Ulgi w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 listopada 1982 r.
w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie.

Na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwom państwowym, spółdzielniom i ich związkom oraz organizacjom politycznym, społecznym i zawodowym, określonym w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55), zwanym dalej "jednostkami gospodarczymi", przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji produkcyjnych i usługowych inwestycji przedsiębiorstw powodujących zastąpienie lub ograniczenie importu towarów i usług.
2.
Ulga w podatku dochodowym przysługuje jednostkom gospodarczym również z tytułu realizacji inwestycji przedsiębiorstw, podejmowanych w celu:
1)
wzrostu produkcji części zamiennych oraz elementów wyposażenia maszyn i sprzętu rolniczego,
2)
uruchomienia produkcji zastępczej lub zwiększenia produkcji w wyniku zagospodarowania odpadów i surowców wtórnych oraz materiałów niepełnowartościowych,
3)
ochrony środowiska naturalnego,
4)
poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, w zakresie określonym przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Ministrem Finansów,
5)
rozpoczęcia lub zwiększenia produkcji wyrobów i usług określonych przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów,
6)
uruchomienia produkcji materiałów budowlanych z surowców lokalnego pochodzenia.
3.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji poczynań modernizacyjnych podejmowanych w celu:
1)
oszczędności zużycia paliw, energii i surowców określonych przez Ministra Gospodarki Materiałowej w przeliczeniu na jednostkę produktu,
2)
zastosowania krajowych wynalazków oraz takich pracowniczych projektów wynalazczych i wyników prac badawczo-rozwojowych, które zmierzają do osiągnięcia celów określonych w ust. 1 i 2 oraz w pkt 1.
4.
Ulga podatkowa może być stosowana do inwestycji o dwuletnim cyklu realizacji.
§  2.
Ulgi podatkowe określone w § 1 przysługują jednostkom gospodarczym, w których udział wydatków z zysku na nagrody i obciążenia przyrostu wynagrodzeń z zysku do podziału nie przekracza udziału wynagrodzeń w kosztach przerobu.
§  3.
1.
Ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji inwestycji, o których mowa w § 1 ust. 1, ustala się w wysokości 20% kosztów inwestycji.
2.
Ulga podatkowa z tytułu realizacji inwestycji, o których mowa w § 1 ust. 2, wynosi:
1)
w inwestycjach związanych z ochroną środowiska naturalnego oraz z bezpieczeństwem i higieną pracy - 30% kosztów inwestycji,
2)
w pozostałych wypadkach - 20% kosztów inwestycji.
3.
Ulga w podatku dochodowym z tytułu poczynań modernizacyjnych, o których mowa:
1)
w § 1 ust. 3 pkt 1 - jest określana przez Ministra Finansów,
2)
w § 1 ust. 3 pkt 2 - wynosi 20% bezinwestycyjnych kosztów zastosowania (wdrożenia) przedsięwzięcia w zakresie nowej techniki.
§  4.
Suma ulg w podatku dochodowym nie może przekroczyć w roku podatkowym 20% należnego podatku dochodowego.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym oraz ubiegające się o przyznanie tej ulgi zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań wymienionych w § 1, nie później niż na 2 miesiące przed ich rozpoczęciem, składając wniosek w sprawie ulgi podatkowej, zawierający następujące dane:
1)
cel zadania,
2)
planowany efekt zadania,
3)
planowany koszt zadania,
4)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia zadania,
5)
wysokość ulgi podatkowej.
2.
Jednostki gospodarcze dołączają do wniosku:
1)
opinię organu założycielskiego (jeżeli zadanie dotyczy inwestycji),
2)
opinię oddziału banku, w którym jednostka gospodarcza posiada rachunek podstawowy.
3.
Po zakończeniu zadania jednostki gospodarcze składają organowi podatkowemu w terminie 2 miesięcy informacje o zrealizowaniu założeń określonych we wniosku o przyznanie ulgi oraz rozliczenie z otrzymanych ulg.
4.
Właściwy organ podatkowy:
1)
wydaje decyzję stwierdzającą zasadność ulgi podatkowej,
2)
cofnie ulgę podatkową, jeżeli jednostka gospodarcza nie osiągnie efektów warunkujących przyznanie ulgi.
§  6.
Jednostkom gospodarczym prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przysługuje ulga podatkowa w wysokości 25% kosztów utrzymania ucznia w skali rocznej. Wysokość rocznych kosztów utrzymania określa Minister Finansów w formie zryczałtowanej.
§  7.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę podatkową z tytułu:
1)
przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży wyrobów standardowych objętych cenami regulowanymi, określonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości do 5% tego przyrostu,
2)
przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży w cenach porównywalnych urządzeń aparatury i ochron indywidualnych niezbędnych do ochrony pracy, określonych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości do 5% tego przyrostu,
3)
produkcji wyrobów oznaczonych państwowymi znakami jakości "Q" i "1"; ulga polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o kwotę odpowiadającą podwyżce cen wyrobów uzyskanej w związku z przyznaniem tym wyrobom znaków jakości.
§  8.
1.
Przyznane kwoty ulg podatkowych z tytułu realizacji zadań inwestycyjnych zwiększają fundusz rozwoju jednostki gospodarczej albo inny fundusz o podobnym charakterze.
2.
Przyznane kwoty ulg z tytułu innych zadań zwiększają zysk do podziału.
§  9.
Minister Finansów określi szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg podatkowych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.41.274

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ulgi w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie.
Data aktu: 15/11/1982
Data ogłoszenia: 19/12/1982
Data wejścia w życie: 01/01/1983