Przygotowanie i przeprowadzenie poboru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 września 1979 r.
w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru.

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Wojewodowie wzywają do stawienia się do poboru osoby podlegające temu obowiązkowi za pomocą obwieszczeń o poborze.
2.
W obwieszczeniu o poborze należy wskazać:
1)
podstawę prawną przeprowadzenia poboru,
2)
kategorie osób podlegających poborowi i wezwaniu przed rejonową komisję poborową,
3)
miejsce i termin stawienia się do poboru,
4)
dokumenty i fotografie, które powinny być przedstawione rejonowej komisji poborowej przez poborowych,
5)
pouczenie o sposobie dopełnienia obowiązku stawienia się do poboru w razie zmiany miejsca zamieszkania,
6)
sankcje karne za niedopełnienie obowiązku stawienia się do poboru lub przedstawienia odpowiednich dokumentów.
3.
Pobór ogłasza się nie później niż na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Obwieszczenia wywiesza się w dniu ogłoszenia poboru w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych.
§  2.
1. 2
Wójt albo burmistrz (prezydent miasta) mogą wzywać poborowych do stawienia się do poboru również za pomocą wezwań imiennych.
2.
Wezwania imienne do poboru należy doręczyć poborowemu co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawienia się do poboru.
3.
Wezwanie imienne do poboru powinno określać w szczególności dane wymienione w § 1 ust. 2 pkt 3, 4 i 6.
4.
Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia poborowego, który nie stawał do poboru, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.
§  3.
Osoby podlegające obowiązkowi poboru powinny stawić się przed rejonową komisją poborową właściwą ze względu na miejsce ich pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu o poborze lub w wezwaniu imiennym.
§  4.
1. 3
Poborowy, który z ważnych przyczyn nie może stawić się do poboru w wyznaczonym terminie i miejscu, obowiązany jest zawiadomić o tym wójta albo burmistrza (prezydenta miasta) gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące, najpóźniej w dniu, w którym był obowiązany stawić się do poboru, dołączając jednocześnie dokumenty usprawiedliwiające niemożność stawiennictwa.
2. 4
Po ustaniu przeszkody poborowy powinien niezwłocznie zgłosić się do właściwego wójta albo burmistrza (prezydenta miasta), który wyznacza mu termin i miejsce stawienia się do poboru.
§  5.
1.
Poborowy trwale niezdolny do osobistego stawienia się do poboru wskutek kalectwa, ułomności lub obłożnej choroby może wnieść do rejonowej komisji poborowej podanie o zwolnienie od obowiązku osobistego stawiennictwa i o przeprowadzenie w stosunku do niego poboru zaocznie. Podanie takie może wnieść również osoba opiekująca się poborowym.
2.
W podaniu o zwolnienie od obowiązku osobistego stawienia się do poboru i o przeprowadzenie poboru zaocznie należy podać nazwisko, imię, imię ojca, datę i miejsce uroczenia, wykształcenie, zawód poborowego, numer i serię dowodu osobistego oraz nazwę i siedzibę organu, który go wydał poborowemu. Do podania należy dołączyć zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia, stwierdzające rodzaj kalectwa, ułomności lub choroby uniemożliwiającej osobiste stawienie się poborowego do poboru.
3.
W razie gdy rejonowa komisja poborowa nie może orzec o stopniu zdolności poborowego do służby wojskowej na podstawie zaświadczenia zakładu społecznego służby zdrowia, przewodniczący komisji zarządza zbadanie poborowego w miejscu jego pobytu przez lekarzy wchodzących w skład komisji lub wezwanie poborowego do osobistego stawienia się.
§  6.
1.
Poborowy obowiązany jest zawiadomić pisemnie wojskową komendę uzupełnień o zmianach w stanie zdrowia, mogących mieć wpływ na jego zdolność do służby wojskowej, i dołączyć zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia, stwierdzające rodzaj choroby lub kalectwa.
2. 5
Wójt albo burmistrz (prezydent miasta) na wniosek wojskowej komendy uzupełnień wzywa poborowego, o którym mowa w ust. 1, do stawienia się przed rejonową komisją poborową w terminie określonym w wojewódzkim planie poboru.
§  7.
1.
Osoby stające do poboru powinny przestawić rejonowej komisji poborowej:
1)
dowód osobisty,
2)
dokumenty stwierdzające: wykształcenie, zawód (specjalność w zawodzie), odbyte przysposobienie obronne lub wojskowe oraz kursy zawodowe (specjalistyczne),
3)
posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu ich zdrowia,
4)
potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji przedpoborowych,
5)
fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy).
2.
Osoby wezwane przed komisję, które już stawały do poboru, przedstawiają tej komisji dowód osobisty, wojskowy dokument osobisty oraz dokumenty stwierdzające zmiany w wykształceniu i zawodzie, jeżeli zmiany takie powstały w okresie od poprzedniego poboru.
§  8. 6
Pobór przeprowadza się według wojewódzkich planów poboru, ustalonych przez wojewodów przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych.
§  9.
Wojewódzką i rejonowe komisje poborowe powołuje się raz w roku, nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem poboru w danym województwie. Zakończenie działalności komisji następuje z chwilą powołania nowej komisji.
§  10. 7
 
1.
Podczas poboru rejonowa komisja poborowa działa w dniach określonych w wojewódzkim planie poboru.
2.
Przewodniczący wojewódzkiej komisji poborowej może w porozumieniu z szefem wojewódzkiego sztabu wojskowego zarządzić działanie rejonowej komisji poborowej poza wojewódzkim planem poboru, jeżeli zachodzi niezbędna potrzeba ustalenia stopnia zdolności do służby wojskowej poborowych, którzy w terminie nie zgłosili się do poboru albo do czasu zakończenia pracy komisji nie powrócili z badań specjalistycznych lub obserwacji, na które zostali skierowani w trybie § 40 ust. 4, jak również do rozpatrzenia wniosków poborowych o skierowanie do służby zastępczej. W zarządzeniu należy określić czas pracy komisji i liczbę poborowych przewidzianych do badania (liczbę wniosków do rozpatrzenia) przez daną komisję.
§  11. 8
 
1.
Wojewódzka komisja poborowa działa na obszarze województwa.
2.
Rejonowa komisja poborowa działa na obszarze objętym terytorialnym zasięgiem działania rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej.
3.
Wojewoda określa siedziby rejonowych komisji poborowych.
4.
Przy określeniu siedziby rejonowej komisji poborowej należy w szczególności uwzględnić:
1)
możliwość zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych,
2)
połączenia komunikacyjne z sąsiednimi gminami i miastami, umożliwiające terminowy dojazd poborowych do komisji,
3)
liczbę poborowych przewidzianych do stawienia się przed komisją poborową,
4)
możliwość przeprowadzenia lekarskich badań specjalistycznych.
5.
Wojewoda, uwzględniając okoliczności, o których mowa w ust. 4, może powołać na obszarze objętym terytorialnym zasięgiem działania urzędu rejonowego więcej niż jedną rejonową komisję poborową, określając terytorialny zasięg działania tych komisji.
§  12.
1. 9
Lokal dla wojewódzkiej komisji poborowej wraz z wyposażeniem oraz przedmioty niezbędne do pracy komisji zapewnia wojewoda.
2. 10
Lokal dla rejonowej komisji poborowej wraz z wyposażeniem oraz przedmioty niezbędne do pracy komisji zapewnia kierownik rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, na którego obszarze działania znajduje się siedziba tej komisji.
3.
Na wniosek kierownika zakładu pracy zatrudniającego większą liczbę poborowych pobór i badania radiofotograficzne dla potrzeb rejonowej komisji poborowej mogą być przeprowadzone w tym zakładzie. Lokal, wyposażenie oraz inne przedmioty niezbędne do pracy komisji zapewnia kierownik zakładu.
§  13.
1. 11
Wojewoda organizuje kurs szkoleniowy dla lekarzy powołanych do komisji poborowych oraz lekarzy specjalistów.
2. 12
Wojewoda:
1)
wyznacza zakłady społeczne służby zdrowia do przeprowadzania badań specjalistycznych i obserwacji poborowych,
2)
kieruje w porozumieniu z dowódcą okręgu wojskowego lekarzy wyznaczonych do przeprowadzania badań specjalistycznych do szpitali wojskowych na instruktaże szkoleniowe organizowane w grupach według specjalności lekarskich,
3)
zapewnia lokal, w którym ma się odbyć kurs, oraz zakwaterowanie dla szkolonych lekarzy.
§  14.
1. 13
Przed rozpoczęciem poboru wójt albo burmistrz (prezydent miasta) kieruje poborowego na badania radiofotograficzne narządów klatki piersiowej. Na badania nie kieruje się poborowych, którzy przedstawią wyniki tych badań przeprowadzonych w okresie ostatnich 6 miesięcy.
2. 14
Grupy poborowych określone przez wojskową komendę uzupełnień mogą być przed rozpoczęciem poboru kierowane przez wójta albo burmistrza (prezydenta miasta) na badania specjalistyczne do zakładów społecznych służby zdrowia.
3.
W okresie między poborem a wcieleniem do służby wojskowej kieruje poborowych na badania określone w ust. 2 właściwa wojskowa komenda uzupełnień. Koszty związane z przejazdem poborowych na badania pokrywają organy wojskowe.
4. 15
Badania specjalistyczne, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, przeprowadzają zakłady społeczne służby zdrowia i lekarze, wyznaczeni przez wojewodę.
§  15.
1. 16
Listę poborowych w 2 egzemplarzach sporządza wójt albo burmistrz (prezydent miasta) na podstawie rejestru przedpoborowych i wykazu osób o nie uregulowanym stosunku do obowiązku służby wojskowej oraz imiennych wykazów poborowych, otrzymanych z wojskowych komend uzupełnień.
2. 17
Wojskowa komenda uzupełnień przekazuje imienne wykazy poborowych podlegających wezwaniu przed rejonową komisję poborową wójtowi albo burmistrzowi (prezydentowi miasta) nie później niż na 14 dni przed dniem ogłoszenia poboru.
3. 18
Lista poborowych powinna być sporządzona do dnia ogłoszenia poboru. Jeden egzemplarz listy wójt albo burmistrz (prezydent miasta) przekazuje rejonowej komisji poborowej.
4. 19
Do listy poborowych nie wpisuje się poborowych, którzy już stawali do poboru, lecz obecnie nie zamieszkują na danym terenie. Wykaz poborowych nie wpisanych do listy wójt albo burmistrz (prezydent miasta) przekazuje wojskowej komendzie uzupełnień, podając przyczyny niewpisania.
5.
Listę poborowych utrzymuje się w stanie aktualnym do czasu zakończenia pracy rejonowej komisji poborowej.
§  16. 20
 
1.
Wójt albo burmistrz (prezydent miasta) ustala przyczyny niezgłoszenia i miejsce pobytu poborowego, który nie stawił się przed rejonową komisją poborową w wyznaczonym terminie.
2.
W razie niestawienia się do poboru bez uzasadnionych powodów wójt albo burmistrz (prezydent miasta) zarządza przymusowe doprowadzenie poborowego do rejonowej komisji poborowej. Koszty przymusowego doprowadzenia pokrywa poborowy.
§  17. 21
Wójt albo burmistrz (prezydent miasta) przekazuje właściwej wojskowej komendzie uzupełnień wykaz poborowych, którzy już stawali do poboru, lecz nie zgłosili się na wezwanie do rejonowej komisji poborowej w czasie przeprowadzanego poboru, wraz z informacją dotyczącą przyczyn niestawiennictwa.
§  18. 22
Wójt albo burmistrz (prezydent miasta) gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące powiadamia w ciągu 3 dni wójta albo burmistrza (prezydenta miasta) gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego o zgłoszeniu się poborowego po raz pierwszy do poboru, podając datę wystawienia i numer wojskowego dokumentu osobistego, nazwę i siedzibę organu, który go wystawił poborowemu, oraz informację o zdolności poborowego do służby wojskowej.
§  19. 23
Wójt albo burmistrz (prezydent miasta) prowadzi ewidencję poborowych, którzy nie zgłosili się do poboru w wyznaczonym terminie i miejscu, w formie wykazu osób o nie uregulowanym stosunku do obowiązku służby wojskowej.
§  20. 24
Wójt albo burmistrz (prezydent miasta) prowadzi wykaz poborowych, którzy uznani zostali za jedynych żywicieli rodzin lub korzystają z odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny lub prowadzenie gospodarstwa rolnego.
§  21. 25
 
1.
Do zadań rejonowej komisji poborowej należy:
1)
badanie stanu zdrowia osób podlegających obowiązkowi poboru i orzekanie o ich zdolności do służby wojskowej,
2)
orzekanie o udzieleniu odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny lub prowadzenie gospodarstwa rolnego,
3)
uznawanie poborowych za jedynych żywicieli rodzin,
4)
orzekanie zaoczne o zdolności do służby wojskowej,
5) 26
rozpatrywanie odwołań od orzeczeń wydanych w trybie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1988 r. Nr 30, poz. 207, z 1989 r. Nr 20, poz. 104, Nr 29, poz. 154 i Nr 34, poz. 178 oraz z 1990 r. Nr 30, poz. 179, Nr 34, poz. 198, Nr 55, poz. 319 i Nr 78, poz. 462), zwanej dalej "ustawą",
6)
zarządzanie skierowania poborowych uznanych za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, na leczenie do zakładów społecznych służby zdrowia na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach,
7)
rozpatrywanie wniosków o skierowanie do służby zastępczej.
2.
Rejonowa komisja poborowa może wzywać, za pomocą wezwań imiennych, do stawienia się przed komisją poborowych, którzy złożyli wnioski o skierowanie do służby zastępczej.
§  22.
1.
Pracą rejonowej komisji poborowej kieruje jej przewodniczący.
2.
Do przewodniczącego komisji należy:
1)
przewodniczenie posiedzeniom komisji,
2)
organizowanie i nadzorowanie pracy członków komisji,
3)
reprezentowanie komisji na zewnątrz,
4)
zarządzanie ustalenia przyczyn niezgłoszenia się poborowego do komisji,
5)
podawanie orzeczeń komisji do wiadomości poborowego,
6)
wręczanie wojskowych dokumentów osobistych wydawanych po raz pierwszy,
6a) 27
wzywanie do stawienia się przed komisją poborową osób, o których mowa w § 21 ust. 2,
7)
decydowanie o wyłączeniu członka komisji w sprawie,
8)
występowanie z wnioskiem o zawieszenie w czynnościach lub odwołanie członka komisji,
9)
formułowanie propozycji orzeczeń komisji,
10)
kierowanie poborowych na wniosek lekarzy na badania specjalistyczne i obserwację,
11)
kierowanie poborowych przewidzianych do uzupełnienia określonych rodzajów wojsk lub służb na badania specjalistyczne na wniosek przedstawiciela wojskowej komendy uzupełnień,
12)
składanie przewodniczącemu wojewódzkiej komisji poborowej sprawozdań z działalności komisji,
13) 28
(skreślony),
14)
nadzór nad zachowaniem ładu i porządku w lokalu komisji.
§  23.
1.
Do członka rejonowej komisji poborowej - przedstawiciela wojskowej komendy uzupełnień należy:
1)
występowanie z wnioskiem o skierowanie na badania specjalistyczne poborowych przewidzianych do uzupełnienia określonych rodzajów wojsk i służb,
2)
nadzór nad zakładaniem i uzupełnianiem ewidencji wojskowej poborowych oraz nad wystawianiem wojskowych dokumentów osobistych.
2.
Poza wymienionymi czynnościami do członka rejonowej komisji poborowej - przedstawiciela wojskowej komendy uzupełnień należy:
1)
przeznaczanie poborowych do służby wojskowej oraz na określone stanowiska (funkcje), wydawanie poborowym kart powołania lub określanie im przypuszczalnego terminu powołania do służby,
2)
prowadzenie rekrutacji kandydatów do wojskowych szkół zawodowych oraz typowanie poborowych do przysposobienia wojskowego,
3)
zakładanie arkuszy ewidencyjnych poborowych,
4) 29
przygotowywanie projektów decyzji w sprawie udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej poborowym wezwanym do poboru - ze względu na utrzymywanie rodziny, wykonywanie zawodu lub pobieranie nauki,
5)
pouczanie poborowych o ich obowiązkach i prawach wynikających z obowiązku służby wojskowej.
§  24. 30
Do członka rejonowej komisji poborowej – wójta albo burmistrza (prezydenta miasta) należy:
1)
sprawowanie nadzoru nad terminowym stawiennictwem poborowych,
2)
informowanie przewodniczącego komisji o przyczynach niestawiennictwa poborowych,
3)
przedstawianie komisji poborowej opinii w sprawach odroczeń zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania przez poborowego bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny lub prowadzenie gospodarstwa rolnego albo w sprawach o uznanie poborowego za jedynego żywiciela rodziny,
4)
przedstawianie danych dotyczących właściwości poborowych, mających znaczenie dla spełniania obowiązku służby wojskowej.
§  25.
Do członków rejonowej komisji poborowej - lekarzy należy:
1)
ustalanie stanu zdrowia poborowych i określanie ich zdolności do służby wojskowej, a także przedstawianie wniosków co do ich przydatności do poszczególnych rodzajów wojsk i służb,
2)
występowanie w uzasadnionych wypadkach z wnioskami o skierowanie poborowych na badania specjalistyczne albo na obserwacje oraz na leczenie,
3)
opiniowanie podań o zwolnienie od obowiązku osobistego zgłoszenia się do poboru i przedstawianie wniosków w tej sprawie,
4)
nadzorowanie pracy średniego personelu medycznego, a w szczególności nadzorowanie prowadzenia księgi orzeczeń lekarskich,
5)
propagowanie oświaty sanitarnej i honorowego krwiodawstwa wśród poborowych,
6)
kontrolowanie stanu sanitarno-higienicznego lokalu komisji poborowej.
§  26.
Do członka rejonowej komisji poborowej - sekretarza komisji należy:
1) 31
dokonywanie zapisów w zbiorczej liście poborowych i w liście poborowych z terenu gminy,
2)
prowadzenie dokumentacji związanej z orzecznictwem komisji, z wyjątkiem prowadzenia księgi orzeczeń lekarskich,
3)
prowadzenie listy obecności osób biorących udział w pracach komisji,
4)
sporządzanie sprawozdania z wyników poboru i pracy komisji,
4a) 32
przekazywanie wojewodzie ostatecznych orzeczeń komisji o skierowaniu poborowych do służby zastępczej,
5)
wykonywanie innych czynności zleconych przez przewodniczącego rejonowej komisji poborowej.
§  26a. 33
Do przewodniczącego oraz członków rejonowej komisji poborowej przy rozpatrywaniu wniosków poborowych o skierowanie do służby zastępczej należy zbadanie zasadności wniosków oraz zajęcie stanowiska w tych sprawach.
§  27.
1.
Osoba wchodząca w skład komisji poborowej podlega wyłączeniu z udziału w sprawie, w której orzeczenie komisji może być wydane w stosunku do:
1)
jej krewnych i powinowatych do drugiego stopnia włącznie,
2)
osoby związanej z nią z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
2.
Przewodniczący komisji poborowej wyłącza się z urzędu w wypadkach określonych w ust. 1.
§  28.
1.
Komisja poborowa orzeka większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
2.
Orzeczenie w sprawie odroczenia zasadniczej służby wojskowej lub o uznaniu za jedynego żywiciela rodziny powinno zawierać: oznaczenie komisji poborowej i strony, powołanie podstawy prawnej, osnowę, datę orzeczenia, faktyczne i prawne uzasadnienie, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niego odwołanie, oraz podpis przewodniczącego komisji z podaniem imienia i nazwiska.
3.
Orzeczenie rejonowej komisji poborowej podaje się niezwłocznie do wiadomości poborowego. Osobie, która wystąpiła z podaniem o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej lub o uznanie poborowego za jedynego żywiciela rodziny, orzeczenie komisji doręcza się na piśmie.
4. 34
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do orzeczeń w sprawie skierowania do służby zastępczej.
§  29.
1.
Od orzeczenia rejonowej komisji poborowej poborowemu przysługuje odwołanie, a członkom komisji poborowej - sprzeciw. Odwołania i sprzeciwy wnosi się w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez rejonową komisję poborową, a jeżeli orzeczenie komisji było doręczone na piśmie - od dnia doręczenia.
2. 35
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do orzeczenia rejonowej komisji poborowej wydanego przez tę komisję jako instancję odwoławczą od orzeczenia lekarza społecznej służby zdrowia, wydanego stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy. Takie orzeczenie rejonowej komisji poborowej jest ostateczne.
3.
Odwołania od orzeczeń rejonowej komisji poborowej o nieudzieleniu odroczenia lub o nieuznaniu poborowego za jedynego żywiciela rodziny mogą również wnosić bezpośrednio zainteresowani członkowie rodziny poborowego.
§  30.
1.
Odwołanie wnosi się na piśmie do wojewódzkie komisji poborowej za pośrednictwem rejonowej komisji poborowej, która wydała orzeczenie. Osoba wnosząca odwołanie powinna je umotywować i dołączyć w miarę potrzeby dokumenty uzasadniające odwołanie.
2.
Rejonowa komisja poborowa może zmienić wydane orzeczenie, jeżeli uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie, w przeciwnym razie przewodniczący rejonowej komisji poborowej przesyła w terminie 3 dni odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiej komisji poborowej.
3. 36
Jeżeli rejonowa komisja poborowa już nie urzęduje, odwołanie wnosi się za pośrednictwem wójta albo burmistrza (prezydenta miasta) gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego poborowego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące. Odwołanie wraz z aktami sprawy przesyła się do wojewódzkiej komisji poborowej w terminie 3 dni.
§  31.
1.
Sprzeciw wnosi się na piśmie do wojewódzkiej komisji poborowej za pośrednictwem przewodniczącego rejonowej komisji poborowej. Członek komisji poborowej wnoszący sprzeciw powinien umotywować swoje stanowisko.
2.
Przewodniczący rejonowej komisji poborowej po otrzymaniu sprzeciwu jest obowiązany w terminie 3 dni przesłać go do wojewódzkiej komisji poborowej wraz z aktami sprawy i swoją opinią.
3.
Wniesienie sprzeciwu wstrzymuje powołanie poborowego do odbycia służby wojskowej.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do sprzeciwu w sprawie określania zdolności do służby wojskowej, wnoszonego przez organy wojskowe uprawnione do kontroli przeprowadzania poboru.
§  32.
Orzeczenie rejonowej komisji poborowej, od którego nie zostało w terminie wniesione odwołanie lub sprzeciw, jest ostateczne.
§  33.
Orzeczenie komisji poborowej o udzieleniu odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny lub prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz o uznaniu poborowego za jedynego żywiciela rodziny traci moc po upływie okresu, na który zostało wydane.
§  34.
1.
Orzeczenie komisji poborowej podlega uchyleniu, jeżeli warunki, które uzasadniały wydanie orzeczenia, przestały istnieć lub jeżeli zostało ono wydane na podstawie nieprawdziwych danych.
2.
Właściwa do uchylenia orzeczenia jest rejonowa komisja poborowa, która je wydała, a jeżeli ona nie urzęduje - wojewódzka komisja poborowa.
3. 37
Z wnioskiem o uchylenie orzeczenia występuje wójt albo burmistrz (prezydent miasta) lub wojskowy komendant uzupełnień w zakresie spraw o ustalenie zdolności do służby wojskowej.
§  35.
1.
Do zadań wojewódzkiej komisji poborowej należy:
1)
kierowanie poborem na terenie województwa oraz sprawowanie nadzoru nad działalnością rejonowych komisji poborowych,
2)
rozpatrywanie odwołań od orzeczeń rejonowych komisji poborowych oraz sprzeciwów od tych orzeczeń, wniesionych przez członków rejonowych komisji poborowych,
3)
rozpatrywanie sprzeciwów i wniosków organów wojskowych uprawnionych do kontroli przeprowadzania poboru w sprawach określania zdolności do służby wojskowej,
4) 38
rozpatrywanie odwołań od orzeczeń wojskowych komisji lekarskich o zdolności do służby wojskowej, wydanych z urzędu w wypadkach określonych w art. 26 ustawy,
5)
rozpatrywanie skarg i wniosków dotyczących działalności rejonowych komisji poborowych.
2.
Do obowiązków sekretarza wojewódzkiej komisji poborowej należy:
1)
prowadzenie dokumentacji komisji, z wyjątkiem księgi orzeczeń lekarskich,
2)
referowanie spraw na posiedzeniu komisji,
3)
sporządzanie sprawozdań z poboru i działalności wojewódzkiej komisji poborowej,
3a) 39
przekazywanie wojewodzie ostatecznych orzeczeń komisji o skierowaniu poborowych do służby zastępczej,
4)
wykonywanie innych czynności zleconych przez przewodniczącego wojewódzkiej komisji poborowej.
3.
Księgę orzeczeń lekarskich wojewódzkiej komisji poborowej prowadzą lekarze członkowie tej komisji.
§  36. 40
Wojewódzka komisja poborowa może zawiesić w czynnościach przewodniczącego lub członka rejonowej komisji poborowej i wystąpić z wnioskiem do wojewody o odwołanie ich, jeżeli nie spełniają należycie swych obowiązków w komisji lub nadużywają swych uprawnień. Z umotywowanym wnioskiem o zawieszenie może wystąpić przewodniczący lub członek wojewódzkiej komisji poborowej.
§  37.
1.
Wojewódzka komisja poborowa wydaje orzeczenie, w którym:
1)
utrzymuje w mocy zaskarżone orzeczenie albo
2)
uchyla zaskarżone orzeczenie i wydaje w tym zakresie nowe orzeczenie.
2.
Orzeczenie wojewódzkiej komisji poborowej powinno być wydane przed terminem wcielenia poborowego do wojska.
3.
Orzeczenie wojewódzkiej komisji poborowej o udzieleniu odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny lub prowadzenie gospodarstwa rolnego, wydane po wcieleniu poborowego do wojska, przesyła się do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego w celu zarządzenia zwolnienia żołnierza ze służby wojskowej.
4.
Jeżeli wojewódzka komisja poborowa nie mogła wydać orzeczenia o stopniu zdolności do służby wojskowej przed terminem wcielenia poborowego do wojska, całość akt sprawy przesyła się do jednostki wojskowej, do której poborowy został powołany, w celu skierowania go do właściwej wojskowej komisji lekarskiej. Wojskowa komisja lekarska wydaje orzeczenie o stopniu zdolności do służby wojskowej i odpis tego orzeczenia przesyła do wiadomości wojewódzkiej komisji poborowej.
5. 41
Orzeczenie wojewódzkiej komisji poborowej podaje się do wiadomości osobom zainteresowanym i rejonowej komisji poborowej, a w razie zmiany orzeczenia rejonowej komisji poborowej - również wojskowej komendzie uzupełnień oraz wójtowi albo burmistrzowi (prezydentowi miasta) gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego poborowego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące.
§  38.
1.
Wojewódzka komisja poborowa może wzywać poborowych do osobistego stawienia się.
2.
Poborowemu wezwanemu przez wojewódzką komisję poborową przysługuje zwrot kosztów przejazdu, jeżeli odległość od miejsca zamieszkania przekracza 25 kilometrów.
§  39.
1.
Posiedzenia wojewódzkiej komisji poborowej zwołuje przewodniczący komisji stosownie do planu pracy, a także w miarę potrzeby.
2.
Przepisy dotyczące trybu urzędowania, wydawania i doręczania orzeczeń przez rejonową komisję poborową stosuje się odpowiednio do wojewódzkiej komisji poborowej.
§  40.
1.
Badanie lekarskie poborowych odbywa się w obecności całego składu komisji poborowej.
2.
Jeżeli poborowy z powodu choroby, ułomności lub wad fizycznych, mogących wywołać u niego zrozumiałe uczucie wstydu, zgłasza prośbę o zbadanie go w nieobecności osób nie wchodzących w skład komisji poborowej, należy taką prośbę uwzględnić.
3.
Lekarze wchodzący w skład komisji poborowej określają na podstawie badania lekarskiego stan zdrowia poborowego, jego zdolność do służby wojskowej i po uzgodnieniu swych opinii stawiają wniosek co do przydatności poborowego do odpowiedniego rodzaju wojska lub służby.
4.
Jeżeli po dokonaniu badań lekarze wchodzący w skład komisji nie mogą ustalić stanu zdrowia poborowego i stopnia jego zdolności do służby wojskowej, stawiają wniosek o skierowanie poborowego do zakładu społecznego służby zdrowia na badania specjalistyczne albo na obserwację. W tym wypadku wydanie orzeczenia o stopniu zdolności do służby wojskowej następuje z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych lub obserwacji - w czasie ponownego stawienia się poborowego przed komisją.
5. 42
Jeżeli rejonowa komisja poborowa już nie urzęduje, wójt albo burmistrz (prezydent miasta) wyznacza poborowemu, o którym mowa w ust. 3 i 4, termin i miejsce stawienia się do poboru.
§  41.
Poborowemu skierowanemu na badania specjalistyczne lub na obserwację przysługuje zwrot kosztów przejazdu, jeżeli odległość od miejsca zamieszkania do miejsca położenia zakładu przekracza 25 kilometrów.
§  42.
1.
Przepisy § 40 i 41 stosuje się również do badania ochotników zgłaszających się do poboru. Osób tych nie kieruje się jednak na obserwację do zakładu społecznego służby zdrowia.
2.
Ochotnik przedstawia rejonowej komisji poborowej dowód osobisty lub tymczasowy dowód osobisty oraz dokumenty i fotografię, określone w § 7 ust. 1 pkt 2 i 5, a także oświadczenie rodziców (opiekunów), że nie zgłaszają sprzeciwu co do odbycia przez niego służby wojskowej.
3.
Niestawienie się ochotnika przed rejonową komisją poborową jest traktowane jako rezygnacja z ubiegania się o ochotnicze odbycie zasadniczej służby wojskowej.
§  43.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do:
1)
poboru kobiet, które zostały poddane obowiązkowi stawienia się do poboru, z tym że:
a)
badania stanu zdrowia dokonuje się z udziałem pomocniczego personelu kobiecego,
b)
w pomieszczeniu, w którym badania są przeprowadzane, nie mogą być obecni w tym czasie członkowie komisji poborowej nie będący lekarzami,
c)
w czasie przeprowadzania poboru kobiet nie powinni być wzywani do komisji poborowej mężczyźni,
2) 43
osób skierowanych do rejonowych komisji poborowych w wypadkach przewidzianych w art. 25 ust. 2, art. 26 i art. 32 ustawy,
3) 44
mężczyzn, którzy stosownie do art. 31 ustawy są obowiązani stawić się do poboru.
§  44.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej z dnia 19 lutego 1976 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru (Dz. U. Nr 10, poz. 55).
§  45.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 września 1979 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
5 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
6 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2003 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
7 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.30.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
9 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
10 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
11 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
12 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
13 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
14 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
15 § 14 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
16 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
17 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
18 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
19 § 15 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
20 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
21 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
22 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
23 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
24 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
25 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.30.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
26 § 21 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
27 § 22 ust. 2 pkt 6a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.30.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
28 § 22 ust. 2 pkt 13 skreślony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
29 § 23 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
30 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
31 § 26 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
32 § 26 pkt 4a:

- dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.30.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.

33 § 26a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.30.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
34 § 28 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.30.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
35 § 29 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
36 § 30 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
37 § 34 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
38 § 35 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
39 § 35 ust. 2 pkt 3a:

- dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.30.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.

40 § 36 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
41 § 37 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
42 § 40 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
43 § 43 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.
44 § 43 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.11.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1979.21.128

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przygotowanie i przeprowadzenie poboru.
Data aktu: 12/09/1979
Data ogłoszenia: 20/09/1979
Data wejścia w życie: 20/09/1979, 15/09/1979