Wykonywanie działalności usługowej przez emerytów i rencistów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1979 r.
w sprawie wykonywania działalności usługowej przez emerytów i rencistów. *

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20) i art. 65 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 6, z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i Nr 53, poz. 341, z 1973 r. Nr 38, poz. 225, z 1974 r. Nr 21, poz. 116 i 117, Nr 47, poz. 280 i Nr 50, poz. 321, z 1975 r. Nr 45, poz. 232, z 1976 r. Nr 40, poz. 235 i z 1977 r. Nr 11, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby pobierające emerytury lub renty mogą wykonywać na własny rachunek działalność usługową dla ludności na warunkach określonych w rozporządzeniu.
2.
Rodzaje działalności usługowej, o której mowa w ust. 1, zawiera wykaz rodzajów usług wykonywanych przez emerytów lub rencistów, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Działalność, o której mowa w § 1, powinna być wykonywana osobiście przez emeryta lub rencistę, bez zatrudnienia pracowników, w zajmowanym przez niego lokalu mieszkalnym lub w miejscu wskazanym przez zleceniodawcę.
§  3.
1.
Do wykonywania usług, o których mowa w części I wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wymagane jest posiadanie przez emeryta lub rencistę odpowiednich kwalifikacji zawodowych.
2.
Dowodami posiadania kwalifikacji zawodowych są:
1)
świadectwo ukończenia wyższej lub średniej szkoły technicznej albo artystycznej, której program obejmuje wiadomości niezbędne do wykonywania danych usług, wraz z zaświadczeniem stwierdzającym co najmniej roczną praktykę w zawodzie,
2)
dyplom mistrza w rzemiośle obejmującym dany rodzaj usług lub świadectwo czeladnicze w rzemiośle obejmującym dany rodzaj usług, łącznie z zaświadczeniem o odbyciu co najmniej rocznej praktyki w zawodzie,
3)
dokument stwierdzający posiadanie tytułu robotnika wykwalifikowanego w danym rodzaju usług, łącznie z zaświadczeniem stwierdzającym co najmniej roczną praktykę w zawodzie,
4)
dokumenty stwierdzające co najmniej pięcioletnią praktykę w wykonywaniu prac wchodzących w zakres danego rodzaju usług.
3.
Wykonywanie usług wymienionych w części II wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia nie wymaga wykazania się przez emeryta lub rencistę dowodami posiadania kwalifikacji zawodowych.
§  4.
1.
Działalność, o której mowa w § 1, może być wykonywana po zgłoszeniu jej terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, i po uzyskaniu zaświadczenia tego organu, stwierdzającego prawo wykonywania tej działalności na warunkach określonych w rozporządzeniu.
2.
Lokal mieszkalny, w którym emeryt lub rencista będzie wykonywać działalność usługową, powinien być oznaczony na zewnątrz w sposób widoczny. W oznaczeniu tym należy uwidocznić dokładnie i czytelnie imię i nazwisko osoby świadczącej usługi oraz rodzaj świadczonych usług.
§  5.
Wykonywanie przez emeryta lub rencistę działalności usługowej na warunkach określonych w rozporządzeniu nie powoduje zawieszenia prawa do emerytury lub renty.
§  6.
W § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1977 r. w sprawie zawieszania prawa do emerytury lub renty (Dz. U. Nr 11, poz. 46) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w ust. 4 po wyrazach "zwolnień podatkowych" dodaje się wyrazy "z zastrzeżeniem ust. 4a",
2)
po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. Nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń prowadzenie przez emeryta lub rencistę żłobka lub przedszkola, najwyżej dla 4 dzieci, w zajmowanym przez niego lokalu mieszkalnym."

§  7.
Do działalności usługowej, o której mowa w § 1, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ RODZAJÓW USŁUG WYKONYWANYCH PRZEZ EMERYTÓW I RENCISTÓW

I.

Usługi, do których wykonywania wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych:

1) naprawa urządzeń chłodniczych,

2) naprawa maszyn,

3) usługi optyczne,

4) naprawa zegarów,

5) naprawa instalacji elektrycznych w pojazdach mechanicznych,

6) naprawa przedmiotów elektrotechnicznych,

7) naprawa odbiorników telewizyjnych i radiowych,

8) naprawa i konserwacja łodzi, kajaków i innego sprzętu pływającego oraz sprzętu sportowego,

9) usługi kuchmistrzowskie,

10) naprawa i strojenie instrumentów muzycznych: lutniczych, dętych, perkusyjnych, harmoniowych i fortepianowych, instrumentów elektrycznych i elektronicznych,

11) usługi ortopedyczne,

12) naprawa parasoli,

13) usługi z zakresu konserwacji oraz naprawy przedmiotów artystycznych i zabytkowych,

14) usługi budowlane: murarskie, ciesielskie, dekarskie, malarskie, zduńskie, instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania, instalatorstwa elektrycznego i gazowego.

II.

Usługi, do których wykonywania nie jest wymagane posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych:

1) naprawa naczyń blaszanych i innych przedmiotów z blachy,

2) naprawa zamków, rowerów, prostego sprzętu gospodarstwa domowego, dorabianie kluczy, ostrzenie noży, nożyczek, cążek i innych,

3) naprawa prostych narzędzi rolniczych i innych,

4) szklenie okien i obrazów,

5) odświeżanie i naprawa mebli, z wyjątkiem artystycznych i zabytkowych,

6) haftowanie, mereżkowanie, okrętkowanie bielizny osobistej, stołowej, pościelowej oraz odzieży,

7) usługowe wytwarzanie wyrobów na drutach i szydełkach,

8) repasacja pończoch, dekatyzacja, obciąganie guzików itp.,

9) naprawa odzieży i bielizny,

10) szycie odzieży lekkiej,

11) naprawa obuwia,

12) wszywanie zamków błyskawicznych,

13) naprawa waliz, toreb, pasków, galanterii skórzanej lub skóropodobnej,

14) naprawa wiecznych piór, długopisów i ołówków automatycznych,

15) cyklinowanie podłóg,

16) usługi w zakresie utrzymania i pielęgnacji zwierząt,

17) urządzanie i utrzymywanie zieleńców,

18) pranie oraz prasowanie bielizny i firanek,

19) sprzątanie wnętrz,

20) ważenie osób.

* Z dniem 1 stycznia 1983 r. nin. rozporządzenie utraciło moc w zakresie sprzecznym z ustawą z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.82.40.267), zgodnie z art. 130 ust. 2 powołanej ustawy - zob. też art. 130 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1979.13.87

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie działalności usługowej przez emerytów i rencistów.
Data aktu: 18/05/1979
Data ogłoszenia: 18/06/1979
Data wejścia w życie: 18/06/1979