Zasady ustalania kosztów uzasadnionych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA DO SPRAW CEN
z dnia 31 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad ustalania kosztów uzasadnionych.

Na podstawie art. 4 ust. 12 oraz art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. Nr 7, poz. 52) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Kosztami uzasadnionymi produkcji towarów i świadczenia usług są koszty obliczone według zasad określonych w § 2-5. Kosztami uzasadnionymi przy kalkulowaniu cen robót budowlanych są koszty określone na podstawie przepisów odrębnych.
§  2. 2
Koszty uzasadnione stanowią podstawę do sporządzania kalkulacji na potrzeby ustalania cen urzędowych i regulowanych, kalkulację sporządza się według obowiązujących w jednostce gospodarki uspołecznionej zasad ewidencji i kalkulacji kosztów, z uwzględnieniem niniejszych zasad.
§  3.
1.
Przy obliczaniu poszczególnych elementów kosztów bezpośrednich należy uwzględniać:
1)
w zakresie materiałów (bezpośrednich):
a)
zużycie w ilościach określonych w normach zakładowych,
b)
straty technologiczne nie wyższe niż określone w normach zakładowych,
c)
zmniejszenie zużycia materiałów z tytułu odpadków użytkowych (np. żelastwa użytkowego, złomu metali i innych surowców wtórnych),
d)3
ceny: urzędowe lub regulowane, a w ich braku ceny umowne, potwierdzone fakturami (rachunkami); w razie zakupu towaru po różnych cenach, cena zakupu może być odpowiednio uśredniona.
2)
w zakresie płac:
a)
normy zakładowe czasowe pracochłonności, skorygowane o średni procent ich wykonania, przemnożone przez przeciętną faktyczną stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę - z podziałem na poszczególne operacje technologiczne lub ich grupy oraz operacje maszynowe i ręczne, albo
b)
normy zakładowe czasowe dla poszczególnych operacji technologicznych, przemnożone przez stawkę godzinową, odpowiadającą kategorii zaszeregowania tych operacji, zgodną z taryfikatorem - z podziałem na poszczególne operacje technologiczne lub ich grupy oraz operacje maszynowe i ręczne,

oraz wyszczególnienie narzutów do płac bezpośrednich (tytuły, stawki procentowe, kwoty narzutów), które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są do kosztów bezpośrednich,

3)
w zakresie innych kosztów bezpośrednich (specjalnych) - wyszczególnienie tych kosztów, z podaniem dla każdej pozycji kwoty oraz sposobu obliczenia,
4)
w zakresie kosztów usunięcia wad towarów ujawnionych w przedsiębiorstwie i poza nim, w tym także w ramach udzielonych gwarancji - koszty w wysokości określonej w normach technologicznych, a w braku norm - w wysokości połowy procentowego wskaźnika tych kosztów, wynikającego z rzeczywistego wykonania w roku ubiegłym.
2.
Normy zakładowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, nie mogą być wyższe od wskaźników rzeczywiście osiąganych przy produkcji zbliżonych towarów. W razie braku zakładowych norm zużycia materiałów i norm czasu pracy do kalkulacji przyjmuje się wielkości szacunkowe, z tym że założone wskaźniki wykorzystania materiałów (strat, zaników produkcyjnych), wydajności pracy itp. nie mogą być gorsze od wskaźników rzeczywiście osiąganych przy produkcji zbliżonych towarów.
3.
Koszty specjalne (przygotowanie nowej produkcji i wartości narzędzi i przyrządów specjalnych), o których mowa w ust. 1 pkt 3, powinny być w całości rozliczone w ciągu lat trzech lub - gdy uzasadnia to długotrwałość produkcji i wysokość kosztu - lat pięciu, a jeśli przewidywany okres produkcji jest krótszy niż trzy lata - w okresie, w którym faktycznie produkcja będzie wykonywana.
§  4.
1. 4
Przy obliczaniu kosztów pośrednich stosuje się - w zakresie kosztów wydziałowych i ogólnozakładowych (ogólnych) - stawki narzutów ustalone na podstawie kwot kosztów faktycznie poniesionych w ubiegłym roku, z tym że podstawę, do której te koszty są doliczane (np. płace bezpośrednie), należy określić przy założeniu pełnej obsady stanowisk roboczych i rzeczywistej zmianowości pracy.
2. 5
(skreślony).
3.
Jeżeli koszty zakupu i sprzedaży nie są uwzględnione w kosztach bezpośrednich, narzuty tych kosztów przyjmuje się w wysokości rzeczywistego wskaźnika z roku ubiegłego.
4. 6
Jeżeli w stosunku do roku poprzedniego nastąpił wzrost kosztów pośrednich z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa, spowodowany podwyższeniem:
1)
cen surowców, materiałów, półfabrykatów oraz wyrobów i części kooperacyjnych, wytwarzanych w kraju bądź importowanych,
2)
stawek taryfowych przewozowych oraz energetycznych,
3) 7
amortyzacji w wyniku zmiany stawek oraz przeceny majątku trwałego,
4)
stawek podatków (obciążających koszty),
5)
składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, producent może podwyższyć narzuty (stawki narzutów) uwzględniane w kalkulacji ceny nie więcej, niż to wynika ze wzrostu kosztów z wymienionych wyżej przyczyn.
§  5.
1.
Przy opracowywaniu kalkulacji kosztu własnego produkcji maszyn, urządzeń oraz innych towarów, których produkcja:
1)
podejmowana jest w nowych zakładach,
2)
opiera się na zakupionej licencji na nowe towary,
3)
wymaga uruchomienia nowych linii technologicznych,

przez koszt ten należy rozumieć koszt produkcji opanowanej technicznie, tj. średni koszt własny produkcji obliczony jako iloraz sumy przewidywanych kosztów i projektowanej (przewidywanej) ilości produkcji:

-
dla całego okresu produkcji towaru, jeśli okres ten nie przekracza 3 lat,
-
dla 3 lat, jeśli przewiduje się produkcję towaru w okresie dłuższym niż 3 lata.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również innych towarów, w których obowiązek opracowania kalkulacji kosztów produkcji opanowanej technicznie określony został odrębnymi przepisami.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1983 r. (Dz.U.84.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
2 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1983 r. (Dz.U.84.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.

3 § 3 ust. 1 pkt 1 lit. d) zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.
5 § 4 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.
6 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1983 r. (Dz.U.84.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
7 § 4 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.40.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.1.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ustalania kosztów uzasadnionych.
Data aktu: 31/12/1982
Data ogłoszenia: 18/01/1983
Data wejścia w życie: 18/01/1983, 01/01/1983