Zakres stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1981 r.
w sprawie zakresu stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122) oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122), zwanej dalej "ustawą o przedsiębiorstwach", oraz przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123), zwanej dalej "ustawą o samorządzie załogi", stosuje się do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych, w zakresie nie unormowanym odmiennie w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
Przedsiębiorstwo państwowe podległe Ministrowi Sprawiedliwości, działające przy zakładzie karnym, zwane dalej "przedsiębiorstwem", jest jednostką organizacyjną gospodarki narodowej, posiadającą osobowość prawną, tworzoną w celu zatrudniania skazanych, prowadzenia działalności resocjalizacyjnej przez pracę i naukę zawodu oraz osiągania efektywnych ekonomicznie wyników przez produkcję dóbr lub świadczenie usług, służących zaspokajaniu potrzeb społecznych.
§  3.
Zakładem karnym w rozumieniu rozporządzenia jest także areszt śledczy i ośrodek przystosowania społecznego, jeżeli działa przy nim przedsiębiorstwo.
§  4.
Przepisy ustawy o samorządzie załogi stosuje się do osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie na podstawie stosunku pracy.
§  5.
Dyrektor przedsiębiorstwa i naczelnik zakładu karnego współdziałają w zakresie realizacji zadań określonych w § 2, z uwzględnieniem interesu społecznego i przedsiębiorstwa, a także osób osadzonych, wykonujących pracę na rzecz przedsiębiorstwa.
§  6. 1
Statut przedsiębiorstwa opracowuje dyrektor przedsiębiorstwa po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej, a zatwierdza Minister Sprawiedliwości.
§  7.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych Minister Sprawiedliwości ma obowiązek dotowania przedsiębiorstwa, którego działalność jest nierentowna, ale konieczna ze względu na potrzebę realizacji zadań określonych w § 2.
§  8.
Łączenie, podział i likwidację przedsiębiorstwa utworzonego w trybie określonym w art. 9 ustawy o przedsiębiorstwach zarządza Minister Sprawiedliwości, z tym że łączenie i podział przedsiębiorstwa wymaga opinii rady pracowniczej.
§  9.
Niezależnie od wymagań przewidzianych w art. 28 ustawy o przedsiębiorstwach, przy ustalaniu regulaminu organizacyjnego przedsiębiorstwa dyrektor zasięga również opinii naczelnika zakładu karnego, przy którym działa przedsiębiorstwo.
§  10.
1.
Dyrektora przedsiębiorstwa powołuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.
2.
Zastępcę dyrektora przedsiębiorstwa oraz głównego księgowego powołuje i odwołuje dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych na wniosek dyrektora przedsiębiorstwa, po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.
§  11.
1.
Minister Sprawiedliwości może w wypadkach szczególnie uzasadnionych pozbawić przedsiębiorstwo składników wydzielonego mu lub nabytego przez przedsiębiorstwo mienia i przekazać je innej państwowej jednostce organizacyjnej, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie realizacja przez przedsiębiorstwo zadań określonych w § 2.
2.
Realizacja uprawnień przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o przedsiębiorstwach, wymaga zgody Ministra Sprawiedliwości.
§  12. 2
(skreślony).
§  13.
1.
Minister Sprawiedliwości ma prawo zawiesić w czynnościach dyrektora przedsiębiorstwa w wypadku, gdy dalsze pełnienie przez niego funkcji stanowi istotne naruszenie prawa, zagraża podstawowym interesom gospodarki narodowej lub wykonywaniu podstawowych zadań przedsiębiorstwa określonych w § 2. O podjętej decyzji Minister Sprawiedliwości zawiadamia radę pracowniczą.
2.
W razie zawieszenia w czynnościach dyrektora organ wymieniony w ust. 1 wyznacza tymczasowego kierownika przedsiębiorstwa na okres nie przekraczający 6 miesięcy.
3.
Od decyzji określonych w ust. 1 i 2 przysługuje dyrektorowi i radzie pracowniczej prawo wniesienia w ciągu siedmiu dni sprzeciwu do Ministra Sprawiedliwości.
4.
W razie podtrzymania decyzji przez organ, do którego został skierowany sprzeciw, dyrektorowi przedsiębiorstwa oraz radzie pracowniczej przysługuje prawo zwrócenia się w ciągu siedmiu dni o rozstrzygnięcie sporu do Komisji Mediacyjnej, powołanej przez Ministra Sprawiedliwości. Orzeczenie tej komisji jest ostateczne.
§  14.
1. 3
Sprzeciw w stosunku do decyzji, o których mowa w art. 57 ust. 1 ustawy o przedsiębiorstwach, wnosi się wraz z uzasadnieniem do organu, który wydał decyzję, w terminie siedmiu dni od daty jej przekazania. Wniesienie sprzeciwu nie wstrzymuje wykonania decyzji.
2.
Decyzja Ministra Sprawiedliwości w sprawach wymienionych w ust. 1 jest ostateczna.
§  15. 4
Przedsiębiorstwo może, za zgodą Ministra Sprawiedliwości, przystąpić do spółki lub zrzeszenia przedsiębiorstw tworzonych w celach ekonomicznie uzasadnionych, a także wystąpić ze spółki lub zrzeszenia. Uzyskanie zgody nie dotyczy wypadków ustanowienia obowiązku utworzenia zrzeszenia.
§  16.
Ogólne zebranie pracowników przedsiębiorstwa:
1)
podejmuje uchwały w sprawie podziału zysku przeznaczonego dla pracowników,
2)
dokonuje rocznej oceny działalności rady pracowniczej przedsiębiorstwa oraz dyrektora przedsiębiorstwa,
3) 5
uchwala wieloletnie plany przedsiębiorstwa,
4) 6
uchwala na wniosek rady pracowniczej przedsiębiorstwa statut samorządu pracowniczego.
§  17.
Do kompetencji stanowiących rady pracowniczej należy:
1) 7
uchwalanie oraz zmiana planu rocznego przedsiębiorstwa,
2)
przyjmowanie sprawozdania rocznego oraz zatwierdzanie bilansu,
3)
podejmowanie uchwał w sprawie podziału na fundusze wygospodarowanego dochodu pozostającego w dyspozycji przedsiębiorstwa, w części przeznaczonej dla pracowników, oraz zasad wykorzystania tych funduszów,
4)
podejmowanie uchwał w sprawie klubów techniki i racjonalizacji,
5)
uchwalanie na wniosek dyrektora regulaminu pracy pracowników przedsiębiorstwa, po uzgodnieniu z naczelnikiem zakładu karnego,
6)
wybieranie swego przedstawiciela do rady zrzeszenia przedsiębiorstw.
§  18.
1.
Poza wypadkami określonymi w rozporządzeniu właściwy organ obowiązany jest do zasięgania opinii rady pracowniczej przedsiębiorstwa także w sprawach dotyczących inwestycji, zakładowego budownictwa mieszkaniowego i socjalnego, wniosków o nadanie orderów i odznaczeń państwowych oraz przydziału mieszkań dla pracowników.
2.
Rada pracownicza przedsiębiorstwa wyraża opinie w sprawach wymienionych w ust. 1 w trybie określonym w art. 26 ustawy o samorządzie załogi.
§  19.
Radzie pracowniczej przedsiębiorstwa przysługuje prawo kontroli działalności przedsiębiorstwa w zakresie spraw wymienionych w § 17, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o racjonalną gospodarkę mieniem przedsiębiorstwa.
§  20.
1.
W posiedzeniach rady pracowniczej uczestniczy dyrektor przedsiębiorstwa oraz naczelnik zakładu karnego, przy którym działa przedsiębiorstwo. W posiedzeniach rady może uczestniczyć również sędzia penitencjarny.
2.
Na zaproszenie dyrektor przedsiębiorstwa i naczelnik zakładu karnego uczestniczą w posiedzeniach prezydium rady pracowniczej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do zakładów w przedsiębiorstwie wielozakładowym, w których działają rady pracownicze.
4.
Na posiedzeniu rady pracowniczej lub jej prezydium naczelnik zakładu karnego reprezentuje interesy osób osadzonych, wykonujących pracę na rzecz przedsiębiorstwa.
§  21.
Radzie pracowniczej przedsiębiorstwa przysługuje prawo wstrzymania wykonania decyzji dyrektora przedsiębiorstwa w sprawach wymienionych w § 16-18, z przyczyn określonych w art. 40 ustawy o samorządzie załogi.
§  22.
Do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości nie stosuje się:
1)
przepisów art. 1, 2, 10, 11, 12 ust. 2-4, 13-16, 17 ust. 2, 23, 24, 25 ust. 2 i 3, 26, 34, 35, 57 ust. 3, 58, 59, 60 ust. 1, 65 i 68 ustawy o przedsiębiorstwach,
2)
przepisów art. 1, 2 ust. 2, 10, 24, 25 ust. 2 i 3, 28 ust. 1, 37 i 44 ustawy o samorządzie załogi.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 4 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
2 § 12 skreślony przez § 4 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
3 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 4 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
4 § 15 zmieniony przez § 4 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
5 § 16 pkt 3 zmieniony przez § 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
6 § 16 pkt 4 zmieniony przez § 4 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
7 § 17 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.1.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych.
Data aktu: 30/12/1981
Data ogłoszenia: 21/01/1982
Data wejścia w życie: 21/01/1982