Szczegółowe zasady ochrony terenów górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1978 r.
w sprawie szczegółowych zasad ochrony terenów górniczych.

Na podstawie art. 50 ust. 4 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasady ochrony terenów górniczych przewidziane rozporządzeniem stosuje się we wszystkich fazach działalności inwestycyjnej i eksploatacyjnej przedsiębiorstwa górniczego.
§  2.
Ochrona terenu górniczego polega w szczególności na stosowaniu przez przedsiębiorstwo górnicze i innych użytkowników terenów górniczych:
1)
środków profilaktyki inżynieryjno-budowlanej w celu ograniczenia ujemnych skutków, jakie działalność górnicza może wywołać w zagospodarowaniu terenu górniczego,
2)
zasad ochrony złoża, niezbędnych do umożliwienia przedsiębiorstwu górniczemu racjonalnego wykorzystania kopaliny głównej i kopalin towarzyszących oraz wykonania ustalonych dla niego zadań wydobywczych,
3)
wymagań ochrony środowiska.
§  3.
Przedsiębiorstwo górnicze eksploatujące złoże kopaliny systemem odkrywkowym lub innym systemem powodującym zniszczenie pierwotnego obrazu powierzchni jest obowiązane do:
1)
maksymalnej koncentracji robót górniczych i eksploatacji złoża do technicznie dostępnej i ekonomicznie uzasadnionej głębokości, jeżeli pozwalają na to wymagania ochrony środowiska,
2)
stosowania metod eksploatacji ograniczających uciążliwości dla otoczenia w postaci hałasu i zagrożenia rozrzutem odłamków skalnych,
3)
ochrony przed zanieczyszczeniem wód kopalnianych oraz ich ujmowania w celu umożliwienia wykorzystania tych wód przez innych użytkowników terenu górniczego, zwłaszcza pozbawionych wody na skutek działalności przedsiębiorstwa górniczego,
4)
rejestrowania zmian terenu górniczego i środowiska oraz podejmowania z odpowiednim wyprzedzeniem działań niezbędnych do zapewnienia środków zmierzających do wyrównania strat i szkód na tym terenie,
5)
stosowania metod rekultywacji, zapewniających optymalne ukształtowanie krajobrazu, warunków środowiska i gospodarczej przydatności terenów przekształconych.
§  4.
Przedsiębiorstwo górnicze eksploatujące kopalinę metodami umożliwiającymi równoczesne użytkowanie terenu górniczego na inne cele, nie związane z wydobywaniem kopaliny, jest obowiązane do:
1)
stosowania w granicach społecznie i ekonomicznie uzasadnionych metod eksploatacji górniczej ograniczających wielkość odkształceń powierzchni, szkodliwych dla jej zagospodarowania,
2)
ograniczania terenów zajmowanych pod obiekty i urządzenia zakładu górniczego przez ich koncentrowanie na małej powierzchni,
3)
rejestrowania przeobrażeń powierzchni, szkód górniczych i zmian środowiska oraz podejmowania, z niezbędnym wyprzedzeniem, koniecznych działań zmierzających do usunięcia ujemnych skutków działalności górniczej.
§  5.
Każde przedsiębiorstwo górnicze jest obowiązane również do:
1)
ograniczania terenów zajmowanych na zwały skały płonej,
2)
zapobiegania i likwidowania pożarów zwałów kopalin lub skały płonej,
3)
przeciwdziałania szkodliwym wpływom na środowisko, powodowanym przez to przedsiębiorstwo w postaci hałasu,: wibracji, zapylenia powietrza atmosferycznego, wydzielania gazów szkodliwych oraz zanieczyszczania wód, gruntów rolnych i leśnych,
4)
stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zabezpieczeń powierzchni i znajdujących się na niej obiektów przed ujemnymi wpływami działalności górniczej, stosownie do zadań ustalonych dla tego przedsiębiorstwa w programie ochrony terenów górniczych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1978.15.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ochrony terenów górniczych.
Data aktu: 02/06/1978
Data ogłoszenia: 20/06/1978
Data wejścia w życie: 20/06/1978