Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i na cele emerytalne oraz rozliczanie składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1975 r.
w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i na cele emerytalne oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 119, z 1972 r. Nr 11, poz. 81 oraz z 1974 r. Nr 39, poz. 231 i Nr 47, poz. 280) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady, terminy i tryb opłacania składek oraz rozliczania należnych od zakładów pracy składek i wypłacanych przez zakłady pracy:
1)
zasiłków przysługujących w razie choroby i macierzyństwa,
2)
zasiłków rodzinnych,
3)
świadczeń emerytalnych.
2.
Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 2, do wszystkich zakładów pracy i do osób fizycznych zatrudniających pracowników.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do osób fizycznych zatrudniających pracowników wyłącznie w gospodarstwie domowym i przy obsłudze prywatnych domów mieszkalnych. Tryb i terminy opłacania przez te osoby składek na ubezpieczenie społeczne i na cele emerytalne regulują odrębne przepisy.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
zakład pracy - również osoby fizyczne zatrudniające pracowników, z wyjątkiem osób, o których mowa w § 2 ust. 2,
2)
oddział ZUS - oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwy ze względu na siedzibę zakładu pracy,
3)
składka - składkę na ubezpieczenie społeczne i składkę na cele emerytalne,
4)
świadczenia - świadczenia wypłacane przez zakłady pracy na podstawie przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, o ubezpieczeniu rodzinnym oraz o zaopatrzeniu emerytalnym i rentowym pracowników i ich rodzin,
5)
pracownik - pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy oraz inną osobę, do której stosuje się przepisy wymienione w pkt 4.
§  4.
1.
W terminie 10 dni od zatrudnienia pierwszego pracownika należy dokonać zgłoszenia zakładu pracy w oddziale ZUS, podając w szczególności pełną nazwę zakładu pracy, jego adres, numer rachunku bankowego i numer statystyczny.
2.
O wszelkich zmianach danych wymienionych w ust. 1 oraz o likwidacji zakładu pracy należy niezwłocznie zawiadomić oddział ZUS.
§  5.
1.
Kwoty wypłaconych świadczeń, które podlegają pokryciu ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zakłady pracy zaliczają na poczet należnych składek.
2.
Nieprawnie wypłacone świadczenia obciążają zakład pracy i nie mogą być potrącane ze składek.
§  6.
1.
Zakłady pracy obowiązane są rozliczać co miesiąc składki i wypłacone pracownikom świadczenia podlegające pokryciu ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Rozliczenie składek i świadczeń następuje na podstawie deklaracji rozliczeniowej przedstawionej przez zakład pracy oddziałowi ZUS.
3.
Deklaracja rozliczeniowa powinna w szczególności zawierać:
1)
kwotę składek,
2)
listę ubezpieczonych, a jeżeli dotyczy nie uspołecznionych zakładów pracy - także imienny wykaz zatrudnionych pracowników,
3)
zestawienie wypłaconych przez zakład pracy świadczeń podlegających pokryciu ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
4)
zestawienie zasiłków chorobowych podlegających pokryciu z funduszu płac zakładu pracy.
4.
Wyrażone w groszach końcówki kwot składek i świadczeń zaokrągla się do pełnego złotego w dół, gdy końcówka jest mniejsza niż 50 groszy, i w górę, gdy wynosi co najmniej 50 groszy.
§  7.
1.
Państwowe i spółdzielcze zakłady pracy przesyłają - za pośrednictwem banków finansujących - deklarację rozliczeniową do oddziału ZUS w dniu, w którym pobierają środki w banku na wypłatę wynagrodzeń za pracę ostatecznie rozliczonych za dany miesiąc.
2.
Pozostałe zakłady pracy przesyłają deklarację rozliczeniową do oddziału ZUS w terminie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
3.
W uzasadnionych wypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ustalić dla poszczególnych zakładów pracy na ich wniosek inne terminy rozliczania składek i świadczeń.
§  8.
1.
Jeżeli zakład pracy nie nadesłał w obowiązującym terminie deklaracji rozliczeniowej lub obliczył błędnie kwotę składek albo gdy wyniki kontroli dają podstawę do zmiany obliczenia dokonanego przez zakład pracy, składki wymierza oddział ZUS.
2.
W ciągu miesiąca od otrzymania zawiadomienia o wymiarze składek zakład pracy może żądać sprostowania tego wymiaru, podając uzasadnienie swego żądania. W razie nieuwzględnienia żądania zakładu pracy oddział ZUS obowiązany jest wydać decyzję z pouczeniem o przysługujących środkach odwoławczych.
§  9.
1.
Zakłady pracy opłacają składki w terminie ustalonym do złożenia deklaracji.
2.
Jeżeli oddział ZUS nie ustalił innego terminu zapłaty należności wymierzonych w wyniku kontroli, zakład pracy obowiązany jest uregulować je w terminie płatności składek za ten miesiąc, w którym dokonano wymiaru.
3.
Od składek wpłaconych po obowiązującym terminie oddział ZUS wymierza odsetki lub dodatki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
§  10.
Jeżeli kwota świadczeń podlegających pokryciu ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest wyższa od kwoty należnych składek, oddział ZUS obowiązany jest zwrócić zakładowi pracy nadwyżkę w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania deklaracji rozliczeniowej.
§  11.
Jeżeli zakład pracy nie wypłacający świadczeń opłaci w terminie należne składki, zwolniony jest od złożenia deklaracji rozliczeniowej za miesiące, w których skład osobowy pracowników i ich zarobki nie uległy zmianie. Jednakże zakład pracy obowiązany jest złożyć deklarację rozliczeniową za grudzień każdego roku.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1959 r. w sprawie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz rozliczania zasiłków wypłacanych przez zakłady pracy (Dz. U. Nr 9, poz. 46).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.45.239

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i na cele emerytalne oraz rozliczanie składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.
Data aktu: 17/12/1975
Data ogłoszenia: 29/12/1975
Data wejścia w życie: 01/01/1976