Zasady i sposób tworzenia organizacji związkowych w zakładach pracy.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 października 1982 r.
w sprawie zasad i sposobu tworzenia organizacji związkowych w zakładach pracy.

Na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216) Rada Państwa postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy zakładu pracy zamierzający założyć związek zawodowy w tym zakładzie, po podjęciu uchwały o założeniu związku, wybierają ze swojego grona komitet założycielski i uchwalają statut.
2.
Komitet założycielski w składzie co najmniej dziesięciu osób jest uprawniony do dokonania czynności związanych z rejestracją związku zawodowego.
3.
Komitet założycielski może upoważnić co najmniej trzyosobowy zespół ze swojego grona do dokonania w jego imieniu czynności związanych z rejestracją związku.
4.
Komitet założycielski występuje z wnioskiem o rejestracja do właściwego miejscowo sądu wojewódzkiego.
§  2.
1.
Wniosek o rejestrację powinien zawierać:
1)
nazwę związku zawodowego i jego siedzibę; w stosunku do związku zawodowego tworzonego w jednostce wojskowej zamiast siedziby można podać numer tej jednostki,
2)
imiona, nazwiska i miejsca zamieszkania osób wchodzących w skład komitetu założycielskiego oraz ich podpisy,
3)
imiona i nazwiska osób upoważnionych do dokonaniu czynności związanych z rejestracją związku,
4)
informację o liczbie założycieli związku w dniu złożenia wniosku o rejestrację.
2.
Do wniosku należy dołączyć uchwałę, o której mowa w § 1 ust. 1, oraz statut związku w dwóch egzemplarzach.
3.
Nazwa nowo powstającego związku powinna zawierać wyłącznie wyrazy: "Związek zawodowy pracowników…" i dalej nazwę danego zakładu pracy lub "Związek zawodowy..." i dalej nazwę zawodu i nazwę danego zakładu pracy. Nazwa związku może również zawierać wyrazy: "samorządny", "niezależny".
4.
Pracownicy oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego mogą tworzyć związek zawodowy o nazwie "Związek Nauczycielstwa Polskiego w..." i dalej nazwa zakładu pracy.
§  3.
1.
W zakładzie pracy w rozumieniu Kodeksu pracy może być utworzony jeden związek zawodowy.
2.
Jeden związek zawodowy tworzy się również w przedsiębiorstwie państwowym wielozakładowym. Jednakże w przedsiębiorstwach państwowych wielozakładowych, działających ca obszarze całego kraju lub kilku województw, tworzy się oddzielne związki zawodowe w jednostkach organizacyjnych tego przedsiębiorstwa (oddziałach, filiach, ekspozyturach), będących zakładami pracy w rozumieniu Kodeksu pracy.
3.
W jednostkach organizacyjnych przedsiębiorstw państwowych wielozakładowych można również tworzyć oddzielne związki zawodowe, jeżeli jednostki te są zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta lub w różnych miejscowościach województwa i są zakładami pracy w rozumieniu Kodeksu pracy.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do spółdzielni i innych przedsiębiorstw.
§  4.
Członkami związku zawodowego mogą zostać emeryci i renciści, którzy przed przejściem na emeryturę lub rentę byli pracownikami danego zakładu pracy.
§  5.
1.
Sąd wydaje postanowienie o dokonaniu rejestracji związku zawodowego po stwierdzeniu, że złożony statut jest zgodny z wymogami określonymi w ustawie o związkach zawodowych.
2.
Jeżeli sąd stwierdzi braki we wniosku lub statucie, zażąda ich uzupełnienia lub zmiany, wyznaczając w tym celu stosowny termin, po którego bezskutecznym upływie poweźmie postanowienie o odmowie rejestracji.
§  6.
1.
W przypadku wystąpienia z wnioskiem o rejestrację związku zawodowego przez więcej niż jeden komitet założycielski z tego samego zakładu pracy, sąd proponuje komitetom porozumienie i wystąpienie ze wspólnym wnioskiem o rejestrację jednego związku zawodowego.
2.
W przypadku braku wspólnego wniosku, o którym mowa w ust. 1, sąd może:
1)
odmówić komitetom założycielskim rejestracji związku zawodowego lub
2)
wydać postanowienie o rejestracji tego związku zawodowego, którego założyciele wyrazili gotowość porozumienia i wystąpienia że wspólnym wnioskiem o rejestrację jednego związku zawodowego.
§  7.
Postępowanie w sprawie dokonania rejestracji jest wolne od opłat sądowych.
§  8.
Po zarejestrowaniu związku zawodowego komitet założycielski przeprowadza wybory do władz związku w trybie przewidzianym w statucie.
§  9. 1
 
1.
Tworzy się jako krajowy organ doradczy i informacyjny Społeczną Komisję Konsultacyjną.
2.
Do zakresu działania Komisji należy w szczególności:
1)
udzielanie pomocy komitetom założycielskim w uruchamianiu działalności związkowej,
2)
opracowanie wzorcowego statutu związku zawodowego i opublikowanie go w środkach masowego przekazu,
3)
społeczne współdziałanie w kształtowaniu i umacnianiu roli związków zawodowych zgodnie z ustawą o związkach zawodowych,
4)
inicjowanie upowszechniania wiedzy o zadaniach i roli związków zawodowych,
5)
inicjowanie i opiniowanie wniosków dotyczących programów szkolenia działaczy związków zawodowych.
3.
Społeczna Komisja Konsultacyjna przedstawia Radzie Państwa okresowe informacje i wnioski wynikające z działalności, o której mowa w ust. 2.
4.
Obsługę Komisji zapewnia Kancelaria Rady Państwa.
5.
Wydatki związane z działalnością Komisji są pokrywane z budżetu centralnego w części dotyczącej Kancelarii Rady Państwa.
§  10. 2
Dla zapewnienia pomocy w tworzeniu związków Zawodowych w zakładach pracy zaleca się prezydiom wojewódzkich rad narodowych tworzenie zespołów informacyjno-doradczych. Stosownie do potrzeb zespoły takie mogą tworzyć prezydia miejskich i dzielnicowych rad narodowych w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  11.
Przewidziane w ustawie o związkach zawodowych określenie zasad i sposobu tworzenia ogólnokrajowych organizacji związkowych oraz zrzeszeń i organizacji międzyzwiązkowych (art. 53 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy) zostanie dokonane w terminie późniejszym.
§  12.
Traci moc uchwała Rady Państwa z dnia 13 września 1980 r. w sprawie rejestracji nowo powstających związków zawodowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 104).
§  13.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 29 lutego 1984 r. Społeczna Komisja Konsultacyjna zakończyła swoją działalność i została rozwiązana zgodnie z § 1 uchwały Rady Państwa z dnia 16 lutego 1984 r. w sprawie zakończenia działalności Społecznej Komisji Konsultacyjnej (Dz.U.84.13.52).
2 Z dniem 29 lutego 1984 r. Rada Państwa zaleciła prezydiom rad narodowych rozwiązanie zespołów informacyjno-doradczych powołanych na podstawie nin. § 10, zgodnie z § 2 uchwały Rady Państwa z dnia 16 lutego 1984 r. w sprawie zakończenia działalności Społecznej Komisji Konsultacyjnej (Dz.U.84.13.52).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.34.222

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i sposób tworzenia organizacji związkowych w zakładach pracy.
Data aktu: 12/10/1982
Data ogłoszenia: 18/10/1982
Data wejścia w życie: 18/10/1982