Księgi wodne i kataster gospodarki wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1978 r.
w sprawie ksiąg wodnych i katastru gospodarki wodnej.

Na podstawie art. 120 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Księga wodna składa się z dwóch części i zbioru dokumentów.
2. 
W części pierwszej księgi wodnej wpisuje się pozwolenia wodnoprawne na korzystanie z wód, zwane dalej "pozwoleniami", w części drugiej spółki wodne i ich związki, zwane dalej "spółkami wodnymi", a w zbiorze dokumentów przechowuje się dokumenty dotyczące wpisów.
§  2. 
Księgi wodne prowadzą terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  3. 
1. 
Pozwolenie wpisuje się z urzędu. Jeżeli pozwolenie wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, przesyła je niezwłocznie organowi prowadzącemu księgę wodną.
2. 
Wpis pozwolenia zawiera:
1)
nazwę i adres zakładu, a jeżeli pozwolenie dotyczy:
a)
wspólnego korzystania z wody przez kilka zakładów - nazwę i adres każdego z nich, z określeniem zakładu głównego,
b)
korzystania z zasobów wód dorzecza lub jego części - określenie zakładu uprawnionego do wydawania zakładom objętym pozwoleniem dyspozycji o sposobie gospodarowania wodą,
2)
oznaczenie miejsca, rodzaju i czasu korzystania z wód oraz podstawowe dane określające rozmiar tego korzystania,
3)
nazwę organu, który wydał pozwolenie, oraz datę i numeru pozwolenia.
§  4. 
1. 
Wpisu spółki wodnej dokonuje się na jej wniosek, a jeżeli spółka została utworzona na podstawie decyzji - na wniosek terenowego organu administracji państwowej, który wydał decyzję. Wpis zawiera nazwę, siedzibę, cel i czas trwania spółki.
2. 
Do wniosku o wpis spółki wodnej do księgi wodnej należy dołączyć:
1)
statut spółki, a jeżeli spółkę utworzono na podstawie decyzji albo w wyniku połączenia lub podziału spółek wodnych - również odpisy zatwierdzonych uchwał walnych zgromadzeń członków spółek bądź decyzji terenowych organów administracji państwowej,
2)
wykaz zakładów i określenie liczby osób fizycznych, będących członkami spółki,
3)
wykaz gruntów i urządzeń wodnych, objętych działalnością spółki,
4)
dokument stwierdzający wybór lub ustanowienie organów spółki.
3. 
O dokonaniu wpisu zawiadamia się spółkę wodną i terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy do sprawowania nadzoru i kontroli nad jej działalnością.
§  5. 
1. 
Wykreśleń i zmian wpisów dokonuje się w księdze wodnej z urzędu lub na wniosek.
2. 
Jeżeli pozwolenie utraciło moc lub zostało cofnięte, jednocześnie z wykreśleniem wpisu zamieszcza się informację, czy urządzenia służące do korzystania z wód podlegają rozbiórce bądź przejęciu na własność Państwa; w tym ostatnim wypadku informacja powinna zawierać nazwę zakładu zobowiązanego do dalszego utrzymania urządzeń.
3. 
Wykreślenie wpisu spółki wodnej rozwiązanej następuje na wniosek jej likwidatorów, do którego dołącza się zatwierdzone sprawozdanie z likwidacji spółki. Wykreślenie wpisu spółki podzielonej lub spółek połączonych następuje jednocześnie z wpisem spółek powstałych w wyniku podziału lub połączenia. Wraz z wykreśleniem wpisu zamieszcza się informację, komu przekazano dokumenty spółki oraz urządzenia spółki do dalszego utrzymania i eksploatacji.
§  6. 
Minister Rolnictwa prowadzi dla obszaru kraju kataster gospodarki wodnej, zwany dalej "katastrem", z uwzględnieniem podziału na dorzecza lub ich części.
§  7. 
Kataster zawiera dane dotyczące:
1)
wód żeglownych,
2)
jezior o powierzchni większej niż 0,5 km2 i innych zbiorników wód powierzchniowych o pojemności większej niż 100.000 m3,
3)
cieków o powierzchni dorzecza większej niż 50 km2,
4)
urządzeń piętrzących wodę powyżej 2 m,
5)
ujęć wód powierzchniowych o wydajności większej niż 6 m3/h lub 40.000 m3/rok,
6)
ujęć wód podziemnych, których zasoby eksploatacyjne są większe niż 6 m3/h albo 40 000 m3/rok,
7)
kanałów i rurociągów o przepustowości większej niż 200 m3/h,
8)
urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem ściekami w ilości większej niż 6 m3/h lub 40.000 m3/rok oraz wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania tej ilości ścieków do wód lub do ziemi,
9)
wałów przeciwpowodziowych, polderów i innych urządzeń przeciwpowodziowych,
10)
portów, przystani, urządzeń przeładunkowych, kąpielisk, obwodów rybackich na wodach określonych w pkt 1-3 oraz stref ochronnych ujęć takich wód,
11)
urządzeń melioracji wodnych podstawowych oraz zbiorczych zestawień urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.
§  8. 
Dane zawarte w katastrze określają:
1)
położenie, dorzecze i długość wód płynących oraz parametry dotyczące zasobów tych wód,
2)
położenie, powierzchnię i pojemność jezior i innych zbiorników wód powierzchniowych, ich główne parametry techniczne oraz klasę czystości,
3)
położenie zbiorników wód podziemnych i ich zasoby eksploatacyjne,
4)
ilość i miejsce poboru wody oraz ilość i miejsce wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi za pomocą urządzeń wodnych, o których mowa w § 7,
5)
jakość wód powierzchniowych i podziemnych w miejscach, w których są prowadzone ich badania,
6)
położenie urządzeń wodnych oraz ich charakterystykę techniczną,
7)
przepływ wód o ustalonej częstotliwości pojawiania się oraz obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi,
8)
stan urządzeń zabezpieczających przed powodzią,
9)
stan zagospodarowania wód dla celów społeczno-gospodarczych, a zwłaszcza wypoczynkowych, sportowych i rybackich.
§  9. 
1. 
Minister Rolnictwa może w uzasadnionych wypadkach zamieszczać w katastrze dane nie wymienione w § 7 i 8.
2. 
Minister Rolnictwa udostępnia dane z katastru zainteresowanym osobom.
§  10. 
Minister Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i kierownikami urzędów centralnych określi szczegółowe zasady prowadzenia i jednolite wzory ksiąg wodnych i katastru.
§  11. 
Tracą moc:
1)
zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 28 grudnia 1963 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wodnych (Monitor Polski z 1964 r. Nr 2, poz. 8),
2)
zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 22 maja 1964 r. w sprawie prowadzenia katastru wodnego (Monitor Polski z 1964 r. Nr 38, poz. 181 i z 1969 r. Nr 2, poz. 17).
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1979 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1978.19.83

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Księgi wodne i kataster gospodarki wodnej.
Data aktu: 25/07/1978
Data ogłoszenia: 24/08/1978
Data wejścia w życie: 01/01/1979