Zasady i tryb obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad i trybu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

Na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy budżetowej na rok 1983 z dnia 29 grudnia 1982 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W przedsiębiorstwach państwowych, organizacjach spółdzielczych, organizacjach społecznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółkach tworzonych przez te jednostki organizacyjne, zwanych dalej "przedsiębiorstwami", zwiększających produkcję sprzedaną w stosunku do roku 1982 ustala się określony w procentach wskaźnik wolnego od obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej przyrostu kwoty wynagrodzeń - jako iloczyn tempa wzrostu (w %) produkcji sprzedanej i współczynnika korygującego 0,5.
2.
W przedsiębiorstwach, w których wystąpi spadek produkcji sprzedanej, przyrost wynagrodzeń, o którym mowa w ust. 1, oblicza się w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w 1982 r., skorygowanej iloczynem tempa spadku produkcji sprzedanej i współczynnika korygującego 0,5.
§  2.
1.
Miernikiem produkcji sprzedanej, o której mowa w § 1, jest produkcja sprzedana netto, obliczana w przedsiębiorstwie jako różnica między wartością sprzedaży w cenach realizacji a kosztami materialnymi bez amortyzacji, z uwzględnieniem zmian cen.
2.
W jednostkach gospodarczych wytwarzających wyroby jednorodne produkcja sprzedana może być obliczana w wyrażeniu naturalnym (tony, metry itd.).
3.
Miernikiem produkcji sprzedanej może być również produkcja sprzedana w cenach zbytu lub w cenach realizacji, z uwzględnieniem zmian cen.
4.
Decyzję o zastosowaniu zamiast miernika, o którym mowa w ust. 1, jednego z mierników wymienionych w ust. 2 i 3 może podjąć w dostosowaniu do specyfiki przedsiębiorstw danej branży organ założycielski w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, działającym w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych. W odniesieniu do przedsiębiorstw, dla których organem założycielskim jest wojewoda, organ założycielski uzgodni tę decyzję także z właściwym ministrem. Decyzja o zastosowaniu odmiennego miernika powinna być podjęta w terminie do dnia 31 stycznia 1983 r. Przyjęty miernik obowiązuje w ciągu całego roku.
5.
Szczegółowe zasady obliczania produkcji sprzedanej netto, o której mowa w ust. 1, oraz produkcji sprzedanej w cenach zbytu lub w cenach realizacji, o której mowa w ust. 3, określi Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrami Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Finansów w uzasadnionych wypadkach może:
1)
podwyższyć współczynnik korygujący, o którym mowa w § 1, nie więcej jednak niż do 0,8,
2)
zamiast obciążenia przyrostu kwoty wynagrodzeń wprowadzić obciążenie środków wydatkowanych na przyrost przeciętnych wynagrodzeń; w takim wypadku wskaźnik przyrostu wolnego od obciążeń ustala się w zależności od wzrostu wydajności pracy, skorygowanego współczynnikiem, o którym mowa w § 1; miernik wydajności pracy jest określany na zasadach analogicznych jak miernik produkcji sprzedanej,
3)
ustalić dodatkowo kwotę wolnego od obciążeń przyrostu wynagrodzeń.
§  4.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może ustalić - na wniosek organu założycielskiego - inne niż ustalone w § 1 zasady określania wskaźnika wolnego od obciążeń przyrostu wynagrodzeń oraz dokonywania wpłat obciążeń dla:
1)
państwowych przedsiębiorstw przemysłu wydobywczego oraz energetyki i gazownictwa,
2)
przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe",
3)
przedsiębiorstwa państwowego "Polska Poczta, Telegraf i Telefon",
4)
państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz państwowych gospodarstw rolnych,
5)
przedsiębiorstw państwowych utworzonych na podstawie art. 6 ust. 2 lit. a) ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448, z 1971 r. Nr 27, poz. 249, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i z 1982 r. Nr 7, poz. 54),
6)
przedsiębiorstw handlu wewnętrznego i zagranicznego,
7)
przedsiębiorstw żeglugi morskiej i przedsiębiorstw połowowych rybołówstwa morskiego,
8)
przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
9)
przedsiębiorstw artystycznych i widowiskowych.
§  5.
1.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów określi składniki wynagrodzeń podlegające wyłączeniu z podstawy obciążenia oraz szczegółowe zasady obliczania przyrostu wynagrodzeń, kwot obciążeń i wpłat tych obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, będący dysponentem Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, przekazuje do budżetu Państwa co kwartał bieżące nadwyżki dochodów nad wydatkami, kierując się zatwierdzonym planem dochodów i wydatków funduszu na 1983 r. oraz przebiegiem jego realizacji.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.1.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.
Data aktu: 30/12/1982
Data ogłoszenia: 18/01/1983
Data wejścia w życie: 01/01/1983, 18/01/1983