Zasady i tryb przekazywania majątku byłych zakładowych organizacji związkowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad i trybu przekazywania majątku byłych zakładowych organizacji związkowych.

Na podstawie art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Majątek byłych zakładowych organizacji związkowych przekazuje się związkom zawodowym w tych zakładach pracy działającym po dniu 31 grudnia 1982 r.
2.
W razie gdy zakładowa organizacja związkowa swoim zakresem działania obejmowała więcej niż jeden zakład pracy, majątek tej organizacji przekazuje się związkom zawodowym działającym w tych zakładach pracy w częściach ustalonych przez zainteresowane związki.
§  2.
1.
Przekazania majątku określonego w § 1 dokona kierownik jednostki organizacyjnej sprawujący zarząd tym majątkiem niezwłocznie na wniosek związku zawodowego.
2.
Przekazaniu podlegają również prawa i obowiązki związane z majątkiem. Związek zawodowy odpowiada za długi byłej zakładowej organizacji związkowej do wartości przejętego majątku tej organizacji.
§  3.
1.
Przejęcie majątku następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych według stanu wynikającego z ewidencji na dzień przekazania, z uwzględnieniem inwentaryzacji składników majątkowych. Do protokołu zdawczo-odbiorczego dołącza się rozliczenie wyniku inwentaryzacji.
2.
Inwentaryzację przeprowadzają wspólnie przedstawiciele strony przekazującej i przejmującej.
3.
Odpisy protokołów przejęcia majątku przesyła się niezwłocznie po ich sporządzeniu właściwemu terenowo wojewodzie.
§  4.
1.
Nadzór nad przekazywaniem przez zarządcę majątku byłych zakładowych organizacji związkowych sprawuje właściwy terenowo wojewoda.
2.
W akcie przejęcia majątku przez związek zawodowy na wniosek strony przekazującej lub przejmującej uczestniczy przedstawiciel właściwego terenowo wojewody.
§  5.
Przepisów § 3 ust. 3 i § 4 nie stosuje się w jednostkach organizacyjnych resortów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych. Nadzór nad przekazywaniem majątku byłych zakładowych organizacji związkowych, które działały w tych jednostkach, sprawują właściwe organy nadrzędne.
§  6.
Przepisy dotyczące wojewodów stosuje się również do prezydentów miast będących organami administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  7.
Majątek byłych zakładowych organizacji związkowych nie przejęty przez związki zawodowe do dnia 31 grudnia 1983 r. obejmuje w zarząd Komisja do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych, powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 października 1982 r. w sprawie tymczasowego zarządu majątkiem byłych związków zawodowych (Dz. U. Nr 34, poz. 226).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024