Zasady ustalania kosztów uzasadnionych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA DO SPRAW CEN
z dnia 31 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad ustalania kosztów uzasadnionych.

Na podstawie art. 4 ust. 12 oraz art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. Nr 7, poz. 52) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Kosztami uzasadnionymi produkcji towarów i świadczenia usług są koszty obliczone według zasad określonych w § 2-5. Kosztami uzasadnionymi przy kalkulowaniu cen robót budowlanych są koszty określone na podstawie przepisów odrębnych.
§  2. 2
Koszty uzasadnione stanowią podstawę do sporządzania kalkulacji na potrzeby ustalania cen urzędowych i regulowanych, kalkulację sporządza się według obowiązujących w jednostce gospodarki uspołecznionej zasad ewidencji i kalkulacji kosztów, z uwzględnieniem niniejszych zasad.
§  3.
1.
Przy obliczaniu poszczególnych elementów kosztów bezpośrednich należy uwzględniać:
1)
w zakresie materiałów (bezpośrednich):
a)
zużycie w ilościach określonych w normach zakładowych,
b)
straty technologiczne nie wyższe niż określone w normach zakładowych,
c)
zmniejszenie zużycia materiałów z tytułu odpadków użytkowych (np. żelastwa użytkowego, złomu metali i innych surowców wtórnych),
d)3
ceny: urzędowe lub regulowane, a w ich braku ceny umowne, potwierdzone fakturami (rachunkami); w razie zakupu towaru po różnych cenach, cena zakupu może być odpowiednio uśredniona.
2)
w zakresie płac:
a)
normy zakładowe czasowe pracochłonności, skorygowane o średni procent ich wykonania, przemnożone przez przeciętną faktyczną stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę - z podziałem na poszczególne operacje technologiczne lub ich grupy oraz operacje maszynowe i ręczne, albo
b)
normy zakładowe czasowe dla poszczególnych operacji technologicznych, przemnożone przez stawkę godzinową, odpowiadającą kategorii zaszeregowania tych operacji, zgodną z taryfikatorem - z podziałem na poszczególne operacje technologiczne lub ich grupy oraz operacje maszynowe i ręczne,

oraz wyszczególnienie narzutów do płac bezpośrednich (tytuły, stawki procentowe, kwoty narzutów), które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są do kosztów bezpośrednich,

3)
w zakresie innych kosztów bezpośrednich (specjalnych) - wyszczególnienie tych kosztów, z podaniem dla każdej pozycji kwoty oraz sposobu obliczenia,
4)
w zakresie kosztów usunięcia wad towarów ujawnionych w przedsiębiorstwie i poza nim, w tym także w ramach udzielonych gwarancji - koszty w wysokości określonej w normach technologicznych, a w braku norm - w wysokości połowy procentowego wskaźnika tych kosztów, wynikającego z rzeczywistego wykonania w roku ubiegłym.
2.
Normy zakładowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, nie mogą być wyższe od wskaźników rzeczywiście osiąganych przy produkcji zbliżonych towarów. W razie braku zakładowych norm zużycia materiałów i norm czasu pracy do kalkulacji przyjmuje się wielkości szacunkowe, z tym że założone wskaźniki wykorzystania materiałów (strat, zaników produkcyjnych), wydajności pracy itp. nie mogą być gorsze od wskaźników rzeczywiście osiąganych przy produkcji zbliżonych towarów.
3.
Koszty specjalne (przygotowanie nowej produkcji i wartości narzędzi i przyrządów specjalnych), o których mowa w ust. 1 pkt 3, powinny być w całości rozliczone w ciągu lat trzech lub - gdy uzasadnia to długotrwałość produkcji i wysokość kosztu - lat pięciu, a jeśli przewidywany okres produkcji jest krótszy niż trzy lata - w okresie, w którym faktycznie produkcja będzie wykonywana.
§  4.
1. 4
Przy obliczaniu kosztów pośrednich stosuje się - w zakresie kosztów wydziałowych i ogólnozakładowych (ogólnych) - stawki narzutów ustalone na podstawie kwot kosztów faktycznie poniesionych w ubiegłym roku, z tym że podstawę, do której te koszty są doliczane (np. płace bezpośrednie), należy określić przy założeniu pełnej obsady stanowisk roboczych i rzeczywistej zmianowości pracy.
2. 5
(skreślony).
3.
Jeżeli koszty zakupu i sprzedaży nie są uwzględnione w kosztach bezpośrednich, narzuty tych kosztów przyjmuje się w wysokości rzeczywistego wskaźnika z roku ubiegłego.
4. 6
Jeżeli w stosunku do roku poprzedniego nastąpił wzrost kosztów pośrednich z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa, spowodowany podwyższeniem:
1)
cen surowców, materiałów, półfabrykatów oraz wyrobów i części kooperacyjnych, wytwarzanych w kraju bądź importowanych,
2)
stawek taryfowych przewozowych oraz energetycznych,
3) 7
amortyzacji w wyniku zmiany stawek oraz przeceny majątku trwałego,
4)
stawek podatków (obciążających koszty),
5)
składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, producent może podwyższyć narzuty (stawki narzutów) uwzględniane w kalkulacji ceny nie więcej, niż to wynika ze wzrostu kosztów z wymienionych wyżej przyczyn.
§  5.
1.
Przy opracowywaniu kalkulacji kosztu własnego produkcji maszyn, urządzeń oraz innych towarów, których produkcja:
1)
podejmowana jest w nowych zakładach,
2)
opiera się na zakupionej licencji na nowe towary,
3)
wymaga uruchomienia nowych linii technologicznych,

przez koszt ten należy rozumieć koszt produkcji opanowanej technicznie, tj. średni koszt własny produkcji obliczony jako iloraz sumy przewidywanych kosztów i projektowanej (przewidywanej) ilości produkcji:

-
dla całego okresu produkcji towaru, jeśli okres ten nie przekracza 3 lat,
-
dla 3 lat, jeśli przewiduje się produkcję towaru w okresie dłuższym niż 3 lata.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również innych towarów, w których obowiązek opracowania kalkulacji kosztów produkcji opanowanej technicznie określony został odrębnymi przepisami.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1983 r. (Dz.U.84.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
2 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1983 r. (Dz.U.84.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.

3 § 3 ust. 1 pkt 1 lit. d) zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.
5 § 4 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.
6 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1983 r. (Dz.U.84.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
7 § 4 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.1.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ustalania kosztów uzasadnionych.
Data aktu: 31/12/1982
Data ogłoszenia: 18/01/1983
Data wejścia w życie: 18/01/1983, 01/01/1983