Upoważnienie organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określanie zasad ustalania cen regulowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 czerwca 1982 r.
w sprawie upoważnienia organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określania zasad ustalania cen regulowanych.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. Nr 7, poz. 52) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się:
1)
Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska do ustalania cen za jednorazowe przewozy osób środkami komunikacji masowej,
1a) 1
Ministra Handlu Zagranicznego do ustalania cen za przeprowadzanie obowiązkowych kontroli towarów rolno-spożywczych w imporcie i eksporcie,
2)
Ministra Komunikacji do ustalania cen za:
a) 2
przewozy krajowe osób koleją i transportem samochodowym, z wyjątkiem opłat za miejsca sypialne i w wagonach do leżenia oraz miejscówek
b)
przewozy krajowe towarów koleją, transportem samochodowym i wodnym,
3)
Ministra Łączności do ustalania cen za usługi pocztowe i telekomunikacyjne,
4) 3
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do ustalania cen za świadczenia udzielane przez uspołecznione zakłady pomocy społecznej, domy małych dzieci i żłobki oraz za świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia (szpitali, stacji sanitarno-epidemiologicznych, stacji krwiodawstwa i innych),
5) 4
wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) do ustalania cen za inne niż określone w pkt 1 przewozy osób środkami miejskiej komunikacji masowej - na podstawie zasad określonych przez Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, a także za wstęp do parków miejskich, ogrodów zoologicznych, ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych oraz kąpielisk.
§  2.
Upoważnia się Ministra Handlu Zagranicznego do ustalania marż handlowych urzędowych dla jednostek gospodarki uspołecznionej prowadzących działalność handlu zagranicznego.
§  3.
1.
Upoważnia się do określania zasad ustalania cen regulowanych:
1)
Ministra Kultury i Sztuki:
a)
wydawnictw nieperiodycznych - książek (dziecięcych i młodzieżowych, poezji, dramatu, eseju, naukowych, fachowych) i nut,
b)
biletów wstępu do kin oraz innych placówek artystycznych,
2)
Ministra Oświaty i Wychowania - za usługi świadczone przez placówki opiekuńczo-wychowawcze, z wyjątkiem przedszkoli,
3) 5
Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej:
a)
zwierząt gospodarskich hodowlanych (buhajów, knurów, tryków, ogierów do rozrodu),
b)
materiału siewnego zbóż, rzepaku i rzepiku oraz ziemniaków sadzeniaków,
c)
usług związanych z produkcją zwierzęcą i roślinną,
4) 6
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej - za usługi świadczone przez:
a)
zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, bez względu na ich podporządkowanie organizacyjne,
b)
zakłady naprawcze sprzętu medycznego,
5)
Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej - za przewozy pasażerskie w żegludze przybrzeżnej,
6)
Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych - za usługi turystyki socjalnej (wczasy pracownicze, obozy i kolonie dla młodzieży szkolnej),
7)
wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) - za usługi świadczone przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej oraz zakłady budżetowe, z wyjątkiem zasad ustalania cen regulowanych za usługi zastrzeżone do właściwości innych organów administracji państwowej.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy towarów i usług objętych wykazem towarów i usług, na które ustala się ceny regulowane zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. Nr 7, poz. 52).
§  4. 7
 
1.
Upoważnia się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do:
1)
ustalania:
a)
zasad opracowywania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych robót budowlanych i montażowych oraz remontów budowlanych,
b)
metod kosztorysowania robót budowlanych i montażowych oraz remontów budowlanych,
2)
dokonywania, w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami oraz kierownikami urzędów centralnych, podziału zadań w zakresie opracowywania i wydawania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych i wydawania katalogów nakładów rzeczowych.
2.
Upoważnia się właściwych ministrów oraz kierowników urzędów centralnych do ustalania, w uzgodnieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, kosztorysowych norm nakładów rzeczowych oraz katalogów nakładów rzeczowych.
3.
Uzgodnień, o których mowa w ust. 2, nie wymagają normy nakładów rzeczowych i katalogi nakładów rzeczowych dotyczące robót remontowych nie wchodzących w zakres budownictwa ogólnego, robót związanych z konserwacją obiektów zabytkowych, robót montażowych maszyn i urządzeń górniczych oraz mechanicznej przeróbki węgla, robót górniczych podziemnych wraz z robotami elektrycznymi, teletechnicznymi oraz rurociągami technologicznymi i robotami transportowymi, robót wiertniczych, wiertniczych mrożeniowych i cementacyjnych, robót montażowych górnictwa ropy naftowej i gazu wraz z urządzeniami.
§  5.
Organy administracji państwowej wymienione w rozporządzeniu kierują się:
1)
przy ustalaniu cen (§ 1) - przepisami art. 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. Nr 7, poz. 52), z tym że ustalanie cen wymagających dotacji z budżetu Państwa następuje w uzgodnieniu z Ministrem Finansów,
2)
przy określaniu zasad ustalania cen regulowanych (§ 3) - przepisami art. 5 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1.
§  6.
Organy administracji państwowej upoważnione na podstawie przepisów § 1 pkt 1-4, § 2, § 3 ust. 1 pkt 1-6 i § 4 do ustalania cen urzędowych, marż handlowych urzędowych, norm i metod kosztorysowania oraz określania zasad ustalania cen regulowanych współdziałają z Ministrem do Spraw Cen przy wykonywaniu tych uprawnień.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 1983 r.
2 § 1 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 1983 r.
3 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 1983 r.
4 § 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 15 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 1983 r.
5 § 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 1983 r.
6 § 3 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 1983 r.
7 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 listopada 1983 r. (Dz.U.83.60.275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 listopada 1983 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.18.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Upoważnienie organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określanie zasad ustalania cen regulowanych.
Data aktu: 04/06/1982
Data ogłoszenia: 30/06/1982
Data wejścia w życie: 30/06/1982