Obowiązkowy wymiar godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 15 września 1982 r.
w sprawie obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.

Na podstawie art. 42 ust. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 i Nr 25, poz. 187), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z dziećmi i młodzieżą przez nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 1 ustawy, zatrudnionych w pełnym wymiarze, ustala się według następujących norm:
Lp. Stanowisko Obowiązkowy, tygodniowy wymiar godzin
1 2 3
1 Nauczyciele zatrudnieni w nauczycielskich kolegiach językowych 12
2 Pedagodzy i psycholodzy zatrudnieni w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych 24
3 Nauczyciele poradni wychowawczo-zawodowych oraz nauczyciele pedagodzy i psycholodzy nie wymienieni pod lp. 2 20
4 Nauczyciele instruktorzy prowadzący zajęcia dydaktyczne w świetlicach szkolnych i wojewódzkich ośrodkach politechnicznych 18
5 Nauczyciele przedszkoli prowadzący zajęcia w grupach mieszanych obejmujących zarówno dzieci 6-letnie, jak i dzieci innych grup wiekowych 22
6 Nauczyciele zatrudnieni w szkołach przy przedstawicielstwach Rzeczypospolitej Polskiej za granicą 26
7 Nauczyciele pałaców młodzieży, planetariów i obserwatoriów astronomicznych, młodzieżowych domów kultury i innych placówek wychowania pozaszkolnego, prowadzący zajęcia systemem innym niż pracownianym, oraz nauczyciele instruktorzy wojewódzkich ośrodków politechnicznych nie prowadzący zajęć wyłącznie z uczniami 25
8 wychowawcy-opiekunowie (opiekunki) dzieci do lat trzech zatrudnieni w domach dziecka 33
2.
Przez zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z dziećmi przez nauczycieli wymienionych w ust. 1 pod lp. 1 należy rozumieć zajęcia grupowe i indywidualne, wynikające z realizacji zadań diagnostycznych, doradczych, terapeutycznych i korekcyjnych. Nauczyciele ci obowiązani są ponadto do realizacji zadań określonych dla nich w odrębnych przepisach.
3. 2
Tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli-instruktorów Centralnego Ośrodka Metodycznego Poradnictwa Wychowawczo-Zawodowego, nauczycieli-bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz nauczycieli zatrudnionych w wojewódzkich ośrodkach metodycznych, nauczycieli pedagogów i psychologów zatrudnionych w ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych wynosi 35 godzin tygodniowo.
§  2.
1.
Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w szkołach zaocznych wynosi rocznie:
1)
w zaocznych studiach nauczycielskich, zaocznych studiach nauczania początkowego i studiach wychowania przedszkolnego - 540 godzin,
2)
w pozostałych szkołach zaocznych - 648 godzin.
2.
Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, określony w ust. 1 i w § 1 obowiązuje od dnia 1 września 1983 r. Do tego czasu obowiązuje wymiar godzin zajęć określony w przepisach dotychczasowych.
§  3. 3
 
1.
Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w szkołach zaocznych zalicza się:
1)
godziny lekcji, ćwiczeń i zajęć praktycznych,
2)
faktycznie zrealizowane godziny:
a)
nadzorowania egzaminów pisemnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych i dyplomowych),
b)
przeprowadzania egzaminów ustnych (z wyjątkiem wstępnych i dyplomowych) w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły,
c)
poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egazaminacyjnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych, dyplomowych i dojrzałości), licząc poprawienie 3 prac za 1 godzinę zajęć,
d)
godziny sprawdzania zeszytów-przewodników Radiowo-Telewizyjnej Szkoły Średniej i Telewizyjnego Technikum Rolniczego, licząc sprawdzenie 4 zeszytów-przewodników za 1 godzinę zajęć; zaliczenie do obowiązującej normy zajęć dydaktycznych z tego tytułu może nastąpić tylko jeden raz w semestrze,
e)
innych zajęć pedagogicznych realizowanych przez pełnozatrudnionego nauczyciela z uczniami w formach przez niego obranych i udokumentowanych w wymiarze nie przekraczającym 50 godzin rocznie; dla nauczycieli niepełnozatrudnionych wymiar tych zajęć ulega stosownemu zmniejszeniu.
2.
Każdą godzinę lekcji, ćwiczeń i zajęć praktycznych, przeprowadzania egzaminów ustnych i nadzorowania egzaminów pisemnych oraz zajęć wymienionych w ust. 1 pkt 2 lit. e), faktycznie realizowanych w niedziele i święta - liczy się za 2 godziny zajęć.
3.
Do celów obliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych przez godzinę zajęć lekcyjnych, ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minut, przez godzinę zajęć praktycznych - jednostkę 55 minut, a przez godzinę pozostałych zajęć - 60 minut.
4.
Rozliczenie nauczyciela szkoły zaocznej, zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych, następuje w każdym semestrze. W okresie semestru nauczyciel obowiązany jest zrealizować połowę rocznego wymiaru godzin zajęć; za podstawę rozliczenia przyjmuje się, według zapisów w dzienniku lekcyjnym, odbyte godziny zajęć, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny usprawiedliwionego nieodbycia zajęć, liczone narastająco aż do uzyskania połowy rocznego wymiaru zajęć nauczyciela. Odbyte godziny zajęć wymienionych w ust. 1 oraz godziny zajęć wynikające z planu nauczania, lecz nie zrealizowane z powodu usprawiedliwionego nieodbycia zajęć, przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponadwymiarowymi.
§  4.
1.
Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, prowadzącego zajęcia z przedmiotów o różnym wymiarze godzin, ustala się według przedmiotu, dla którego wymiar jest korzystniejszy - jeżeli nauczyciel naucza tego przedmiotu co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru.
2.
Obowiązkowy pełny wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczycieli zobowiązanych do pracy w innej szkole w celu uzupełnienia obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, ustala się według zasad określonych w ust. 1.
3. 4
Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela wlicza się również godziny nadzorowania i przeprowadzania egzaminów dojrzałości i egzaminów eksternistycznych, a także godziny sprawdzania i oceniania prac pisemnych z egzaminów eksternistycznych.
4. 5
Sprawdzenie i ocenienie 3 prac pisemnych z egzaminu eksternistycznego liczy się za 1 godzinę zajęć.
5. 6
Zasady określone w ust. 3 stosuje się odpowiednio do dyrektorów szkół i innych nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, jeżeli czynności związane z nadzorowaniem pisemnych egzaminów dojrzałości i przeprowadzaniem egzaminów ustnych przekraczają obowiązujące ich pensum zajęć.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1982 r.
1 § 1 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1990 r. (Dz.U.90.72.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1995 r. (Dz.U.95.21.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 1995 r.

2 § 1 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1990 r. (Dz.U.90.72.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1995 r. (Dz.U.95.21.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 1995 r.

3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 października 1990 r. (Dz.U.90.72.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.
4 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1990 r. (Dz.U.90.72.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.
5 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1990 r. (Dz.U.90.72.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.
6 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1995 r. (Dz.U.95.21.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 1995 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.29.207

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązkowy wymiar godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.
Data aktu: 15/09/1982
Data ogłoszenia: 28/09/1982
Data wejścia w życie: 01/09/1982, 28/09/1982