Szelf kontynentalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

USTAWA
z dnia 17 grudnia 1977 r.
o szelfie kontynentalnym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  1.
1.
Szelfem kontynentalnym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwanym dalej "polskim szelfem kontynentalnym", jest część dna Morza Bałtyckiego, położona na zewnątrz morza terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz znajdujące się pod nią wnętrze ziemi.
2.
Granice polskiego szelfu kontynentalnego określają umowy międzynarodowe; w razie braku takich umów Rada Ministrów może określić te granice w drodze rozporządzenia.
Art.  2.
1.
Polska Rzeczpospolita Ludowa wykonuje prawa suwerenne nad polskim szelfem kontynentalnym w zakresie badania, poszukiwania, wydobywania i wykorzystywania jego zasobów naturalnych.
2.
Zasobami naturalnymi polskiego szelfu kontynentalnego w rozumieniu ustawy są nieorganiczne i organiczne bogactwa naturalne dna morskiego i znajdującego się pod nim wnętrza ziemi.
Art.  3.
1.
Zasoby naturalne polskiego szelfu kontynentalnego stanowią własność Państwa.
2.
Prawo badania, poszukiwań oraz wydobywania i wykorzystywania zasobów naturalnych polskiego szelfu kontynentalnego przysługuje wyłącznie Państwu. Udział innych państw w badaniu, poszukiwaniu, wydobywaniu i wykorzystywaniu zasobów naturalnych polskiego szelfu kontynentalnego może mieć miejsce tylko na podstawie umów międzynarodowych zawartych przez Polską Rzeczpospolitą Ludową lub innych porozumień.
3.
Wykonywanie wszelkich badań polskiego szelfu kontynentalnego oraz poszukiwanie, wydobywanie i wykorzystywanie jego zasobów naturalnych wymaga zezwolenia Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
4. 1
Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych w porozumieniu z Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą może wyrazić zgodę na udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności wymienionej w ust. 2 przez osobę zagraniczną.
Art.  4.

Do badania polskiego szelfu kontynentalnego oraz poszukiwania, wydobywania i wykorzystywania jego zasobów naturalnych mają zastosowanie odpowiednio przepisy dotyczące badań, poszukiwań i wydobywania kopalin oraz bezpieczeństwa żeglugi i życia na morzu.

Art.  5.

Układanie i utrzymywanie kabli i rurociągów na obszarze polskiego szelfu kontynentalnego jest dozwolone, jeżeli nie utrudnia wykonywania praw suwerennych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i pod warunkiem uzgodnienia lokalizacji tych urządzeń oraz warunków ich eksploatacji z Ministrem Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, który działa w tym zakresie w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii.

Art.  6.
1.
Zakładanie urządzeń lub instalacji służących prowadzeniu badań, poszukiwań i wydobywaniu bądź wykorzystywaniu zasobów naturalnych polskiego szelfu kontynentalnego oraz ustanawianie wokół nich stref bezpieczeństwa wymaga zezwolenia właściwego urzędu morskiego.
2.
Urządzenia i instalacje, o których mowa w ust. 1 oraz strefy bezpieczeństwa wokół nich podlegają prawu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Art.  7.

Organy ochrony granic mogą na wodach polskiego szelfu kontynentalnego skontrolować obcy statek lub inny obiekt, gdy zachodzi podejrzenie naruszenia przepisów ustawy lub przepisów wydanych na jej podstawie, a także zatrzymać i zmusić go do zawinięcia do wskazanego mu portu; kontrola oraz zatrzymanie statku bądź obiektu i zmuszenie go do zawinięcia do wskazanego portu następuje w trybie i przy zastosowaniu środków przewidzianych w przepisach o ochronie granic państwowych.

Art.  8.
1.
Kto bez wymaganego zezwolenia prowadzi badania lub poszukiwania albo wydobywa lub wykorzystuje zasoby naturalne polskiego szelfu kontynentalnego,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, grzywny od 25.000 do 1.000.000 zł albo obu tym karom łącznie.

2.
Tej samej karze podlega, kto bez wymaganego zezwolenia w celu badania lub poszukiwania albo wydobywania lub wykorzystywania zasobów naturalnych polskiego szelfu kontynentalnego na jego obszarze zakłada urządzenia lub instalacje.
3.
W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2 sąd może orzec przepadek statku lub obiektu, a także urządzeń, instalacji, narzędzi lub innych przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, chociażby nie były własnością sprawcy.
Art.  9.
1.
Kto utrudnia wykonywanie praw suwerennych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na polskim szelfie kontynentalnym, układa kable bądź rurociągi bez uzgodnienia ich lokalizacji z właściwym organem lub wbrew jej warunkom albo eksploatuje takie urządzenia bez uzgodnienia warunków eksploatacji lub wbrew tym warunkom,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, grzywny od 25.000 do 1.000.000 zł albo obu tym karom łącznie.

2.
W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 stosuje się przepis art. 8 ust. 3.
Art.  10.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1978 r.

1 Art. 3 ust. 4 zmieniony przez art. 45 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.37.164

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Szelf kontynentalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 17/12/1977
Data ogłoszenia: 22/12/1977
Data wejścia w życie: 01/01/1978