Zasady tworzenia i zagospodarowania stref ochronnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 września 1980 r.
w sprawie zasad tworzenia i zagospodarowania stref ochronnych.

Na podstawie art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strefę ochronną ustanawia się przez określenie obszaru wokół źródła szkodliwego oddziaływania na środowisko i odpowiednie zagospodarowanie tego obszaru.
§  2.
Strefę ochronną ustanawia się dla obiektów budowlanych lub terenów nieruchomości, które ze względu na swoje przeznaczenie, sposób użytkowania lub wykonywaną działalność szkodliwie oddziałują lub mogą oddziaływać na środowisko, gdy tych oddziaływań nie można wyeliminować lub skutecznie ograniczyć z użyciem środków technicznych.
§  3.
1.
Granice i obszar strefy ochronnej określa się w szczególności:
1)
wokół projektowanego źródła szkodliwego oddziaływania na środowisko - na podstawie obliczeń rozprzestrzeniania się tego oddziaływania,
2)
wokół istniejącego źródła szkodliwego oddziaływania na środowisko - na podstawie pomiarów.
2.
Przy określaniu granic i obszaru strefy ochronnej należy uwzględniać w szczególności:
1)
lokalne warunki klimatyczno-meteorologiczne oraz topograficzne terenu,
2)
rodzaj i wielkość szkodliwego oddziaływania i jego zasięg,
3)
rodzaj stosowanej technologii,
4)
rodzaj i skuteczność stosowanych urządzeń ochronnych,
5)
stan jakości środowiska na terenie objętym szkodliwym oddziaływaniem.
3.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska określi w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami szczegółowe zasady wyznaczania granic i obszarów stref ochronnych oraz orientacyjne wskaźniki ich szerokości.
§  4.
Strefy ochronne ustanawiają na wniosek zainteresowanych jednostek organizacyjnych lub z urzędu właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w trybie określonym w przepisach prawa budowlanego.
§  5.
Decyzja o ustanowieniu strefy ochronnej może być zmieniona z urzędu lub na wniosek zainteresowanych jednostek organizacyjnych, jeżeli uległ zmianie rodzaj lub zasięg szkodliwego oddziaływania.
§  6.
1.
Na terenie strefy ochronnej zabroniona jest budowa domów mieszkalnych, wypoczynkowych, budynków użyteczności publicznej i innych obiektów budowlanych przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a nie związanych z działalnością podstawową wykonywaną w obiektach budowlanych lub na terenie nieruchomości, dla których wyznacza się strefę ochronną, oraz lokalizacja pracowniczych ogrodów działkowych, urządzeń sportowych i rekreacyjnych.
2.
Organ właściwy do ustanowienia strefy może dopuścić na czas oznaczony pozostawienie na terenie strefy ochronnej obiektów, o których mowa w ust. 1, jeżeli obiekty te istniały w czasie ustanawiania strefy i nie ma zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.
§  7.
Strefy ochronne należy zagospodarować przede wszystkim przez ich zalesienie, zadrzewienie, zakrzewienie, budowę lub instalowanie urządzeń zabezpieczających przed szkodliwym oddziaływaniem.
§  8.
1.
Obowiązek zagospodarowania strefy ochronnej obciąża:
1)
w odniesieniu do nowo budowanego obiektu i zespołu obiektów - inwestora,
2)
w odniesieniu do obiektu użytkowanego i terenu nieruchomości - użytkownika.
2.
Obowiązek utrzymania terenu strefy ochronnej we właściwym stanie zagospodarowania obciąża użytkownika tego terenu.
§  9.
1.
Przy ustanawianiu strefy ochronnej wspólnej dla inwestycji realizowanych przez kilku inwestorów lub jako inwestycje wspólne bądź dla obiektów budowlanych oraz terenów nieruchomości wykorzystywanych przez kilku użytkowników, właściwy terenowy organ administracji państwowej w decyzji o wyznaczeniu strefy wskaże jednocześnie inwestora lub użytkownika zobowiązanego do zagospodarowania i utrzymywania we właściwym stanie strefy ochronnej oraz określi wysokość udziałów pozostałych inwestorów lub użytkowników w kosztach utworzenia, zagospodarowania i utrzymania strefy.
2.
Koszty związane z utworzeniem, zagospodarowaniem i utrzymaniem strefy ochronnej, o której mowa w ust. 1, ponoszą inwestorzy lub użytkownicy obiektów budowlanych oraz użytkownicy nieruchomości proporcjonalnie do stopnia szkodliwego oddziaływania na środowisko, powodowanego prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.
§  10.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczące jednostek organizacyjnych stosuje się odpowiednio do osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą.
2.
Właściwy organ odmówi ustanowienia strefy ochronnej wymaganej dla działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, jeżeli ta osoba nie wykaże prawa do terenu niezbędnego do ustanowienia strefy.
§  11.
Ustanawianie stref ochronnych przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym szkodliwym dla ludzi i środowiska regulują przepisy w sprawie szczegółowych zasad ochrony przed takim promieniowaniem.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024