Zm.: ustawa o cudzoziemcach.

USTAWA
z dnia 31 marca 1977 r.
o zmianie ustawy o cudzoziemcach.

Art.  1.

W ustawie z dnia 29 marca 1963 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 15, poz. 77 i z 1974 r. Nr 14, poz. 85) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Art. 3. 1. Cudzoziemiec może przekroczyć granice Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na podstawie ważnego paszportu lub innego właściwego dokumentu po uzyskaniu zezwolenia zwanego wizą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

2. Cudzoziemiec jest obowiązany dokonać wymiany zagranicznych środków płatniczych na złote polskie w celu pokrycia kosztów jego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub w inny sposób zapewnić pokrycie tych kosztów.

3. Minister Finansów w porozumieniu z Ministrami Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, Spraw Wewnętrznych oraz Spraw Zagranicznych i Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki określi w drodze rozporządzenia:

1) zasady i tryb wymiany przez cudzoziemców zagranicznych środków płatniczych na złote polskie w celu pokrycia kosztów ich pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

2) inne sposoby zapewnienia pokrycia przez cudzoziemców kosztów ich pobytu niż określony w ust. 2,

3) zasady i tryb zwalniania cudzoziemców od obowiązku, o którym mowa w ust. 2,

4) tryb kontroli spełnienia obowiązku, o którym mowa w ust. 2.";

2)
w art. 4 ust. 1, art. 13 ust. 2, art. 14 ust. 3 i art. 17 zamieszczone w nawiasach wyrazy: "miejskie w miastach wyłączonych z województw" zastępuje się wyrazami: "miejskie miast stopnia wojewódzkiego";
3)
w art. 5:
a)
w ust. 1 początkowe wyrazy: "Cudzoziemcowi można odmówić wizy, a udzieloną wizę można unieważnić, jeżeli" zastępuje się wyrazami: "Cudzoziemcowi można odmówić wizy, a udzieloną wizę unieważnić, w wypadku zaś zwolnienia od obowiązku posiadania wizy - odmówić wjazdu na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli",
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Decyzje w sprawie odmowy udzielenia wizy lub jej unieważnienia oraz odmowy wjazdu na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej podlegają natychmiastowemu wykonaniu.";

4)
w art. 11 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Cudzoziemiec jest obowiązany dopełnić obowiązku rejestracji w komendzie wojewódzkiej (miejskiej miasta stopnia wojewódzkiego) Milicji Obywatelskiej, właściwej ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, przed upływem trzech dni od przekroczenia granicy.";

5)
w art. 18 ust. 2 dodaje się na końcu wyrazy: "z wyjątkiem spraw, o których mowa w art. 3 ust. 2";
6)
w art. 19 dodaje się na końcu wyrazy: "z wyjątkiem obowiązku, o którym mowa w art. 3 ust. 2";
7)
po art. 19 dodaje się art. 19a w brzmieniu:

"Art. 19a. Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych określi minimalne kwoty zagranicznych środków płatniczych, jakie cudzoziemcy powinni wymienić w celu pokrycia kosztów ich pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.";

8)
w art. 22:
a)
w ust. 1 liczbę "4.500" zastępuje się liczbą "5.000",
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Orzekanie następuje w trybie przepisów w sprawach o wykroczenia.";

9)
w art. 23 w ust. 1 po wyrazach "art. 3" dodaje się wyrazy "ust. 1".
Art.  2.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia 1977 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024