Przeprowadzenie spisu próbnego w ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1977 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu próbnego w ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. z 1962 r. Nr 10, poz. 47 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
W ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r. zostanie przeprowadzony w dniach od 7 do 13 grudnia 1977 r. według stanu o północy z dnia 6 na 7 grudnia 1977 r. spis próbny, zwany dalej "spisem".
§  2.
1.
Spisem zostaną objęte:
1)
osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające,
2)
zamieszkane mieszkania

na terenie miasta i gminy Brwinów w województwie stołecznym warszawskim, miasta i gminy Parczew w województwie bialskopodlaskim, miasta Oświęcim w województwie bielskim, gminy Pawonków w województwie częstochowskim, gminy Sztutowo w województwie elbląskim, gminy Nowogródek Pomorski w województwie gorzowskim, miasta Kowary w województwie jeleniogórskim, miasta i gminy Pyzdry w województwie konińskim, miasta Głogowa w województwie legnickim, miasta i gminy Goniądz w województwie łomżyńskim, gminy Bukowina Tatrzańska w województwie nowosądeckim, miasta i gminy Chorzele w województwie ostrołęckim, miasta i gminy Sulejów w województwie piotrkowskim, gminy Piątek w województwie płockim, miasta i gminy Dynów w województwie przemyskim, miasta i gminy Czarne w województwie słupskim, gminy Harasiuki w województwie tarnobrzeskim, gminy Marcinowice w województwie wałbrzyskim, gminy Koneck w województwie włocławskim.

2.
Szczegółowy zakres spisu ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu kierują odpowiednio:
1)
Generalny Komisarz Spisowy,
2)
komisarze spisowi na terenie województw, miast, gmin (miast i gmin).
2.
Komisarze spisowi są powołani na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Komisarze spisowi powołają na terenie jednostek podziału administracyjnego, w których będzie przeprowadzony spis, biura spisowe - według zasad i w trybie określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
4.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez komisarzy spisowych. Rachmistrze spisowi w czasie wykonywania obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
5. 1
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane na wniosek komisarzy spisowych zwolnić od pracy na okres nie przekraczający 3 miesięcy pracowników powołanych do pracy w biurach spisowych oraz na okres do 16 dni roboczych pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych.
6. 2
Pracownicy, o których mowa w ust. 5, zachowują prawo do wynagrodzenia. Pracownikom tym macierzyste zakłady pracy wypłacają za cały okres zwolnienia od pracy wynagrodzenie obliczone według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
§  4.
1.
Osoby podlegające spisowi obowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, odpowiedzi udzielają pełnoletni domownicy.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, zamieszkałych w gospodarstwach zbiorowych, jak i w innych wypadkach, kiedy wystąpią istotne trudności w uzyskaniu danych - obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na osobach zarządzających tymi gospodarstwami.
4.
Gospodarstwo zbiorowe jest to zakład zakwaterowania zbiorowego, w którym mieszkają stale lub przebywają czasowo obce sobie osoby, np. internat, dom studencki, hotel robotniczy, dom rencistów, specjalny zakład lub szpital dla przewlekle (nieuleczalnie) chorych, dom dziecka, klasztor.
§  5.
Spis nie obejmuje osób i zamieszkanych mieszkań na terenie obiektów zamkniętych zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 5 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 grudnia 1977 r. (Dz.U.77.36.160) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 1977 r.
2 § 3 ust. 6 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 grudnia 1977 r. (Dz.U.77.36.160) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 1977 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.1.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie spisu próbnego w ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r.
Data aktu: 07/01/1977
Data ogłoszenia: 19/01/1977
Data wejścia w życie: 19/01/1977