Wykonywanie usług hotelarskich przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 lutego 1975 r.
w sprawie wykonywania usług hotelarskich przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4 oraz art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158), zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wydawania uprawnień na wykonywanie przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej usług hotelarskich, wypadki zwolnień od obowiązku uzyskania uprawnienia, zasady wykonywania usług hotelarskich i kwalifikacje niezbędne do wykonywania takich usług.
§  2.
1.
Usługami hotelarskimi w rozumieniu rozporządzenia są usługi polegające na wynajmowaniu turystom umeblowanych pomieszczeń mieszkalnych lub miejsc pod ustawianie namiotów albo samochodowych przyczep mieszkalnych oraz usługi z tym związane.
2.
Usługi hotelarskie mogą być wykonywane w ramach każdego rodzaju zakładu hotelarskiego lub obozowiska turystycznego.
3.
Rodzaje i kategorie zakładów hotelarskich lub obozowisk turystycznych, ceny usług hotelarskich, zasady świadczenia usług hotelarskich oraz zakres usług związanych ze świadczeniem usług hotelarskich określają odrębne przepisy.
§  3.
Nie wymaga uzyskania uprawnienia wynajmowanie:
1)
pokoi gościnnych oraz miejsc w obozowiskach turystycznych za pośrednictwem biura zakwaterowania,
2)
miejsc w pokojach gościnnych, domkach campingowych oraz obozowiskach turystycznych w miejscowościach i w ilości określonych przez terenowy organ administracji państwowej właściwy do wydania uprawnienia po zasięgnięciu opinii właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnienia na wykonywanie usług hotelarskich powinna mieć następujące kwalifikacje:
1)
pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
odpowiednie warunki zdrowia, stwierdzone przez zakład społecznej służby zdrowia,
3)
znajomość podstawowych zasad świadczenia usług hotelarskich oraz przepisów sanitarnych, potwierdzoną świadectwem szkolnym, świadectwem ukończenia kursu szkoleniowego lub zaświadczeniem wojewódzkiego zrzeszenia prywatnego handlu i usług albo co najmniej dwuletnią praktykę w zakładzie hotelarskim.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio do osób, które mogą wykonywać usługi hotelarskie bez uzyskania uprawnienia.
§  5.
Wydanie uprawnienia na wykonywanie usług hotelarskich może nastąpić:
1)
po wykazaniu przez osobę ubiegającą się o uprawnienie posiadania tytułu prawnego do odpowiedniego lokalu użytkowego lub terenu albo możliwości uzyskania takiego lokalu lub terenu oraz
2)
po stwierdzeniu przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej przydatności pod względem sanitarnym lokalu lub terenu i urządzeń do świadczenia usług hotelarskich.
§  6.
1.
Uprawnienia wydaje się w formie zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia.
2.
Potwierdzenie zgłoszenia może być wydane na wykonywanie usług hotelarskich w sezonie, na okres nie przekraczający 6 miesięcy.
§  7.
1.
Zezwolenie wydaje się na czas określony, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w § 8, nie krótszy od lat 5 i nie dłuższy od lat 10.
2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności w pomieszczeniach zbudowanych lub odbudowanych przez ubiegającego się o zezwolenie wydaje się na okres 10 lat.
3.
Na wniosek osoby ubiegającej się o zezwolenie można wydać zezwolenie na prowadzenie działalności sezonowej przez okres kilku lat; w zezwoleniu ustala się okresy wykonywania usług hotelarskich w poszczególnych latach.
4.
Termin ważności zezwolenia na prowadzenie działalności w pomieszczeniach lub na terenie, których okres użytkowania jest ograniczony, nie może przekraczać okresu, na jaki przewidziane jest to użytkowanie.
5.
Ważność zezwolenia wydanego na czas określony, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 4, ustala się do końca roku kalendarzowego, w którym upływa termin ważności.
§  8.
Zezwolenia na czas nie określony wydaje się, jeżeli siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości liczącej do 20 tysięcy mieszkańców lub w rejonie pozaśródmiejskim większego miasta.
§  9. 1
 
1.
Uprawnienie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby uprawnionej do wykonywania usług hotelarskich oraz miejsce jej zamieszkania,
2)
oznaczenie rodzaju wykonywanych usług hotelarskich, miejsce wykonywanej działalności oraz siedziby przedsiębiorstwa,
3)
termin ważności uprawnienia,
4)
inne dane dotyczące szczególnych warunków wykonywania usług hotelarskich.
2.
Uprawnienie do wykonywania usług hotelarskich w gościnnych pokojach powinno dopuszczać ich świadczenie tylko obywatelom polskim, jeżeli na danym terenie działa biuro zakwaterowania.
§  10.
1.
Przed wydaniem uprawnienia organ zasięga informacji o karalności wnioskodawcy.
2.
Przed doręczeniem uprawnienia organ ustala wysokość opłaty skarbowej określonej w odrębnych przepisach oraz stwierdza, czy została uiszczona.
§  11.
Zmiana przedmiotu prowadzonej działalności, miejsca jej wykonywania i siedziby przedsiębiorstwa wymaga uzyskania nowego uprawnienia.
§  12.
1.
Ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia działalności określonej w uprawnieniu wymaga zgody organu właściwego do wydania uprawnienia.
2.
Pełnomocnik powinien spełniać warunki określone w § 4 ust. 1.
§  13.
1.
Organ wydający uprawnienia prowadzi rejestr wydanych potwierdzeń i rejestr zezwoleń.
2.
Organ wydając lub cofając uprawnienie przesyła kopie wydanych decyzji właściwemu wojewódzkiemu zrzeszeniu prywatnego handlu i usług.
§  14.
Osoba wykonująca usługi hotelarskie na podstawie uprawnienia powinna w sposób widoczny oznaczyć na zewnątrz swoje przedsiębiorstwo, podając imię i nazwisko oraz bliższe określenie rodzaju działalności.
§  15.
Osoby, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiadają uprawnienia (zezwolenia, potwierdzenia zgłoszenia) na wykonywanie rzemiosł w zakresie turystyki i wypoczynku, mogą prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą na podstawie posiadanych uprawnień.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 lipca 1976 r. (Dz.U.76.27.157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lipca 1976 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.7.37

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie usług hotelarskich przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 27/02/1975
Data ogłoszenia: 12/03/1975
Data wejścia w życie: 12/03/1975