Wejście w życie zmian do tekstu załącznika I do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r., zawierającego Regulamin międzynarodowy dla przewozu koleją towarów niebezpiecznych (RID).

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 19 marca 1976 r.
w sprawie wejścia w życie zmian do tekstu załącznika I do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r., zawierającego Regulamin międzynarodowy dla przewozu koleją towarów niebezpiecznych (RID).

Podaje się niniejszym do wiadomości, że dnia 1 stycznia 1974 r. weszły w życie zmiany do tekstu załącznika I do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r., zawierającego Regulamin międzynarodowy dla przewozu koleją towarów niebezpiecznych (RID) (Dz. U. z 1968 r. Nr 21, poz. 137), przyjęte w listopadzie 1972 r. przez Komisję Rzeczoznawców na jej XVIII sesji (część II), oraz że dnia 1 października 1975 r. weszły w życie zmiany do tekstu wyżej wymienionego załącznika I przyjęte w marcu i wrześniu 1974 r. przez Komisję Rzeczoznawców na jej XVIII sesji (część III).

ZAŁĄCZNIK

Przekład.

KONWENCJA  MI

ędzynarodowa o przewozie towarów kolejami (CIM) z dnia 25 lutego 1961 roku.

ZMIANY TEKSTU ZAŁĄCZNIKA I DO CIM (R I D)

(w brzmieniu z dnia 1 kwietnia 1967 roku)

przyjęte na podstawie decyzji podjętych w listopadzie 1972 r. przez Komisję Rzeczoznawców na jej XVIII Sesji (część II),

obowiązujące od dnia 1 stycznia 1974 roku.

CZĘŚĆ I

PRZEPISY OGÓLNE

2 Na końcu ust. (1) dodaje się następujące zdanie:

Dodatek X: Przepisy dotyczące budowy, badania i użytkowania kontenerów-cystern.

7 Ust. (2), (3) i (4) otrzymują nowe brzmienie:

(2) Wszystkie postanowienia RID dotyczące przewozów w wagonach stosuje się odpowiednio również do przewozów w wielkich kontenerach, z wyjątkiem przewozów w kontenerach-cysternach.

(3) Do przewozu towarów ciekłych, gazowych i pylistych, jak również granulowanych w kontenerach-cysternach o pojemności powyżej 0,45 m3 mają zastosowanie przepisy Dodatku X.

(4) Do małych kontenerów służących do przewozu towarów sypkich luzem - z wyjątkiem kontenerów-cystern, wymienionych w ustępie (3) - mają zastosowanie przepisy dotyczące zbiorników, wysyłanych jako sztuki przesyłki, jeżeli przepisy szczegółowe dla poszczególnych klas nie stanowią inaczej.

CZĘŚĆ II

PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS

Klasa Id. Gazy sprężone, skroplone lub rozpuszczone pod ciśnieniem

131 Punkt 18 otrzymuje nowe brzmienie:

18. Nie oczyszczone, próżne naczynia, włącznie z naczyniami wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern, jeżeli zawierały gazy wymienione w punktach 1 i 2, fluorek boru i fluor, wymienione w punkcie 3, gazy wymienione w punktach 4 do 10 i 12 do 15.

(Uwagi 1 i 2 pozostają w mocy).

132 Ust. (3) punkty 2 i 6: Uwaga do tych punktów otrzymuje nowe brzmienie:

Uwaga: Odnośnie do wagonów-zbiorników patrz lm. 159 (3); odnośnie do kontenerów-cystern - patrz Dodatek X punkt 2.7.1.

2. Opakowanie poszczególnych towarów. Uwaga otrzymuje nowe brzmienie:

Uwaga: Gazy wymienione w punktach 12 i 13 należy przewozić tylko w wagonach-zbiornikach (patrz lm. 161) lub kontenerach-cysternach (patrz Dodatek X).

133 Ust. (2) lit. b), zdanie wprowadzające otrzymuje nowe brzmienie:

b)
naczynia ze stopów aluminiowych [patrz Dodatek II rozdział A; odnośnie do wagonów-zbiorników patrz lm. 159 (2) a) 1.; odnośnie do kontenerów-cystern patrz Dodatek X, punkt 2.2.1] dla:

b. Przepisy dotyczące naczyń metalowych: Uwaga otrzymuje nowe brzmienie:

[Nie dotyczą one butelek ze stopów aluminium wymienionych w lm. 135 (3), rur metalowych wymienionych w lm. 136, naczyń wymienionych w lm. 173 (1) b) oraz naczyń metalowych dla gazów pod ciśnieniem i gilz do nabojów wymienionych w lm. 138; odnośnie do naczyń wagonów-zbiorników patrz także lm. 159 do 162, odnośnie do kontenerów-cystern patrz Dodatek X].

141 Ust. (2) lit. b), tekst w nawiasie kwadratowym otrzymuje nowe brzmienie:

[odnośnie do wagonów-zbiorników patrz lm. 159 (2) a) 2; odnośnie do kontenerów-cystern patrz Dodatek X.]

142 Ust. (1) lit. c): Uwaga otrzymuje nowe brzmienie:

Uwaga: Odnośnie do wagonów-zbiorników i naczyń innego rodzaju umocowanych na podwoziach wagonów patrz także lm. 159 do 162; odnośnie do kontenerów-cystern patrz Dodatek X.

Ust. (3) lit. c) otrzymuje nowe brzmienie:

Odnośnie do dużych naczyń określonych w ust. (1) c) patrz lm. 159 (1), 160 (1), (2) i (3) i 161 (1), jak również Dodatek X.

3. Oznakowanie naczyń. Tekst w nawiasie otrzymuje nowe brzmienie:

(odnośnie do naczyń wagonów-zbiorników patrz lm. 162; odnośnie do kontenerów-cystern patrz Dodatek X).

155 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Gazy wymienione w punktach 12 i 13 należy przewozić tylko w wagonach-zbiornikach lub kontenerach-cysternach. Nadawca i kolej powinni przed nadaniem przesyłki uzgodnić warunki jej przewozu; to samo dotyczy gazów wymienionych w punkcie 11, załadowanych do wagonów-zbiorników lub kontenerów-cystern zaopatrzonych w zawory bezpieczeństwa.

156 Ust. (5), zdanie wprowadzające otrzymuje nowe brzmienie:

(5) Dla wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern zawierających gazy wymienione w punkcie 11 nadawca powinien zamieścić w liście przewozowym jedną z następujących uwag:

Ust. (6), zdanie wprowadzające otrzymuje nowe brzmienie:

(6) Dla wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern zawierających gazy wymienione w punktach 12 i 13 nadawca powinien umieścić w liście przewozowym następującą uwagę:

163 Ust. (3) skreśla się.

Podtytuł przed lm. 164 otrzymuje nowe brzmienie:

2. Napisy i nalepki ostrzegawcze na wagonach, kontenerach-cysternach i małych kontenerach (patrz Dodatek IX).

164 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Po obu stronach wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern o pojemności ponad 1 m3 zawierających gazy wymienione w punktach 1 do 13 należy umieścić nalepki według wzoru nr 10.

Ust. (5) Otrzymuje nowe brzmienie:

(5) Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny, zawierające materiały wymienione w punkcie la), z wyjątkiem tlenku węgla, w punkcie 1b), z wyjątkiem gazu wodnego, materiały wymienione w punkcie 6, zawierające dwumetyloaminę, eter metylowy, etyloaminę, chlorek etylu, tlenek etylenu, metyloaminę, chlorek metylu, bromek winylu, chlorek winylu i eter metylo-winylowy wymienione w punkcie 8a), 1,1-dwu-fluoroetan i monochlorodwufluoroetan wymienione w punkcie 8b), etan i etylen wymienione w punkcie 9, 1,1-dwufluoroetylen i fluorek winylu wymienione w punkcie 10 oraz materiały wymienione w punkcie 12 należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepkę według wzoru nr 2A. Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające tlen i fluorek boru wymienione w punkcie 3, podtlenek azotu wymieniony w punkcie 9 i ciekły tlen wymieniony w punkcie 11 należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepkę według wzoru nr 3.

Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające amoniak, chlor, dwutlenek siarki i gaz T wymienione w punkcie 5 i bromek metylu wymieniony w punkcie 8a) należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepkę według wzoru nr 4.

Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające ciekłe powietrze wymienione w punkcie 11 należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 5, wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające tlenek węgla wymieniony w punkcie 1a), gaz wodny wymieniony w punkcie 1b), sprężony gaz olejowy wymieniony w punkcie 2, skroplony gaz olejowy wymieniony w punkcie 4, siarkowodór wymieniony w punkcie 5, trójmetyloaminę i markaptan metylowy wymienione w punkcie 8a) należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 2A i 4. Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające czterotlenek azotu wymieniony w punkcie 5 i tlenochlorek węgla wymieniony w punkcie 8a) należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki według wzorów nr 3 i nr 4. Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające bromowodór i fluorowodór wymienione w punkcie 5 oraz chlorowodór wymieniony w punkcie 10 należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki według wzorów nr 4 i nr 5.

168 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Jeżeli lm. 131 do 167 i Dodatek X nie zawierają przepisów, którym muszą odpowiadać naczynia przeznaczone do przewozu gazów sprężonych, skroplonych lub rozpuszczonych pod ciśnieniem, mają zastosowanie przepisy kraju pochodzenia, niezależnie od tego, czy naczynia należą do wagonu, czy nie.

Ustęp (2) lit. e) otrzymuje nowe brzmienie:

e)
Postanowienia tymczasowe dla kontenerów-cystern patrz Dodatek X.

KLASA Ie. MATERIAŁY WYTWARZAJĄCE W ZETKNIĘCIU Z WODĄ GAZY ZAPALNE

181 Punkt 5 otrzymuje nowe brzmienie:

5. Nie oczyszczone, próżne naczynia włącznie z naczyniami wagonów-zbiorników, kontenerów-cystern i małych kontenerów, które zawierały materiały klasy Ie.

183 Ust. (4) otrzymuje nowe brzmienie:

(4) Odnośnie do przewozu sodu, potasu i ich stopów (punkt 1a) w wagonach-zbiornikach patrz lm. 193, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

186 W ust. (1) zmienia się liczbę 500 na 450.

Dodaje się nowy ust. (3) o następującym brzmieniu:

(3) Odnośnie do przewozu w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

194 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Materiały, które są dopuszczone do przewozu luzem, dopuszcza się również do przewozu bez opakowania w małych kontenerach, o ile odpowiadają one przepisom lm. 192.

199 Lm. 199 otrzymuje nowe brzmienie:

Naczynia wymienione w lm. 186 o pojemności powyżej 450 l, które były już używane przed wejściem w życie Dodatku X, są dopuszczone w komunikacji międzynarodowej na okres przejściowy 3 lat, licząc od daty wejścia w życie tego Dodatku.

KLASA II. MATERIAŁY SAMOZAPALNE

201 Punkt 14 otrzymuje nowe brzmienie:

14. Nie oczyszczone próżne beczki żelazne, jak również próżne nie oczyszczone naczynia wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern, które zawierały fosfor wymieniony w punkcie 1.

203 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 218, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

209 Lm. 209 otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Materiały wymienione w punktach 7 do 10 i 12 należy pakować do dobrze zamykających się zbiorników. Zbiorniki drewniane przeznaczone do materiałów wymienionych w punkcie 7 i 8 powinny mieć szczelną wykładzinę wewnętrzną.

(2) Odnośnie do przewozu w kontenerach-cysternach świeżo gaszonego węgla drzewnego, sproszkowanego lub granulowanego, wymienionego w punkcie 8, patrz Dodatek X.

Podtytuł przed lm. 220 otrzymuje nowe brzmienie:

2. Napisy i nalepki ostrzegawcze na wagonach, kontenerach-cysternach i na małych kontenerach (patrz Dodatek IX).

220 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie: "

(1) Przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 1 do 4 i 6 po obu stronach wagonu należy umieścić nalepki według wzoru nr 2C.

Po obu stronach wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern zawierających materiały wymienione w punkcie 1 należy również umieścić nalepki według wzoru nr 2C.

223 Ust. (1). Tekst w nawiasie kwadratowym otrzymuje nowe brzmienie:

[odnośnie do naczyń wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern patrz ustęp (2)]. Pierwsze zdanie ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Naczynia wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern, które zawierały fosfor wymieniony w punkcie 1, powinny przy nadaniu do przewozu:

KLASA IIIa. MATERIAŁY CIEKŁE ZAPALNE

301 Punkt 6 otrzymuje nowe brzmienie:

6. Nie oczyszczone próżne naczynia, łącznie z naczyniami wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern, które zawierały materiały ciekłe zapalne klasy IIIa.

302 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Naczynia powinny być tak zamknięte i szczelne, aby nic z zawartości nie mogło przedostać się na zewnątrz, a w szczególności wyparować. Przepisy specjalne dotyczące naczyń wagonów-zbiorników patrz lm. 311 (3), dla kontenerów-cystern patrz Dodatek X.

303 Ust. (10) otrzymuje nowe brzmienie:

(10) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 311, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

305 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 311, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

312 Skreśla się ustęp (3).

Podtytuł przed lm. 313 otrzymuje nowe brzmienie:

2. Napisy i nalepki ostrzegawcze na wagonach, kontenerach-zbiornikach i na małych kontenerach (patrz Dodatek IX).

313 Lm. 313 otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 1 do 3 i 5 po obu stronach wagonów, wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern należy umieścić nalepki według wzoru nr 2A. Ponadto po obu stronach wagonów i wagonów-zbiorników zawierających wyżej wymienione materiały, jak również na wagonach, na których przewożone są kontenery-cysterny, należy umieścić nalepki według wzoru nr 10. Na wagonach, wagonach-zbiornikach i kontenerach-cysternach zawierających akroleinę i chloropren (chlorobutadien) [1 a] po obu stronach należy umieścić nalepki według wzoru nr 4.

(2) Po obu stronach wagonów, wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern zawierających alkohol metylowy (punkt 5) należy umieścić nalepki według wzoru nr 4.

(3) Małe kontenery należy zaopatrzyć w nalepki zgodnie z lm. 307 (1) i (2).

Małe kontenery, zawierające sztuki przesyłki, które mają nalepki według wzoru nr 9, należy również zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 9.

316 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Naczynia wymienione w punkcie 6 nadane do przewozu jako przesyłki drobne, jak również wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny, które zawierały alkohol metylowy (punkt 5), należy zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 4 (patrz Dodatek IX).

KLASA IIIb. MATERIAŁY STAŁE ZAPALNE

333 Ust. (2) i (3) otrzymują nowe brzmienie:

(2) Materiały wymienione w punkcie 1 i siarkę wymienioną w punkcie 2a) dopuszcza się do przewozu luzem zgodnie z lm. 348 (1) i lm. 350 (3).

Odnośnie do przewozu siarki wymienionej w punkcie 2a) w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

(3) Siarka wymieniona w punkcie 2b) może być przewożona tylko w wagonach-zbiornikach (patrz lm. 349) lub w kontenerach-cysternach (patrz Dodatek X).

339 Dodaje się nowy ust. (3) o następującym brzmieniu:

(3) Odnośnie do przewozu trójsiarczku czterofosforu i pięciosiarczku dwufosforu, wymienionych w punkcie 8, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

342 Ust. (3) i (4) otrzymują nowe brzmienie:

(3) Naftalen wymieniony w punkcie 11 a) i b) dopuszcza się do przewozu luzem zgodnie z lm. 348 (2) i 350 (3). Odnośnie do przewozu w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

(4) Naftalen wymieniony w punkcie 11 c) dopuszcza się do przewozu tylko w wagonach-zbiornikach (patrz lm. 349) lub w kontenerach-cysternach (patrz Dodatek X).

Podtytuł przed lm. 351 otrzymuje nowe brzmienie:

1. Napisy i nalepki ostrzegawcze na wagonach, kontenerach-cysternach i małych kontenerach (patrz Dodatek IX).

351 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Przy przewozie materiałów wymienionych w punkcie 4 do 8 po obu stronach wagonów, przy przewozie zaś trójsiarczku czterofosforu i pięciosiarczku dwufosforu wymienionych w punkcie 8 w kontenerach-cysternach, po obu stronach kontenerów-cystern, należy umieścić nalepki według wzoru nr 2B.

KLASA IIIc. MATERIAŁY UTLENIAJĄCE PODTRZYMUJĄCE PALENIE

371 Punkt 11 otrzymuje nowe brzmienie:

11. Nie oczyszczone próżne opakowania łącznie z naczyniami wagonów-zbiorników, kontenerów-cystern i małych kontenerów, które zawierały materiały klasy IIIc. (Uwaga pozostaje w mocy).

373 Ust. (4) otrzymuje nowe brzmienie:

(4) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 386, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

374 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 386, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

375 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 386, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

376 Ust. (9) otrzymuje nowe brzmienie:

(9) Odnośnie do przewozu materiałów stałych luzem patrz lm. 385 i 387 (3); odnośnie do przewozu roztworów w wagonach-zbiornikach lub w wagonach garnkowych patrz lm. 386; odnośnie do przewozu roztworów i wilgotnego chloranu sodowego w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

387 W ust. (3) skreśla się ostatnie zdanie ("Roztwory materiałów wymienionych w punkcie 4 wolno przewozić również w małych pojemnikach cieczy").

Podtytuł przed lm. 388 otrzymuje nowe brzmienie:

2. Napisy i nalepki ostrzegawcze na wagonach, kontenerach-cysternach i małych kontenerach (patrz Dodatek IX).

388 Ust. (1) i (2) otrzymują nowe brzmienie:

(1) Przy przewozie materiałów klasy IIIc po obu stronach wagonów i kontenerów-cystern należy umieścić nalepki według wzoru nr 3.

(2) Małe kontenery należy zaopatrzyć w nalepki według lm. 381 (1).

KLASA IVa. MATERIAŁY TRUJĄCE

401 Punkty 91 i 92 otrzymują nowe brzmienie:

91. Nie oczyszczone próżne opakowania łącznie ze zbiornikami wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern oraz nie oczyszczone próżne worki, które zawierały materiały wymienione w punktach 1 do 5, 11 do 14, 21 do 23, 31 do 33, 41, 51 do 54, 81 i 82.

92. Nie oczyszczone próżne opakowania łącznie z naczyniami wagonów-zbiorników i małych kontenerów oraz nie oczyszczone próżne worki, które zawierały materiały wymienione w punktach 61, 62, 71 do 75, 83 i 84.

(Uwaga pozostaje w mocy).

404 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu akrylonitrylu i acetonitrylu wymienionych w punkcie [2a) i b)] w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

405 Dodaje się nowy ust. (3) o następującym brzmieniu:

(3) Odnośnie do przewozu wodnych roztworów etyloaminy wymienionej w punkcie 3 w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

406 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu chlorku allilu wymienionego w punkcie [4 a)] w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438; odnośnie do przewozu chlorku allilu wymienionego w punkcie [4 a)], chloromrówczanu metylu wymienionego w punkcie [4 b)] i chloromrówczanu etylu wymienionego w punkcie [4 c)] w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

408 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu acetonocyjanohydryny wymienionej w punkcie [11 a)] i aniliny wymienionej w punkcie [11 b)] w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

409 Ust. (6) otrzymuje nowe brzmienie:

(6) Odnośnie do przewozu epichlorohydryny i etylonochlorohydryny wymienionych w punkcie [12 a) i b)] w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438; odnośnie do przewozu epichlorohydryny wymienionej w punkcie [12 a)] i 2, 2-dwuchlorodwuetyloeteru wymienionego w punkcie [12 f)] w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

410 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu alkoholu allilowego, siarczanu metylu i fenolu wymienionych w punkcie [13 a), b) i c)] w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

411 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

412 Dodaje się nowy ust. (9) o następującym brzmieniu:

(9) Odnośnie do przewozu w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

413 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu krezoli i ksylenoli wymienionych w punkcie 22 a) i b) w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

414 Dodaje się nowy ust. (3) o następującym brzmieniu:

(3) Odnośnie do przewozu w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

415 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 31 b) w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

423 Dodaje się nowy ust. (4) o następującym brzmieniu:

(4) Odnośnie do przewozu w kontenerach-cysternach 1,2-dwubromoetanu [punkt 61 a)], jak również czterochlorku węgla, chloroformu i chlorku metylu (które są przez niego asymilowane), chloro-octanu metylu [punkt 61e)], chlorooctanu etylu [punkt 61 f)], chlorku benzylu [punkt 61 k)] i chlorku benzylidenu (który łączy się z materiałami wymienionymi w punkcie 62) patrz Dodatek X.

427 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu materiałów ciekłych wymienionych w punkcie 81 w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

428 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu materiałów ciekłych wymienionych w punkcie 82 w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

429 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu ciekłych materiałów wymienionych w punkcie 83 w wagonach-zbiornikach patrz lm. 438, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

438 W ust. (1) skreśla się ostatnie zdanie ("Zbiorniki zdejmowalne winny być mocowane na podwoziach wagonów w sposób uniemożliwiający ich przesuwanie się") i uwagę z gwiazdką.

Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Zbiorniki przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 14 powinny być wykonane z drobnoziarnistej stali i spawane; łączenia spawane powinny dawać pełne bezpieczeństwo. Zbiorniki powinny ponadto odpowiadać następującym warunkom:

a)
powinny być wykonane z blachy stalowej o takiej grubości, aby iloczyn grubości ścianki (w mm) i najniższej wytrzymałości na rozerwanie (w kg/mm2) użytej stali wynosił co najmniej 520;
b)
zbiorniki o pojemności nie przekraczającej 10.000 litrów mogą być wykonane z blachy stalowej o grubości co najmniej 10 mm, zbiorniki zaś, których pojemność nie przekracza 12.500 litrów - z blachy stalowej o grubości co najmniej 12,5 mm;
c)
zbiorniki powinny być tak zbudowane, aby mogły wytrzymać próbę wodną pod ciśnieniem 7 kg/cm2; próba taka powinna być powtarzana na końcu terminu dwukrotnie dłuższego niż termin przewidziany do okresowej rewizji wagonu, na którym zbiornik ten się znajduje. Wszystkie otwory powinny znajdować się ponad poziomem cieczy; ścianki zbiornika poniżej poziomu cieczy nie powinny mieć żadnych rur ani króćców. Zbiorniki powinny być otoczone warstwą ochronną, o grubości co najmniej 75 mm, przymocowaną za pomocą koszulki z blachy stalowej o grubości co najmniej 3 mm lub blachy ze stopu aluminium o równorzędnej wytrzymałości. Otwory powinny być hermetycznie zamknięte, a zamknięcie chronione dobrze umocowaną klapą metalową;
d)
zbiorniki mogą być napełnione najwyżej do 95% ich pojemności.

439 Skreśla się ust. (4).

Podtytuł przed lm. 440 otrzymuje nowe brzmienie:

2. Napisy i nalepki ostrzegawcze na wagonach, kontenerach-cysternach i małych kontenerach (patrz Dodatek IX).

440 W ust. (1) dodaje się drugi akapit o następującym brzmieniu:

Przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 2 do 4, 11 do 14, 21 do 23, 31, 81 i 82 po obu stronach kontenerów-cystern należy umieścić nalepki według wzoru nr 4, przy przewozie zaś materiałów wymienionych w punktach 2 do 4 i 11 a) ponadto należy umieścić nalepki według wzoru nr 2A. Przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 61, 62 i 83 po obu stronach kontenerów-cystern należy umieścić nalepki według wzoru nr 4A.

443 Ust. (2) i (3) otrzymują nowe brzmienie:

(2) Inne opakowania wymienione w punktach 91 i 92 łącznie z naczyniami wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern powinny być zamknięte w taki sam sposób i być tak samo szczelne jak w stanie napełnionym.

(3) Opakowania wymienione w punkcie 91 nadawane jako przesyłki drobne, wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny, jak również opakowane worki wymienione w punkcie 91 należy zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 4; opakowane worki wymienione w punkcie 92 należy zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 4A (patrz Dodatek IX).

KLASA V. MATERIAŁY ŻRĄCE

501 Punkt 51 otrzymuje nowe brzmienie:

51. Nie oczyszczone próżne opakowania łącznie z naczyniami wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern, które zawierały materiały klasy V, z wyjątkiem materiałów wymienionych w punktach 13 i 36.

503 Ust. (6) otrzymuje nowe brzmienie:

(6) Odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punktach 1 a) do d) i 2 do 5 w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

505 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punktach 6 i 7 w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529; odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punktach 6 do 8 w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

506 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

507 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu materiałów, których nazwy wymienione są w punkcie 11a), w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529, odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 11 w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

508 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu trójchlorku antymonu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529; odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 12 w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

509 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu kwaśnych siarczanów (punkt 13) luzem patrz lm. 528 i 530 (4); odnośnie do przewozu pięciofluorku antymonu wymienionego w punkcie 15b) w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529; odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punktach 13 i 15 w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

510 Ust. (2) lit. b) otrzymuje nowe brzmienie:

b)
ich pojemność nie może przekraczać 450 1.

Ust. (5) otrzymuje nowe brzmienie:

(5) Odnośnie do przewozu bromu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

511 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 21b), c) i e) w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529; odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 21 w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

512 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu chlorku acetylu i chlorku benzoilu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529; odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 22 w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

513 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529; w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

514 Dodaje się nowy ust. (4) o następującym brzmieniu:

(4) Odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 31 w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

515 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

517 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

518 Ust. (2) otrzymuje nowe brzmienie:

(2) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

519 Dodaje się nowy ust. (3) o następującym brzmieniu:

(3) Odnośnie do przewozu w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

520 Ust. (3) otrzymuje nowe brzmienie:

(3) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach patrz lm. 529, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

521 Ust. (4) otrzymuje nowe brzmienie:

(4) Odnośnie do przewozu w wagonach-zbiornikach i w wagonach garnkowych patrz lm. 529, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

530 Skreśla się ust. (3).

Podtytuł przed lm. 531 otrzymuje nowe brzmienie:

2. Napisy i nalepki ostrzegawcze na wagonach, kontenerach-cysternach i małych kontenerach (patrz Dodatek IX).

531 Lm. 531 otrzymuje nowe brzmienie:

Na wagonach-zbiornikach przeznaczonych do przewozu bromu (punkt 14) należy umieścić tablicę zawierającą następujące dane: napis "Brom", wagę własną wagonu łącznie z wyposażeniem i największe dopuszczalne obciążenie w kg; na kontenerach-cysternach przeznaczonych do przewozu bromu należy umieścić oprócz oznakowania podanego w Dodatku X po obu stronach tablice z napisem "Brom".

532 Ust. (1) i (2) otrzymują następujące brzmienie:

(1) Wagony, do których załadowane są materiały wymienione w punktach 1 do 7, 9, 11, 12, 14, 15, 22, 31 do 35 i 41a), oraz kontenery-cysterny zawierające materiały klasy V należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki wzoru nr 5.

(2) Małe kontenery należy oznakować nalepkami zgodnie z lm. 524 (1).

Małe kontenery zawierające sztuki przesyłki z nalepkami według wzoru nr 9 należy zaopatrzyć również w nalepki według wzoru nr 9.

535 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Naczynia wymienione w punkcie 51 nadawane jako przesyłki drobne powinny być tak samo zamknięte i tak samo szczelne jak w stanie napełnionym.

Naczynia wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern opróżnione po przewozie bromu wymienionego w punkcie 14 powinny być hermetycznie zamknięte.

536 Lm. 536 otrzymuje nowe brzmienie:

Zbiorniki wymienione w lm. 510 o objętości powyżej 450 l, które były już używane przed wejściem w życie Dodatku X, są dopuszczone do przewozu w komunikacji międzynarodowej w okresie przejściowym wynoszącym 3 lata, licząc od momentu wejścia w życie Dodatku.

KLASA VII. NADTLENKI ORGANICZNE

701 Punkt 50 otrzymuje nowe brzmienie:

50. Nie oczyszczone próżne opakowania łącznie z naczyniami wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern, które nie zawierały materiałów klasy VII.

704 Ust. (8) otrzymuje nowe brzmienie:

(8) Odnośnie do przewozu materiałów wymienionych w punktach 10, 14 i 15 w wagonach-zbiornikach patrz lm. 715, w kontenerach-cysternach patrz Dodatek X.

Podtytuł przed lm. 717 otrzymuje nowe brzmienie:

2. Napisy i nalepki ostrzegawcze na wagonach, kontenerach-cysternach i małych kontenerach (patrz Dodatek IX).

717 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Wagony, do których załadowane są sztuki przesyłki zawierające nadtlenki organiczne, i kontenery-cysterny zawierające materiały wymienione w punktach 10, 14 i 15 należy zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 3.

Dodatek II. Tytuł części B otrzymuje nowe brzmienie:

B.

Przepisy i wytyczne dotyczące tworzyw i budowy naczyń-zbiorników i naczyń kontenerów-zbiorników przeznaczonych dla gazów klasy Id skroplonych i silnie schłodzonych.

1250 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Naczynia powinny być zbudowane ze stali, aluminium, stopów aluminium, miedzi lub mosiądzu. Miedź i mosiądz są dozwolone jednak tylko dla gazów, które nie zawietają acetylenu; dla etylenu dopuszcza się zawartość najwyżej 0,005% acetylenu.

1901 Ust. (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Nalepki ostrzegawcze na sztukach przesyłki, wagonach, kontenerach-cysternach i małych kontenerach należy naklejać bądź przymocowywać w inny odpowiedni sposób. Tylko wtedy, gdy zewnętrzne właściwości sztuki przesyłki na to nie pozwalają, nalepki należy naklejać na tekturze lub na tabliczkach, które następnie muszą być silnie przymocowane do sztuki przesyłki. Zamiast nalepek na opakowaniach transportowych, wagonach prywatnych, kontenerach-zbiornikach i na małych kontenerach dopuszcza się umieszczanie trwałych znaków ostrzegawczych ściśle odpowiadających ustalonym wzorom.

1902 Lewa kolumna, wykaz liczb marginesowych przy nalepkach ostrzegawczych nr 2A, 3, 4 i 5 otrzymuje nowe brzmienie:

nr 2A ...:

wymagana w lm. 154 (3), 164 (2), (3) i (5), 188 (2), 195 (2) i (3), 307 (1), 313 (1) i (3), 432 (1), 440 (1);

nr 3 ...:

wymagana w lm. 164 (5), 381 (1), 388 (1) i (2), 711 (1), 717 (1) i (2)

nr 4 ...:

wymagana w lm. 164 (5), 307 (1) i (2), 313 (1), (2) i (3), 316 (3), 432 (1), 440 (1) i (2), 443 (3);

nr 5 ...:

wymagana w lm. 164 (5), 381 (1), 388 (2), 524 (1), 532 (1) i (2), 535 (3);

Dodatek X:

Wprowadza się nowy Dodatek X o następującym brzmieniu:

DODATEK X

Przepisy dotyczące budowy, badania i użytkowania kontenerów-cystern.

1. Przepisy dla wszystkich klas

1.1 Postanowienia ogólne, zakres obowiązywania, określenia

1.1.1 Niniejsze przepisy mają zastosowanie do kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu materiałów ciekłych, gazowych, pylistych i granulowanych, o pojemności powyżej 0,45 m3, jak również dla elementów ich wyposażenia.

1.1.2 W części 1 podano przepisy obowiązujące dla kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu materiałów wszystkich klas. Części 2 do 6 i 8 zawierają przepisy specjalne, uzupełniające lub zmieniające przepisy zawarte w części 1.

1.1.3 Kontener-cysterna składa się ze zbiornika i elementów wyposażenia, łącznie z urządzeniami pozwalającymi na przeładunek kontenerów-cystern bez istotnej zmiany równowagi.

1.1.4 W niniejszych przepisach przez określenie:

1.4.1 - Zbiornik: rozumie się płaszcz zbiornika i podłogi zbiornika (łącznie z otworami i ich pokrywami);.

- wyposażenie do obsługi zbiornika: rozumie się urządzenia napełniające i opróżniające, wywietrzniki, urządzenia zabezpieczające, ogrzewające i izolacyjne, jak również przyrządy pomiarowe;

- wyposażenie budowlane: rozumie się umieszczone na zewnątrz elementy usztywniające, elementy do umocowania, ochrony lub stabilizacji.

1.1.4.2 - Ciśnienie obliczeniowe: rozumie się ciśnienie teoretyczne, które w zależności od stopnia niebezpieczeństwa przewożonego materiału może mniej lub więcej przewyższać ciśnienie eksploatacyjne, jednak musi być przynajmniej tak wysokie jak ciśnienie kontrolne, służy ono tylko do określenia grubości ścian zbiornika, z wyłączeniem zewnętrznych lub wewnętrznych urządzeń wzmacniających;

- najwyższe ciśnienie eksploatacyjne: rozumie się największą z trzech następujących wartości:

a)
najwyższe ciśnienie efektywne, dopuszczalne w zbiorniku w czasie napełniania (najwyższe dopuszczalne ciśnienie napełniania);
b)
najwyższe ciśnienie efektywne, dopuszczalne w zbiorniku przy opróżnianiu (najwyższe dopuszczalne ciśnienie opróżniania);
c)
ciśnienie efektywne w zbiorniku, wywołane przez materiał napełniający (włącznie z ewentualnymi gazami), gdy zostaje osiągnięta temperatura 50°C (ciśnienie całkowite);
-
ciśnienie kontrolne: rozumie się największe ciśnienie efektywne, które powstaje w zbiorniku podczas kontroli;
-
ciśnienie napełniania: rozumie się najwyższe ciśnienie, które wytwarza się rzeczywiście w zbiorniku przy jego napełnianiu pod ciśnieniem;
-
ciśnienie opróżniania: rozumie się najwyższe ciśnienie, które wytwarza się rzeczywiście w zbiorniku podczas jego opróżniania pod ciśnieniem.

1.1.4.3 Kontrola szczelności: rozumie się kontrolę, w czasie której zbiornik zostaje poddany efektywnemu ciśnieniu wewnętrznemu w oparciu o metodę uznaną przez właściwą władzę, przy czym ciśnienie to jest tak wysokie jak najwyższe ciśnienie eksploatacyjne i powinno wynosić minimum 0,20 kg/cm2 (nadciśnienie).

1.2 Budowa

1.2.1 Zbiorniki powinny być zbudowane z odpowiednich metali. Do budowy zbiorników spawanych powinny być użyte tylko takie metale, których spawalność jest stwierdzona bez zastrzeżeń. Szwy spawalnicze powinny być wykonane należycie i powinny zapewniać pełne bezpieczeństwo. Materiały użyte do budowy zbiorników bądź wykładzin ochronnych nie powinny zawierać składników, które przy zetknięciu z zawartością powodują powstawanie niebezpiecznych reakcji chemicznych, wytwarzanie się szkodliwych substancji albo działają niszcząco na zbiornik bądź wykładzinę.

1.2.2 Zbiorniki, ich wyposażenie eksploatacyjne i konstrukcyjne powinny być tak zbudowane, aby w normalnych warunkach przewozowych mogły wytrzymać bez utraty zawartości1) przynajmniej obciążenie statyczne i dynamiczne.

1.2.3 Ciśnienie miarodajne dla pomiarów zbiornika kontenera-cysterny powinno być co najmniej równe ciśnieniu obliczeniowemu, muszą być jednak uwzględnione przy tym również obciążenia wymienione w punkcie 1.2.2.

1.2.4 Z zastrzeżeniem przepisów specjalnych dla poszczególnych klas, przy pomiarach zbiornika należy uwzględnić przynajmniej następujące czynniki:

1.2.4.1 Kontenery-cysterny opróżniane siłą ciężkości materiału, przeznaczone do przewozu materiałów mających przy temperaturze 50°C ciśnienie całkowite (tzn. ciśnienie pary powiększone ewentualnie o ciśnienie cząstkowe gazów wewnętrznych) nie przekraczające ciśnienia 1,1 kg/cm2 (ciśnienie absolutne) powinny być obliczane na ciśnienie próbne stanowiące dwukrotną wartość ciśnienia statycznego przewożonej cieczy, przy czym nie może być ono niższe niż podwójna wartość ciśnienia statycznego wody;

1.2.4.2 Kontenery-cysterny napełniane lub opróżniane pod ciśnieniem, przeznaczone do przewozu materiałów mających przy temperaturze 50°C ciśnienie całkowite (tzn. ciśnienie pary powiększone ewentualnie o ciśnienie cząstkowe gazów wewnętrznych) nie przekraczające ciśnienia 1,1 kg/cm2 (ciśnienie absolutne) powinny być obliczane na ciśnienie próbne równe 1,3-krotności ciśnienia napełniania lub opróżniania;

1.2.4.3 Kontenery-cysterny z jakimkolwiek systemem napełniania lub opróżniania, przeznaczone do przewozu materiałów mających przy temperaturze 50°C ciśnienie całkowite (tzn. ciśnienie pary powiększone ewentualnie o ciśnienie cząstkowe gazów wewnętrznych) w granicach 1,1 do 1,75 kg/cm2 (ciśnienie absolutne) powinny być obliczane na ciśnienie próbne wynoszące jednak co najmniej 1,5 kg/cm2 (nadciśnienie) lub odpowiadające 1,3-krotności ciśnienia napełniania lub opróżniania, jeżeli jest ono wyższe;

1.2.4.4 Kontenery-cysterny z jakimkolwiek systemem napełniania lub opróżniania, przeznaczone do przewozu materiałów mających w temperaturze 50°C ciśnienie całkowite (tzn. ciśnienie pary powiększone ewentualnie o ciśnienie cząstkowe gazów wewnętrznych) przekraczające ciśnienie 1,75 kg/cm2 (ciśnienie absolutne) powinny być obliczane na ciśnienie próbne odpowiadające ciśnieniu wyższemu niż:

-
1,5-krotność ciśnienia całkowitego w temperaturze 50°C pomniejszona o 1 kg/cm2, przy czym najniższa wartość ciśnienia nie powinna wynosić poniżej 4 kg/cm2 (nadciśnienie), lub
-
1,3-krotność ciśnienia napełniania lub opróżniania.

1.2.5 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu pewnych materiałów niebezpiecznych powinny mieć dodatkową ochronę. Powinna ona być zapewniona poprzez zwiększoną grubość ścian zbiornika (ta zwiększona grubość ścian jest określana w zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, jakie wykazuje odnośny materiał - patrz postanowienia w poszczególnych klasach) lub powinna składać się z urządzenia ochronnego.

1.2.6 Przy ciśnieniu obliczeniowym lub kontrolnym, w zależności od tego, które jest wyższe, napięcie δ (sigma) w najbardziej obciążonych punktach cysterny powinno odpowiadać podanym niżej granicom, ustalonym w stosunku do tworzywa. Ponadto przy wyborze tworzywa i pomiarach grubości ścian należy uwzględnić najwyższe lub najniższe temperatury napełniania i eksploatacji oraz uwzględnić odporność na łamliwość i pęknięcie.

1.2.6.1 Dla metali i stopów z wyraźną granicą rozciągliwości lub takich, które mają uzgodnioną granicę rozciągliwości Re (zwykle 0,2% rozszerzalności szczątkowej)

1.2.6.1.1 gdy stosunek Re/Rm jest mniejszy lub równy 0,66 (Re = ustalona granica rozciągliwości lub granica 0,2%,

Rm = wartość minimalna ustalonej wytrzymałości na rozciąganie), to

δ Ł 0,75 Re;

1.2.6.1.2 gdy stosunek Re/Rm jest większy niż 0,66, to

δ Ł 0,5 Rm;

1.2.6.2 Dla metali i stopów, które nie mają żadnej ustalonej granicy rozciągliwości, a które mają minimalną wytrzymałość na rozciąganie Rm, to

δ Ł 0,43 Rm

1.2.6.32) Łamliwość w % musi odpowiadać przynajmniej wartości liczbowej 1.000/Rm, jednak przy stali nie może być mniejsza niż 20%, przy stopach zaś aluminium niż 12%.

1.2.7 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu ciekłych materiałów zapalnych o punkcie zapłonu minimum lub równym 55°C oraz przeznaczone do przewozu gazów palnych muszą być uziemione elektrycznie.

1.2.8 Kontenery-cysterny powinny wytrzymywać obciążenie wymienione w punkcie 1.2.8.1 i mieć grubość ścian ustaloną w punktach 1.2.8.2 do 1.2.8.4.

1.2.8.1 Kontenery-cysterny wraz z ich urządzeniami mocującymi przy najwyższym dopuszczalnym ciężarze ładunku powinny wytrzymywać następujące obciążenie:

-
2-krotny ciężar całkowity w kierunku jazdy;
-
1-krotny ciężar całkowity poziomo w poprzek kierunku jazdy; (jeżeli kierunek jazdy nie daje się jednoznacznie rozpoznać, to obowiązuje 2-krotny ciężar całkowity w każdym kierunku);
-
1-krotny ciężar całkowity wzdłuż do przodu i
-
2-krotny ciężar całkowity wzdłuż do tyłu.

Pod działaniem każdego z tych obciążeń powinny być przestrzegane następujące wartości:

-
dla tworzyw metalicznych o wyraźnej granicy rozciągliwości 1,5-krotności zabezpieczenia ustalonej granicy rozciągliwości lub
-
dla tworzyw metalicznych bez wyraźnej granicy rozciągliwości 1,5-krotności zabezpieczenia ustalonej granicy rozciągliwości w wysokości 0,2%.

1.2.8.2 Minimalną grubość ścian cylindrycznej części zbiornika oblicza się według następującego wzoru:

P x D

e = ------------ mm

200 x δ

przy czym:

P = Ciśnienie obliczeniowe lub kontrolne, w zależności od tego, które jest wyższe, w kg/cm2,

D = przekrój wewnętrzny zbiornika w mm,

δ = dopuszczalne napięcie w kg/mm2, ustalone w punktach 1.2.6.1.1, 1.2.6.1.2 i 1.2.6.2.

W żadnym razie jednak grubość ścian nie powinna być mniejsza niż wartości ustalone w punktach 1.2.8.3 i 1.2.8.4.

1.2.8.3 Ściany i podłogi zbiornika o przekroju mniejszym lub równym 1,80 m powinny mieć grubość przynajmniej 5 mm, jeżeli są one zbudowane ze stali zlewnej3) (odpowiadającej przepisom punktu 1.2.6), lub taką samą grubość, gdy są one zbudowane z innego metalu. Odnośnie do wszystkich zbiorników o przekroju powyżej 1,80 m, zbudowanych ze stali zlewnej3) (odpowiadającej przepisom punktu 1.2.6), należy tę grubość minimalną ustalić na 6 mm lub na odpowiednią wartość w wypadku użycia innego metalu.

1.2.8.4 Jeżeli zbiornik ma dodatkową ochronę przed uszkodzeniem, właściwa władza może zezwolić, aby grubości minimalne były w stosunku do tej ochrony zmniejszone: dla zbiorników o przekroju mniejszym lub równym 1,80 m do wartości nie mniejszej jednak niż 3 mm przy użyciu stali zlewnej3), odpowiadającej przepisom punktu 1.2.6, lub do takiej samej grubości przy użyciu innego metalu; dla zbiorników o przekroju powyżej 1,80 m do wartości nie mniejszej jednak niż 4 mm przy użyciu stali zlewnej3) lub do takiej samej grubości przy użyciu innego metalu.

1.2.9 Kontenery-cysterny powinny być przewożone tylko na takich wagonach, których urządzenia mocujące przy najwyższym dopuszczalnym ciężarze ładunku zbiornika wytrzymują obciążenia wymienione w punkcie 1.2.8.1.

1.3 Wyposażenie

1.3.1 Części wyposażenia powinny być tak umocowane, aby podczas przewozu i użytkowania nie były narażone na oderwanie lub uszkodzenie. Jeżeli połączenie pomiędzy podwoziem i zbiornikiem dopuszcza pewien luz, części wyposażenia powinny być tak umocowane, aby nie mogły być uszkodzone przez przesunięcie spowodowane tym luzem.

Części wyposażenia powinny zapewniać taki sam stopień bezpieczeństwa jak i zbiornik. Do kontenerów-cystern z opróżnianiem dolnym (podłogowym) mają ponadto zastosowanie postanowienia szczegółowe zawarte w punkcie 1.3.2.

1.3.2 Kontenery-cysterny z opróżnianiem dolnym i komory podzielonego kontenera-cysterny z opróżnianiem dolnym muszą być zaopatrzone w dwa zamknięcia ustawione szeregowo i niezależnie od siebie, przy czym pierwsze z nich powinno składać się z urządzenia ryglującego4) połączonego ze zbiornikiem od strony wewnętrznej, drugie zaś z zaworu lub podobnego urządzenia5) umieszczonego na końcu korka do opróżniania. Wewnętrzne urządzenie ryglujące powinno być uruchamiane od góry lub od dołu. W obu wypadkach położenie wewnętrznego urządzenia ryglującego - otwarte lub zamknięte - powinno być w miarę możliwości kontrolowane z ziemi. Części służące do uruchomienia wewnętrznego urządzenia ryglującego powinny być tak zbudowane, aby wykluczały każde przypadkowe otwarcie spowodowane uderzeniem lub niezamierzonym działaniem.

W razie uszkodzenia zewnętrznego elementu ryglującego zamek wewnętrzny powinien pozostać sprawny. W celu uniknięcia jakiegokolwiek ubytku zawartości w razie uszkodzenia zewnętrznych urządzeń opróżniających (wsporniki boczne, urządzenia zamykające) wewnętrzne urządzenia ryglujące i jego nasada powinny być tak zbudowane albo chronione, aby pod wpływem działań zewnętrznych nie zostały oderwane.

Urządzenia napełniające i opróżniające (włącznie z butlą i zamknięciem śrubowym), jak również ewentualne klapy ochronne powinny być zabezpieczone przed przypadkowym otwarciem.

1.3.3 Z wyjątkiem kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu nisko chłodzonych gazów płynnych każdy zbiornik lub każda z komór zbiornika powinny być zaopatrzone w otwór wystarczająco duży, aby umożliwić wgląd do wewnątrz.

1.3.4 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu cieczy o ciśnieniu pary przy 50°C do 1,1 kg/cm2 (absolutnym) powinny posiadać albo wywietrznik i zabezpieczenie przed wyciekiem zawartości zbiornika przy przewróceniu lub powinny odpowiadać przepisom punktów 1.3.5 lub 1.3.6.

1.3.5 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu cieczy o ciśnieniu pary przy 50°C powyżej 1,1 do 1,75 kg/cm2 (absolutnym) powinny posiadać albo zawór bezpieczeństwa ustawiony co najmniej na 1,5 kg/cm2 (nadciśnienie) i otwierający się całkowicie najpóźniej przy ciśnieniu odpowiadającemu ciśnieniu kontrolnemu lub powinny odpowiadać przepisom punktu 1.3.6.

1.3.6 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu cieczy o ciśnieniu pary przy 50°C powyżej 1,75 do 3 kg/cm2 (absolutnym) powinny posiadać albo zawór bezpieczeństwa ustawiony na co najmniej 3 kg/cm2 (nadciśnienie), otwierający się całkowicie przy ciśnieniu odpowiadającym ciśnieniu kontrolnemu, lub powinny być szczelnie zamknięte.

1.3.7 Jeżeli kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu ciekłych materiałów palnych o punkcie zapłonu niższym lub równym 55°C i do przewozu gazów palnych zbudowane są z aluminium, to nie powinny posiadać żadnych części ruchomych z nie ochronionej, rdzewnej stali, które uderzałyby lub pocierałyby o zbiornik aluminiowy przeznaczony do tych materiałów, np. pokrywy, części zamknięć itp.

1.4 Dopuszczenie wzoru budowlanego

Dla każdego nowego wzoru budowlanego kontenera-cysterny właściwa władza dopuszczająca lub upoważniona przez nią instytucja wydaje zaświadczenie, że sprawdzony przez nią wzór budowlany kontenera-cysterny włącznie z urządzeniami mocującymi nadaje się do zamierzonego celu i że zostały uwzględnione przepisy budowlane zgodnie z punktem 1.2 i przepisy dotyczące wyposażenia zgodnie z punktem 1.3. Jeżeli kontenery-cysterny są produkowane seryjnie bez zmiany, dopuszczenie dotyczy całej serii. W sprawozdaniu z próby należy podać wyniki prób, materiały, dla których kontener-cysterna jest dopuszczony, i numer dopuszczenia. Numer dopuszczenia składa się ze skróconego znaku6) państwa, w którym nastąpiło wydanie orzeczenia dopuszczającego, i numeru rejestracyjnego.

1.5 Kontrola

1.5.1 Zbiorniki i ich wyposażenie należy skontrolować razem lub oddzielnie po raz pierwszy przed przyjęciem do eksploatacji, a następnie kontrolować je ponownie. Pierwsza kontrola powinna obejmować kontrolę konstrukcyjną, kontrolę zewnętrzną i wewnętrzną, jak również kontrolę ciśnienia wody. Jeżeli zbiorniki i części ich wyposażenia kontrolowane są oddzielnie, powinny być razem poddane kontroli szczelności. Kontrole okresowe powinny obejmować kontrolę zewnętrzną i wewnętrzną, jak również zawsze kontrolę ciśnienia wody. Osłony, izolacje itp. należy usuwać tylko na tyle, na ile jest to konieczne dla bezpiecznej oceny zbiornika. Pierwsza kontrola ciśnienia i kontrole okresowe powinny być przeprowadzane przez rzeczoznawcę uznanego przez właściwą władzę, pod takim ciśnieniem, jakie jest podane na tablicy, w którą zaopatrzony jest kontener-cysterna, jeżeli w poszczególnym wypadku nie dopuszcza się kontroli pod mniejszym ciśnieniem. W wypadku szczególnym i za zgodą właściwej władzy kontrola ciśnienia wody może być zastąpiona kontrolą przy zastosowaniu innego płynu lub gazu.

1.5.2 Kontenery-cysterny podlegają kontroli zgodnie z punktem 1.5.1 przed przyjęciem ich do eksploatacji i najpóźniej co 5 lat. Przed przyjęciem do eksploatacji i najpóźniej co 2 1/2 roku należy dokonywać kontroli szczelności i sprawności wszystkich części wyposażenia.

1.5.3 Zaświadczenie o przeprowadzonych kontrolach wystawia rzeczoznawca uznany przez właściwą władzę.

1.6 Oznakowanie

1.6.1 Na każdym kontenerze-cysternie powinna być umocowana na stałe tablica z nierdzewnego metalu w takim miejscu, aby można ją było łatwo znaleźć. Na tej tablicy powinny być wybite lub zamieszczone w podobny sposób przynajmniej wymienione niżej dane. Dane te powinny być umieszczone na wzmocnionej części zbiornika, jeżeli przez to nie zostanie on osłabiony:

-
Numer dopuszczenia,
-
Producent lub znak producenta,
-
Numer wyrobu,
-
Rok budowy,
-
Ciśnienie kontrolne w kg/cm2 (nadciśnienie),
-
Pojemność w litrach - przy zbiornikach podzielonych pojemność każdej komory,
-
Temperatura obliczeniowa (wymagane tylko przy temperaturach obliczeniowych powyżej +50°C i poniżej -20°C),
-
Data (miesiąc, rok) pierwszej i ostatniej kontroli okresowej,
-
Stempel rzeczoznawcy, który przeprowadził kontrolę.

Na kontenerach-cysternach, napełnianych lub opróżnianych pod ciśnieniem, należy nanieść ponadto najwyższe dopuszczone ciśnienie eksploatacyjne.

1.6.2 Na kontenerze-cysternie lub na tablicy należy umieszczać następujące dane:

-
Nazwa właściciela i eksploatatora,
-
Pojemność zbiornika,
-
Ciężar własny,
-
Najwyższy dopuszczalny ciężar ogólny,
-
Dane o przewożonym materiale7).

Kontenery-cysterny muszą ponadto być zaopatrzone w przepisowe nalepki ostrzegawcze.

1.7 Obsługa

1.7.1 Kontenery-cysterny w czasie transportu powinny być tak umocowane na wagonie, aby przy pomocy urządzeń wagonowych lub własnych były dostatecznie zabezpieczone przed uderzeniami bocznymi i czołowymi, jak również przed wywróceniem8). Jeżeli zbiorniki wraz z ich urządzeniami eksploatacyjnymi są tak zbudowane, że wytrzymują uderzenia i przewrócenia, nie jest konieczne zabezpieczanie ich w ten sposób.

1.7.2 Kontenery-cysterny powinny być napełniane tylko tymi materiałami niebezpiecznymi, do których przewozu zostały dopuszczone.

1.7.3 Nie powinny być przekroczone następujące stopnie napełnienia kontenerów-cystern do przewozu materiałów ciekłych przy normalnych temperaturach:

1.7.3.1 - dla materiałów zapalnych nie posiadających innych właściwości niebezpiecznych (np. trujące, żrące) w kontenerach-cysternach z wywietrznikami, z zaworem bezpieczeństwa lub bez:

100 100

stopień napełnienia = ------------- lub ------------ %

1 + α(60-tF) 1 + 35 α

pojemności;

1.7.3.2 - dla materiałów trujących lub żrących, palnych lub niepalnych w kontenerach-cysternach z wywietrznikami, z zaworem bezpieczeństwa lub bez:

98 98

stopień napełnienia = ------------- lub ------------ %

1 + α(50-tF) 1 + 35 α

pojemności;

1.7.3.3 - dla materiałów palnych i słabo stężonych kwasów i ługów w kontenerach-cysternach zamkniętych:

97 97

stopień napełnienia = ------------- lub ------------ %

1 + α(50-tF) 1 + 35 α

pojemności;

1.7.3.4 - dla materiałów trujących i wysoko stężonych kwasów i ługów w zbiornikach zamkniętych:

95 95

stopień napełnienia = ------------- lub ------------ %

1 + α(50-tF) 1 + 35 α

pojemności.

1.7.3.5 We wzorach tych α oznacza średni współczynnik rozszerzalności objętościowej cieczy w temperaturze pomiędzy 15° i 50°C, tzn. dla maksymalnego wzrostu temperatury o 35°C

d15 - d50

oblicza się według wzoru: α =- ----------------

35 x d50

przy czym d15 i d50 oznaczają gęstość cieczy przy 15°C i odpowiednio przy 50°C, zaś tF średnią temperaturę cieczy podczas napełniania.

1.7.3.6 Postanowienia punktów 1.7.3.1 do 1.7.3.4 nie dotyczą kontenerów-cystern, których zawartość w czasie transportu jest utrzymywana przy pomocy urządzenia ogrzewającego w temperaturze powyżej 50°C. W tym wypadku stopień napełnienia na początku przewozu powinien być tak zmierzony, temperatura zaś tak ustawiona, aby zbiornik ten w czasie transportu był napełniony najwyżej do 95% jego pojemności.

1.7.4 Jeżeli zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów ciekłych9) nie są podzielone na komory o pojemności najwyżej 5.000 l przy pomocy ścianek lub przegród, stopień napełnienia powinien wynosić co najmniej 80% ich pojemności, z wyjątkiem wypadku, gdy są one próżne.

1.7.5 Zbiorniki powinny być tak zamknięte i szczelne, aby nic z zawartości w niekontrolowany sposób nie mogło wydostać się na zewnątrz.

1.7.6 Jeżeli umieszczonych jest kilka urządzeń zamykających jedno za drugim, to najpierw należy zamknąć urządzenie znajdujące się najbliżej przewożonego materiału.

1.7.7 Podczas przewozu zbiorniki nie powinny być z zewnętrz zanieczyszczone resztkami przewożonego materiału niebezpiecznego.

1.7.8 Próżne kontenery-cysterny podczas ich przewozu powinny być tak samo zamknięte i szczelne jak w stanie ładownym.

1.8 Przepisy przejściowe

1.8.1 Kontenery-cysterny o pojemności poniżej 1.000 l, zbudowane przed wejściem w życie niniejszych przepisów i tym przepisom nie odpowiadające, lecz zbudowane zgodnie z postanowieniami RID, mogą być w dalszym ciągu używane jeszcze w okresie przejściowym 3 lat, licząc od wejścia w życie niniejszych przepisów, do przewozu materiałów ciekłych, gazowych, pylistych. lub granulowanych.

1.8.2 Kontenery-cysterny o pojemności 1.000 l i więcej mogą być używane dalej za zgodą właściwej władzy krajów, na terytorium których mają być używane jeszcze w okresie przejściowym 5-letnim, licząc od wejścia w życie niniejszych przepisów, do przewozu materiałów ciekłych, gazowych, pylistych lub granulowanych.

2. Przepisy specjalne dla klasy Id: gazy sprężone, skroplone lub rozpuszczone pod ciśnieniem

2.1 Użytkowanie

Z wyjątkiem fluoru wymienionego w punkcie 3 i cyjanku chloru wymienionego w punkcie 8a) wszystkie materiały wymienione w punktach 1 do 14 lm. 131 mogą być przewożone w kontenerach-cysternach. Chlor i fluorowodór wymienione w punkcie 5, jak również wodorotlenek chloru (fosgen) wymieniony w punkcie 8a) nie powinny być jednak przewożone w kontenerach-cysternach w ilościach powyżej 1 m3.

2.2. Budowa

2.2.1 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 1 do 10 i 14 nie powinny być budowane z aluminium i stopów aluminiowych.

2.2.2 Przepisy lm. 1.250 do 1.286 mają zastosowanie do materiałów i budowy zbiorników kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punktach 11 do 13.

2.2.3 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu fluorowodoru wymienionego w punkcie 5 powinny być obliczone na ciśnienie 21 kg/cm2 (nadciśnienie).

2.3 Wyposażenie

2.3.1 Poza urządzeniami przewidzianymi w punkcie 1.3.2 rury odprowadzające zbiorników kontenerów-cystern powinny umożliwiać zamykanie ich zaślepkami lub urządzeniami o takiej samej skuteczności.

2.3.2 Zbiorniki kontenerów-cystern do przewozu skroplonych gazów powinny mieć poza otworami do napełniania i opróżniania oraz ewentualnie do regulowania ciśnienia gazu również otwory do instalowania wskaźników poziomu paliwa, termometrów i manometrów.

2.3.3 Zawory bezpieczeństwa powinny odpowiadać postanowieniom punktów 2.3.3.1 do 2.3.3.3.

2.3.3.1 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu gazów wymienionych w punktach 1 do 10 i 14 powinny być zaopatrzone najwyżej w dwa zawory bezpieczeństwa. Zawory te powinny się otwierać automatycznie pod ciśnieniem wynoszącym 0,9 do 1-krotności ciśnienia kontrolnego zbiornika. Ponadto powinny one być tak zbudowane, aby ciśnienie wewnętrzne zbiornika nie przekraczało ciśnienia kontrolnego pod wpływem działania ognia.

Muszą one być tak zbudowane, aby wytrzymały obciążenie dynamiczne, włącznie z uderzeniem cieczy. Zakazane jest stosowanie zaworów obciążanych wagowo. Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu gazów wymienionych w punktach 1 do 14, niebezpiecznych dla organów oddechowych lub trujących10), nie powinny posiadać zaworów bezpieczeństwa, z wyjątkiem wypadku, gdy pomiędzy wnętrzem zbiornika i zaworem bezpieczeństwa umieszczona jest szyba rozpryskowa. W tym wypadku rozmieszczenie szyby rozpryskowej i zaworu bezpieczeństwa powinno odpowiadać wymaganiom właściwej władzy.

2.3.3.2 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu gazów wymienionych w punkcie 11, przewożonych bez dopływu powietrza z zewnątrz, jak również zbiorniki do przewozu gazów wymienionych w punktach 12 i 13 powinny być zaopatrzone w dwa niezależne od siebie zawory, z których każdy powinien być tak wymierzony, aby mógł odprowadzić gaz znajdujący się w zbiorniku bez przyrostu ciśnienia eksploatacyjnego podanego na zbiorniku kontenera-cysterny o ponad 10%. Zbiorniki kontenerów-cystern powinny być dodatkowo zaopatrzone w szyby rozpryskowe umieszczone pomiędzy wnętrzem zbiornika i zaworami bezpieczeństwa. W tym wypadku rozmieszczenie szyby rozpryskowej i zaworu bezpieczeństwa powinno odpowiadać wymaganiom właściwej władzy.

2.3.3.3 Zawory bezpieczeństwa powinny się otwierać przy ciśnieniu eksploatacyjnym dla gazów wymienionych w punktach 11 do 13 podanym na zbiorniku kontenera-cysterny. Zawory powinny być tak zbudowane, aby pracowały nienagannie również przy najniższej temperaturze eksploatacyjnej. Pewność działania przy najniższej temperaturze powinna być ustalona i kontrolowana poprzez stałe kontrolowanie poszczególnego zaworu lub wzorca zaworu tego samego typu.

2.3.4 Z wyjątkiem otworów dla zaworów bezpieczeństwa wszystkie otwory przejścia gazu lub płynu zbiornika o przekroju powyżej 1,5 mm powinny być zaopatrzone w umieszczone wewnątrz i działające samoczynnie urządzenia blokujące lub inne urządzenia równorzędne.

2.3.5 Urządzenia izolacji ciepła:

2.3.5.1 Jeżeli zbiorniki kontenerów-cystern do przewozu skroplonych gazów wymienionych w punktach 4 do 8 posiadają urządzenie izolacji ciepła, to powinno ono składać się - przy przestrzeganiu przepisów specjalnych punktu 2.3.5.2

-
albo z osłony ochraniającej przed działaniem słońca i zakrywającej górną część zbiornika, obejmującą co najmniej 1/3, lecz nie więcej niż 1/2 części całej powierzchni zbiornika i oddzielonej od tej powierzchni warstwą powietrza o grubości co najmniej 4 cm,
-
albo z całkowitego pokrycia powierzchni cysterny materiałem izolacyjnym o odpowiedniej grubości.

Urządzenie izolacji ciepła powinno być tak wykonane, aby nie przeszkadzało łatwej kontroli armatury napełniającej i opróżniającej zbiornik.

2.3.5.2 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu butadienu wymienionego w punkcie 6, eteru metylowinylowego, tlenku etylenu i bromku winylu wymienionych w punkcie 8a) oraz monochlorotrójfluoroetylenu wymienionego w punkcie 8b) powinny posiadać urządzenie ochrony przeciwsłonecznej zgodnie z poprzednim punktem.

2.3.5.3 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu gazów wymienionych w punktach 11 do 13 należy zaopatrzyć w urządzenie izolacji cieplnej. Urządzenie to powinno być w pełni zabezpieczone przed działaniami mechanicznymi przy pomocy całkowitej osłony metalowej. Jeżeli przestrzeń pomiędzy zbiornikiem i osłoną metalową jest bez powietrza (izolacja próżniowa), to osłona ochronna powinna być w taki sposób obliczona, aby wytrzymała ciśnienie zewnętrzne co najmniej 1 kg/cm2 (nadciśnienie) bez zniekształcenia. Jeżeli osłona zamyka się gazoszczelnie, trzeba zapobiec - montując odpowiednie urządzenie - aby w warstwie izolującej w wypadku nieszczelności zbiornika lub jej części wyposażenia nie powstało niebezpieczne ciśnienie. Urządzenie to powinno zapobiegać przedostawaniu się wilgoci do warstwy izolującej.

2.3.5.4 Urządzenie izolacji cieplnej i elementy mocujące zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu skroplonego powietrza, skroplonego tlenu i skroplonych mieszanek tlenu i azotu wymienionych w punkcie 11 nie powinny zawierać materiałów zapalnych.

2.3.6 Dla zbiorników baterii kontenerów-cystern powinny być przestrzegane następujące warunki:

2.3.6.1 Jeżeli jeden zbiornik baterii kontenerów-cystern posiada zawór bezpieczeństwa i jeżeli pomiędzy zbiornikami znajdują się urządzenia odgradzające, to każdy zbiornik powinien być w taki zawór zaopatrzony.

2.3.6.2 Urządzenia do napełniania i opróżniania powinny być umieszczone na rurze zbiorczej, która łączy zbiorniki.

2.3.6.3 Każdy zbiornik baterii kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów stężonych wymienionych w punktach 1-3, niebezpiecznych dla organów oddechowych lub trujących11), powinien być zamykany pojedynczo zaworem.

2.3.6.4 Zbiorniki baterii kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów skroplonych wymienionych w punktach 4-10, niebezpiecznych dla organów oddechowych i trujących12), powinny dać się pojedynczo napełniać i oddzielać plombowanym zaworem.

2.4 Dopuszczenie prototypu

Brak przepisów specjalnych.

2.5 Kontrola

2.5.1 Materiały do budowy kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punktach 11-13 powinny być sprawdzone zgodnie z warunkami podanymi w lm. 1.275 i 1.286.

2.5.2 Ciśnieniu kontrolnemu należy poddać:

2.5.2.1 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu gazów wymienionych w punktach 1 do 3 zgodnie z lm. 149(1);

2.5.2.2 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu gazów wymienionych w punktach 4 do 8 zgodnie z lm. 150(2), gdy przekrój zbiornika wynosi najwyżej 1,5 m, i zgodnie z lm. 160(2), gdy przekrój ten wynosi ponad 1,5 m;

2.5.2.3 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu gazów wymienionych w punktach 9 i 10: zgodnie z lm. 150(3) i (4) lub zgodnie z lm. 160(3) b), jeżeli kontenery-cysterny są razem złączone jako bateria, jeżeli nie są od siebie oddzielone i jeżeli są zaopatrzone w warstwę izolacji cieplnej;

2.5.2.4 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu amoniaku rozpuszczonego pod ciśnieniem wymienionego w punkcie 14 zgodnie z lm. 160(6);

2.5.2.5 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu gazów wymienionych w punktach 11 do 13, wyposażone w zawory bezpieczeństwa: odpowiadające 1,5-krotnemu ciśnieniu eksploatacyjnemu podanemu na zbiorniku, najmniej jednak 3 kg/cm2 (nadciśnienie); dla kontenerów-cystern z izolacją próżniową ciśnienie próbne powinno odpowiadać 1,5-krotności ciśnienia eksploatacyjnego podwyższonego o 1 kg/cm2. Dla kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punkcie 11 bez zaworów bezpieczeństwa pierwsza kontrola jest dokonywana przy ciśnieniu 2 kg/cm2 (nadciśnienie), a kontrole okresowe przy ciśnieniu 1 kg/cm2 (nadciśnienie).

2.5.3 Pierwszą kontrolę ciśnienia wody należy przeprowadzić przed zainstalowaniem izolacji cieplnej.

2.5.4 Pojemność każdego zbiornika kontenera-cysterny przeznaczonego do przewozu gazów wymienionych w punktach 4 do 8 i 14 powinna być określona pod nadzorem rzeczoznawcy uznanego przez właściwą władzę poprzez zważenie lub odmierzenie litrami zawartości wody wypełniającej zbiornik, błąd pomiaru w odniesieniu do pojemności zbiornika powinien być mniejszy niż 1%. Nie zezwala się na wyliczeniowe określenie objętości zbiornika na podstawie jego wymiarów. Najwyższy dopuszczalny ciężar napełnienia zgodnie z lm. 150(4) i 160(5) powinien być ustalony przez rzeczoznawcę uznanego przez właściwą władzę.

2.5.5 Wszystkie szwy po spawaniu zbiornika należy sprawdzić prześwietleniem lub ultradźwiękami nie uszkadzając ich.

2.5.6 W odstępstwie od przepisów kontrolnych zgodnie z punktem 1.5 terminy okresowych kontroli wynoszą:

2.5.6.1 co 2,5 roku dla kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazu miejskiego wymienionego w punkcie 1b), fluorku boru wymienionego w punkcie 3, bromowodoru, fluorowodoru, siarkowodoru, chloru, dwutlenku siarki, czterotlenku azotu wymienionych w punkcie 5, tlenochlorku węgla wymienionego w punkcie 8a) i chlorowodoru wymienionego w punkcie 10;

2.5.6.2 po 6 latach dla kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punkcie 11, bez zaworów bezpieczeństwa;

2.5.6.3 po 8 latach po przyjęciu do eksploatacji, a następnie co 12 lat dla kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punkcie 11 z zaworami bezpieczeństwa i dla gazów wymienionych w punktach 12 i 13.

Pomiędzy dwiema okresowymi kontrolami rzeczoznawca uznany przez właściwą władzę może zażądać kontroli szczelności.

2.5.7 Dla kontenerów-cystern z izolacją próżniową, przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punktach 11 do 13, można przy okazji kontroli okresowych zastąpić kontrolę ciśnienia wody kontrolą szczelności: kontrolę szczelności należy przeprowadzić przy użyciu gazu, dla którego kontenery-cysterny są przeznaczone lub gazu obojętnego.

2.5.8 Jeżeli w zbiornikach kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punktach 11 do 13 zostaną przy okazji kontroli okresowej wycięte otwory, to rodzaj spawania zapewniający hermetyczne zamknięcie zbiornika powinien być uzgodniony przez rzeczoznawcę uznanego przez właściwą władzę i powinien gwarantować całość zbiornika.

2.6 Oznakowanie

2.6.1 Na tablicach przewidzianych w punkcie 1.6.1 lub bezpośrednio na ściance zbiornika powinny być dodatkowo wyciśnięte lub umieszczone w podobny sposób, jeżeli nie zostanie przez to naruszona trwałość zbiornika, następujące dane:

2.6.1.1 Na kontenerach-cysternach przenaczonych do przewozu jednego określonego materiału:

-
pełne brzmienie nazwy gazu.

Oznakowanie to należy uzupełnić dla kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu stężonych gazów wymienionych w punktach 1 do 3 największym dopuszczalnym dla tego kontenera-cysterny ciśnieniem napełniania, a dla kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu gazów skroplonych wymienionych w punktach 4 do 13, jak również do przewozu amoniaku rozpuszczonego pod ciśnieniem wymienionego w punkcie 14 najwyższym dopuszczalnym ciężarem napełnienia w kg.

2.6.1.2 Na kontenerach-cysternach przeznaczonych do przewozu różnych gazów:

-
pełna nazwa gazów, dla których kontener-cysterna jest dopuszczony.

Oznakowanie to należy uzupełnić największym dopuszczalnym ciężarem napełnienia w kg dla każdego gazu.

2.6.1.3 Na kontenerach-cysternach przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punkcie 11 wyposażonych w zawory bezpieczeństwa, jak również na zbiornikach do przewozu gazów wymienionych w punktach 12 i 13:

-
ciśnienie eksploatacyjne.

2.6.1.4 Kontenery-cysterny posiadające izolację cieplną należy zaopatrzyć w napis: "izolacja cieplna" w urzędowym języku kraju nadania, a ponadto w języku francuskim, niemieckim, włoskim lub angielskim, jeżeli międzynarodowe taryfy lub porozumienia pomiędzy kolejami nie stanowią inaczej.

2.6.2 Na tablicy umieszczonej w pobliżu napełniania na ramie baterii kontenerów-cystern powinny znajdować się następujące dane:

-
wysokość ciśnienia kontrolnego zbiorników,
-
wysokość ciśnienia eksploatacyjnego zbiorników przeznaczonych do przewozu gazów sprężonych,
-
liczba zbiorników,
-
ogólna pojemność zbiorników w litrach,
-
pełna nazwa gazu,

oraz dla gazów skroplonych:

-
najwyższe dopuszczalne napełnienie zbiornika w kg.

2.7 Obsługa

2.7.1 W kontenerach-cysternach przeznaczonych do kolejnych przewozów kilku gazów skroplonych wymienionych w punktach 4 do 13 (kontenery-cysterny do różnorodnego zastosowania) może być przewożony tylko jeden z gazów zaszeregowany do tej samej grupy:

grupa 1: węglowodory wymienione w punktach 6 i 7;

grupa 2: chloro- i fluoro-węglowodory wymienione w punktach 8b) i 8c);

grupa 3: amoniak wymieniony w punkcie 5, metyloamina, dwumetyloamina, trójmetyloamina i etyloamina [wymienione w punkcie 8a)];

grupa 4: chlorek metylu, bromek metylu, chlorek etylu i chlorek winylu [wymienione w punkcie 8a)];

grupa 5: gaz T wymieniony w punkcie 5 i tlenek etylenu [wymieniony w punkcie 8a)];

grupa 6: skroplone powietrze, skroplony tlen, skroplony azot, również w mieszaninach z gazami szlachetnymi, ciekłe mieszanki tlenu z azotem, również takie, które zawierają gazy szlachetne, oraz skroplone gazy szlachetne wymienione w punkcie 11;

grupa 7: skroplony metan, skroplony etan, skroplone mieszaniny metanu i etanu, również z dodatkiem propanu i butanu, ciekły etylen wymienione w punkcie 12.

2.7.2 Kontenery-cysterny, które były napełnione jednym materiałem, przed napełnieniem innymi materiałami z tej samej grupy powinny być opróżnione ze skroplonego gazu i następnie rozprężone.

2.7.3 Kolejne użycie kontenerów-cystern do przewozu skroplonych gazów tej samej grupy dopuszcza się wtedy, gdy są dotrzymane wszystkie warunki dotyczące gazów przewożonych w tym samym kontenerze-cysternie. Użycie tych samych zbiorników do przewozu różnych substancji należy uzgodnić z rzeczoznawcą uznanym przez właściwą władzę.

2.7.4 Tylko za zgodą uznanego rzeczoznawcy dopuszcza się używanie kontenerów-cystern do przewozu gazów należących do różnych grup.

2.7.5 Przy przekazywaniu do przewozu kontenerów-cystern napełnionych lub próżnych, nie oczyszczonych, powinny być widoczne tylko dane dotyczące gazu przewożonego lub w razie zbiorników próżnych gazu ostatnio przewożonego; wszystkie dane dotyczące innych gazów muszą być zakryte.

2.7.6 Zbiorniki baterii kontenerów-cystern powinny zawierać tylko jeden i ten sam gaz. Zbiorniki baterii kontenerów-cystern do przewozu gazów skroplonych, niebezpiecznych dla organów oddechowych lub trujących13), powinny być napełnione każdy z osobna i oddzielone od siebie zaplombowanym zaworem.

2.7.7 Należy przestrzegać najwyższego dopuszczalnego napełnienia w kg na litr zgodnie z lm. 150(2), (3) i (4) oraz lm. 160(3) i (6).

2.7.8 Stopień napełnienia zbiorników kontenerów-cystern z zaworem bezpieczeństwa przeznaczonych do przewozu gazów wymienionych w punktach 11 do 13 powinien być taki, aby przy ogrzaniu zawartości do temperatury, przy której ciśnienie pary jest równe ciśnieniu otwarcia zaworów, objętość płynu dla gazów palnych nie przekroczyła 95%, dla innych gazów 98% pojemności zbiornika przy tej temperaturze.

2.7.9 Do uszczelniania spojeń lub smarowania urządzeń zamykających zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu skroplonego powietrza, skroplonego tlenu lub skroplonych mieszanin tlenu i azotu (punkt 11) nie wolno stosować materiałów zawierających tłuszcz lub olej.

3. Przepisy specjalne dla klasy IIIa: materiały ciekłe zapalne

3.1 Użytkowanie

Z wyjątkiem nitrometanu (mononitrometanu) wymienionego w punkcie 3 wszystkie palne materiały ciekłe wymienione w lm. 301 dopuszcza się do przewozu w kontenerach-cysternach.

3.2 Budowa

Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu siarczku węgla [wymienionego w punkcie la)] muszą być obliczone na ciśnienie 10 kg/cm2 (nadciśnienie).

3.3 Wyposażenie

3.3.1 Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu materiałów ciekłych zapalnych o punkcie zapłonu do 55°C z nie zamykanym wywietrznikiem oraz z zaworem bezpieczeństwa powinny posiadać w wywietrzniku armaturę ognioodporną.

3.3.2 Wszystkie otwory zbiorników kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu akroleiny, chloroprenu (chlorobutadienu) i siarczku węgla [punkt 1a)] powinny znajdować się ponad lustrem cieczy. Ściany zbiornika poniżej lustra cieczy nie powinny mieć ani przejść rurowych, ani nasad rurowych. Otwory powinny dać się szczelnie zamknąć, a zamek powinien być osłonięty dającą się zaryglować klapą metalową.

3.4 Dopuszczenie prototypu

Brak przepisów specjalnych.

3.5 Kontrole

Brak przepisów specjalnych.

3.6 Oznakowanie

Brak przepisów specjalnych.

3.7 Obsługa

3.7.1 Poniższe stopnie napełniania szczelnie zamkniętego zbiornika nie powinny być przekroczone dla cieczy o ciśnieniu pary powyżej 1,75 kg/cm2 (absolutne) przy 50°C:

dla mrówczanu metylu [wymienionego w punkcie 1a)] i innych cieczy o objętościowym współczynniku rozszerzalności ponad 150x10-5 do 180x10-5 ......... 91% pojemności; dla aldehydu octowego wymienionego w punkcie 5 i innych cieczy o objętościowym współczynniku rozszerzalności ponad 180x10-5 do 230x 10-5 ......... 90% pojemności.

3.7.2 Aldehyd octowy wymieniony w punkcie 5 powinien być przewożony w zbiornikach z aluminium tylko wtedy, gdy są one używane wyłącznie do tego materiału, a aldehyd octowy jest bez kwasu.

3.7.3 W chłodnym okresie roku (październik do marca) przeznaczone do krakowania lekkie destylaty i inne skroplone węglowodory o ciśnieniu pary w temperaturze 50°C do 1,5 kg/cm2 (absolutne) dopuszcza się do przewozu w zbiornikach zgodnych z punktem 1.3.4.

3.7.4 Siarczek węgla [wymieniony w punkcie 1a)] powinien być przewożony tylko w zbiornikach szczelnie zamkniętych lub takich, których zawór bezpieczeństwa jest ustawiony przynajmniej na 3 kg/cm2 (nadciśnienie).

4 Przepisy specjalne dla klas Ie, II, IIIb: materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne; materiały samozapalne; materiały stałe zapalne

4.1 Użytkowanie

Sód, wapń, stopy sodu i wapnia [punkt 1a)], jak również krzemochloroform (trójchlorosilan) wymieniony w punkcie 4 lm. 181, biały lub żółty fosfor wymieniony w punkcie 1, jak również węgiel drzewny świeżo wyżarzony w stanie sproszkowanym lub granulowanym wymieniony w punkcie 8 lm. 201, siarka wymieniona w punkcie 2, trójsiarczek czterofosforu i pięciosiarczek dwufosforu wymienione w punkcie 8 oraz naftalen wymieniony w punkcie 11 lm. 331 dopuszcza się do przewozu w kontenerach-cysternach.

4.2 Budowa

Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu krzemochloroformu wymienionego w punkcie 4 lm. 181 oraz białego lub żółtego fosforu wymienionych w punkcie 1 lm. 201 powinny być obliczone na ciśnienie 10 kg/cm2 (nadciśnienie).

4.3 Wyposażenie

4.3.1 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozów materiałów wymienionych w punkcie 1a) lm. 181 powinny posiadać przy otworach (kranach, otworach wchodzenia itp.) klapy, które można zamknąć szczelnie i zaryglować, oraz muszą być zaopatrzone w urządzenie izolacji cieplnej z trudno palnego materiału, który w czasie przewozu zapobiega powstaniu temperatury na powierzchni zewnętrznej ścian powyżej 50°C.

4.3.2 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu białego lub żółtego fosforu wymienionych w punkcie 1 lm. 201 powinny odpowiadać następującym przepisom:

4.3.2.1 Urządzenie ogrzewające nie może prowadzić do wnętrza zbiornika, lecz powinno być umieszczone na zewnątrz. Inne rury powinny prowadzić do górnej części zbiornika; otwory powinny się znajdować w tej części zbiornika, która leży powyżej najwyższego dopuszczalnego poziomu fosforu, i powinny być całkowicie zamykane ryglowanymi przykrywami.

4.3.2.2 Zbiornik musi być zaopatrzony w urządzenie pomiarowe do kontroli poziomu fosforu i - jeżeli woda jest używana jako środek ochronny - w stały wskaźnik, wskazujący najwyższy dopuszczalny poziom wody.

4.3.3 Zbiorniki, kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu siarki wymienionej w punkcie 2b) lm. 331 i naftalenu wymienionego w punkcie 11c) lm. 331 powinny być zaopatrzone w urządzenie izolacji cieplnej z trudno palnego materiału, który w czasie przewozu zapobiega powstawaniu temperatury na powierzchni zewnętrznej ścian powyżej 50°C. Powinny one być zaopatrzone w zawory, które przy różnicy ciśnienia 0,2 do 0,3 kg/cm2 otwierają się automatycznie do wewnątrz lub na zewnątrz. Urządzenia opróżniające powinny być osłonięte dającymi się zaryglować klapami.

4.4 Dopuszczenie prototypu

Brak przepisów specjalnych.

4.5 Kontrole

Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu krzemochloroformu wymienionego w punkcie 4 lm. 181, białego lub żółtego fosforu wymienionych w punkcie 1 lm. 201, siarki wymienionej w punkcie 2 lm. 331 (pojemniki aluminiowe przy dodatkowym uwzględnieniu temperatury napełnienia) i naftalenu wymienionego w punkcie 11 lm. 331 powinny być sprawdzane pod ciśnieniem 4 kg/cm2 (nadciśnienie).

4.6 Oznakowanie

Brak przepisów specjalnych.

4.7 Obsługa

4.7.1 Przy przewozie materiałów wymienionych w punkcie 1a) lm. 181 klapy powinny być zaryglowane zgodnie z punktem 4.3.1; temperatura na stronie zewnętrznej ścian nie powinna przekraczać 50°C.

4.7.2 Stopień napełnienia krzemochloroformu wymienionego w punkcie 4 lm. 181 powinien wynosić najwyżej 1,14 kg/l, jeżeli napełnia się wagowo; przy napełnianiu objętościowym stopień napełniania powinien wynosić najwyżej 85%.

4.7.3 Biały lub żółty fosfor wymieniony w punkcie 1 m. 201-przy użyciu wody jako środka ochronnego-przy napełnianiu należy pokryć warstwą wody o grubości co najmniej 12 cm; przy czym stopień napełnienia fosforu w temperaturze 60°C powinien wynosić najwyżej 98%. Przy użyciu azotu jako środka ochronnego stopień napełnienia przy temperaturze 60°C powinien wynosić najwyżej 96%. Ciśnienie azotu nawet po ochłodzeniu nie może być niższe od ciśnienia atmosferycznego. Zbiornik należy zamknąć gazoszczelnie (hermetycznie) uniemożliwiając wydobywanie się gazu.

4.7.4 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu siarki wymienionej w punkcie 2 lm. 331 należy napełniać tylko do 98% pojemności.

4.7.5 Zbiorniki kontenerów-cystern, które zawierały fosfor wymieniony w punkcie 1 lm. 201, powinny przy nadaniu do przewozu:

-
albo być wypełnione azotem; nadawca powinien zaświadczyć w liście przewozowym, że zbiornik po zamknięciu jest gazoszczelny;
-
albo najniżej 96%, a najwyżej w 98% swojej pojemności być wypełnione wodą; w okresie od 1 października do 31 marca do wody trzeba dodać tak dużo środków ochraniających przed zamarznięciem, aby woda nie mogła zamarznąć w czasie przewozu; środek chroniący przed zamarznięciem nie powinien działać korodująco i reagować z fosforem.

5 Przepisy specjalne dla klas IIIc i VII: materiały utleniające, podtrzymujące palenie; nadtlenki organiczne

5.1 Użytkowanie

Materiały wymienione w punktach 1 do 3 i roztwory materiałów wymienionych w punkcie 4 lm. 371 (takie jak wilgotny chloran sodu) oraz materiały wymienione w punktach 10, 14 i 15 lm. 701 dopuszcza się do przewozu w kontenerach-zbiornikach.

5.2 Budowa

Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozów wodnych roztworów nadtlenku wodoru i nadtlenku wodoru wymienionych w punkcie 1 lm. 371, jak również do przewozu ciekłych nadtlenków organicznych wymienionych w punktach 10, 14 i 15 lm. 701 powinny razem z wyposażeniem być zbudowane z aluminium o stopniu czystości przynajmniej 99,5% lub odpowiedniej stali specjalnej, która nie wywołuje rozkładu nadtlenku wodoru lub nadtlenków organicznych.

5.3 Wyposażenie

5.3.1 Wszystkie otwory zbiorników kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu roztworów nadtlenku wodoru o zawartości powyżej 70% nadtlenku wodoru i do przewozu nadtlenku wodoru wymienionych w punkcie 1 lm. 371 powinny znajdować się powyżej poziomu cieczy. Zbiorniki do przewozu wodnych roztworów nadtlenku wodoru o zawartości powyżej 60%, ale nie więcej niż 70% nadtlenku wodoru, mogą mieć otwory poniżej lustra cieczy. W tym wypadku urządzenia opróżniające zbiorników powinny być zaopatrzone w dwa leżące jedno na drugim, niezależne od siebie zamknięcia. Pierwsze z nich składa się z wewnętrznego urządzenia odgradzającego z zaworem szybkiego zamknięcia typu dopuszczanego do budowy, drugie zaś z urządzenia odgradzającego na każdym końcu wspornika opróżniającego. Przy wylocie obu urządzeń odgradzających należy umieścić zaślepkę lub inne równie skuteczne urządzenia. Jeżeli zostaną oderwane łącza przewodów, wewnętrzne urządzenia odgradzające powinny pozostać połączone ze zbiornikiem i zamknięte.

5.3.2 Łącza przewodów zbiorników kontenerów-cystern powinny być obciągnięte odpowiednim tworzywem sztucznym.

5.3.3 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu ciekłych nadtlenków organicznych wymienionych w punktach 10, 14 i 15 lm. 701 powinny być zaopatrzone w wywietrzniki zawierające ognioodporną armaturę, do której podłączony jest zawór bezpieczeństwa otwierający się automatycznie przy ciśnieniu od 1,8 do 2,2 kg/cm2 (nadciśnienie). Materiały konstrukcyjne, które mogą się zetknąć z cieczą lub jej parami, nie powinny działać katalitycznie (obciążony pionowo zawór bezpieczeństwa z siluminu, stali V2A lub materiału równorzędnego).

5.3.4 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu ciekłych nadtlenków organicznych wymienionych w punktach 10, 14 i 15 lm. 701 należy wyposażyć w osłonę izolacyjną zgodnie z punktem 2.3.5.1. Dach ochronny i nie przykryty przez niego płaszcz zbiornika powinny być pomalowane na biało.

5.4 Dopuszczenie wzoru budowlanego

Brak przepisów specjalnych.

5.5 Kontrole

Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu nadtlenku wodoru i jego roztworów wodnych wymienione w punkcie 1 lm. 371, jak również ciekłych nadtlenków organicznych wymienionych w punktach 10, 14 i 15 lm. 701 powinny być sprawdzane pod ciśnieniem 4 kg/cm2 (nadciśnienie).

5.6 Oznakowanie

Brak przepisów specjalnych.

5.7 Obsługa

5.7.1 Wnętrze zbiornika kontenera-cysterny i wszystkie metaliczne części składowe, które mogą się zetknąć z nadtlenkiem wodoru wymienionym w punkcie 1 lm. 371, powinny być utrzymywane w czystości. Do pomp, zaworów lub innych urządzeń należy używać środków ochronnych, które nie będą reagować niebezpiecznie z przewożonym materiałem.

5.7.2 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów ciekłych wymienionych w punktach 1-3 lm. 371 należy przy temperaturze 15°C napełniać tylko do 95% pojemności. Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu ciekłych nadtlenków organicznych wymienione w punktach 10, 14 i 15 lm. 701 należy napełniać tylko do 80% pojemności. Napełniane zbiorniki powinny być wolne od zanieczyszczeń.

6. Przepisy specjalne dla klas IVa i VI: materiały trujące oraz materiały budzące odrazę i zaraźliwe

6.1 Użytkowanie

Następujące materiały wymienione w lm. 401 dopuszcza się do przewozu w kontenerach-cysternach:

akrylonitryl [pkt 2a)],

acetonitryl [pkt 2b)],

wodne roztwory etylenoiminy (pkt 3),

chlorek allilu [pkt 4a)],

chloromrówczan metylu [pkt 4b)],

chloromrówczan etylu [pkt 4c)],

acetocyjanohydryna [pkt 11a)],

anilina [pkt 11b)],

epichlorohydryna [pkt 12a)],

2,2-dwuchlorodwuetyloeter [pkt 12f)],

alkohol allilowy [pkt 13a)],

siarczan metylu [pkt 13b)],

fenol [pkt 13c)],

alkilany ołowiu (pkt 14)

bromocyjanek benzylu [pkt 21a)],

chlorek fenylokarboaminowy [pkt 21b)],

2,4-dwuizocyjanian toluenu [pkt 21c)], jak również mieszanina z 2,6-dwuizocyjanianem toluenu (przez niego zaasymilowanym),

izotiocyjanian allilu [pkt 21d)],

chloroanilina [pkt 21e)],

mononitroanilina i dwunitroanilina [pkt 21f)],

naftyloamina [pkt 21g)],

2,4-toluenodwuamina [pkt 21h)],

dwunitrobenzeny [pkt 21i)],

chloronitrobenzeny [pkt 21k)],

mononitrotolueny [pkt 21l)],

dwunitrotolueny [pkt 21m)],

nitroksyleny [pkt 21n)],

toluidyny [pkt 21o)],

ksylidyny [pkt 21p)],

krezole [pkt 22a)],

ksylenole [pkt 22b)],

bromek ksylilu [pkt 23a)],

chloroacetofenon (chlorek fenacylu) [pkt 23b)],

bromoacetofenon (bromek fenacylu) [pkt 23c)],

p-chloroacetofenon [pkt 23d)],

dwuchloroaceton symetryczny [pkt 23e)],

roztwory cyjanków nieorganicznych [pkt 31b)],

1,2-dwubromoetan [pkt 61a)], jak również czterochlorek węgla, chloroform i chlorek metylenu przez niego zaasymilowane,

chlorooctan metylu [pkt 61e)],

chlorooctan etylu [pkt 61f)],

chlorek benzylu [pkt 61k)],

chlorek benzylidynu (zaasymilowany przez materiały wymienione w punkcie 62),

środki ochrony roślin (punkty 81 do 83)

6.2 Budowa

6.2.1 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punktach 2a), 3, 4a), 11a), 13b), 14, 23, 61a) - z wyjątkiem czterochlorku węgla, chloroformu i chlorku metylenu - 61e), 61f), 81 i 82 (jeżeli przy +40°C są w stanie ciekłym) lm. 401 powinny być obliczone na ciśnienie 10 kg/cm2 (nadciśnienie).

6.2.2 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 6.1 inne niż wyszczególnione w punkcie 6.2.1 powinny być tak zbudowane, aby umożliwiały opróżniania pod ciśnieniem co najmniej 3 kg/cm2 (nadciśnienie).

6.3 Wyposażenie

Wszystkie otwory zbiorników kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 6.1 powinny znajdować się powyżej lustra cieczy. Ściany zbiornika nie powinny posiadać przejść dla rur i nasad rur poniżej lustra cieczy. Otwory powinny być zamykane hermetycznie, a zamknięcia powinny być chronione ryglowaną klapą metalową. Zbiorniki kontenerów-cystern powinny być dodatkowo zaopatrzone w szyby rozpryskowe, umieszczone pomiędzy wnętrzem zbiornika i zaworami bezpieczeństwa. W tym wypadku rozmieszczenie szyb rozpryskowych i zaworu bezpieczeństwa powinno odpowiadać wymaganiom właściwej władzy.

6.4 Dopuszczenie prototypu

Brak przepisów specjalnych.

6.5 Badanie

Kontenery-cysterny przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punktach 2a), 3, 4a), 11a), 13b), 14, 23, 61a), 61e), 61f), 81 i 82 lm. 401 (jeżeli przy +40°C są one w stanie ciekłym) powinny być każdorazowo sprawdzone pod ciśnieniem 4 kg/cm2 (nadciśnienie).

6.6 Oznakowanie

Brak przepisów specjalnych.

6.7 Obsługa

6.7.1 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punktach 2a) i b), 4a), 11a), 12a), 13a) i b), jak również 81 do 83 lm. 401 powinny być napełniane tylko do 93% pojemności.

6.7.2 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 14 i wodnych roztworów etylenoiminy wymienionej w punkcie 83 lm. 401 powinny być napełniane tylko do 95% pojemności.

8. Przepisy specjalne dla klasy V: materiały żrące

8.1 Użytkowanie

Wszystkie materiały wymienione w lm. 501 lub materiały, do których można użyć określenia zbiorcze i których stan fizyczny na to pozwala, dopuszcza się do przewozu w kontenerach-cysternach.

8.2 Budowa

8.2.1 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu bromu wymienionego w punkcie 14 powinny być obliczone na ciśnienie 21 kg/cm2 (nadciśnienie). Powinny one być zaopatrzone w wykładzinę ołowianą o grubości co najmniej 5 mm.

8.2.2 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punktach 1a), 1b), 2a), 2b), 6a), 7, 8, 9, 21a) i 23 powinny być obliczone na ciśnienie 10 kg/cm2 (nadciśnienie).

8.2.3 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu pozostałych materiałów wymienionych w punkcie 8.1 powinny być obliczone na ciśnienie 4 kg/cm2 (nadciśnienie) i być zbudowane tak, aby umożliwić opróżnianie pod ciśnieniem minimum 3 kg/cm2 (nadciśnienie).

8.2.4 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu wodnych roztworów nadtlenku wodoru wymienionych w punkcie 41 powinny odpowiadać warunkom punktu 5.2.

8.3 Wyposażenie

8.3.1 Wszystkie otwory zbiorników kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu kwasu fluorowodorowego wymienionego w punkcie 6 i bromu wymienionego w punkcie 14 powinny znajdować się powyżej poziomu cieczy; zarówno przejścia rurowe, jak i nasady rurowe ścian zbiornika nie mogą znajdować się poniżej poziomu cieczy. Zamknięcia powinny być chronione dobrze zabezpieczoną klapą metalową.

8.3.2 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu stabilizowanego bezwodnika kwasu siarkowego wymienionego w punkcie 9 powinny być zaopatrzone w izolację cieplną, jak również w umieszczone na zewnątrz urządzenie ogrzewcze. Zbiorniki mogą być wyposażone również w urządzenie do opróżniania podłogowego. W tym wypadku powinny one być zaopatrzone w dwa leżące jedno na drugim, od siebie niezależne zamknięcia szeregowe. Pierwsze z nich składa się z wewnętrznego urządzenia odgradzającego z zaworem szybkiego zamknięcia typu dopuszczonego do stosowania, drugie zaś z urządzenia odgradzającego na każdym końcu wspornika opróżniającego. Przy wylocie obu urządzeń odgradzających należy umieścić zaślepkę lub inne równie skuteczne urządzenia.

8.3.3 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu roztworów podchlorynu wymienionych w punkcie 37 i wodnych roztworów nadtlenku wodoru wymienionych w punkcie 41 powinny być tak zbudowane, aby żadne obce ciała nie mogły dostać się do zbiornika, żaden roztwór nie mógł się wydostać ze zbiornika i aby w zbiorniku nie mogło wytworzyć się niebezpieczne nadciśnienie.

8.4 Dopuszczenie prototypu

Brak przepisów specjalnych.

8.5 Kontrole

8.5.1 Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu materiałów wymienionych w punkcie 8.1 powinny być każdorazowo sprawdzane pod ciśnieniem 4 kg/cm2 (nadciśnienie).

8.5.2 Kontrolę ciśnienia kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu stabilizowanego bezwodnika kwasu siarkowego wymienionego w punkcie 9 należy przeprowadzać co 2,5 roku.

8.5.3 Stan wyłożenia ołowiem zbiorników kontenerów-cystern przeznaczonych do przewozu bromu wymienionego w punkcie 14 należy co roku poddać kontroli uznanego rzeczoznawcy, który dokona kontroli wewnętrznej zbiornika.

8.6 Oznakowanie

Na kontenerach-cysternach przeznaczonych do przewozu bromu wymienionego w punkcie 14 oprócz danych wymienionych w punktach 1.6.1. i 1.6.2. należy dopisać: najwyższą dopuszczalną wagę napełniania w kg i datę (miesiąc, rok) ostatniego badania wewnętrznego.

8.7 Obsługa

Zbiorniki kontenerów-cystern przeznaczone do przewozu kwasu siarkowego wymienionego w punkcie 1c) mogą być napełnione tylko do 95% pojemności, do przewozu stabilizowanego bezwodnika kwasu siarkowego wymienionego w punkcie 9 tylko do 88% pojemności, do przewozu bromu wymienionego w punkcie 11 powinny być napełnione co najmniej do 90% pojemności, najwięcej zaś do 92% bądź do 2.86 kg na litr pojemności.

______

1) Nie dotyczy to ilości gazów ulatniających się z istniejących otworów do odprowadzania gazów.

2) Próbki pobiera się w poprzek do kierunku walcowania masy, dla próby ustalenia łamliwości powinny być ustalone w następujący sposób:

Lo = 5d,

Lo = długość masy przed próbą ciągliwości,

d = przekrój.

3) Przez pojęcie stal zlewna rozumie się stal, której ciągliwość leży pomiędzy 37 i 44 kg/mm2.

4) Z wyjątkiem zbiorników dla pewnych materiałów krystalizujących lub bardzo gęstych.

5) Przy kontenerach-cysternach o objętości poniżej 1 m3 zawór ten lub inne odpowiednie urządzenie może być zastąpione ślepą kryzą.

6) Skrócone znaki państw są następujące:

A Austria

B Belgia

BG Bułgaria

CH Szwajcaria

CS Czechosłowacja

D RFN

DDR NRD

DK Dania

DZ Algieria

E Hiszpania

F Francja

FL Liechtenstein

GB Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii

GR Grecja

H Węgry

I Włochy

IR Iran

IRL Irlandia

IRQ Irak

L Luksemburg

MA Maroko

N Norwegia

NL Holandia

P Portugalia

PL Polska

R Rumunia

S Szwecja

SF Finlandia

SYR Syria

TN Tunezja

TR Turcja

YU Jugosławia

7) Nazwa może być zastąpiona oznaczeniem zbiorczym lub numerem rozpoznawczym.

8) Przykłady ochrony zbiornika:

1) Ochrona przed otwarciem bocznym może składać się np. z listew wzdłużnych, chroniących zbiornik po obu stronach na wysokości linii środkowej zbiornika.

2) Ochrona przed wywróceniem może składać się np. z pierścieni wzmacniających lub kątowych nośników ramowych.

3) Ochrona przed najechaniem od tyłu może składać się np. ze zderzaka lub ramy.

9) W myśl niniejszych postanowień za materiały ciekłe uważa się materiały, których lepkość w temperaturze 20°C mierzona przy pomocy wiskozymetru DIN o średnicy 4 mm nie przekracza 10 min., co odpowiada lepkości co najmniej 690 sek. przy temperaturze 20°C mierzonej wiskozymetrem Ford 4 lub co najmniej 2.680 centistokesów.

10) Patrz uwagi pod 11) i 12).

11) Za gazy sprężone, niebezpieczne dla organów oddechowych lub trujące, uważa się: tlenek węgla, gaz wodny, gazy syntezowe, gaz miejski, sprężony gaz olejowy, fluorek boru, jak również mieszanki tlenku węgla, gazu wodnego, gazów syntezowych i gazu miejskiego.

12) Za gazy skroplone, niebezpieczne dla organów oddechowych lub trujące, uważa się: bromowodór, fluorowodór, siarkowodór, amoniak, chlor, dwutlenek siarki, czterotlenek azotu, gaz T, eter winylometylowy, chlorek metylu, bromek metylu, tlenochlorek węgla, bromek winylu, metyloaminę, dwumetyloaminę, trójmetyloaminę, etyloaminę, tlenek etylenu, markaptan metylowy, mieszaniny tlenku węgla z tlenkiem etylenu i chlorowodorem.

13) Do gazów skroplonych, niebezpiecznych dla organów oddechowych lub trujących należą: bromowodór, fluorowodór, siarkowodór, amoniak, chlor, dwutlenek siarki, czterotlenek azotu, gaz T, eter winylometylowy, chlorek metylu, bromek metylu, tlenochlorek węgla, bromek winylu, metyloamina, dwumetyloamina, trójmetyloamina, etyloamina, tlenek etylenu, merkaptan metylu, mieszaniny dwutlenku węgla z tlenkiem etylenu i chlorowodorem.

Konwencja międzynarodowa o przewozie towarów kolejami (CIM)

ZMIANY TEKSTU ZAŁĄCZNIKA I DO CIM (RID)

(w brzmieniu z dnia 1 kwietnia 1967 r.)

przyjęte na podstawie decyzji podjętych w marcu i wrześniu 1974 r. przez Komisję Rzeczoznawców na jej XVIII Sesji

(Część III)

obowiązujące od 1 października 1975 roku.

CZĘŚĆ I

PRZEPISY OGÓLNE

13 Wprowadza się nową liczbę marginesową 13 o następującym brzmieniu:

Przy przewozie w wagonie-cysternie materiału niebezpiecznego, wymienionego w lm. 1.800

Dodatku VIII, wagon ten należy zaopatrzyć w tablice odpowiadające postanowieniom tego Dodatku.

CZĘŚĆ  II

PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS

KLASA Id. GAZY SPRĘŻONE, SKROPLONE LUB ROZPUSZCZONE POD CIŚNIENIEM

164 Ustęp (5) otrzymuje nowe brzmienie:

(5) Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające materiały wymienione w punkcie la), z wyjątkiem tlenku węgla, w punkcie 1b), z wyjątkiem gazu wodnego; w punkcie 6 i 7, zawierające eter metylowy, chlorek etylu, bromek winylu, chlorek winylu i eter metylowinylowy wymienione w punkcie 8a), 1,1-dwufluoroetylen i fluorek winylu wymienione w punkcie 10 i materiały wymienione w punkcie 12 należy po obu stronach wagonu zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 2A. Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające tlen i fluorek boru wymienione w punkcie 3, podtlenek azotu wymieniony w punkcie 9 oraz płynny tlen wymieniony w punkcie 11 powinny być po obu stronach zaopatrzone w nalepki według wzoru nr 3.

Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające amoniak, chlor, dwutlenek siarki i gaz T wymienione w punkcie 5 oraz bromek metylu wymieniony w punkcie 8a) należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 4.

Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające tlenek węgla wymieniony w punkcie la), gaz wodny wymieniony w punkcie 1b), sprężony gaz olejowy wymieniony w punkcie 2, skroplony gaz olejowy wymieniony w punkcie 4, siarkowodór wymieniony w punkcie 5, dwumetyloaminę, etyloaminę (monoetyloaminę), tlenek etylenu, metyloaminę (monometyloaminę), chlorek metylu (monochlorometan), trójmetyloaminę i merkaptan metylu wymieniony w punkcie 8a) należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 2a i 4.

Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające czterotlenek azotu wymieniony w punkcie 5 i tlenochlorek węgla wymieniony w punkcie 8a) należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 3 i 4.

Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny zawierające bromowodór i fluorowodór wymienione w punkcie 5 i chlorowodór wymieniony w punkcie 10 należy po obu stronach zaopatrzyć w nalepki według wzoru nr 4 i 5.

CZĘŚĆ III

DODATKI

Wprowadza się nowy Dodatek VIII o następującym brzmieniu:

DODATEK VIII

Przepisy dotyczące oznaczania wagonów-zbiorników.

Tablice oznaczeniowe na wagonach-zbiornikach.

1800 (1) Nadawca zobowiązany jest na ścianach, bocznych wagonu-zbiornika, zawierającego materiał niebezpieczny wymieniony w lm. 1.801, umieścić w pozycji pionowej (biorąc za podstawę dłuższy bok tablicy) tablicę prostokątną o wymiarach 30x40 cm, w kolorze pomarańczowym, bezodblaskowym. Brzegi tablic powinny być obwiedzione pasem koloru czarnego o szerokości 15 mm.

Uwaga: Odcień koloru pomarańczowego tablic powinien w warunkach eksploatacji mieścić się w normalnym układzie trójchromatycznym w obszarze zamkniętym prostymi łączącymi punkty o następujących współrzędnych:

Wartość współrzędnych trójchromatycznych w trójkącie normalnego układu kolorystycznego
x 0,52 0,52 0,578 0,618
y 0,38 0,40 0,422 0,38

Współczynnik luminacji dla światła odbitego, rozproszonego wynosi:

ß Ł 0,22

Wzorzec przeliczeniowy E. Wzorcowe źródło światła C. Geometria przyrządu pomiarowego 45°/0°.

(2) Każda tablica powinna posiadać numery oznaczające, które odpowiadają w indeksie liczby marginesowej 1.801 przewożonemu materiałowi.

(3) Numery oznaczające powinny składać się z czarnych cyfr o wysokości 100 mm i 15 mm grubości linii.

Numer oznaczający niebezpieczeństwo musi być umieszczony w górnej tablicy, a numer oznaczający rodzaj materiału w dolnej części. Części te muszą być przedzielone w środku tablicy poziomą, czarną linią o grubości 15 mm (patrz lm. 1.802).

Numery oznaczające muszą być trwałe (nie wycierające się), czytelne również po pożarze trwającym 15 minut.

(4) Jeżeli w wagonie-zbiorniku przewożone są różne materiały w oddzielnych pojemnikach lub częściach pojemnika, wówczas nadawca powinien umieścić na ścianie każdego pojemnika lub części pojemnika, równolegle do długiej osi wagonu - przewidzianą w ustępie (1) - zaopatrzoną w odpowiednie numery - pomarańczową tablicę w ten sposób, aby była ona wyraźnie widoczna.

(5) Po wyładowaniu materiałów niebezpiecznych oraz po oczyszczeniu i odgazowaniu pojemników pomarańczowe tablice powinny być usunięte.

(6) W przejściowym okresie 4 lat, licząc od czasu wejścia w życie tego dodatku, przewidziane dla tablic oznaczenia będą mogły być umieszczane na ścianach bocznych wagonów-zbiorników lub ich pojemników, w postaci nalepek, namalowanych znaków lub oznaczone w inny sposób przy zachowaniu wymaganych form wymiarów i kolorów.

W tym wypadku nie obowiązują postanowienia ostatniego zdania ustępu (3) odnośnie do ogniotrwalości.

Wykaz materiałów i numerów oznaczających.

1801 Uwaga: Pierwsza cyfra numeru oznaczającego niebezpieczeństwo określa niebezpieczeństwo zasadnicze jak następuje:

2 - gaz

3 - materiał ciekły zapalny

4 - materiał stały zapalny

5 - materiał utleniający, podtrzymujący palenie lub nadtlenek organiczny

6 - materiał trujący

8 - materiał żrący

Druga i trzecia cyfra oznaczają dodatkowe niebezpieczeństwo:

0 - bez znaczenia

1 - wybuchowość

2 - zdolność wytwarzania (wydzielania) gazu

3 - łatwopalność

5 - własności zapalne (utleniające)

6 - toksyczność

8 - działanie żrące

9 - niebezpieczeństwo gwałtownej reakcji, mogącej wyniknąć z samoistnego rozpadu lub polimeryzacji.

Jeżeli dwie pierwsze cyfry są takie same, oznacza to nasilenie zasadniczego niebezpieczeństwa i tak: 33 oznacza bardzo łatwo zapalną ciecz (temperatura zapłonu poniżej 21°C); 66 wskazuje na bardzo trujący materiał, a 88 wskazuje na materiał silnie żrący. Kiedy dwie pierwsze cyfry zawierają liczbę 22 oznacza to wówczas schłodzony gaz. Liczba 42 oznacza materiał stały, który przy zetknięciu z wodą może tworzyć gazy.

Jeżeli numer oznaczający poprzedzony jest literą X zabronione jest stanowczo dopuszczenie do zetknięcia się (kontaktu) tego materiału z wodą.

Wyszczególnienie materiałów zgodnie z lm. 1.800 (2):

Określenie materiału

(a)

Klasa i punkt z wyszczególnienia materiałów

(b)

Numer oznaczający rodzaj niebezpieczeństwa (górna połowa)

(c)

Numer oznaczający rodzaj materiału (dolna połowa)

(d)

Acetal (acetal dwuetylowy) IIIa, 1.a) 33 1088
Acetal dwuetylowy patrz acetal
Aceton IIIa, 5 33 1090
Acetonitryl (cyjanek metylu) IVa, 2.b) 633 1648
Acetocyjanohydryna. IVa, 11.a) 66 1541
Aldehyd masłowy IIIa, 1.a) 33 1129
Aldehyd octowy IIIa, 5. 33 1089
Aldehyd propionowy (propanal) IIIa, 1.a) 33 1275
Akroleina IIIa, 1.a) 336 1092
Akrylan metylu IIIa, 1.a) 339 1919
Akrylonitryl IVa, 2.a) 633 1093
Alkilowe związki ołowiu (czteroetylek ołowiu, czterometylek ołowiu) i ich mieszaniny z organicznymi połączeniami chlorowców (halogenów). IVa, 14. 663 1649
Alkohol allilowy IVa, 13.a) 63 1098
Alkohol amylowy, trzeciorzędowy IIIa, 1.a) 33 1105
Alkohol amylowy inny niż trzeciorzędowy IIIa, 3. 30 1105
Alkohol n-butylowy IIIa, 3. 30 1120
Alkohol butylowy, drugorzędowy IIIa, 3. 30 1121
Alkohol butylowy, trzeciorzędowy IIIa, 5. 33 1122
Alkohol etylowy. IIIa, 5. 33 1170
Alkohol izopropylowy (izopropanol) IIIa, 5. 33 1219
Alkohol metylowy IIIa, 5. 336 1230
Alkohol propylowy (propanol) IIIa, 5. 33 1274
Amoniak Id, 5. 268 1005
Amoniak rozpuszczony w wodzie z zawartością 35-40% amoniaku Id, 14.a) 268 2073
Amoniak rozpuszczony w wodzie z zawartością 40-50% amoniaku Id, 14.b) 268 2073
Anilina IVa, 11.b) 60 1547
Argon ciekły (nisko schłodzony) Id, 11. 22 1951
Azot ciekły (nisko schłodzony) Id, 11. 22 1977
Benzaldehyd IIIa, 4. 30 1990
Benzen IIIa, 1.a) 33 1144
Bezwodnik kwasu octowego V, 21.e 83 1715
Bezwodnik kwasu siarkowego V, 9. 885 1829
Brom V, 14. 886 1744
Bromek metylu. Id, 8.a) 263 1062
Bromowodór Id, 5. 286 1048
Bromowodór w roztworze wodnym V, 5. 88 1788
Butadien Id, 6. 239 1010
Butan Id, 6. 23 1011
Butanol-n. IIIa, 3. 30 1120
Butanol drugorzędowy IIIa, 3. 30 1121
Butanol trzeciorzędowy IIIa, 5. 33 1122
Butanon-2: patrz metyloetyloketon
Butylen. Id, 6. 23 1012
Butyloamina IIIa, 5. 338 1125
Chlor Id, 5. 266 1017
Chloran potasu, roztwory IIIc, 4.a) 50 2427
Chloran sodu, roztwory IIIc, 4.a) 50 2428
Chloran wapnia IIIc, 4.a) 50 2429
Chlorek acetylu V, 22. 83 1717
Chlorek allilu IVa 4.a) 633 1100
Chlorek benzoilu V, 22. 83 1736
Chlorek n-butylu IIIa, 1.a) 33 1127
Chlorek etylu Id, 8.a) 23 1037
Chlorek fosforylu V, 11.a) 88 1810
Chlorek metylu I.d, 8.a) 236 1063
Chlorek siarki, stabilizowany V, 11.a) 886 1828
Chlorek sulfurylu V, 11.a) 88 1834
Chlorek tionylu V, 11.a) 88 1836
Chlorek winylu Id, 8.a) 239 1086
Chloroetyl: patrz chlorek etylu
Chloropren IIIa, 1.a) 366 1991
Chlorotrójfluorometan (R13) Id, 10. 20 1022
Chlorowodór Id, 10. 286 1050
Chlorowodór w roztworach V, 5. 88 1789
Chloryn sodu roztwory IIIc, 4.c) 50 1908
Ciecz etylowa IVa, 14. 663 1649
Cyjanek metylu: patrz acetonitryl
Cyjanowodór, roztwór wodny, zawierający najwyżej 20% czystego cyjanowodoru IVa, 1.b) 66 1613
Cykloheksan IIIa, 1.a) 33 1145
Cykloheksanon IIIa, 3. 30 1915
Cykloheksen IIIa, 1.a) 33 2256
Cyklopentan IIIa, 1.a) 33 1146
Cyklopropan Id, 6. 23 1027
Czterochlorek krzemu V, 11.a) 88 1818
Czterochlorek tytanu V, 11.a) 88 1838
Czteroetylokrzemian (ester etylowy kwasu krzemowego) IIIa, 3. 30 1292
Czterotlenek azotu Id, 5. 265 1067
Dekahydronaftalen IIIa, 3. 30 1147
Dioksan IIIa, 5. 336 1165
Dwuacetoalkohol techniczny IIIa, 5. 33 1148
Dwuchloroczterofluoroetan (R114) Id, 8.b) 20 1958
Dwuchlorodwufluorometan (R12) Id, 8.b) 20 1028
1,2-dwuchloroetan (chlorek etylenu) IIIa, 1.a) 336 1184
Dwuchloromonofluorometan (R21) Id, 8.b) 20 1029
Dwuchloropropen IIIa, 3. 36 2047
Dwuetyloamina IIIa, 5. 338 1154
Dwuetylobenzen IIIa, 4. 30 2049
Dwumetoksymetan: patrz metylal
Dwumetyloeter Id, 8.a) 23 1033
Dwutlenek siarki Id, 5. 26 1079
Dwutlenek węgla Id, 9. 20 1013
Dwutlenek węgla, ciekły (nisko schłodzony) Id, 13. 22 2187
Epichlorohydryna IVa, 12.a) 663 2023
Ester amylowy kwasu octowego IIIa, 3. 30 1104
Ester butylowy kwasu octowego IIIa, 3. 30 1123
Ester butylowy drugorzędowy kwasu octowego IIIa, 1.a) 33 1124
Ester czteroetylowy kwasu krzemowego: patrz etylokrzemian
Ester etylowy kwasu akrylowego IIIa, 1.a) 339 1917
Ester etylowy kwasu mrówkowego IIIa, 1.a) 33 1243
Ester etylowy kwasu octowego IIIa, 1.a) 33 1173
Ester metylowy kwasu mrówkowego IIIa, 1.a) 33 1243
Ester metylowy kwasu octowego IIIa, 1.a) 33 1231
Etanol IIIa, 5. 33 1170
Eter dwuizopropylowy IIIa, 1.a) 33 1159
Eter etylowy IIIa, 1.a) 33 1155
Eter metylowinylowy Id, 8.a) 239 1087
Eter metylowy Id, 8.a) 23 1033
Eter siarkowy IIIa, 1.a) 33 1155
Etylen Id, 9. 23 1962
Etylen, ciekły (nisko schłodzony) Id, 12. 223 1038
Etylonochlorodydryna IVa, 12.b) 66 1135
Etylonodwuamina V, 35. 83 1604
Etylobenzen IIIa, 1.a) 33 1175
Fenol IVa, 13.c) 68 1671
Fluorowodór Id, 5. 286 1052
Fosfor, biały lub żółty II, 1. 436 1381
Fosgen Id, 8.a) 266 1076
Furfurol IIIa, 4. 36 1199
Gaz rozweselający Id, 9. 25 1070
Gaz ziemny, ciekły (nisko schłodzony) Id, 12. 223 2043
Heksametylenodwuamina V, 35. 80 1783
Hydrazyna w roztworach wodnych zawierających nie więcej niż 72% hydrazyny:
- roztwory zawierające więcej niż 64% V, 34 86 2029
- roztwory zawierające nie więcej niż 64% V, 34 86 2030
Izobutan Id, 6. 23 1969
Izobutylen Id, 6. 23 1055
Izopren IIIa, 1.a) 339 1218
Izopropanol: patrz alkohol izopropylowy
Izopropyloamina IIIa, 5. 338 1221
Izopropylobenzen: patrz kumen
Krezole IVa, 22.a) 60 2076
Ksylenole IVa, 22.b) 60 2261
Ksylen IIIa, 3. 30 1307
Kumen (izopropylobenzen) IIIa, 3. 30 1918
Kwas azotowy zawierający więcej niż 70% czystego kwasu V, 2.a) 856 2032
Kwas azotowy zawierający więcej niż 55%, ale nie wyżej niż 70% czystego kwasu V, 2.b) 886 2031
Kwas chlorosulfonowy V, 11.a) 88 1754
Kwas fluoroborowy, roztwory wodne, zawierające więcej niż 78% czystego kwasu V, 7. 88 1775
Kwas fluorowodorowy, wodne roztwory fluorowodoru zawierające więcej niż 60%, ale nie wyżej niż 85% czystego kwasu V, 6.a) 886 1790
Kwas fluorowodorowy, wodne roztwory fluorowodoru zawierające nie więcej niż 60% czystego kwasu V. 6.b) 886 1790
Kwas mrówkowy z zawartością co najmniej 70% czystego kwasu V. 21.b) 80 1779
Kwas nadchlorowy w roztworach wodnych zawierających najwyżej 50% czystego kwasu V. 4. 85 1802
Kwas nadchlorowy w roztworach wodnych zawierający więcej niż 50%, lecz najwyżej 72,5% czystego kwasu IIIc,3 588 1873
Kwas octowy lodowaty i jego roztwory wodne zawierające powyżej 80% czystego kwasu V, 21.c) 83 1842
Kwas siarkowy Id, 5. 26 1079
Kwas siarkowy zawierający więcej niż 85% czystego kwasu V, 1.a) 88 1830
Kwas siarkowy zawierający więcej niż 75%, lecz nie wyżej niż 85% czystego kwasu V, 1.b) 88 1830
Kwas siarkowy zawierający najwyżej 75% czystego kwasu V, 1.c) 88 1830
Kwas siarkowy dymiący V. 1.a) 886 1831
Kwas siarkowy odpadkowy V, 1.d) 88 1832
Kwas solny V, 5. 88 1789
Kwas węglowy Id, 9. 20 1013
Ług potasowy (wodorotlenek potasu w roztworach) V, 32. 88 1814
Ług sodowy (wodorotlenek sodu w roztworach) V, 32. 88 1824
Merkaptan metylu IIIa, 1.a) 336 2363
Metakrylan etylu IIIa, 1.a) 339 1247
Metan, ciekły (nisko schłodzony) Id, 12. 223 1972
Metanol IIIa, 5. 336 1230
Metylal (dwumetoksymetan) IIIa, 1.a) 33 1234
Metyloamina, bezwodna (monometyloamina) Id, 8.a) 263 1061
Metyloamina, roztwór IIIa. 5. 336 1235
Metyloetyloketon (butanon-2) IIIa, 1.a) 33 1193
Metyloizobutyloketon IIIa, 1.a) 33 1245
4-metylopentanol IIIa, 3. 30 2053
Metylowinyloketon IIIa, 1.a) 33 1251
Mieszaniny nitrozowe kwasu siarkowego zawierające więcej niż 30% czystego kwasu azotowego V, 3.a) 856 1796
Mieszaniny nitrozowe kwasu siarkowego zawierające najwyżej 30% czystego kwasu azotowego V, 3.b) 886 1796
Mieszaniny węglowodorów (płynne gazy), mieszaniny A,AO,A1,B i C) Id, 7. 23 1965
Mrówczan etylu IIIa, 1.a) 33 1190
Mrówczan metylu IIIa, 1.a) 33 1243
Monobromometan Id, 8.a) 263 1062
Monometyloamina: patrz metyloamina, bezwodna
Monochlorobenzen IIIa, 3. 30 1134
Monochlorodwufluorometan (R22) Id, 8.b) 20 1018
Monochloroetan Id, 8.a) 23 1037
Monochlorometan Id, 8.a) 236 1063
Nadtlenek wodoru, stabilizowany, i wodne roztwory nadtlenku zawierające więcej niż 60% nadtlenku wodoru stabilizowanego IIIc, 1. 559 2015
Nadtlenek wodoru w roztworach wodnych zawierających więcej niż 40%, lecz nie wyżej niż 60"" nadtlenku wodoru V, 41.a) 85 2014
Nadtlenek wodoru w roztworach wodnych zawierający więcej niż 60%, lecz nie wyżej niż 40%, nadtlenku wodoru V, 41.b) 85 2014
Naftalen w stanie stopionym IIIb, 11.c) 44 2304
Nitrobenzen IIIa, 4. 36 1662
Octan amylu IIIa, 3. 30 1104
Octan n-bulylu IIIa, 3. 30 1123
Octan butylu drugorzędowy IIIa, 1.a) 33 1124
Octan etyloglikolu IIIa, 3. 30 1172
Octan etylu IIIa, 1.a) 33 1173
Octan izobutylu IIIa, 1.a) 33 1213
Octan izopropylu IIIa, 1.a) 33 1220
Octan metylu IIIa, 1.a) 33 1231
Octan propylu IIIa, 1.a) 33 1276
Octan winylu IIIa, 1.a) 33 1301
Oleum V, 1.a) 886 1831
Paraldehyd IIIa, 1.a) 33 1264
Pięciochlorek antymonu V, 11.a) 80 1730
Pirydyna IIIa, 5. 36 1282
Podtlenek azotu Id, 9. 25 1070
Potas Ie, 1.a) X 423 2257
Powietrze, ciekłe Id, 11. 22 1003
Propan Id, 6. 23 1978
Propanal: patrz aldehyd propionowy
Propanol: patrz alkohol propylowy
Propionian metylu IIIa, 1.a) 33 1248
Propylen Id, 6. 23 1077
Propylenodwuamina V, 35. 83 2258
Roztwór cyjanków, nieorganiczne IVa, 31.b) 66 1935
Roztwory podchlorynów zawierające więcej niż 50 g aktywnego chloru na litr V,37.a) 85 1791
Roztwory podchlorynów zawierające najwyżej 50 g aktywnego chloru na litr V, 37.b) 85 1791
Siarczan dwumetylu IVa, 13.b) 663 1595
Siarczek węgla IIIa, 1.a) 336 1131
Siarka w stanie stopionym IIIb, 2.b) 4 2448
Sód Ie, 1.a) X423 1428
Spirytus drzewny IIIa, 5. 336 1230
Spirytus zwykły IIIa, 5. 33 1170
Styren (winylobenzen) IIIa, 3. 30 2055
Terpentyna IIIa, 3. 30 1299
Tlen, ciekły (nisko schłodzony) Id, 11. 225 1073
Tlenek czterometylenu IIIa, 5. 33 2056
Tlenek etylenu Id, 8.a) 236 1040
Tlenek propylenu IIIa, 1.a) 336 1280
Tlenochlorek fosforu V, 11.a) 88 1810
Tlenochlorek węgla Id, 8.a) 266 1076
Toluen IIIa, 1.a) 33 1294
Trójchlorek fosforu V, 11.a) 88 1809
Trójetyloamina IIIa, 5. 336 1296
Trójetyloczteroamina V, 35. 80 2259
Trójmetyloamina, bezwodna Id, 8.a) 236 1083
Trójmetyloamina, roztwory IIIa, 5. 336 1297
Trójpropyloamina V. 35. 83 2260
Węglan dwumetylu IIIa, 1.a) 33 1161
Węglowodory, ciekłe, czyste lub jako mieszaniny, o punkcie zapłonu poniżej 21°C, nie wymienione imiennie w załączniku IIIa, 1.a) 33 1203
Węglowodory, ciekłe, czyste lub jako mieszaniny o punkcie zapłonu od 21°C do 55°C, nie wymienione imiennie w załączniku IIIa, 3. 30 1223
Węglowodory, ciekłe, czyste lub jako mieszaniny o punkcie zapłonu powyżej 55°C do 100°C, nie wymienione imiennie w załączniku IIIa, 4. 30 1202
Winylobenzen: patrz styren
Wodne roztwory kwasu octowego zawierające więcej niż 80% czystego kwasu V, 21.c) 83 1842
Wodoronadtlenek kumenu z zawartością nadtlenku najwyżej 95% VII, 10. 539 2116
Wodoronadtlenek p-mentanu zawierający najwyżej 95% nadtlenku VII, 14. 539 2125
Wodorotlenek pinanu z zawartością nadtlenku najwyżej 95% VII, 15. 539 2162
Wodorotlenek potasu w roztworach: patrz ług potasowy
Wodorotlenek sodu w roztworach: patrz ług sodowy

1802 Numery oznaczające powinny być zamieszczone na tablicy w niżej podany sposób:

(grafikę pominięto)

Numer oznaczający niebezpieczeństwo (2 lub 3 cyfry, które w określonych wypadkach będą poprzedzone literą X).

Numer oznaczający rodzaj materiału (4 cyfry).

Tło: pomarańczowe

Obwódka, linia pozioma i cyfry: czarne, szerokości 15 mm.

1803-1899

DODATEK IX

1.

Przepisy dotyczące nalepek ostrzegawczych

1900 Ta liczba marginesowa otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Nalepki według wzoru nr 1, 2A, 2B, 2C, 2D, 3, 4, 4A, 5, 6A, 6B i 6C, jeżeli są przeznaczone dla sztuk przesyłki, powinny mieć formę kwadratu, postawionego na jednym z wierzchołków, o długości boku 100 mm.

Nalepki według wzoru nr 1, 2A, 2B, 2C, 2D, 3, 4, 4A, 5 i 6D, jeżeli są przeznaczone dla wagonu, powinny mieć formę kwadratu, postawionego na jednym z wierzchołków, o długości boku co najmniej 150 mm.

(2) Nalepki według wzoru nr 7, 8 i 9 powinny mieć formę prostokąta o formacie znormalizowanym A5 (148x210 mm). Nalepki na sztukach przesyłki mogą być zmniejszone do formatu A7 (74x105 mm).

(3) Nalepka według wzoru nr 10 powinna mieć formę trójkąta o podstawie co najmniej 100 mm i wysokości 70 mm.

(4) W dolnej połowie nalepki ostrzegawczej może znajdować się napis w cyfrach lub literach, określający rodzaj niebezpieczeństwa.

2.

Objaśnienie wzorów nalepek

1902 Nalepka ostrzegawcza według wzory nr 4A otrzymuje nowe brzmienie:

nr 4A (Krzyż Św. Andrzeja na kłosie, czarny na białym tle), przewidziana pod lm. 432(1), 440(1) i (2), 443(3).

Materiał szkodliwy dla zdrowia, przechowywać zarówno w wagonie, jak i w magazynach z dala od środków spożywczych i artykułów żywnościowych; odnośnie do zakazu lądowania razem patrz lm. 439, 441.

Uwaga: Dawna nalepka według wzoru nr 4A, prostokątna na pomarańczowym tle, może być stosowana do końca 1976 r.

Nalepki ostrzegawcze

Znaczenie: patrz Dodatek IX (lm. 1902).

Przy zmianie nalepki ostrzegawczej według wzoru nr 4A należy posłużyć się następującym wzorem:

nr 4A

(grafikę pominięto)

DODATEK X

Przepisy dotyczące budowy, badania i użytkowania kontenerów-cystern

1.2.8.3. Wprowadza się drugi punkt o następującym brzmieniu:

Niezależnie od rodzaju użytego materiału dopuszczalna minimalna grubość ściany kontenera nie powinna nigdy wynosić mniej niż 3 mm.

2.1. Drugie zadanie "Chlor i fluorowodór (punkt 5) ......... powyżej 1 m3" skreśla się.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.14.82

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Wejście w życie zmian do tekstu załącznika I do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r., zawierającego Regulamin międzynarodowy dla przewozu koleją towarów niebezpiecznych (RID).
Data aktu: 19/03/1976
Data ogłoszenia: 10/04/1976
Data wejścia w życie: 10/04/1976