfą handlową", z wyjątkiem, o którym mowa w ust. 3;
2)
na towary wywożone za granicę - w wysokości określonej w taryfie celnej wywozowej, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, zwanej dalej "taryfą wywozową".
2.
Towary przywożone z zagranicy dla osób fizycznych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b), jeżeli przywóz tych towarów nie wiąże się z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą, podlegają cłu w wysokości określonej w taryfie niehandlowej.
3. 1
Przywożone z zagranicy środki transportu samochodowego i silniki do nich oraz ich zespoły i części podlegają cłu w wysokości określonej:
1)
w taryfie handlowej, jeżeli są przeznaczone dla mających siedzibę lub placówkę w Polsce międzynarodowych albo zagranicznych instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, z wyjątkiem zagranicznych osób prawnych i fizycznych prowadzących na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie drobnej wytwórczości,
2)
w taryfie niehandlowej, jeżeli są przeznaczone dla osób i jednostek organizacyjnych innych niż określone w pkt 1.

Rozdział  2

Zasady wymierzania cła określonego w taryfie niehandlowej i taryfie wywozowej.

§  2.
1.
Cło wymierza się według podanych w taryfach celnych podstaw wymiaru, przy czym groszowych końcówek sum do 50 gr nie pobiera się, a końcówki sum ponad 50 gr zaokrągla się wzwyż do złotego.
2.
Nie pobiera się cła, gdy suma należnego cła nie przekracza 50 zł.
§  3. 2
 
1.
Podstawą wymiaru cła od masy jest masa netto towaru, z wyjątkiem określonym w ust. 2. Jeżeli masa netto towaru nie jest podana przez producenta na oryginalnym opakowaniu lub nie jest podana w dokumentach towarzyszących przesyłce (certyfikat, atest kontrolny, specyfikacja, faktura itp.), lub podana budzi zastrzeżenia, a zważenie towaru bez opakowania nie jest możliwe lub mogłoby spowodować uszkodzenie towaru, za podstawę wymiaru cła przyjmuje się masę z bezpośrednim opakowaniem.
2.
Przy wymierzaniu cła od masy środków transportu samochodowego podstawą wymiaru cła jest masa ustalona przez zważenie.
3.
Podstawą wymiaru cła od wartości jest krajowa wartość towaru w dniu zgłoszenia do odprawy celnej. Wartość tę ustala urząd celny w oparciu o rachunki, świadectwa rzeczoznawców lub inne dowody.
§  4.
1.
Towary przywożone lub wywożone, wykonane przez połączenie różnych materiałów lub stanowiące mechaniczne mieszaniny różnych składników, oraz towary stanowiące komplety, zestawy lub połączenia kilku przedmiotów spełniających indywidualne funkcje, których w taryfach celnych nie wymieniono osobno, należy clić według pozycji obejmującej składnik decydujący o wartości towaru.
2.
Towary przywożone lub wywożone, rozłożone lub nie złożone, podlegają cłu według pozycji obejmującej takie towary złożone.
3.
Towary przywożone lub wywożone w stanie niekompletnym, których w taryfach celnych nie wymieniono osobno, podlegają cłu według pozycji obejmującej takie towary kompletne, jeżeli posiadają one zasadnicze elementy towarów kompletnych. Przez zasadnicze elementy należy rozumieć części decydujące o przeznaczeniu towaru lub stanowiące o jego wartości.
4.
Specjalne opakowania, nie używane zazwyczaj do pakowania towarów, podlegają ocleniu osobno według odpowiednich dla nich pozycji.
§  5. 3
Taryfa niehandlowa zawiera dwie kolumny stawek celnych, które stosuje się:
1)
stawki kolumny I - do towarów w ilościach nie przekraczających każdorazowo ilości podanej przy stawkach tej kolumny,
2)
stawki kolumny II - do towarów, dla których cło w kolumnie I nie jest ustanowione, oraz do nadwyżek towarów przekraczających ilości podane przy stawkach kolumny I.
§  51. 4
 
1.
Użyte w rozporządzeniu określenie "przesyłka" oznacza jednorazowy przewóz towaru za jednym dokumentem przewozowym oraz jednorazowy przewóz towarów przez osoby przekraczające granicę, z wyjątkiem, o którym mowa w ust. 2.
2.
Za jedną przesyłkę uważa się również towary przywożone z zagranicy za więcej niż jednym dokumentem przewozowym, jeżeli zostały równocześnie zgłoszone do odprawy celnej i urząd celny stwierdził w oparciu o dokumenty przewozowe, że są przeznaczone dla tego samego odbiorcy.

Rozdział  3

Zasady wymierzania cła określonego w taryfie handlowej.

§  6.
Cło wymierza urząd celny na zasadach określonych w przepisach § 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), z tym że do ustalania wartości celnej towarów przyjmuje się średnie kursy walut obcych w złotych dla płatności niehandlowych dla krajów I obszaru płatniczego i średnie kursy walut obcych w złotych dla krajów II obszaru płatniczego - ustalane przez Narodowy Bank Polski.

Rozdział  4

Pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów.

§  7.
1.
Przywóz i wywóz towarów przez osoby fizyczne nie wymaga pozwolenia, chyba że taryfy przywozowa lub wywozowa stanowią inaczej.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do obrotu towarowego z zagranicą, dokonywanego przez osoby fizyczne, jeżeli obrót ten wiąże się z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą na podstawie przepisów o wykonywaniu i organizacji rzemiosła.
§  8.
1.
Do wydawania pozwoleń upoważnia się:
1)
Główny Urząd Ceł - dla organizacji politycznych i społecznych, związków zawodowych oraz instytucji kościelnych i zakonnych,
2)
urzędy celne - dla osób i jednostek organizacyjnych innych niż określone w pkt 1.
2.
Urzędem celnym właściwym miejscowo do rozpatrywania wniosków o wydanie pozwolenia:
1)
na przywóz towarów jest urząd celny, który będzie dokonywał odprawy celnej ostatecznej towarów,
2)
na wywóz towarów jest urząd celny, do którego złożono wniosek, niezależnie od sposobu i miejsca przewożenia towarów przez granicę.
3.
Wniosek o wydanie pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów powinien wskazywać okoliczności uzasadniające udzielenie pozwolenia, a zwłaszcza wartość i przeznaczenie towarów oraz cel przywozu lub wywozu. Okoliczności przedstawione we wniosku powinny być potwierdzone odpowiednimi dokumentami, np. fakturami, specyfikacjami.
4.
Pozwolenie na przywóz lub wywóz towarów może obejmować towary przewożone partiami w terminie nie dłuższym niż 1 rok, jeżeli będą zgłoszone do odprawy celnej w tym samym urzędzie celnym.

Rozdział  5

Przepisy końcowe.

§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 12 czerwca 1981 r. w sprawie ceł i pozwoleń na towary przywożone i na towary wywożone w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. z 1981 r. Nr 16, poz. 75 i z 1982 r. Nr 4, poz. 31).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia 1983 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  5 TARYFA CELNA PRZYWOZOWA

Symbol Pozycja taryfy celnej i nazwa towaru Podstawy wymiaru cła
Systematycznego

Wykazu Wyrobów

jednostka miary towaru ilość towaru podlegająca cłu według kolumny I cło w złotych od jednostki miary towaru
kolumna I kolumna II
1 2 3 4 5 6
01 1. Węgiel i brykiety kg     bez cła
02 2. Paliwa (z wyjątkiem węgla i brykietów)

oraz przetwory paliw: paliwa ciekłe i

gazowe, oleje smarowe i specjalne, smary

plastyczne itp.; paliwa (bez drewna)

pozostałe i produkty ich przerobu itp.:

1) oleje smarowe i specjalne kg 10 kg 100 300
2) pozostałe kg bez cła
04 3. Wyroby hutnictwa żelaza kg     bez cła
05 4. Wyroby przemysłu metali nieżelaznych:        
1) metale szlachetne i wyroby z nich, z

wyjątkiem jubilerskich:

a) srebro i wyroby ze srebra kg 1.500
b) pozostałe metale szlachetne i

wyroby z nich

kg 100.000
2) pozostałe metale nieżelazne i wyroby

z nich:

a) folie, proszki i wyroby z nich kg 400
b) pozostałe kg 10
063 5. Łożyska: toczne, ślizgowe oraz części i

elementy łożysk

kg     bez cła
064 6. Narzędzia (również z napędem

mechanicznym): narzędzia metalowe do

skrawania metali; przyrządy i pomoce

obrabiarkowe; narzędzia i pomoce

rzemieślnicze oraz narzędzia do obróbki

drewna; narzędzia gospodarcze i sprzęt

podwórzowy, ogrodniczy i sadowniczy;

narzędzia, przyrządy i elementy do

obróbki plastycznej metali oraz

narzędzia diamentowe monokryształowe

kg     bez cła
0671 7. Artykuły metalowe gospodarstwa domowego

(bez sprzętu zmechanizowanego i wyrobów

jubilerskich): naczynia kuchenne i

gospodarcze, nakrycia stołowe, wyroby

nożownicze i pomocnicze, galanteria

metalowa, artykuły metalowe

gospodarstwa domowego pozostałe:

1) nakrycia stołowe srebrne kg 3.000
2) nożyki, taśmy do golenia i ostrza do

golenia

szt. 50 szt. bez cła 10
3) zapalniczki:
a) jednorazowego użytku szt. 5 szt. bez cła 200
b) pozostałe szt. 2 szt. 100 500
4) pozostałe kg 10
0672 8. Sprzęt do gotowania i ogrzewania

(nieelektryczny): kuchnie, piece

grzewcze, piekarniki, sprzęt do

gotowania i ogrzewania pozostały

kg     bez cła
0673

0679-3

9. Sprzęt gospodarstwa domowego

zmechanizowany: sprzęt do prania domowy,

sprzęt elektryczny do sprzątania oraz

czyszczenia pomieszczeń, sprzęt

elektryczny do mechanizacji prac

kuchennych domowych, sprzęt

nieelektryczny do mechanicznych prac

kuchennych, chłodziarki i zamrażarki

domowe, maszyny do szycia domowe,

zmechanizowany sprzęt gospodarstwa

domowego pozostały; zespoły i części

zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa

domowego

kg     bez cła
0675 10. Sprzęt sportowy i

turystyczny metalowy

(łącznie ze sprzętem

myśliwskim i wędkarskim):

1) sprzęt sportowy metalowy kg bez cła
2) broń palna sportowa,

pistolety startowe

szt. 800
3) broń pneumatyczna sportowa szt. 2.000
4) broń palna myśliwska:
a) śrutowa szt. 1 szt. 6.000 18.000
b) kulowa, śrutowo-kulowa szt. 1 szt. 20.000 40.000
5) pistolety gazowe szt. 20.000
6) pozostały kg bez cła
11. Kamienie szlachetne i

ozdobne - również

pochodzenia organicznego

oraz wyroby z nich; wyroby

jubilerskie, złotnicze,

grawerskie i pokrewne (oprócz

nakryć stołowych srebrnych

i srebrzonych) nawet z

kamieniami szlachetnymi i

ozdobnymi - również

pochodzenia organicznego:

1) kamienie szlachetne i

ozdobne - również

pochodzenia

organicznego oraz wyroby z

nich:

a) diament, szafir, rubin,

szmaragd, aleksandryt,

cymofan czyli kocie oko,

spinel szlachetny, euklaz

oraz perły prawdziwe

g 100
b) topaz, odmiany szlachetne

berylu oprócz szmaragdu,

cyrkon, worobiewit,

tenakit, granaty, opal

szlachetny, turkus

turmaliny, spodumen,

dioptaz, ametysty,

chryzopraz, kwarc

zadymiony, epidot, kość

słoniowa, koral prawdziwy

g   40
c) pozostałe, agat, nefryt,

jadeit, jaspis, onyks,

lazuryt, rodonit,

malachit, serpentyn,

agalmatolit, fluoryt,

bursztyn, gagat itp.

g   5
2) wyroby jubilerskie,

złotnicze, grawerskie,

medalierskie, brązownicze i

kowalstwa artystycznego,

dewocjonalia i wyroby kultu

religijnego, monety:

a) srebrne i srebrne złocone

z kamieniami szlachetnymi

i ozdobnymi - również

pochodzenia organicznego

g 60
b) srebrne i srebrne złocone

pozostałe

g 3
c) z pozostałych metali

szlachetnych nawet z

kamieniami szlachetnymi i

ozdobnymi - również

pochodzenia organicznego

kg 150
d) pozostałe kg 100
Pozostałe

z 06

12. Wyroby przemysłu metalowego pozostałe:

wyroby odlewni (łącznie z armaturą);

konstrukcje metalowe; wyroby metalowe

przemysłowe: wyroby z drutu, łańcuchy i

sprężyny, śruby i elementy złączne,

okucia metalowe, opakowania i pojemniki

metalowe oraz elementy do opakowań,

wyroby przemysłowe z blachy, sprzęt

pożarniczy i ochronny, wyposażenie i

sprzęt medyczno-sanitarny metalowy,

wyroby metalowe przemysłowe pozostałe,

skarbce metalowe: szafy, kasy pancerne,

kasety

kg     bez cła
0715

0715-7

13. Silniki spalinowe tłokowe:

zespoły i części silników

spalinowych tłokowych

(oprócz objętych pozycją

51):

1) silniki spalinowe do

środków transportu

samochodowego objętych

pozycjami 40 i 41

kg 750
2) pozostałe silniki

spalinowe

kg 40
3) pozostałe kg 750
074 14. Obrabiarki oraz maszyny i urządzenia do

obróbki metali: obrabiarki skrawające

do metali; maszyny do obróbki

plastycznej metali; obrabiarki i

urządzenia do obróbki metali z

zastosowaniem skoncentrowanej energii

oraz metodami: elektrochemiczną i

strumieniowo-ścierną; urządzenia do

spawania, cięcia (żłobienia) i

zgrzewania metali; urządzenia do

nanoszenia powłok; urządzenia do

obróbki cieplnej metali; części i

zespoły obrabiarek oraz maszyn i

urządzeń do obróbki metali

kg     bez cła
0772-1 15. Maszyny dziewiarskie szt.     bez cła
0794 16. Maszyny i urządzenia dla przemysłu

drzewnego

kg     bez cła
0796 17. Maszyny i urządzenia dla przemysłu

poligraficznego

kg     40
Uwaga: Na przywóz towarów objętych

niniejszą pozycją wymagane jest

pozwolenie.

Pozostałe

z 07

18. Maszyny i urządzenia oprócz wyżej

wymienionych): energetyczne, górnicze,

do wzbogacania paliw i kopalin oraz

koksownicze, hutnicze i odlewnicze;

aparaty, maszyny i urządzenia do

procesów chemicznych i przetwórstwa

produktów chemicznych, maszyny i

urządzenia do przerobu minerałów i

produkcji materiałów budowlanych,

maszyny i urządzenia dla przemysłu

lekkiego, spożywczego i dla pozostałych

gałęzi przemysłu; zespoły i części

maszyn i urządzeń:

       
1) maszyny i urządzenia specjalistyczne

do usług serwisowych środków

transportu samochodowego oraz ich

części

kg 40
2) pozostałe kg 10
081

082

19. Maszyny i urządzenia do robót

budowlanych, drogowych i

melioracyjnych; maszyny, urządzenia i

narzędzia rolnicze i dla gospodarki

leśnej

kg     bez cła
084 20. Maszyny i urządzenia dla

handlu i innych działów

gospodarki narodowej (bez

wag): maszyny i urządzenia

do sprzedaży i świadczenia

usług, pralnicze do

chemicznego czyszczenia i

farbowania - dla usług,

chłodnicze itp.; zespoły i

części maszyn i urządzeń

dla handlu i innych

działów gospodarki:

1) automaty do gier

rozrywkowych

(zręcznościowych)

osobno nie wymienione,

ich zespoły i części

kg 1.000
2) pozostałe kg bez cła
Pozostałe

z 08

21. Maszyny i urządzenia

(oprócz wyżej

wymienionych): dźwigowo-

transportowe, pompy i inne

przenośniki cieczy,

sprężarki do powietrza,

gazów i pary, dmuchawy,

pompy próżniowe i ssawy,

urządzenia techniki

powietrza, wentylacyjno-

klimatyzacyjne,

przekładnie, skrzynie

biegów, mosty napędowe,

sprzęgła i hamulce

sterowane, napędy i

sterowania hydrauliczne

oraz układy i elementy

pneumatyki siłowej, maszyny

do formowania, dozowania i

konfekcjonowania produktów;

części maszyn i urządzeń:

1) dla środków transportu

samochodowego objętych

pozycjami 40 i 41:

pompy, dmuchawy,

przekładnie, skrzynie

biegów, sprzęgła, hamulce

itp.

kg 750
2) pozostałe kg bez cła
091 22. Urządzenia do automatycznej regulacji i

sterowania

kg     bez cła
092 23. Systemy komputerowe i urządzenia

ETO oprócz modułów będących

jednocześnie urządzeniami

ogólnego użytku (magnetofonów,

odbiorników telewizyjnych,

dalekopisów, itp.):

 
1) mikrokomputery, ich moduły i

części zamienne oraz

urządzenia zewnętrzne

(monitory ekranowe, drukarki

itp.)

szt. bez cła
2) oprogramowanie operacyjne i

zastosowań dla systemów

komputerowych; nośniki

programów

kg bez cła
3) pozostałe kg 1.000
Uwaga: Na przywóz systemów

komputerowych objętych pkt 3

niniejszej pozycji wymagane

jest pozwolenie

0931-1 24. Maszyny i urządzenia do liczenia:
1) kasy sklepowe, kelnerskie, hotelowe

itp.

szt. 1.000
2) sumatory zapisujące, niezapisujące i

pozostałe

szt. 2 szt. 300 1.000
3) maszyny kalkulacyjne: ręczne,

elektryczne i elektroniczne:

a) maszyny kalkulacyjne kieszonkowe

(minikalkulatory)

szt. 1 szt. 500 2.000
b) pozostałe szt. 1 szt. 1.500 5.000
4) maszyny i urządzenia do liczenia

pozostałe: maszyny do księgowania,

maszyny do fakturowania itp.

kg 50
Uwaga: Za maszyny kalkulacyjne

"kieszonkowe" (minikalkulatory)

objęte pkt 3 lit. a) niniejszej

pozycji należy uważać maszyny

o masie nie przekraczającej 1 kg i o

pojemności licznika rezultatów do 12

cyfr.

0932-1 25. Maszyny i urządzenia do opracowywania

tekstów:

       
1) maszyny do pisania:
a) biurowe: ręczne, elektryczne,

automatyczne

szt. 1 szt. 2.000 5.000
b) walizkowe szt. 1 szt. 1.000 3.000
c) specjalne: dla niewidomych,

stenograficzne itp.

szt. bez cła
2) maszyny do adresowania, urządzenia

do wytłaczania tekstów

kg 20
0932-3 26. Urządzenia do reprodukcji dokumentów:

powielacze, kopiarki, kserografy,

urządzenia do reprodukcji dokumentów

pozostałe

kg     100
Uwaga: Na przywóz towarów objętych

niniejszą pozycją wymagane jest

pozwolenie.

Pozostałe

z 093

27. Maszyny i urządzenia organizacyjno-

technicznych środków pracy biurowej,

oprócz wyżej wymienionych

kg     100
0941

0942

28. Aparatura elektryczna do pomiarów

wielkości elektrycznych; aparatura

elektroniczna do pomiarów wielkości

elektrycznych; przyrządy elektroniczne

do pomiarów napięcia prądu, mocy i

energii, parametrów obwodów

elektrycznych i magnetycznych,

częstotliwości; przyrządy pomocnicze

elektronicznej aparatury pomiarowej

itp.

kg     200
0943 29. Aparatura do pomiarów wielkości

mechanicznych:

       
1) suwmiarki, mikrometry, czujniki,

sprawdziany, kątomierze, poziomice,

cyrkle drążkowe i sprężynowe itp.,

wzorce pomiarowe

kg 300
2) taksometry szt. 1 szt. 1.000 6.000
3) wagi: handlowe, osobowe itp.; wagi

wysokiej dokładności; przyrządy do

pomiaru gęstości oraz odważniki do

wag (oprócz odważników z metali

szlachetnych):

a) wagi wysokiej dokładności szt. 1 szt. 1.500 3.000
b) wagi pozostałe szt. 1 szt. 100 200
c) odważniki kg 10
d) przyrządy do pomiarów gęstości kg 500
4) pozostała kg 300
Uwaga: Odważniki z metali szlachetnych

podlegają cłu według pozycji 4.

0946

0949-6

30. Zegary wewnętrzne i osobiste;

części zegarów wewnętrznych i

osobistych:

1) zegary wewnętrzne: przenośne

i nieprzenośne, w tym budziki

szt. 1 szt. 100 500
2) zegarki osobiste w oprawie z

metali szlachetnych nawet z

kamieniami szlachetnymi i

ozdobnymi - również

pochodzenia organicznego

szt. 1 szt. 3.000 30.000
3) zegarki osobiste - pozostałe:
a) sprężynowe - bezkamieniowe szt. 1 szt. 100 500
b) pozostałe sprężynowe szt. 1 szt. 200 700
c) pozostałe naręczne szt. 1 szt. 300 1.000
d) pozostałe szt. 100
4) części zegarów wewnętrznych kg 200
5) części zegarków osobistych kg 10.000
Pozostałe

z 094

31. Aparatura pomiarowa oraz urządzenia

laboratoryjne - z wyjątkiem optycznych

i optyczno-mechanicznych (oprócz wyżej

wymienionych); aparatura do pomiarów

oraz badań własności i struktury

materiałów, aparatura do pomiarów

cieplnych, akustycznych i czasu,

aparatura pomiarowa specjalizowana,

urządzenia laboratoryjne; części

aparatury pomiarowej oraz urządzeń

laboratoryjnych

kg     300
095 32. Aparatura pomiarowa i naukowo-badawcza

optyczna i optyczno-mechaniczna;

mikroskopy oraz wyposażenie do

mikroskopów; przyrządy pomiarowe

geodezyjne i urządzenia do prac

geodezyjnych: niwelatory, teodolity

itp.; wyposażenie specjalne

geodezyjnych przyrządów pomiarowych;

przyrządy astronomiczne: lunety

amatorskie, lunety ziemskie itp.,

wyposażenie specjalne przyrządów

astronomicznych; przyrządy laserowe;

części aparatury pomiarowej i naukowo-

badawczej optycznej i optyczno-

mechanicznej

kg     300
0961-1

0961-2

33. Lunety (z wyjątkiem astronomicznych):

myśliwskie, sportowe itp.; lornety i

lornetki:

       
1) lunety (z wyjątkiem astronomicznych) szt. 1 szt. 500 1.500
2) lornetki teatralne i turystyczne szt. 2 szt. 200 600
3) pozostałe szt. 2 szt. 300 900
0962 34. Aparaty i sprzęt fotograficzny oraz

wyposażenie:

       
1) aparaty fotograficzne:
a) lustrzane szt. 1 szt. 1.000 2.000
b) atelierowe do dużych formatów szt. 1 szt. 2.000 6.000
c} pozostałe szt. 2 szt. bez cła 500
2) wyposażenie do aparatów

fotograficznych: obiektywy wymienne,

wizjery, dalmierze, filtry,

soczewki, osłony przeciwsłoneczne,

światłomierze, lampy błyskowe itp.,

sprzęt fotograficzny laboratoryjny:

powiększalniki fotograficzne i

kopiarki, maskownice, wywoływaczki,

kuwety, suszarki, obcinarki, lampy

fotograficzne laboratoryjne itd.

kg 200
0963 35. Kamery i projektory filmowe oraz

kinotechniczny sprzęt pomocniczy:

       
1) kamery filmowe 8 mm i projektory

kinowe 8 mm

szt. 1 szt. 500 2.000
2) kamery filmowe i projektory kinowe -

pozostałe

szt. 1 szt. 1.000 4.000
0964 36. Przyrządy do projekcji stałej i

urządzenia do fotograficznej

reprodukcji dokumentacji: rzutniki dla

dzieci, rzutniki małoobrazkowe,

episkopy, czytniki do mikrofilmów itp.

kg 2 szt. bez cła 50
0965 37. Wyroby do korekcji i ochrony wzroku:

lupy (lektorskie, składane

zegarmistrzowskie, włókiennicze itp.);

szkła okularowe - również w oprawach

(kontaktowe, pryzmatyczne, specjalne);

oprawy okularowe; okulary do ochrony

wzroku (przeciwsłoneczne, sportowe,

przemysłowe itp.); etui do okularów:

       
1) okulary przeciwsłoneczne szt. 2 szt. 40 100
2) pozostałe kg bez cła
Pozostałe

z 096

38. Przyrządy i wyroby optyczne i optyczno-

mechaniczne (oprócz wyżej

wymienionych); dalmierze, przyrządy

justerskie, wyposażenie przyrządów

obserwacyjnych i celowniczych; części

przyrządów i wyrobów optycznych i

optyczno-mechanicznych itp.

kg     300
097 39. Narzędzia, przyrządy, aparaty i

urządzenia medyczne oraz weterynaryjne:

do anatomii, anestezjologii, chirurgii

ogólnej i specjalistycznej, medycyny

ogólnej, do stomatologii, do

hydroterapii i terapii czynnościowej,

apteczne oraz laboratoryjne medyczne,

weterynaryjne, części do narzędzi,

przyrządów, aparatów i urządzeń

medycznych oraz weterynaryjnych; sprzęt

elektromedyczny i radiomedyczny;

aparaty i urządzenia elektromedyczne,

sprzęt rentgenodiagnostyczny, sprzęt

nukleomedyczny, radiodozymetryczny

medyczny itp.

kg     100
40. Samochody osobowe ogólnego

przeznaczenia i samochody

osobowe specjalizowane -

przeznaczone do przewozu

do 9 osób łącznie z

kierowcą; samochody

osobowo-ciężarowe (kombi):

1) z silnikiem spalinowym

samozapłonowym

(wysokoprężnym), oprócz

samochodów objętych pkt

3, o pojemności skokowej

silnika:

a) do 1.800 cm3 włącznie cm3 poj. sil. 600
b) powyżej 1.800 cm3 cm3 poj. sil. 900
2) z silnikiem spalinowym

z zapłonem iskrowym

(niskoprężnym) oprócz

samochodów objętych pkt

3, o pojemności skokowej

silnika:

a) do 1.600 cm3 włącznie cm3 poj. sil. 700
b) powyżej 1.600 cm3 cm3 poj. sil. 1.000
3) samochody bez silnika

spalinowego (z

silnikiem wymontowanym

lub nie zamontowanym i

nie zgłoszonym razem z

samochodem do odprawy

celnej) lub z silnikiem

spalinowym, którego dane

techniczne nie

odpowiadają

konstrukcyjnie typowi

samochodu

kg 1.500
4) pozostałe kg 700
Uwaga 1: Samochody objęte niniejszą pozycją podlegają cłu podwyższonemu o 50%, jeżeli od roku wyprodukowania samochodu do roku zgłoszenia go do odprawy celnej upłynęło więcej niż 5 (pięć) lat, wliczając rok kalendarzowy, w którym samochód został wyprodukowany, jak również rok kalendarzowy, w którym samochód został zgłoszony do odprawy celnej.
Cłu podwyższonemu o 50% podlegają również samochody, których roku produkcji nie można ustalić w czasie odprawy celnej.
Uwaga 2: Przy ustalaniu stawki celnej od samochodów objętych pkt 1 i 2 niniejszej pozycji ułamkową część liczby wyrażającej pojemność skokową silnika zaokrągla się według zasady:
- do 0,5 cm3 - w dół,
- powyżej 0,5 cm3 - w górę.
Uwaga 3: Samochody objęte pkt 1 i 2 niniejszej pozycji, zgłoszone do odprawy celnej z silnikami, których rodzaju i (lub) pojemności skokowej nie można ustalić w czasie odprawy celnej, podlegają cłu według pkt 3 niniejszej pozycji.
41. Samochody ciężarowe i

ciągniki drogowe;

samochody z wyposażeniem

do specjalnych celów na

podwoziach samochodów

ciężarowych; autobusy:

1) z silnikiem o

pojemności skokowej do

3.000 cm3 włącznie,

oprócz samochodów

objętych pkt 3:

a) spalinowym

samozapłonowym

(wysokoprężnym)

cm3 poj. sil. 200
b) spalinowym z

zapłonem iskrowym

(niskoprężnym)

cm3 poj. sil. 300
2) pozostałe z silnikiem

spalinowym, oprócz

samochodów objętych pkt

3:

a) samozapłonowym

(wysokoprężnym)

cm3 poj. sil. 100
b) z zapłonem iskrowym

(niskoprężnym)

cm3 poj. sil. 150
3) pojazdy samochodowe bez

silnika spalinowego (z

silnikiem wymontowanym

lub nie zamontowanym i

nie zgłoszonym razem z

samochodem do odprawy

celnej) lub z silnikiem

spalinowym, którego dane

techniczne nie

odpowiadają

konstrukcyjnie typowi

samochodu

kg 300
4) pozostałe kg 60
Uwaga 1: Samochody objęte niniejszą pozycją podlegają cłu podwyższonemu o 20%, jeżeli od roku wyprodukowania samochodu do roku zgłoszenia go do odprawy celnej upłynęło więcej niż 5 (pięć) lat, wliczając rok kalendarzowy, w którym samochód został wyprodukowany, jak również rok kalendarzowy, w którym samochód został zgłoszony do odprawy celnej.
Cłu podwyższonemu o 20% podlegają również samochody, których roku produkcji nie można ustalić w czasie odprawy celnej.
Uwaga 2: Przy ustalaniu stawki celnej od samochodów objętych pkt 1 i 2 niniejszej pozycji ułamkową część liczby wyrażającej pojemność skokową silnika zaokrągla się według zasady:
- do 0,5 cm3 - w dół
- powyżej 0,5 cm3 - w górę.
Uwaga 3: Pojazdy samochodowe objęte pkt 1 i 2 niniejszej pozycji, zgłoszone do odprawy celnej z silnikami, których rodzaju i (lub) pojemności skokowej nie można ustalić w czasie odprawy celnej, podlegają cłu według pkt 3 niniejszej pozycji.
1026 42. Przyczepy i naczepy,
1027 nadwozia i podwozia
1029 samochodowe, podwozia

przyczep i naczep oraz

zespoły i części do

sprzętu transportowego

samochodowego oprócz

objętych pozycjami 13 i

51; zespoły i części

nadwoziowe i podwoziowe:

mechanizmy kierownicze,

wały napędowe, mosty

napędowe, chłodnice, koła

jezdne itp.; elementy i

akcesoria do pojazdów

samochodowych:

1) przyczepy i naczepy

mieszkalne i kempingowe

kg bez cła
2) przyczepy i naczepy

pozostałe

kg bez cła
3) pozostałe kg 600
103 43. Ciągniki uniwersalne (rolnicze): kołowe,

gąsienicowe i półgąsienicowe; zespoły i

części ciągników uniwersalnych:

1) ciągniki uniwersalne (rolnicze) kg 2 szt. bez cła 20
2) pozostałe kg 20
1041 44. Motocykle, skutery, motorowery:        
1) motocykle i skutery - o pojemności

silnika:

a) do 125 cm3 włącznie szt. 1 szt. 1.000 4.000
b) powyżej 125 cm3 do 350 cm3

włącznie

szt. 1 szt. 2.000 8.000
c) powyżej 350 cm3 szt. 1 szt. 3.000 12.000
2) motorowery szt. 1 szt. 500 2.000
1042-111 45. Wózki motocyklowe inwalidzkie szt.     bez cła
1043 46. Rowery i pojazdy rowerowe: rowery

normalne: turystyczne, turystyczno-

sportowe, sportowe; z motorkiem,

wyścigowe, młodzieżowe, dziecięce,

specjalne; wózki i przyczepy rowerowe,

wózki dziecięce itp.

szt.     bez cła
1048

1049

47. Części motocykli, skuterów,

motorowerów, wózków motocyklowych,

rowerów i pojazdów pochodnych; ramy,

widelce przednie, wahacze, elementy

resorujące (amortyzatory), błotniki,

osłony boczne i zbiorniki, kierownice,

koła, elementy kół, siodła itp.

kg     80
Pozostałe

z 10

48. Środki transportu, zespoły i części

środków transportu (oprócz wyżej

wymienionych)

kg     20
1133 49. Oprawy oświetleniowe i pomocniczy

sprzęt oświetleniowy; oprawy

oświetleniowe przemysłowe, zewnętrzne i

do pomieszczeń użyteczności publicznej;

oprawy oświetleniowe mieszkaniowe:

sufitowe, ścienne, podłogowe, stołowe

itp., projektory oświetleniowe, latarki

elektryczne; sprzęt oświetleniowy

pomocniczy, abażury itp.

kg     bez cła
1134 50. Akumulatory elektryczne i baterie

galwaniczne:

1) akumulatory kg 2 szt. bez cła 50
2) baterie galwaniczne miniaturowe,

służące do zasilania zegarków, aparatów

słuchowych, minikalkulatorów itp.

szt. 4 szt. bez cła 100
3) pozostałe kg bez cła
1135 51. Wyposażenie elektryczne i elektroniczne

do pojazdów i silników spalinowych (z

wyjątkiem wyposażenia pojazdów

szynowych): prądnice i regulatory,

silniki elektryczne, reflektory,

lampy, urządzenia sygnalizacyjne,

urządzenia zapłonowe, osprzęt

instalacyjny itp.:

1) świece zapłonowe szt. 10 szt. 20 150
2) pozostałe kg 600
1136 52. Sprzęt elektrotechniczny gospodarstwa

domowego i przeznaczenia osobistego;

urządzenia elektryczne grzejne:

kuchnie, piekarniki i rożna, grzałki,

garnki, imbryki, prodiże, suszarki,

żelazka, prasowalnice, warniki itp.;

wyroby elektrotechniczne przeznaczenia

osobistego: do golenia, do strzyżenia,

do masażu, do suszenia itp.; wyroby

elektryczne wentylacyjne itp.

szt./kg     bez cła
1152 53. Urządzenia elektroniczne zawodowe

(oprócz osobno wymienionych): nadajniki

radiofoniczne i telewizyjne itp.:

1) automaty muzyczne szt. 30.000
2) pozostałe kg 100
Uwaga:
Na przywóz towarów objętych pkt 2 niniejszej pozycji wymagane jest pozwolenie.
1153-1 54. Odbiorniki radiofoniczne:
1) stołowe szt. 1 szt. 1.000 2.500
2) przenośne turystyczne szt. 1 szt. 2.000 5.000
3) samochodowe szt. 1 szt. 1.000 2.500
4) turystyczno-samochodowe szt. 1 szt. 2.000 5.000
5) tunery szt. 1 szt. 1.000 2.000
6) amplitunery - odbiorniki

stereofoniczne bez głośników

szt. 1 szt. 4.000 10.000
7) pozostałe szt. 1 szt. 1.000 2.000
Uwaga 1: Odbiorniki objęte pkt 1, 2, 3, 4 i 5 niniejszej pozycji - stereo- i kwadrofoniczne podlegają cłu podwyższonemu o 100%.
Uwaga 2: Kolumny głośnikowe nawet technicznie i wzorniczo dostosowane do odbiorników radiofonicznych objętych niniejszą pozycją oraz słuchawki elektrostatyczne - zgłoszone do odprawy celnej razem z tymi odbiornikami podlegają cłu według pozycji 62 taryfy.
1153-2 55. Odbiorniki telewizyjne:
1) z ekranem do odbioru

czarno-białego, z zasilaniem

sieciowym

szt. 1 szt. 2.000 6.000
2) z ekranem do odbioru

kolorowego, z zasilaniem

sieciowym

szt. 1 szt. 10.000 30.000
3) przenośne turystyczne:
a) z ekranem do odbioru

kolorowego

szt. 1 szt. 6.000 12.000
b) pozostałe szt. 1 szt. 1.000 1.500
4) pozostałe szt. 1 szt. 1.000 1.500
Uwaga: Odbiorniki telewizyjne objęte niniejszą pozycją - stereofoniczne podlegają cłu podwyższonemu o 100%
1153-3 56. Zestawy kombinowane

elektronicznego sprzętu

powszechnego użytku:

1) typu kompakt - w jednej

obudowie:

a) radio-magnetofon szt. 1 szt. 5.000 10.000
b) radio-odtwarzacz szt. 1 szt. 4.000 8.000
c) radio-gramofon szt. 1 szt. 4.500 9.000
d) radio-telewizor-

magnetofon

szt. 1 szt. 9.000 18.000
e) radio-telewizor-

gramofon

szt. 1 szt. 6.500 13.000
f) radio-magnetofon-

gramofon

szt. 1 szt. 6.000 12.000
g) radio-telewizor szt. 1 szt. 5.000 10.000
h) magnetofon-telewizor szt. 1 szt. 6.500 13.000
i) gramofon-telewizor szt. 1 szt. 4.500 9.000
2) pozostałe - oprócz

zestawów segmentowych

typu wieża

szt. 1 szt. 5.000 10.000
Uwaga 1: Zestawy kombinowane objęte niniejszą pozycją:
a) monofoniczne z odbiornikiem

telewizyjnym do odbioru

kolorowego podlegają cłu

podwyższonemu o 50%,

b) stereo- i kwadrofoniczne

podlegają cłu podwyższonemu

o 50%,

c) stereo- i kwadrofoniczne z

odbiornikiem telewizyjnym

do odbioru kolorowego

podlegają cłu podwyższonemu

o 100%,

d) z magnetowidem podlegają

cłu podwyższonemu o 200%.

Uwaga 2: Kolumny głośnikowe, nawet technicznie i wzorniczo dostosowane do sprzętu objętego niniejszą pozycją, oraz słuchawki elektrostatyczne - zgłoszone do odprawy celnej razem z tym sprzętem podlegają cłu według pozycji 62 taryfy.
Uwaga 3: Zestawy kombinowane segmentowe - typu wieża podlegają cłu w wysokości sumy cła od poszczególnych urządzeń wchodzących w skład zestawu.
1153-4 57. Sprzęt elektroakustyczny i

elektrowizyjny

powszechnego użytku:

1) gramofony cyfrowe -

dyskofony -

odczytywacze dysków

dźwiękowych

szt. 1 szt. 20.000 60.000
2) gramofony pozostałe szt. 1 szt. 2.000 6.000
3) magnetofony szt. 1 szt. 2.000 6.000
4) odtwarzacze szt. 1 szt. 1.000 3.000
5) dyktafony szt. 1 szt. 1.000 3.000
6) gramowidy - dyskowidy -

odczytywacze dysków

wizyjnych

szt. 1 szt. 20.000 60.000
7) magnetowidy i

odtwarzacze wizji i

dźwięku

szt. 1 szt. 20.000 60.000
8) tunery TV - tunery

wideo

szt. 1 szt. 20.000 60.000
9) monitory obrazu szt. 1 szt. 4.000 12.000
10) pozostałe - oprócz

zestawów segmentowych

typu wieża

szt. 1 szt. 5.000 15.000
Uwaga 1: Magnetofony, dyktafony, gramofony oprócz cyfrowych i odtwarzacze objęte niniejszą pozycją - stereo- i kwadrofoniczne podlegają cłu podwyższonemu o 100%.
Uwaga 2: Kolumny głośnikowe, nawet technicznie i wzorniczo dostosowane do sprzętu objętego niniejszą pozycją, oraz słuchawki elektrostatyczne - zgłoszone do odprawy celnej razem z tym sprzętem podlegają cłu według pozycji 62 taryfy.
Uwaga 3: Zestawy adiowizualne lub muzyczno-audiowizualne segmentowe - typu wieża podlegają cłu w wysokości sumy cła od poszczególnych urządzeń wchodzących w skład zestawu.
1153-9 58. Elektroniczny sprzęt

powszechnego użytku -

pozostały:

1) aparaty dla źle

słyszących

szt. bez cła
2) przedwzmacniacze szt. 1 szt. 3.000 9.000
3) wzmacniacze szt. 1 szt. 4.000 12.000
4) korektory

częstotliwości

akustycznej:

a) parametryczne szt. 1 szt. 3.000 9.000
b) graficzne szt. 1 szt. 3.000 9.000
5) elektroniczne gry

telewizyjne

szt. 1 szt. 2.000 4.000
6) kamery telewizyjne i

magnetowidowe

szt. 1 szt. 20.000 60.000
7) przenośne kamery

telewizyjne z

wbudowanymi

magnetowidami; systemy

mikrowizyjne -

magnetowid, mikrofon,

kamera do nagrywania

barwnych obrazów - we

wspólnej obudowie

szt. 1 szt. 50.000 150.000
8) projektory telewizyjne

(wideoskopy)

szt. 15.000
9) pozostały kg 2.000
1154 59. Źródła światła elektryczne i ich

elementy: żarówki, lampy wyładowcze,

lampy specjalne, promienniki

podczerwieni i nadfioletu, źródła

promieniowania spójnego (lasery) itd.

szt.     bez cła
1155 60. Lampy elektronowe:        
1) kineskopy, lampy rentgenowskie szt. 1 szt. 300 1.500
2) pozostałe szt. 30
1156 61. Elementy półprzewodnikowe: diody,

tranzystory, układy scalone itp.:

       
1) układy scalone szt. 40
2) pozostałe szt. 20
Pozostałe z 11 62. Wyroby przemysłu

elektrotechnicznego i

elektronicznego (oprócz wyżej

wymienionych): prądnice, silniki

itp.; transformatory i

autotransformatory,

kondensatory, prostowniki,

dławiki, aparatura rozdzielcza,

łączeniowa i zabezpieczająca

wysokiego i niskiego napięcia;

przewody gołe i nawojowe; kable

elektroenergetyczne,

sygnalizacyjne, telefoniczne

itp.; sprzęt instalacyjny,

urządzenia bezpieczeństwa ruchu,

urządzenia telekomunikacji

przewodowej, części i podzespoły

typowe dla wyrobów przemysłu

elektrotechnicznego i

elektronicznego itp.:

  1) głośniki i kolumny głośnikowe wat mocy znamionowej 2 szt. 50 100
2) słuchawki elektrostatyczne para 1 para 1.000 3.000
3) mikrofony szt. 1 szt. 1.000 3.000
4) pozostałe kg 500
122 63. Produkty nieorganiczne:        
1) związki nieorganiczne metali

szlachetnych:

a) srebra kg 1.500
b) pozostałych kg 100.000
2) pozostałe kg 20
123 64. Nawozy sztuczne (z wyjątkiem

wapniowych) oraz składniki chemiczne

mieszanek paszowych: nawozy: azotowe,

fosforowe, potasowe, wieloskładnikowe

itp.; składniki chemiczne mieszanek

paszowych (bez farmaceutycznych):

azotowe, fosforowe i pozostałe

kg     bez cła
1245 65. Barwniki syntetyczne kg 2.000
1246 66. Pestycydy: koncentraty, zoocyty -

owadobójcze i inne preparaty użytkowe,

grzybo- i bakteriobójcze, chwastobójcze

- preparaty użytkowe itp.

kg     bez cła
1249-1 67. Środki zapachowe syntetyczne kg 15.000
1249-2 68. Esencje i pasty aromatyczne spożywcze kg 4.000
Pozostałe

ze 124

69. Produkty organiczne (oprócz wyżej

wymienionych)

kg     40
126 70. Tworzywa sztuczne i kauczuki

(naturalne, syntetyczne i ich lateksy)

kg     20
128 71. Środki chemiczne pomocnicze dla

przemysłu

kg     300
Pozostałe

z 12

72. Wyroby przemysłu chemicznego - oprócz

wyżej wymienionych

kg     40
131 73. Farby i lakiery: pigmenty nieorganiczne

i farby suche; wyroby lakierowe olejne

i olejno-żywiczne, ftalowe, ftalowe

modyfikowane i pozostałe, celulozowe,

spirytusowe, asfaltowe, asfaltowe

modyfikowane i bitumiczne, emulsyjne

(na dyspersjach wodnych) i na żywicach

wodorozcieńczalnych, na żywicach

syntetycznych; rozcieńczalniki,

materiały pomocnicze do wyrobów

lakierowych i środki do polerowania

powłok lakierowych z tworzyw sztucznych

oraz spoiwa i pokosty, farby graficzne

(drukarskie) oraz materiały pomocnicze

dla przemysłu poligraficznego, farby i

emalie ceramiczne i szklarskie, farby i

pasty z metali szlachetnych itp.:

       
1) farby graficzne (drukarskie) oraz

materiały pomocnicze dla przemysłu

poligraficznego

kg 40
2) farby i pasty z metali szlachetnych kg 2.000
3) pozostałe kg 20
Uwaga: Na przywóz towarów objętych pkt 1

niniejszej pozycji wymagane jest

pozwolenie.

1321 74. Wyroby tłuszczopodobne i

tłuszczopochodne - naturalne i

syntetyczne: kwasy tłuszczowe,

tłuszczopoty, lanolina, oleina,

stearyna, glicerol

kg     300
1322

1323

75. Środki do prania i mycia: mydła, pasty,

płyny, proszki i granulki - do prania,

mydła techniczne, mydła półtoaletowe,

toaletowe i specjalnego przeznaczenia,

środki do prania i mycia pozostałe;

wyroby chemii gospodarczej, środki

pomocnicze do prania, zmywania i

czyszczenia higieniczno-dezynfekujące,

do pielęgnacji i konserwacji samochodów

i motocykli, świece, wyroby do

pielęgnacji podłóg, obuwia i artykułów

galanteryjnych skórzanych i tekstylnych

itp.:

1) środki do prania i mycia:
a) mydła, pasty, płyny, proszki,

granulki itp. - do prania

kg 5 kg bez cła 300
b) mydła półtoaletowe, toaletowe i

specjalnego przeznaczenia

kg 2 kg bez cła 400
c) pozostałe kg 3 kg bez cła 100
2) wyroby chemii gospodarczej kg 2 kg bez cła 100
1324 76. Wyroby kosmetyczne i

perfumeryjne (bez ziołowych):

1) środki do pielęgnacji jamy

ustnej: środki do mycia

zębów, do czyszczenia i

dezynfekcji sztucznych

szczęk, do płukania ust

kg 3 kg bez cła 100
2) środki kosmetyczne do włosów:

do mycia, układania, lakiery,

do trwałej ondulacji, do

pielęgnacji, wzmacniania,

barwienia itp.

kg 3 kg 200 1.000
3) środki kosmetyczne do

pielęgnacji skóry: kremy

kosmetyczne, środki do

oczyszczania i zmywania,

olejki i oliwy, gliceryny i

wazeliny, płyny do

pielęgnacji skóry, maseczki

do twarzy, środki kosmetyczne

do kąpieli itp.

kg 3 kg 200 1.000
4) środki upiększające: pudry,

kredki do warg, róże do

twarzy, środki do pielęgnacji

paznokci, środki do

upiększania oprawy oczu itp.

kg 0,5 kg 500 8.000
5) wyroby perfumeryjne:
a) perfumy kg 0,5 kg 3.000 10.000
b) wody: kwiatowe, kolońskie,

lawendowe, fryzjerskie,

sztyfty perfumeryjne

kg 0,5 kg bez cła 1.000
6) środki higieniczne

kosmetyczne: przeciw potowi,

talk, zasypki kosmetyczne,

mydła i kremy do golenia itp.

kg 2 kg bez cła 500
7) pozostałe kg 1.000
Uwaga: Wyroby kosmetyczne i perfumeryjne zgłoszone do odprawy celnej w kasetach kosmetycznych podlegają cłu według pkt niniejszej pozycji, obejmującego wyroby zawarte w tych kasetach.
1333-5 77. Amunicja myśliwska, sportowa i różna:        
1) myśliwska:
a) śrutowa kg 50
b) pozostała kg 300
2) pozostała kg 100
1335

2814-6

2814-7

2814-8

78. Materiały fotochemiczne

magnetyczne: folia podłożowa

fotograficzna i do taśm

magnetycznych, płyty i błony

fotograficzne, błony filmowe

kinematograficzne, amatorskie,

techniczne i naukowe, papiery

fotograficzne, chemikalia

fotograficzne dozowane do

obróbki czarno-białej i barwnej,

materiały fotograficzne

nieświatłoczułe, materiały do

zapisu magnetycznego i

pomocnicze do użytkowania taśm

magnetycznych i magnetofonów

oraz magnetowidów, materiały

fotochemiczne pozostałe:

1) taśmy magnetofonowe i

magnetowidowe (bez zapisu i z

zapisem) w postaci stosowanej

w sprzęcie elektronicznym

powszechnego użytku:

a) taśmy magnetofonowe szt. 10 szt. bez cła 500
b) pozostałe szt. 1.000
2) pozostałe taśmy magnetofonowe

i magnetowidowe

kg 6.000
3) pozostałe kg 50
1336 79. Kleje: pochodzenia roślinnego i

zwierzęcego; na bazie: pochodnych

celulozy, żywic syntetycznych, kauczuku

naturalnego i kauczuków syntetycznych,

asfaltów, surowców mineralnych;

pozostałe

kg 5 kg bez cła 100
Pozostałe

ze 133

80. Środki chemiczne do różnych celów oraz

wyroby azbestowo-kauczukowe (oprócz

wyżej wymienionych): odczynniki

chemiczne i substancje specjalnie

czyste, gazy techniczne, woski, szelaki

i środki chemiczne osobno nie

wymienione; wyroby azbestowo-kauczukowe

itp.:

       
1) woski i szelaki kg 200
2) odczynniki chemiczne i substancje

specjalnie czyste:

a) srebra kg 1.500
b) pozostałych metali szlachetnych kg 100.000
c) pozostałe kg 400
3) pozostałe kg 50
134 81. Wyroby farmaceutyczne: substancje

farmaceutyczne, leki gotowe dla ludzi,

stosowane przy wskazaniach ogólnych i

specjalnych, surowice i szczepionki dla

ludzi, preparaty farmaceutyczne

pomocnicze i półprodukty

farmaceutyczne; preparaty

weterynaryjne; dodatki paszowe

farmaceutyczne: witaminy, antybiotyki,

aminokwasy itp.; plastry, materiały

chirurgiczne i inne środki

higienicznosanitarne (bez gipsu

chirurgicznego i dentystycznego):

plastry, nici chirurgiczne, preparaty

do celów dentystycznych itp.

kg     bez cła
135 82. Produkty zielarskie:        
1) produkty wyodrębnione z surowców

zielarskich:

a) olejki eteryczne, izolaty,

konkrety, absoluty i rezinoidy

kg 10.000
b) barwniki kg 1.000
c) pozostałe kg 20
2) pozostałe: zioła suszone sortowane:

całe, krojone, proszkowane: wyroby

farmaceutyczne zielarskie; produkty

spożywcze zielarskie, wyroby

kosmetyczne i pozostałe zielarskie

kg bez cła
1361 83. Wyroby z tworzyw sztucznych o

charakterze półfabrykatu: półfabrykaty z

tworzyw sztucznych do dalszego

przetwarzania, folie (oprócz folii

podłożowej fotograficznej i do taśm

magnetycznych), płyty, bloki, węże,

żyłki, taśmy, siatki, pręty i profile,

materiały włókiennicze powlekane

tworzywami sztucznymi (bez wykładzin

podłogowych), skóry sztuczne z licem z

tworzyw sztucznych, materiały

włókiennicze powlekane innymi

tworzywami, wyroby z tworzyw sztucznych

o charakterze półfabrykatu pozostałe:

1) taśmy kg 2.000
2) folie do wytłoczeń kg 1 kg 300 1.500
3) pozostałe kg 100
Pozostałe

ze 136

84. Wyroby z tworzyw sztucznych (oprócz

wyżej wymienionych): sprzęt sportowy i

turystyczny, osłony, obudowy i części

maszyn i urządzeń, rury, armatura,

opakowania, wyroby dla budownictwa,

wyroby powszechnego użytku (artykuły

toaletowe i kosmetyczne, artykuły

gospodarcze itp.), artykuły techniczne i

pozostałe wyroby z tworzyw sztucznych:

1) narty para 1 para 500 2.000
2) pozostałe kg 30
1371

1372

85. Ogumienie środków transportu, maszyn i

urządzeń; ogumienie rowerowe i

motorowerowe: opony, dętki, ochraniacze

dętek itp.

kg     30
1374-6

1374-7

86. Tkaniny gumowane; wyroby gumowe do

produkcji i naprawy obuwia: płyty

podeszwowe, spody obuwnicze formowe

kg     50
1377 87. Sprzęt sportowy, turystyczny i

ratunkowy gumowy:

       
1) łodzie, kajaki, pontony szt. 1 szt. 200 1.000
2) pozostały kg bez cła
Uwaga: Łodzie i kajaki objęte pkt 1

niniejszej pozycji z silnikiem

przyczepnym podlegają cłu:

- łodzie i kajaki według niniejszej

pozycji

- silniki według pozycji 13

Pozostałe

ze 137

88. Wyroby gumowe (oprócz wyżej

wymienionych): wyroby techniczne gumowe

i ebonitowe; płyty, wykładziny

podłogowe, węże, wyroby z gumy

piankowej i porowatej, obkłady i

wykładziny gumowe i ebonitowe, wyroby

ebonitowe; pasy pędne tkaninowo-gumowe,

gumowe i regenerowane płaskie i

klinowe, wyroby tkaninowo-gumowe i

gumowe ochronne; obuwie gumowe i

tekstylno-gumowe wulkanizowane; wyroby

gumowe medyczne i sanitarne; środki

antykoncepcyjne, smoczki, tkaniny

podkładowe gumowane itp.: wyroby gumowe

toaletowe i dla gospodarstwa domowego:

       
1) wyroby gumowe medyczne i sanitarne kg bez cła
2) obuwie gumowe i tekstylno-gumowe

wulkanizowane

para 10 par bez cła 50
3) pozostałe kg 20
138 89. Surowce wtórne i odpadowe dla przemysłu

chemicznego

kg     bez cła
14 90. Materiały budowlane (oprócz kamieni

szlachetnych i półszlachetnych nie

obrobionych): surowce przemysłu

mineralnego (łącznie ze wstępnie

obrobionymi oraz wtórnymi), cement,

klinkier oraz spoiwa osobno nie

wymienione, materiały wapiennicze i

gipsowe (łącznie z nawozami

wapniowymi), materiały budowlane

ceramiczne, wyroby z betonu, materiały

budowlane izolacyjne i azbestowo-

cementowe, materiały ogniotrwałe,

materiały budowlane osobno nie

wymienione: wyroby ze stopionych skał,

z kamienia naturalnego, z gliny

(garncarskie, galanteria itp.) oraz

zaprawy i wyprawy:

       
1) marmur i alabaster oraz wyroby z

nich

kg 40
2) pozostałe kg bez cła
15 91. Wyroby ze szkła: szkło budowlane

(płaskie, profilowe, bezpieczne,

zespolone itp.); szkło techniczne:

rurki, pręty szklane, szkło

laboratoryjne, elektrotechniczne,

oświetleniowe i sygnalizacyjne, szkło

optyczne nie obrobione, półoptyczne i

sanitarne, szkło gospodarcze: stołowe i

galanteryjne, szkło kryształowe - bez

biżuterii; lustra (bez technicznych);

opakowania szklane, surowce wtórne i

odpadowe dla przemysłu szklarskiego:

       
1) szkło kryształowe kg 200
2) pozostałe kg bez cła
16 92. Wyroby z ceramiki szlachetnej: wyroby

porcelanowe i porcelitowe: porcelana

stołowa i galanteria porcelanowa,

porcelana elektrotechniczna, techniczna

i laboratoryjna, wyroby porcelanowe

pozostałe, porcelit stołowy i galanteria

porcelitowa, wyroby z porcelitu

pozostałe; wyroby kamionkowe: kamionka

gospodarcza, kwasoodporna i

elektrotechniczna, kanalizacyjna i

sanitarna, budowlana, galanteria

kamionkowa, opakowania kamionkowe

i pozostałe wyroby z kamionki; wyroby

fajansowe i pozostałe wyroby z ceramiki

szlachetnej: fajans artystyczny, wyroby

sanitarne ceramiczne, galanteria

majolikowa, wyroby pyrolitowe,

steatytowe i kordierytowe, galanteria

jubilerska szklana i ceramiczna, wyroby

z ceramiki szlachetnej pozostałe;

surowce wtórne i odpadowe dla przemysłu

ceramiki szlachetnej:

1) porcelana stołowa kg 100
2) galanteria porcelanowa, porcelitowa,

fajansowa i majolikowa - oprócz

jubilerskiej

kg 300
3) galanteria jubilerska szklana i

ceramiczna:

a) szklane naśladownictwo kamieni

szlachetnych

kg 1 kg 3.000 6.000
b) pozostała kg 1 kg 1.000 3.000
4) pozostałe kg bez cła
174 93. Meble i wyroby stolarskie: meble z

drewna, wikliny, metalu, tworzyw

sztucznych oraz z częściowym

zastosowaniem innych materiałów;

półwyroby meblarskie i stolarskie;

wyroby stolarskie pozostałe

kg     bez cła
1772 94. Sprzęt sportowy i turystyczny

drewniany: wyroby szkutnicze; sprzęt

narciarski, gimnastyczny, do gier

sportowych, narty wodne, pozostały:

       
1) wyroby szkutnicze:
a) łodzie żaglowe szt. 1 szt. 3.000 12.000
b) łodzie z dostosowaniem do

silników

szt. 1 szt. 1.000 4.000
c) łodzie wiosłowe sportowe szt. 1 szt. 500 2.000
d) kajaki sportowe i turystyczne szt. 1 szt. 100 400
e) bojery i łodzie pozostałe szt. 1 szt. 300 1.200
f) sprzęt szkutniczy pozostały kg 40
2) pozostały kg 50
Uwaga: Łodzie i kajaki objęte pkt 1

niniejszej pozycji z silnikiem

przyczepnym podlegają cłu:

- łodzie i kajaki według niniejszej

pozycji

- silniki według pozycji 13.

Pozostałe

z 17

95. Wyroby przemysłu drzewnego (oprócz

wyżej wymienionych): tarcica i

półfabrykaty tarte, płyty, sklejki,

okleiny i obłogi, budowle i materiały

budowlane drewniane, opakowania

drewniane, wyroby z drewna pozostałe

oraz wyroby z wikliny, odpady drzewne

użytkowe i opałowe; galanteria drzewna

(bez galanterii odzieżowej); zapałki:

       
1) galanteria drzewna kosmetyczna i dla

palaczy

kg 200
2) pozostałe kg bez cła
18 96. Wyroby przemysłu papierniczego: papier,

tektura, również uszlachetnione,

opakowania, przetwory papiernicze do

celów przemysłowych; artykuły

papiernicze biurowe i szkolne:

galanteria papiernicza i inne przetwory

papiernicze; surowce wtórne oraz odpady

sprzedażne z papieru, tektury itp.:

       
1) karty do gry talia 2 talie 40 200
2) pozostałe kg bez cła
Uwaga: Na przywóz kalki hektograficznej i

matryc do powielania objętych pkt 2

niniejszej pozycji wymagane jest

pozwolenie.

1916

1917

1926

97. Tkaniny: bawełniane i

bawełnopodobne (bez tkanin

kordowych i transporterowych),

wełniane i wełnopodobne, z

włókien łykowych, jedwabne i

jedwabnopodobne - surowe i

wykończone:

1927 1) z włókien łykowych kg bez cła
1935

1936

1937

1945

1946

2) pozostałe kg 5 kg bez cła 1.500
1929 98. Włóczka wełniana i wełnopodobna:

czesankowa, półczesankowa, zgrzeblna i

teksturowana oraz włóczka mieszankowa

teksturowana z włókien chemicznych i

naturalnych

kg 1 kg bez cła 1.500
1951

1952

1953

1954

99. Tkaniny pluszowe i pokrewne pluszom i

inne tkaniny dekoracyjne - surowe i

wykończone: pluszowe (prążkowe),

aksamity, zamsze itp.; wyroby

włókiennicze futerkowe - tkane i

dziane:

1) wyroby włókiennicze futerkowe - tkane

i dziane

kg 3 kg bez cła 1.200
2) pozostałe kg 3 kg bez cła 1.000
1955 100. Dywany, chodniki i wyroby

odpasowane (bez słomianych i

rogożynowych): kilimy, narzuty,

kapy, serwety i serwetki

(tkane) oraz pozostałe wyroby

odpasowane, wykładziny

włókiennicze:

1) dywany, kilimy i chodniki z

wełny

kg 10 kg 1.000 3.000
2) pozostałe kg 5 kg 500 800
1956 101. Wyroby ażurowe: firanki, tiule, koronki

itp.

kg 2 kg bez cła 1.000
196 102. Wyroby pasmanteryjne: taśmy (tkane,

plecione, dziane, cięte) i wyroby

pasmanteryjne pozostałe (sznury

odzieżowe i dekoracyjne, frędzle):

       
1) taśmy o szerokości do 30 mm kg 1 kg 300 900
2) pozostałe kg 100
2012

2013

2112

2113

103. Okrycia i ubiory z dzianin i tkanin

łącznie z okryciami na futrze i z

folii)

kg 20 kg bez cła 300
2014

2114

104. Bielizna osobista z dzianin i tkanin kg 10 kg bez cła 1.000
2015

2016

105. Nakrycia głowy z dzianin, filcu

i tkanin oraz galanteria

odzieżowa z dzianin i tkanin:

2027 1) nakrycia głowy szt. 10 szt. bez cła 40
2115

2116

2) pozostałe kg bez cła
2019 106. Wyroby pończosznicze: pończochy,

rajstopy, rajtuzy, podkolanówki i

skarpetki:

1) rajstopy i rajtuzy szt. 20 szt. bez cła 200
2) pozostałe para 20 par bez cła 50
203 107. Dzianiny kg 2 kg bez cła 1.200
Pozostałe z 19, 20 i 21 108. Wyroby przemysłu włókienniczego i

odzieżowego (oprócz wyżej

wymienionych): kołdry z dzianin i

tkanin, stroje ludowe, bielizna domowa

(pościelowa, stołowa i pozostała),

pierzyny, poduszki, jaśki, koce, pledy;

artykuły sportowe i turystyczne:

namioty, plecaki, chlebaki, śpiwory,

żagle; odzież ochronna, robocza;

nici; włóczka bawełniana i

bawełnopodobna; tkaniny transporterowe

i oponowe; wyroby powroźnicze,

sieciowe, wyroby opatrunkowe

włókiennicze, filce bite i tkane,

wyroby przemysłu filcowego i tkanin

technicznych osobno nie wymienione;

włókniny i przędziny, przędza i tkaniny

specjalne, plandeki, pokrowce i opończe

itp.; artykuły techniczne; sienniki,

płachty żniwne, pokrowce gospodarcze,

zasłony itp.; opakowania włókiennicze,

wata konfekcyjna, watolina, włosianka

itp.; surowce przemysłu bawełnianego,

wełnianego i włókien łykowych; surowce

wtórne i odpadowe dla przemysłu

włókienniczego (np. ścinki tkanin,

dzianin, włóknin, wyrobów

włókienniczych futerkowych itp.) itp.:

1) kołdry, pierzyny, poduszki, jaśki, koce

i pledy

kg 10 kg bez cła 100
2) bielizna domowa kg 10 kg bez cła 50
3) artykuły sportowe i turystyczne kg bez cła
4) pozostałe kg bez cła
Uwaga:
Za ścinki tkanin (również pluszowych i pokrewnych pluszom), dzianin, włóknin oraz wyrobów włókienniczych futerkowych tkanych i dzianych, objęte pkt 4 niniejszej pozycji, uważa się kawałki tych wyrobów o powierzchni nie przekraczającej 20 cm2.
2211

2212

109. Skóry gotowe twarde: do

produkcji obuwia, rymarskie,

techniczne itp.; skóry gotowe

miękkie: na wierzchy obuwnicze,

na podszewki, galanteryjne,

odzieżowe, techniczne,

rękawicznicze itp.:

1) skóry gotowe miękkie kg 3 kg 1.000 5.000
2) pozostałe kg 3 kg 500 2.000
2215

2216

110. Skóry futrzane wyprawione (również

barwione i uszlachetnione):

       
1) z bobrów, fok, kun, lisów,

karakułów, popielic, norek, wyder,

soboli, szynszyli i gronostajów

kg 3 kg 8.000 20.000
2) pozostałe kg 4 kg 2.000 5.000
Uwaga: Skóry z łapek, łebków i ogonów,

oprócz zszytych z nich błamów,

podlegają cłu obniżonemu o 50%.

222 111. Obuwie (z wyjątkiem gumowego i

tekstylno-gumowego wulkanizowanego) i

części obuwia:

1) obuwie para 10 par bez cła 200
2) części obuwia kg 200
2231 112. Odzież skórzana kg 5 kg 2.000 4.000
2232 113. Odzież ze sztucznej skóry kg 5 kg 50 100
2233

2234

114. Odzież futrzana i wyroby

odzieżowe futrzarskie

pozostałe:

1) ze skór bobrów, fok, kun,

lisów, karakułów, popielic,

norek, wyder, soboli,

szynszyli i gronostajów

kg 4 kg 10.000 20.000
2) z pozostałych skór

futrzanych:

a) odzież kg 4 kg 5.000 15.000
b) pozostałe kg 2 kg 2.000 6.000
2239 115. Wyroby futrzarskie, oprócz odzieży:

błamy, śpiwory, derki itp.:

a) ze skór bobrów, fok, kun, lisów,

karakułów, popielic, norek, wyder,

soboli, szynszyli i gronostajów

kg 3 kg 8.000 20.000
b) ze skór futrzanych pozostałych kg 4 kg 2.000 5.000
Pozostałe

z 22

116. Wyroby przemysłu skórzanego (oprócz

wyżej wymienionych): wyroby kaletnicze

skórzane i nieskórzane; galanteria ze

skóry i jej substytutów; artykuły

sportowe i turystyczne ze skóry i jej

substytutów; produkty uboczne garbarń;

odpady skór surowych, odpadki skór

garbowanych (bezwłosowych), skrawki

skór futrzanych; wyroby techniczne i

ochronne, wyroby rymarskie gospodarskie

itp.:

1) skrawki skór futrzanych kg 100
2) pozostałe kg bez cła
Uwaga:
Za objęte niniejszą pozycją odpady skór surowych, odpadki skór garbowanych (bezwłosowych) oraz skrawki skór futrzanych uważa się skóry o powierzchni nie przekraczającej 20 cm2
2321

4253

117. Skóry surowe zakonserwowane dla

przemysłu garbarskiego, łącznie z

białoskórnictwem; skóry surowe

zakonserwowane dla przemysłu

futrzarskiego i filcowego

kg 200
2339-4

2339-5

2339-91

118. Puch i pierze (łącznie z pościelowym

po przerobie)

kg     200
2349-99 119. Koncentrat perłowy, osad perłowy (masa

perłowa z łusek rybich, również w

zawiesinie)

kg     4.000
2442

2443

120. Spirytus (alkohol etylowy)

rektyfikowany; wyroby spirytusowe

czyste i gatunkowe: wódki czyste i

gatunkowe, likiery, kremy, koniaki,

araki itp.

l 1 l 500 1.000
2444 121. Spirytus odwodniony oraz spirytus

skażony

kg     50
2449-5 122. Półprodukty do wódek gatunkowych kg     4.000
247 123. Wyroby winiarskie l     50
2483 124. Piwo l     20
2513

2514

125. Czekolada i wyroby czekoladowane kg 5 kg bez cła 1.000
2515 126. Kakao kg 3 kg bez cła 500
2519-7 127. Guma do żucia kg 2.000
2543

4035-1

128. Używki naturalne i ich ekstrakty:

herbata, kawa, przyprawy korzenne:

pieprz, imbir, goździki, cynamon itp.:

1) ziarno kawowe surowe, kawa palona i

w ekstraktach

kg 3 kg bez cła 1.500
2) herbata kg 2 kg bez cła 500
3) pieprz kg 0,5 kg bez cła 1.000
4) pozostałe kg 0,5 kg bez cła 200
255 129. Tytoń i wyroby tytoniowe kg 0,5 kg 600 1.800
Pozostałe z 23, 24 i z 25 130. Wyroby przemysłu spożywczego

(oprócz wyżej wymienionych):

produkty przemysłu mięsnego,

wyroby przemysłu jajczarsko-

drobiarskiego, produkty połowów

i przetwory rybne, produkty

mleczarskie, przetwory

młynarskie i makaronowe,

pieczywo i inne produkty

przemysłu piekarskiego,

produkty przemysłu

cukrowniczego, spirytusowego i

drożdżowego, przetwory

ziemniaczane i skrobiowe,

owocowe, warzywne i grzybowe,

produkty przemysłu

piwowarskiego, olejarskiego,

wyroby cukiernicze trwałe (w

tym tłuszcz kakaowy), wyroby

przemysłu koncentratów

spożywczych, wody mineralne i

napoje bezalkoholowe, kwasy

spożywcze, lód naturalny i

sztuczny:

1) przetwory owoców

południowych, w tym soki

kg 10 kg bez cła 200
2) pozostałe kg bez cła
26 131. Pasze przemysłowe i produkty

utylizacyjne

kg     bez cła
27

2817-13

132. Wyroby poligraficzne: gazety,

czasopisma, książki, nuty, mapy,

reprodukcje poligraficzne, plakaty,

druki manipulacyjne i kalkomania,

opakowania drukowane, artykuły

poligraficzne pomocnicze i pozostałe;

pocztówki fotograficzne:

       
1) kalkomania kg 2.000
2) opakowania drukowane kg 2.000
3) artykuły poligraficzne pomocnicze kg 100
4) pozostałe egz./szt. bez cła
Uwaga 1: Na przywóz towarów objętych pkt 3

niniejszej pozycji wymagane jest

pozwolenie.

Uwaga 2: Na przywóz towarów objętych pkt 4

niniejszej pozycji w liczbie

większej niż 20 egzemplarzy

każdego rodzaju wymagane jest

pozwolenie.

2811 133. Instrumenty muzyczne oraz

ich części i akcesoria

muzyczne:

2812 1) elektronowe i

elektromechaniczne

szt. 1 szt. 3.000 6.000
2) pozostałe kg bez cła
2814 134. Zapis dźwięku i wizji

gotowy (oprócz objętego

pozycją 78 taryfy): płyty

gramofonowe z zapisem

dźwięku, płyty

gramofonowe z zapisem

obrazu i dźwięku, karty

dźwiękowe itp.:

1) cyfrowe płyty dyskowe

- dyski dźwiękowe

szt. 1.000
2) cyfrowe płyty wizyjne

- dyski wizyjne

szt. 2.000
3) pozostałe kg bez cła
2815

2816

2817

135. Materiały filmowe, kopie filmowe,

reprodukcje fotograficzne na podłożu:

szklanym, papierowym, taśmach

filmowych i błonach (oprócz pocztówek)

kg     bez cła
282

283

136. Zabawki i gry towarzyskie; części

składowe do dalszej produkcji zabawek;

artykuły politechniczne: modele,

mikronapędy i urządzenia do sterowania

modeli, zestawy narzędzi do

majsterkowania itp.

kg     bez cła
284 137. Materiały i narzędzia ścierne;

materiały ścierne, narzędzia ścierne:

z elektrokorundów, z węglika krzemu,

diamentowe itp.

szt./kg     bez cła
285 138. Woda kg     bez cła
2881 139. Galanteria osobno nie

wymieniona: guziki, zamki

błyskawiczne, dodatki

krawieckie, dodatki do bielizny

(bez jubilerskich), przybory

do szycia i robót ręcznych;

parasole i laski; wyroby

pamiątkarskie i dekoracyjne

itp.: z rogu, kości i

pozostałych surowców, oprócz

objętych pozycją 11, sztuczna

biżuteria (bez szklanej,

ceramicznej i metalowej) itp.:

1) parasole szt. 200
2) wyroby pamiątkarskie,

dekoracyjne itp., sztuczna

biżuteria - z rogu, kości,

szylkretu, masy perłowej,

alabastru i porfirów

kg 1.000
3) wyroby perukarskie

(wszelkie):

a) peruki szt. 200
b) pozostałe kg 300
4) pozostała kg 100
2883-319

2883-327

140. Tusze i atramenty do długopisów,

mazaków i pisaków

kg     1.000
2883-5, 2883-991 141. Pióra wieczne, długopisy wkłady

do długopisów i ich części

(oprócz stalówek):

2883-992 1) pióra wieczne szt. 2 szt. bez cła 40
2) długopisy, mazaki i pisaki szt. 50 szt. bez cła 20
3) wkłady do długopisów i piór

wiecznych

szt. 20 szt. bez cła 5
4) pozostałe 20.000
Pozostałe

z 2883

142. Przybory piśmienne, kreślarskie i

biurowe (oprócz wyżej wymienionych):

ołówki, kredki i pręciki, akwarele,

farby i materiały pomocnicze,

atramenty, tusze, kleje, plasteliny i

taśmy maszynowe, przybory: pomocnicze,

rysownicze i kreślarskie; stalówki,

spinacze, zszywki i inne drobne

artykuły pomocnicze metalowe itp.:

       
1) atramenty kg 1.000
2) pozostałe kg bez cła
Uwaga: Na przywóz atramentu

hektograficznego i tuszu do

powielania objętych niniejszą

pozycją wymagane jest pozwolenie.

Pozostałe

z 28

143. Wyroby przemysłowe pozostałe (oprócz

wyżej wymienionych): materiały do

zapisu dźwięku i wizji; pomoce

naukowe, specjalistyczny sprzęt

szkolny i przedszkolny; wyroby

ortopedyczne, rehabilitacyjne i

protetyczne: protezy kończyn, aparaty

ortopedyczne, gorsety, kołnierze i

sznurki ortopedyczne oraz pasy

brzuszne i przepuklinowe, obuwie i

wkładki ortopedyczne, kule i laski

inwalidzkie, wózki inwalidzkie i

wyposażenie, sprzęt rehabilitacyjny,

elementy składowe i wymienne do

wyrobów ortopedycznych,

rehabilitacyjnych i protetycznych oraz

narzędzia i przyrządy ortopedyczne

itp.; wyroby szczotkarskie; wyroby

przemysłowe osobno nie wymienione

pozostałe

kg     bez cła
40, 41

42, 43

144. Produkty upraw polowych i

łąkowych (oprócz ziarna

kawowego surowego): zboża i

rośliny strączkowe, okopowe,

przemysłowe, przyprawowe i

lecznicze, produkty upraw

polowych i łąkowych oraz

plantacji pozostałe, materiał

siewny i reprodukcyjny;

produkty ogrodnictwa: warzywa i

grzyby uprawiane, rośliny

ozdobne, owoce (również

południowe), materiał

reprodukcyjny dla ogrodnictwa;

produkty hodowli: zwierzęta,

produkty pochodzenia

zwierzęcego (oprócz skór

surowych zakonserwowanych dla

przemysłu futrzarskiego i

filcowego); miód i wosk

pszczeli itp.; produkty

gospodarki leśnej i łowieckiej:

drewno, produkty uboczne

drzewne, materiały do zalesień

i zadrzewień, produkty uboczne

leśnictwa: jagody, owoce leśne

i grzyby - świeże, produkty

uboczne z drzew egzotycznych;

produkty gospodarki łowieckiej:

zwierzyna odstrzelona (w tym

ptaki), zwierzyna odłowiona,

zwierzęta egzotyczne; produkty

gospodarki łowieckiej

pozostałe: wieńce jeleni,

łopaty danieli, zrzuty, ssaki i

ptaki łowne spreparowane itp.:

1) rozsady i sadzonki roślin

ozdobnych, cebulki,

bulwocebulki i karpy

- roślin ozdobnych kg 100
2) owoce południowe kg 10 kg bez cła 200
3) żywice i ich surogaty do

produkcji gumy do żucia

kg 1.000
4) pozostałe kg bez cła
Uwagi ogólne:
2. Za materiały (surowce) pospolite

należy uważać wszystkie

materiały, z wyjątkiem kamieni

szlachetnych i ozdobnych -

również pochodzenia organicznego

(pereł prawdziwych, korali

prawdziwych, bursztynu, gagatu i

kości słoniowej), metali

szlachetnych oraz masy perłowej i

szylkretu.

992 145. Dokumentacja techniczna i inna kg     bez cła
993 146. Archiwalia kg     bez cła
994 147. Dzieła sztuki i przedmioty wartości

muzealnej: obrazy, grafiki i plakaty;

rzeźby, przedmioty sztuki zdobniczej:

meble, wyroby ceramiczne, ze szkła,

zdobnicze z metalu, z tkaniny i

pozostałe; militaria; zbiory

przyrodnicze, geologiczne i inne;

przedmioty numizmatyczne (oprócz

wymienionych w pozycji 11) i

przedmioty wartości muzealnej

pozostałe

kg/szt.     bez cła
995 148. Przedmioty kolekcjonerskie gdzie

indziej nie wymienione: walory

filatelistyczne, nalepki i inne

przedmioty filumenistyczne

kg     bez cła
999 149. Towary gdzie indziej nie

sklasyfikowane:

       
1) z surowców pospolitych kg 200
2) z surowców pozostałych kg 2.000
  UWAGI OGÓLNE:        
1. Podstawą stosowania taryfy celnej jest

klasyfikacja Systematycznego Wykazu

Wyrobów, chyba że rozporządzenie

Ministra Handlu Zagranicznego lub taryfa

stanowi inaczej.

2. Za materiały (surowce) pospolite należy

uważać wszystkie materiały, z wyjątkiem:

bursztynu, gagatu, korala prawdziwego,

kości słoniowej, masy perłowej,

szylkretu, kamieni szlachetnych i

półszlachetnych, szychu prawdziwego,

złota, srebra, platyny i metali

platynowych oraz pereł prawdziwych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  6 TARYFA CELNA WYWOZOWA

Symbol Systematycznego Wykazu Wyrobów Pozycja taryfy celnej i nazwa towaru Cło od wartości w %
1 2 3
0242 1. Paliwa ciekłe i gazowe:  
1) gazy płynne z destylacji ropy naftowej, również w butlach 100
2) paliwa do silników (niskoprężnych i wysokoprężnych) 200
3) pozostałe 50
064 2. Narzędzia (również z napędem mechanicznym): narzędzia metalowe

do skrawania metali; przyrządy i pomoce obrabiarkowe; narzędzia i

pomoce rzemieślnicze oraz narzędzia do obróbki drewna; narzędzia

gospodarcze i sprzęt podwórzowy, ogrodniczy i sadowniczy;

narzędzia, przyrządy i elementy do obróbki plastycznej metali oraz

narzędzia diamentowe monokryształowe:

 
1) pochodzenia polskiego 100
2) pozostałe 200
0655-7 3. Butle stalowe, ze szwem, do gazów płynnych (propan-butan) 200
0671 4. Artykuły metalowe gospodarstwa domowego (bez sprzętu

zmechanizowanego i wyrobów jubilerskich): naczynia kuchenne i

gospodarcze, nakrycia stołowe, wyroby nożownicze i pomocnicze,

galanteria metalowa, artykuły metalowe gospodarstwa domowego

pozostałe:

 
1) naczynia kuchenne i gospodarcze metalowe - pochodzenia

polskiego

100
2) nakrycia stołowe srebrne 200
3) nakrycia stołowe z metali nieszlachetnych, również srebrzone 150
4) galanteria metalowa:
a) zapalniczki 80
b) pozostała 50
5) pozostałe:
a) pochodzenia polskiego 50
b) pozostałe 100
0673 5. Sprzęt gospodarstwa domowego zmechanizowany: sprzęt do prania

domowy, sprzęt elektryczny do sprzątania oraz czyszczenia

pomieszczeń, sprzęt elektryczny do mechanizacji prac kuchennych

domowych, sprzęt nieelektryczny do mechanicznych prac kuchennych,

chłodziarki i zamrażarki domowe, maszyny do szycia domowe,

zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego pozostały:

 
1) pochodzenia polskiego 100
2) pozostały 200
0675-91 6. Broń sportowa i sprzęt myśliwski metalowy:  
0675-92 1) broń sportowa 100
0675-93 2) broń myśliwska i pozostały sprzęt myśliwski metalowy 60
  7. Kamienie szlachetne i ozdobne - również pochodzenia organicznego

oraz wyroby z nich; wyroby jubilerskie, złotnicze, grawerskie i

pokrewne (oprócz nakryć stołowych srebrnych i srebrzonych) nawet z

kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi - również pochodzenia

organicznego; wyroby brązownicze (odlewy) i kowalstwa

artystycznego:

 
1) kamienie szlachetne i ozdobne - również pochodzenia

organicznego oraz wyroby z nich

200
2) wyroby jubilerskie, złotnicze, grawerskie, medalierskie,

dewocjonalia i wyroby kultu religijnego nawet z kamieniami

szlachetnymi i ozdobnymi - również pochodzenia organicznego;

monety:

a) srebrne i srebrne złocone 100
b) z pozostałych metali szlachetnych 200
c) z metali nieszlachetnych nawet pokryte metalami szlachetnymi 50
3) wyroby brązownicze (odlewy) i kowalstwa artystycznego 50
0772-19 8. Maszyny dziewiarskie dla chałupników i powszechnego użytku 50
0943-4 9. Wagi i odważniki (bez wag wysokiej dokładności): wagi handlowe,

osobowe itp.

100
0946

0949-6

10. Zegary wewnętrzne i osobiste; części zegarów wewnętrznych i

osobistych

200
0962 11. Aparaty i sprzęt fotograficzny oraz wyposażenie:  
1) aparaty fotograficzne:
a) pochodzenia polskiego 100
b) pozostałe 200
2) wyposażenie do aparatów fotograficznych: obiektywy wymienne,

wizjery, dalmierze, filtry, soczewki, osłony przeciwsłoneczne,

światłomierze, lampy błyskowe itp.

100
3) sprzęt fotograficzny laboratoryjny: powiększalniki

fotograficzne i kopiarki, maskownice, wywoływaczki, kuwety,

suszarki, obcinarki, lampy fotograficzne laboratoryjne itp.

100
0973 12. Narzędzia, przyrządy, aparaty i urządzenia medycyny ogólnej: igły

lekarskie, strzykawki, fonendoskopy (słuchawki lekarskie),

aparaty i urządzenia sterylizacyjne, aparaty do mierzenia

ciśnienia tętniczego, aparaty do sztucznego oddychania itp.

200
102 13. Środki transportu samochodowego:  
1) samochody osobowe ogólnego przeznaczenia i specjalizowane 100
2) przyczepy mieszkalne i kempingowe 150
3) pozostałe 100
104 14. Motocykle, rowery i pochodne:  
1) motocykle, skutery i motorowery:
a) pochodzenia polskiego 100
b) pozostałe 200
2) rowery i pojazdy rowerowe (wózki i przyczepy rowerowe oraz

wózki dziecięce)

200
3) pozostałe 100
1134 15. Akumulatory elektryczne i baterie galwaniczne 200
1136

1133-4

1133-7

1133-86

16. Sprzęt elektrotechniczny gospodarstwa domowego i przeznaczenia

osobistego: urządzenia elektryczne grzejne, wyroby

elektrotechniczne przeznaczenia osobistego, wyroby elektryczne

wentylacyjne itp., oprawy oświetleniowe mieszkaniowe; abażury,

latarki elektryczne:

 
1) oprawy oświetleniowe mieszkaniowe: sufitowe, ścienne,

podłogowe, stołowe; komplety choinkowe; latarki elektryczne;

abażury z tworzyw sztucznych, z tkanin i pozostałe

50
2) urządzenia elektryczne grzejne do prasowania: żelazka,

prasownice elektryczne domowe, maglownice z podgrzewaczem

domowe itp.

150
3) wyroby elektrotechniczne przeznaczenia osobistego: do golenia,

do strzyżenia włosów, do masażu ciała, do suszenia włosów, do

ogrzewania ciała (poduszki elektryczne, koce elektryczne itp.)

oraz do czyszczenia itp. - pochodzenia polskiego

100
4) wyroby elektryczne wentylacyjne, termowentylatory -

pochodzenia polskiego

100
5) pozostałe pochodzenia polskiego 50
6) pozostałe 150
1151-3 17. Aparaty telefoniczne 100
1153 18. Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku - pochodzenia polskiego:

odbiorniki radiofoniczne, odbiorniki telewizyjne, zestawy

kombinowane, sprzęt elektroakustyczny i elektrowizyjny, anteny i

osprzęt antenowy oraz sprzęt pozostały:

 
1) odbiorniki radiofoniczne:
a) wszelkie stereo- i kwadrofoniczne 100
b) przenośne turystyczne, samochodowe i turystyczno-

samochodowe

150
c) pozostałe 20
2) odbiorniki telewizyjne 100
3) zestawy kombinowane elektronicznego sprzętu powszechnego

użytku

150
4) magnetofony, dyktafony, odtwarzacze, gramofony, magnetowidy i

gramowidy powszechnego użytku

150
5) pozostałe 100
1154 19. Źródła światła elektryczne i ich elementy: żarówki, lampy

wyładowcze, lampy specjalne, promienniki podczerwieni i

nadfioletu, źródła promieniowania spójnego (lasery) itp.

200
1322 20. Środki do prania i mycia: mydła, pasty, płyny, proszki i granulki

- do prania, mydła techniczne, mydła półtoaletowe, toaletowe i

specjalnego przeznaczenia, środki do prania i mycia pozostałe

200
1323 21. Wyroby chemii gospodarczej: środki pomocnicze do prania, zmywania

i czyszczenia, higieniczno-dezynfekujące, do pielęgnacji i

konserwacji samochodów i motocykli; świece, wyroby do pielęgnacji

podłóg, obuwia i artykułów galanteryjnych skórzanych i

tekstylnych itp.

100
1324

1359

22. Wyroby kosmetyczne i perfumeryjne: środki do pielęgnacji jamy

ustnej, środki kosmetyczne do włosów, do pielęgnacji skóry,

upiększające, higieniczne kosmetyczne, wyroby perfumeryjne,

wyroby kosmetyczne i perfumeryjne pozostałe, łącznie z ziołowymi

100
1335 23. Materiały fotochemiczne i magnetyczne: folia podłożowa

fotograficzna i do taśm magnetycznych, płyty i błony

fotograficzne, błony filmowe kinematograficzne, amatorskie,

techniczne i naukowe, papiery fotograficzne, chemikalia

fotograficzne dozowane do obróbki czarno-białej i barwnej,

materiały fotograficzne nieświatłoczułe, materiały do zapisu

magnetycznego i pomocnicze do użytkowania taśm magnetycznych i

magnetofonów (np. taśmy magnetofonowe), materiały fotochemiczne

pozostałe

100
134

1354

24. Wyroby farmaceutyczne: substancje

farmaceutyczne, leki gotowe dla ludzi stosowane

przy wskazaniach ogólnych i specjalnych,

surowice i szczepionki dla ludzi, preparaty

farmaceutyczne pomocnicze i półprodukty

farmaceutyczne; preparaty weterynaryjne; dodatki

paszowe farmaceutyczne: witaminy, antybiotyki,

aminokwasy itp.; plastry, materiały chirurgiczne

i inne środki higienicznosanitarne (bez gipsu

chirurgicznego i dentystycznego): nici

chirurgiczne, preparaty dla celów dentystycznych

itp.; wyroby farmaceutyczne zielarskie:

mieszanki ziołowe, zioła paczkowane, miody i

syropy ziołowe, maści i mazidła, granulaty

ziołowe itp.:

1) leki gotowe dla ludzi oraz wyroby

farmaceutyczne zielarskie o wartości do 500

zł łącznie w przesyłce

bez cła
2) pozostałe 100
1371

1372

25. Ogumienie środków transportu, maszyn i urządzeń; ogumienie

rowerowe i motorowerowe: opony, dętki, ochraniacze dętek itp.

200
1375 26. Obuwie gumowe i tekstylno-gumowe wulkanizowane: wyjściowe,

robocze, ochronne i sportowe

200
15 27. Wyroby ze szkła wytworzone po 1945 r.: szkło budowlane (płaskie,

profilowe, bezpieczne, zespolone itp.); szkło techniczne: rurki,

pręty szklane, szkło laboratoryjne, elektrotechniczne,

oświetleniowe i sygnalizacyjne, szkło optyczne nie obrobione,

półoptyczne i sanitarne, szkło gospodarcze: stołowe i

galanteryjne, szkło kryształowe - bez biżuterii; lustra (bez

technicznych); opakowania szklane, surowce wtórne i odpadowe dla

przemysłu szklarskiego:

 
1) szkło stołowe i galanteryjne 20
2) szkło kryształowe 100
3) ozdoby choinkowe pochodzenia polskiego bez cła
4) pozostałe 50
16 28. Wyroby z ceramiki szlachetnej - pochodzenia polskiego, wytworzone

po 1945 r. - wyroby porcelanowe i porcelitowe: porcelana stołowa

i galanteria porcelanowa, porcelana elektrotechniczna, techniczna

i laboratoryjna, wyroby porcelanowe pozostałe, porcelit stołowy i

galanteria porcelitowa, wyroby z porcelitu pozostałe; wyroby

kamionkowe: kamionka gospodarcza, kwasoodporna i

elektrotechniczna, kanalizacyjna i sanitarna, budowlana,

galanteria kamionkowa, opakowania kamionkowe i pozostałe wyroby z

kamionki; wyroby fajansowe i pozostałe wyroby z ceramiki

szlachetnej: fajans artystyczny, wyroby sanitarne ceramiczne,

galanteria majolikowa, wyroby pyrolitowe, steatytowe i

kordierytowe, galanteria jubilerska szklana i ceramiczna, wyroby

z ceramiki szlachetnej pozostałe; surowce wtórne i odpadowe dla

przemysłu ceramiki szlachetnej

100
174 29. Meble i wyroby stolarskie - wytworzone po 1945 r. - meble: z

drewna, wikliny, metalu, tworzyw sztucznych oraz z częściowym

zastosowaniem innych materiałów; półwyroby meblarskie i

stolarskie; wyroby stolarskie pozostałe

100
1774 30. Galanteria drzewna: kosmetyczna: puderniczki, kasetki itp.; dla

palaczy: papierośnice, cygarniczki, popielniczki, fajki itp.; do

użytku domowego: ramiączka, wieszaki, pudełka, kasety, kubki itp.

50
1777 31. Wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny i wikliny - powszechnego

użytku: kapelusze, tacki, wazony, torebki damskie, maty,

serwetki, chodniki, kosze, koszyki itp.

50
1824

1825

1829

32. Artykuły papiernicze biurowe: bloki i kopiały ołówkowe,

segregatory, skoroszyty i teczki, papiery, karty, rolki i taśmy

papierowe do maszyn liczących i prac biurowych, kalki i matryce

itp.; artykuły papiernicze szkolne: zeszyty i bruliony, teczki,

bloki, szkicowniki, papier milimetrowy, bibuła do zeszytów,

okładki papierowe itp.; galanteria papiernicza i inne przetwory

papiernicze: klasery, notesy, karty do gry, bloki listowe,

albumy, pamiętniki, artykuły papiernicze higieniczne, tapety,

artykuły zdobnicze papierowe

150
191

192

193

194

33. Wyroby przemysłu bawełnianego, wełnianego, włókien łykowych i

jedwabniczego; przędze: bawełniane i bawełnopochodne, wełniane i

wełnopodobne, z włókien łykowych i jedwabiu naturalnego; nici:

bawełniane i bawełnopodobne, jedwabne i jedwabiopodobne oraz z

włókien łykowych; włóczki: bawełniana i bawełnopodobna, wełniana

i wełnopodobna,; tkaniny: bawełniane i bawełnopodobne, wełniane i

wełnopodobne, lniane, konopne i z pozostałych włókien łykowych,

jedwabne i jedwabiopodobne

200
195 34. Wyroby przemysłu tkanin dekoracyjnych: tkaniny pluszowe i

pokrewne pluszom i inne tkaniny dekoracyjne - surowe i

wykończone; wyroby włókiennicze futerkowe tkane i dziane: dywany,

chodniki i wyroby odpasowane - wykonane po 1945 r. (bez

słomianych i rogożynowych); wyroby ażurowe: firanki, tiule,

koronki itp.:

 
1) dywany, chodniki, kilimy i gobeliny:
a) z wełny 200
b) pozostałe 100
2) narzuty i kapy 100
3) wykładziny włókiennicze (dywanowe) 100
4) pozostałe:
a) bawełniane i bawełnopodobne, wełniane i wełnopodobne 200
b) pozostałe 100
196 35. Wyroby pasmanteryjne: taśmy (tkane, plecione, dziane, cięte) i

wyroby pasmanteryjne pozostałe (sznury odzieżowe i dekoracyjne,

frędzle)

100
2012

2013

2112

2113

2184

2185

2186

36. Okrycia i ubiory z dzianin i tkanin (łącznie z okryciami na

futrze i z folii); odzież robocza, ochronna i służbowa

200
2014

2114

37. Bielizna osobista z dzianin i tkanin 200
2015

2027

2115

38. Nakrycia głowy z dzianin, filcu i tkanin 200
2016

2116

39. Galanteria odzieżowa z dzianin i tkanin: wyroby gorseciarskie,

szale i szaliki, rękawiczki, krawaty, chusteczki do nosa,

śliniaczki, kołnierzyki, mankiety itp.

200
2019 40. Wyroby pończosznicze: pończochy, rajstopy, rajtuzy, podkolanówki

i skarpetki

200
203 41. Dzianiny 200
2119-1 42. Polskie stroje ludowe:  
1) kompletne bez cła
2) ich części z materiałów pospolitych - oprócz obuwia i

futrzanych

bez cła
2181 43. Bielizna domowa (pościelowa, stołowa i pozostała) 200
2017-2

2182

44. Wyroby przemysłu odzieżowego dla gospodarstwa domowego osobno nie

wymienione: kołdry, również z dzianin, poduszki, pierzyny, jaśki,

koce, pledy itp.

200
Pozostałe

z 19, 20 i 21

45. Wyroby przemysłu włókienniczego i odzieżowego - pozostałe, oprócz

artykułów sportowych i turystycznych: tkaniny transporterowe,

tkaniny oponowe, wyroby powroźnicze i wyroby sieciowe, wyroby

opatrunkowe włókiennicze, filce bite i tkane, wyroby przemysłu

filcowego i tkanin technicznych osobno nie wymienione, włókniny i

przędziny surowe i wykończone, przędza i tkaniny specjalne:

plandeki, pokrowce i opończe itp. artykuły techniczne; artykuły

włókiennicze gospodarcze: sienniki, płachty żniwne, pokrowce

gospodarcze, zasłony itp.; opakowania włókiennicze, wata

konfekcyjna, watolina, włosianka itp.; surowce wtórne i odpadowe

przeważnie dla przemysłu włókienniczego, elementy odzieży itp.

200
221 46. Wyroby garbarskie: skóry gotowe twarde i miękkie, skóry

półgarbowane dla przemysłu garbarskiego (łącznie z

białoskórnictwem) skóry futrzane wyprawione, skóry futrzane

barwione i uszlachetnione, produkty uboczne garbarń

200
222 47. Obuwie (z wyjątkiem gumowego i tekstylno-gumowego

wulkanizowanego); części obuwia:

 
1) kierpce, pantofle domowe 50
2) pozostałe 200
223 48. Wyroby futrzarskie oraz odzież skórzana - również w wykrojach:  
1) odzież futrzana i wyroby odzieżowe futrzarskie pozostałe:

kołnierze, etole, czapki, rękawiczki, błamy, śpiwory itp.

200
2) odzież skórzana 200
3) odzież ze sztucznej skóry 100
2271

2272

49. Wyroby kaletnicze skórzane i nieskórzane:  
1) ze skóry naturalnej 200
2) pozostałe 100
2273 50. Galanteria ze skóry i jej substytutów:  
1) ze skóry naturalnej 200
2) pozostała 100
2339-4

2339-5

2339-91

51. Puch i pierze (łącznie z pościelowym po przerobie) 200
2443 52. Wyroby spirytusowe czyste i gatunkowe bez cła
247 53. Wyroby winiarskie bez cła
2483 54. Piwo bez cła
2513, 2514, 2515 55. Czekolada i wyroby czekoladowane; kakao 300
253 56. Wody mineralne i napoje bezalkoholowe bez cła
2543 57. Używki naturalne i ich ekstrakty: herbata, kawa, przyprawy

korzenne: pieprz, imbir, goździki, cynamon itp.

300
255 58. Tytoń i wyroby tytoniowe 300
Pozostałe z 23, 24 i 25;

2624-1;

1355,

4251-2

59. Wyroby przemysłu spożywczego (oprócz wyżej

wymienionych): produkty przemysłu mięsnego,

wyroby przemysłu jajczarsko-drobiarskiego,

produkty połowów i przetwory rybne, produkty

mleczarskie, przetwory młynarskie i makaronowe,

pieczywo i inne produkty przemysłu piekarskiego,

produkty przemysłu cukrowniczego, spirytusowego

i drożdżowego, przetwory ziemniaczane i

skrobiowe, owocowe, warzywne i grzybowe,

produkty przemysłu piwowarskiego, olejarskiego,

wyroby cukiernicze trwałe (w tym tłuszcz

kakaowy), wyroby przemysłu koncentratów

spożywczych, wyroby przemysłu spożywczego

pozostałe (kwasy spożywcze - mlekowy, cytrynowy

itp.); żelatyna spożywcza; produkty spożywcze

zielarskie; jaja kurze z produkcji (surowe)

300
Uwaga: Na wywóz towarów objętych niniejszą

pozycją wymagane jest pozwolenie.

40, 41, 42

436 i 438

60. Produkty upraw polowych i łąkowych: zboża i

rośliny strączkowe, okopowe, przemysłowe,

przyprawowe i lecznicze, produkty upraw polowych

i łąkowych oraz plantacji pozostałe, materiał

siewny i reprodukcyjny; produkty ogrodnictwa:

warzywa i grzyby uprawiane, rośliny ozdobne i

owoce (również południowe), materiał

reprodukcyjny dla ogrodnictwa; produkty hodowli:

zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego

(oprócz jaj kurzych z produkcji surowych,

objętych pozycją 59): miód i wosk pszczeli,

skóry surowe itp.; produkty uboczne leśnictwa

oraz produkty gospodarki łowieckiej: jagody,

owoce leśne i grzyby - świeże; zwierzyna

odstrzelona (w tym ptaki) i zwierzyna odłowiona,

zwierzęta egzotyczne,produkty gospodarki

łowieckiej pozostałe: wieńce jeleni, łopaty

danieli, zrzuty, ssaki i ptaki łowne

spreparowane itp.:

1) kwiaty cięte, zieleń cięta, wieńce bez cła
2) miód i wosk pszczeli 300
3) pozostałe 200
Uwaga: Na wywóz towarów objętych pkt 2 i 3

niniejszej pozycji wymagane jest pozwolenie.

2711 61. Wydawnictwa periodyczne (wydane po 1945 r., w pojedynczych

egzemplarzach każdego numeru, chociażby skompletowane i

oprawione)

bez cła
2712

2817-13

62. Wydawnictwa nieperiodyczne:  
1) książki wydawnictwa albumowe, katalogi, cenniki, nuty - w

pojedynczych egzemplarzach poszczególnych tytułów:

a) wydawnictwa encyklopedyczne i słowniki wydane po 1945 r. 100
b) pozostałe wydawnictwa nieperiodyczne wydane po 1945 r. bez cła
c) pozostałe 200
2) reprodukcje poligraficzne wydane po 1945 r.: pocztówki,

reprodukcje obrazów, rysunków - również w oprawach z

materiałów pospolitych, plakaty; pocztówki fotograficzne

bez cła
Uwaga: Na wywóz towarów objętych pkt 1 lit. c) niniejszej pozycji

wymagane jest pozwolenie

2811

2812

63. Instrumenty muzyczne - pochodzenia polskiego: klawiszowo-strunowe

i harfy, lutnicze smyczkowe i szarpane, dęte, perkusyjne,

piszczałkowe i stroikowe, elektronowe i elektromechaniczne, itp.;

części do instrumentów muzycznych i akcesoria muzyczne

100
2814 64. Zapis dźwięku i wizji gotowy - wykonany po 1945 r.: zapis dźwięku

na taśmie magnetofonowej, płyty gramofonowe z zapisem dźwięku,

płyty gramofonowe wizyjne z zapisem obrazu i dźwięku, karty

dźwiękowe, kasety z taśmą magnetofonową z zapisem dźwięku, taśmy

magnetofonowe z zapisem dźwięku i obrazu itp.:

 
1) płyty gramofonowe 20
2) pozostały bez cła
2817 65. Reprodukcje fotograficzne wykonane po 1945 r. na podłożu:

szklanym, papierowym, taśmach filmowych i błonach (oprócz

pocztówek): fotografie, diapozytywy, przezrocza

bez cła
282

283

66. Zabawki i gry towarzyskie, części składowe do dalszej produkcji

zabawek; artykuły politechniczne: modele, mikronapędy i

urządzenia do sterowania modeli, zestawy narzędzi do

majsterkowania itp.:

 
1) zabawki z materiałów włókienniczych pochodzenia polskiego 20
2) pozostałe 100
2881-6 67. Parasole 100
2881-7 68. Wyroby pamiątkarskie i dekoracyjne oraz sztuczna biżuteria, nawet

objęte innymi pozycjami, oprócz kilimów, gobelinów, chodników i

dywanów innych niż ręcznie tkane i wiązane - wytworzone po

1945 r. sposobem rękodzielniczym z materiałów pospolitych, oprócz

szkła kryształowego, porcelany, skór naturalnych i naturalnych

skór futrzanych:

 
1) pochodzenia polskiego o wartości do 15.000 złotych łącznie w

przesyłce

bez cła
2) pozostałe 30
2881-942 69. Peruki 50
992

993

70. Dokumentacja techniczna i inna: dokumentacja techniczna

budowlano-montażowa, produkcyjna i pozostała, dokumentacja

naukowo-techniczna; archiwalia (rękopisy, maszynopisy i druki)

oprócz osobno wymienionych:

 
1) dokumenty i akta nie stanowiące dóbr kultury bez cła
2) pozostałe 100
Uwaga: Na wywóz towarów objętych pkt 2 niniejszej pozycji wymagane

jest pozwolenie

994 71. Dzieła sztuki i przedmioty wartości muzealnej:  
1) obrazy, grafiki:
a) wykonane po 1945 r. bez cła
b) pozostałe 200
2) rzeźby:
a) wykonane z materiałów pospolitych po 1945 r. bez cła
b) pozostałe 200
3) przedmioty sztuki zdobniczej wykonane przed 1945 r.: meble;

wyroby ceramiczne, ze szkła, zdobnicze z metalu, z tkaniny i z

innych surowców

200
4) militaria wykonane przed 1945 r. 200
5) zbiory przyrodnicze, geologiczne i inne 200
6) przedmioty numizmatyczne (oprócz objętych pozycją 7) i

przedmioty wartości muzealnej pozostałe

200
Uwaga: Na wywóz towarów objętych pkt 1 lit. b), 2 lit. b), 3, 4, 5 i

6 niniejszej pozycji wymagane jest pozwolenie.

995 72. Przedmioty kolekcjonerskie gdzie indziej nie wymienione: walory

filatelistyczne, nalepki i inne przedmioty filumenistyczne:

 
1) znaczki pocztowe i podobne filatelistyczne polskie, wydane po

1970 r. - w ilości do 30 szt.

bez cła
2) nalepki filumenistyczne w ilości do 100 szt. bez cła
3) pozostałe 100
Uwaga: Na wywóz towarów objętych pkt 3 niniejszej pozycji wymagane

jest pozwolenie.

1377-221

2183

73. Materace turystyczne pneumatyczne tkaninowo-

gumowe; namioty, śpiwory, żagle, hamaki itp.,

artykuły sportowe i turystyczne

200
74. Sprzęt sportowy i turystyczny z wszelkich materiałów, osobno nie

wymieniony

100
75. Towary wytworzone po 1945 r. z materiałów pospolitych, oprócz

towarów wymienionych w pozycjach 1 do 74, wywożone w przesyłkach

pocztowych, jeżeli łączna wartość tych towarów nie przekracza

1.000 złotych

50
Uwagi ogólne:
2. Za materiały (surowce) pospolite należy uważać wszystkie

materiały, z wyjątkiem kamieni szlachetnych i ozdobnych - również

pochodzenia organicznego (pereł prawdziwych, korali prawdziwych,

bursztynu, gagatu i kości słoniowej), metali szlachetnych oraz

masy perłowej i szylkretu.

76. Towary nie objęte pozycjami 1 do 75, towary

wywożone w ilości większej niż podana w

poszczególnych pozycjach lub podpozycjach oraz

towary objęte pozycjami 1 do 75, wywożone w

ilościach wskazujących na handlowy charakter

przesyłki:

1) wyroby przemysłu spożywczego, oprócz wyrobów

spirytusowych czystych i gatunkowych,

wywożone w ilościach wskazujących na handlowy

charakter przesyłki

300
2) pozostałe 200
Uwaga: Na wywóz towarów objętych niniejszą

pozycją wymagane jest pozwolenie.

1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.
2 § 3 zmieniony przez:

- § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.

- § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1985 r. (Dz.U.85.33.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1985 r.

3 § 5 zmieniony przez:

- § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.

- § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1985 r. (Dz.U.85.33.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1985 r.

4 § 51 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.
5 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1985 r. (Dz.U.85.33.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 maja 1988 r. (Dz.U.88.16.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1988 r.

6 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1985 r. (Dz.U.85.33.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1985 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.18.82

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Cła i pozwolenia na towary przywożone i na towary wywożone w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą.
Data aktu: 18/03/1983
Data ogłoszenia: 05/04/1983
Data wejścia w życie: 15/04/1983