Wykonywanie usług hotelarskich przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 lutego 1975 r.
w sprawie wykonywania usług hotelarskich przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4 oraz art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158), zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wydawania uprawnień na wykonywanie przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej usług hotelarskich, wypadki zwolnień od obowiązku uzyskania uprawnienia, zasady wykonywania usług hotelarskich i kwalifikacje niezbędne do wykonywania takich usług.
§  2.
1.
Usługami hotelarskimi w rozumieniu rozporządzenia są usługi polegające na wynajmowaniu turystom umeblowanych pomieszczeń mieszkalnych lub miejsc pod ustawianie namiotów albo samochodowych przyczep mieszkalnych oraz usługi z tym związane.
2.
Usługi hotelarskie mogą być wykonywane w ramach każdego rodzaju zakładu hotelarskiego lub obozowiska turystycznego.
3.
Rodzaje i kategorie zakładów hotelarskich lub obozowisk turystycznych, ceny usług hotelarskich, zasady świadczenia usług hotelarskich oraz zakres usług związanych ze świadczeniem usług hotelarskich określają odrębne przepisy.
§  3.
Nie wymaga uzyskania uprawnienia wynajmowanie:
1)
pokoi gościnnych oraz miejsc w obozowiskach turystycznych za pośrednictwem biura zakwaterowania,
2)
miejsc w pokojach gościnnych, domkach campingowych oraz obozowiskach turystycznych w miejscowościach i w ilości określonych przez terenowy organ administracji państwowej właściwy do wydania uprawnienia po zasięgnięciu opinii właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnienia na wykonywanie usług hotelarskich powinna mieć następujące kwalifikacje:
1)
pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
odpowiednie warunki zdrowia, stwierdzone przez zakład społecznej służby zdrowia,
3)
znajomość podstawowych zasad świadczenia usług hotelarskich oraz przepisów sanitarnych, potwierdzoną świadectwem szkolnym, świadectwem ukończenia kursu szkoleniowego lub zaświadczeniem wojewódzkiego zrzeszenia prywatnego handlu i usług albo co najmniej dwuletnią praktykę w zakładzie hotelarskim.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio do osób, które mogą wykonywać usługi hotelarskie bez uzyskania uprawnienia.
§  5.
Wydanie uprawnienia na wykonywanie usług hotelarskich może nastąpić:
1)
po wykazaniu przez osobę ubiegającą się o uprawnienie posiadania tytułu prawnego do odpowiedniego lokalu użytkowego lub terenu albo możliwości uzyskania takiego lokalu lub terenu oraz
2)
po stwierdzeniu przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej przydatności pod względem sanitarnym lokalu lub terenu i urządzeń do świadczenia usług hotelarskich.
§  6.
1.
Uprawnienia wydaje się w formie zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia.
2.
Potwierdzenie zgłoszenia może być wydane na wykonywanie usług hotelarskich w sezonie, na okres nie przekraczający 6 miesięcy.
§  7.
1.
Zezwolenie wydaje się na czas określony, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w § 8, nie krótszy od lat 5 i nie dłuższy od lat 10.
2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności w pomieszczeniach zbudowanych lub odbudowanych przez ubiegającego się o zezwolenie wydaje się na okres 10 lat.
3.
Na wniosek osoby ubiegającej się o zezwolenie można wydać zezwolenie na prowadzenie działalności sezonowej przez okres kilku lat; w zezwoleniu ustala się okresy wykonywania usług hotelarskich w poszczególnych latach.
4.
Termin ważności zezwolenia na prowadzenie działalności w pomieszczeniach lub na terenie, których okres użytkowania jest ograniczony, nie może przekraczać okresu, na jaki przewidziane jest to użytkowanie.
5.
Ważność zezwolenia wydanego na czas określony, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 4, ustala się do końca roku kalendarzowego, w którym upływa termin ważności.
§  8.
Zezwolenia na czas nie określony wydaje się, jeżeli siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości liczącej do 20 tysięcy mieszkańców lub w rejonie pozaśródmiejskim większego miasta.
§  9. 1
 
1.
Uprawnienie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby uprawnionej do wykonywania usług hotelarskich oraz miejsce jej zamieszkania,
2)
oznaczenie rodzaju wykonywanych usług hotelarskich, miejsce wykonywanej działalności oraz siedziby przedsiębiorstwa,
3)
termin ważności uprawnienia,
4)
inne dane dotyczące szczególnych warunków wykonywania usług hotelarskich.
2.
Uprawnienie do wykonywania usług hotelarskich w gościnnych pokojach powinno dopuszczać ich świadczenie tylko obywatelom polskim, jeżeli na danym terenie działa biuro zakwaterowania.
§  10.
1.
Przed wydaniem uprawnienia organ zasięga informacji o karalności wnioskodawcy.
2.
Przed doręczeniem uprawnienia organ ustala wysokość opłaty skarbowej określonej w odrębnych przepisach oraz stwierdza, czy została uiszczona.
§  11.
Zmiana przedmiotu prowadzonej działalności, miejsca jej wykonywania i siedziby przedsiębiorstwa wymaga uzyskania nowego uprawnienia.
§  12.
1.
Ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia działalności określonej w uprawnieniu wymaga zgody organu właściwego do wydania uprawnienia.
2.
Pełnomocnik powinien spełniać warunki określone w § 4 ust. 1.
§  13.
1.
Organ wydający uprawnienia prowadzi rejestr wydanych potwierdzeń i rejestr zezwoleń.
2.
Organ wydając lub cofając uprawnienie przesyła kopie wydanych decyzji właściwemu wojewódzkiemu zrzeszeniu prywatnego handlu i usług.
§  14.
Osoba wykonująca usługi hotelarskie na podstawie uprawnienia powinna w sposób widoczny oznaczyć na zewnątrz swoje przedsiębiorstwo, podając imię i nazwisko oraz bliższe określenie rodzaju działalności.
§  15.
Osoby, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiadają uprawnienia (zezwolenia, potwierdzenia zgłoszenia) na wykonywanie rzemiosł w zakresie turystyki i wypoczynku, mogą prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą na podstawie posiadanych uprawnień.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 lipca 1976 r. (Dz.U.76.27.157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lipca 1976 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024