Tryb ustalania uprawnień do świadczeń przysługujących kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH ORAZ MINISTRA DO SPRAW KOMBATANTÓW
z dnia 18 grudnia 1975 r.
w sprawie trybu ustalania uprawnień do świadczeń przysługujących kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 23 października 1975 r. o dalszym zwiększeniu świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych (Dz. U. Nr 34, poz. 186), po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Bojowników o Wolność i Demokrację zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Uprawnienia do świadczeń przewidzianych w ustawie z dnia 23 października 1975 r. o dalszym zwiększeniu świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych (Dz. U. Nr 34, poz. 186), zwanej dalej "ustawą", ustala się na podstawie zaświadczenia właściwego zarządu wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD), zwanego dalej "zaświadczeniem".
2.
W zaświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, zarząd wojewódzki ZBoWiD:
1)
stwierdza, że kombatant lub więzień obozu koncentracyjnego jest członkiem zwyczajnym ZBoWiD lub spełnia warunki uprawniające do członkostwa tego Związku,
2)
stwierdza okresy działalności kombatanckiej oraz pobytu w obozach koncentracyjnych, podlegające zaliczeniu do okresów zatrudnienia w myśl art. 8 ustawy; okresy te oblicza się w latach i miesiącach, z tym że niepełne miesiące traktuje się jako pełne.
3.
W zaświadczeniu dla członka rodziny pozostałego po kombatancie lub więźniu obozu koncentracyjnego zarząd wojewódzki ZBoWiD stwierdza, że jest on członkiem podopiecznym ZBoWiD lub spełnia warunki uprawniające do takiego członkostwa.
§  2.
1.
Zaświadczenia wydają zarządy wojewódzkie ZBoWiD właściwe według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o przyznanie świadczeń określonych ustawą.
2.
Zarządy wojewódzkie ZBoWiD wydają zaświadczenia:
1)
członkom ZBoWiD - na podstawie posiadanej ewidencji i akt osobowych,
2)
osobom nie będącym członkami ZBoWiD - na podstawie przedstawionych dowodów obowiązujących przy przyjmowaniu na członków ZBoWiD; dowody te podlegają weryfikacji zgodnie z zasadami regulaminu weryfikacyjnego ZBoWiD i są przechowywane w aktach zarządu wojewódzkiego ZBoWiD.
3.
Okresy działalności kombatanckiej lub pobytu w obozie koncentracyjnym stwierdzane są w zaświadczeniach na podstawie dowodów określonych w regulaminie weryfikacyjnym ZBoWiD.
4.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wydawania zaświadczeń członkom rodziny pozostałym po kombatancie lub więźniu obozu koncentracyjnego.
5.
Zaświadczenia wydaje się na drukach ścisłego zarachowania.
6.
Instrukcja Zarządu Głównego ZBoWiD określa szczegółowe zasady wydawania i ewidencji zaświadczeń oraz ich wzory, a także wypadki, w których zaświadczenia mogą być wydawane przez inne organy ZBoWiD niż określone w ust. 1.
§  3.
Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i inne organy rentowe oraz zakłady pracy sporządzają odpis zaświadczenia i zwracają je osobie zainteresowanej po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie świadczeń przewidzianych w ustawie.
§  4.
Osoba ubiegająca się o przyznanie świadczeń przewidzianych w ustawie obowiązana jest przedstawić oprócz zaświadczenia inne dowody, jeżeli są one niezbędne do ustalenia prawa lub wysokości tych świadczeń.
§  5.
1.
Wnioski więźniów obozów koncentracyjnych o przyznanie renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w obozie przyjmują właściwe oddziały ZUS.
2.
Zarządy wojewódzkie ZBoWiD zapewniają udział lekarza - przedstawiciela ZBoWiD w posiedzeniach komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, na których rozpatrywane są wnioski osób o renty inwalidzkie, określone w ust. 1. Bez udziału lekarza - przedstawiciela ZBoWiD komisja nie może wydać orzeczenia.
§  6.
1.
Wnioski o przyznanie lub podwyższenie emerytury albo renty w drodze wyjątku zgłasza się za pośrednictwem zarządów wojewódzkich ZBoWiD.
2.
Zarządy wojewódzkie ZBoWiD przygotowują te wnioski do rozpatrzenia we własnym zakresie lub przy udziale zarządów właściwych kół ZBoWiD oraz przekazują je wraz z niezbędną dokumentacją i opinią Urzędowi do Spraw Kombatantów.
3.
Zarządy wojewódzkie ZBoWiD przy przygotowywaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, współpracują ściśle z oddziałami Zakładów Ubezpieczeń Społecznych. W szczególności oddziały te na wniosek Urzędu do Spraw Kombatantów lub zarządów wojewódzkich ZBoWiD kierują osoby zainteresowane do badania przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz ustalają okoliczności dotyczące spraw należących do ich zakresu działania.
4.
Jeżeli osoba ubiegająca się o przyznanie lub podwyższenie w drodze wyjątku emerytury lub renty zwraca się w tej sprawie bezpośrednio do koła ZBoWiD, zarząd tego koła przygotowuje wniosek i przesyła go wraz z opinią do Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD.
5.
O przyznaniu lub podwyższeniu w drodze wyjątku emerytury lub renty Urząd do Spraw Kombatantów zawiadamia właściwy oddział ZUS, który na tej podstawie podejmuje ich wypłatę oraz ustala uprawnienia do przysługujących do nich dodatków i świadczeń w naturze.
§  7.
1.
Wnioski o przyznanie rent rodzinnych po kombatantach i więźniach obozów koncentracyjnych, którzy mieli przyznane lub podwyższone w drodze wyjątku emerytury lub renty, przyjmują i prawo do tych rent ustalają oddziały ZUS.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wniosków o zasiłki pogrzebowe przysługujące w razie śmierci osób pobierających emerytury lub renty przyznane w drodze wyjątku lub członków ich rodzin.
§  8.
Do emerytur i rent przyznanych lub podwyższonych w drodze wyjątku oraz do świadczeń, o których mowa w § 7, mają odpowiednie zastosowanie przepisy o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dotyczące wypłaty świadczeń, zawieszenia i ustania prawa do świadczeń, zwrotu nieprawnie pobranych świadczeń, dokonywania potrąceń ze świadczeń oraz środków prawnych.
§  9.
Kontrolę nad działalnością zarządów wojewódzkich ZBoWiD w zakresie ich zadań określonych rozporządzeniem sprawuje Zarząd Główny ZBoWiD.
§  10.
Świadczenia przyznane lub podwyższone na podstawie wniosków zgłoszonych do dnia 31 grudnia 1976 r. wypłaca się poczynając od dnia 1 stycznia 1976 r.
§  11.
Wnioski o przyznanie lub podwyższenie emerytur i rent w drodze wyjątku kombatantom i więzieniom obozów koncentracyjnych oraz członkom rodzin pozostałym po tych osobach, zgłoszone przed dniem 1 stycznia 1976 r., podlegają rozpatrzeniu w trybie dotychczasowym.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.46.255

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb ustalania uprawnień do świadczeń przysługujących kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych.
Data aktu: 18/12/1975
Data ogłoszenia: 31/12/1975
Data wejścia w życie: 01/01/1976