Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania przepisów ustawy o niektórych podatkach i opłatach terenowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 października 1976 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania przepisów ustawy o niektórych podatkach i opłatach terenowych.

Na podstawie art. 3 ust. 5, art. 11 ust. 2 i art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o niektórych podatkach i opłatach terenowych (Dz. U. Nr 45, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1975 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o niektórych podatkach i opłatach terenowych (Dz. U. Nr 46, poz. 243) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3:
a)
w ust. 2 dodaje się zdanie: "Podatek za piwnice stanowiące przynależność lokalu użytkowego, jeżeli nie są one używane jako pomieszczenia składowe, obniża się o 50%.",
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Podatek od budynków lub ich części zajętych na zakłady rzemieślnicze świadczące usługi dla ludności i rolnictwa, na zakłady rzemieślnicze w zakresie wszystkich rzemiosł spożywczych, na wykonywanie pracy nakładczej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, na zakłady gastronomiczne nie prowadzące sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 18%, na zakłady hotelarskie - obniża się o 50%.",

c)
po ust. 3 dodaje się nowe ust. 4-8 w brzmieniu:

"4. Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części związanych z gospodarstwem rolnym, położonych na obszarze miast i zajętych przez właścicieli tych budynków, ustala się w wysokości stawek określonych w ust. 1 pkt 1 bez względu na przychodowość gospodarstwa rolnego.

5. Podatek od budynków lub ich części zajętych na pracownie plastyczne i fotograficzne przez artystów plastyków i fotografików zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików, przez absolwentów wyższych uczelni plastycznych lub przez inne osoby legitymujące się zaświadczeniem stwierdzającym uprawienie do wykonywania zawodu artysty plastyka bądź artysty fotografika, ustala się w wysokości 20% stawek określonych w ust. 1 pkt 6.

6. Od pomieszczeń zajętych na pracownie plastyczne i fotograficzne w domach jednorodzinnych przez ich właścicieli, jeżeli odpowiadają oni warunkom określonym w ust. 5, podatek od nieruchomości ustala się według stawek przewidzianych dla budynków lub ich części zajętych na cele mieszkalne.

7. Podatek od budynków lub ich części położonych na obszarze miast i zajętych na hodowlę pieczarek oraz na hodowlę drobiu, z wyjątkiem zajętych na produkcję młodego drobiu rzeźnego typu brojler, ustala się w wysokości stawek podatku przewidzianych dla takich budynków położonych na obszarze gmin, a od pomieszczeń zajętych na cele składowe dla hodowli pieczarek i drobiu - w wysokości stawek określonych w ust. 1 pkt 3.

8. Podatek od budynków lub ich części zajętych na garaże stanowiące własność inwalidów, przeznaczone na przechowywanie wózków inwalidzkich i innych pojazdów samochodowych przystosowanych do używania ze względu na kalectwo, obniża się o 50%.",

d)
dotychczasowe ust. 4 i 5 oznacza się jako ust. 9 i 10;
2)
w § 5:
a)
dotychczasowy ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przepisy § 3 ust. 2, 3, 5, 8 i 9 stosuje się odpowiednio.",

b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Podatek od lokali od pomieszczeń położonych na obszarze miast i zajętych na hodowlę pieczarek oraz na hodowlę drobiu, z wyjątkiem zajętych na produkcję młodego drobiu rzeźnego typu brojler, ustala się w wysokości 20% stawek określonych w ust. 1 pkt 3, a od pomieszczeń zajętych na cele składowe dla hodowli pieczarek i drobiu - w wysokości stawek określonych w ust. 1 pkt 2.";

3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości:

1) budynki lub ich części stanowiące własność spółdzielni kółek rolniczych lub kółek rolniczych, zajęte na garaże,

2) budynki lub ich części zajęte na młyny gospodarcze, kaszarnie i śrutowniki i należące do nich grunty przekazane spółdzielniom zrzeszonym w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1971 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania organizacjom spółdzielczym młynów gospodarczych (Dz. U. Nr 18, poz. 179),

3) grunty stanowiące własność spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,

4) ogrody działkowe odpowiadające warunkom określonym w przepisach o pracowniczych ogrodach działkowych i znajdujące się na nich budynki.

2. Zwalnia się od podatku od nieruchomości i od lokali budynki lub ich części oraz lokale zajęte na cele produkcji młodego drobiu rzeźnego typu brojler.

3. Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego mogą zwalniać na określony czas od podatku od nieruchomości budynki mieszkalne związane z gospodarstwem rolnym położone na obszarze miast na terenach włączonych do granic administracyjnych miast po 1972 r., a także na terenach peryferyjnych o charakterze rolniczym, jeżeli budynki te są zajęte przez właścicieli, których jedynym źródłem utrzymania jest dochód z gospodarstwa rolnego. Wykaz terenów, na których będzie obowiązywało zwolnienie od podatku, powinien być podany do wiadomości mieszkańców miast.

4. Zwalnia się od podatku od lokali lokale mieszkalne, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1965 r. w sprawie czynszów najmu za lokale mieszkalne (Dz. U. Nr 35, poz. 224).";

4)
w § 20 początkowe wyrazy otrzymują brzmienie:

"Ustala się górną dopuszczalną wysokość opłaty klimatycznej, jaka może być pobierana w miejscowościach: Dziwnowie, Helu, Jastarni, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Krynicy, Międzyzdrojach, Mrzeżynie, Pobierowie, Sopocie, Świnoujściu, Władysławowie i Zakopanem:".

§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 25 marca 1968 r. w sprawie całkowitego lub częściowego zaniechania ustalania zobowiązań podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości i lokali oraz zawieszenia poboru podatku od lokali (Monitor Polski Nr 14, poz. 91 z późniejszymi zmianami).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie poczynając od roku podatkowego 1976, z wyjątkiem przepisu § 1 pkt 4.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.34.202

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania przepisów ustawy o niektórych podatkach i opłatach terenowych.
Data aktu: 11/10/1976
Data ogłoszenia: 25/10/1976
Data wejścia w życie: 25/10/1976