Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i na cele emerytalne oraz rozliczanie składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1975 r.
w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i na cele emerytalne oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 119, z 1972 r. Nr 11, poz. 81 oraz z 1974 r. Nr 39, poz. 231 i Nr 47, poz. 280) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady, terminy i tryb opłacania składek oraz rozliczania należnych od zakładów pracy składek i wypłacanych przez zakłady pracy:
1)
zasiłków przysługujących w razie choroby i macierzyństwa,
2)
zasiłków rodzinnych,
3)
świadczeń emerytalnych.
2.
Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 2, do wszystkich zakładów pracy i do osób fizycznych zatrudniających pracowników.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do osób fizycznych zatrudniających pracowników wyłącznie w gospodarstwie domowym i przy obsłudze prywatnych domów mieszkalnych. Tryb i terminy opłacania przez te osoby składek na ubezpieczenie społeczne i na cele emerytalne regulują odrębne przepisy.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
zakład pracy - również osoby fizyczne zatrudniające pracowników, z wyjątkiem osób, o których mowa w § 2 ust. 2,
2)
oddział ZUS - oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwy ze względu na siedzibę zakładu pracy,
3)
składka - składkę na ubezpieczenie społeczne i składkę na cele emerytalne,
4)
świadczenia - świadczenia wypłacane przez zakłady pracy na podstawie przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, o ubezpieczeniu rodzinnym oraz o zaopatrzeniu emerytalnym i rentowym pracowników i ich rodzin,
5)
pracownik - pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy oraz inną osobę, do której stosuje się przepisy wymienione w pkt 4.
§  4.
1.
W terminie 10 dni od zatrudnienia pierwszego pracownika należy dokonać zgłoszenia zakładu pracy w oddziale ZUS, podając w szczególności pełną nazwę zakładu pracy, jego adres, numer rachunku bankowego i numer statystyczny.
2.
O wszelkich zmianach danych wymienionych w ust. 1 oraz o likwidacji zakładu pracy należy niezwłocznie zawiadomić oddział ZUS.
§  5.
1.
Kwoty wypłaconych świadczeń, które podlegają pokryciu ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zakłady pracy zaliczają na poczet należnych składek.
2.
Nieprawnie wypłacone świadczenia obciążają zakład pracy i nie mogą być potrącane ze składek.
§  6.
1.
Zakłady pracy obowiązane są rozliczać co miesiąc składki i wypłacone pracownikom świadczenia podlegające pokryciu ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Rozliczenie składek i świadczeń następuje na podstawie deklaracji rozliczeniowej przedstawionej przez zakład pracy oddziałowi ZUS.
3.
Deklaracja rozliczeniowa powinna w szczególności zawierać:
1)
kwotę składek,
2)
listę ubezpieczonych, a jeżeli dotyczy nie uspołecznionych zakładów pracy - także imienny wykaz zatrudnionych pracowników,
3)
zestawienie wypłaconych przez zakład pracy świadczeń podlegających pokryciu ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
4)
zestawienie zasiłków chorobowych podlegających pokryciu z funduszu płac zakładu pracy.
4.
Wyrażone w groszach końcówki kwot składek i świadczeń zaokrągla się do pełnego złotego w dół, gdy końcówka jest mniejsza niż 50 groszy, i w górę, gdy wynosi co najmniej 50 groszy.
§  7.
1.
Państwowe i spółdzielcze zakłady pracy przesyłają - za pośrednictwem banków finansujących - deklarację rozliczeniową do oddziału ZUS w dniu, w którym pobierają środki w banku na wypłatę wynagrodzeń za pracę ostatecznie rozliczonych za dany miesiąc.
2.
Pozostałe zakłady pracy przesyłają deklarację rozliczeniową do oddziału ZUS w terminie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
3.
W uzasadnionych wypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ustalić dla poszczególnych zakładów pracy na ich wniosek inne terminy rozliczania składek i świadczeń.
§  8.
1.
Jeżeli zakład pracy nie nadesłał w obowiązującym terminie deklaracji rozliczeniowej lub obliczył błędnie kwotę składek albo gdy wyniki kontroli dają podstawę do zmiany obliczenia dokonanego przez zakład pracy, składki wymierza oddział ZUS.
2.
W ciągu miesiąca od otrzymania zawiadomienia o wymiarze składek zakład pracy może żądać sprostowania tego wymiaru, podając uzasadnienie swego żądania. W razie nieuwzględnienia żądania zakładu pracy oddział ZUS obowiązany jest wydać decyzję z pouczeniem o przysługujących środkach odwoławczych.
§  9.
1.
Zakłady pracy opłacają składki w terminie ustalonym do złożenia deklaracji.
2.
Jeżeli oddział ZUS nie ustalił innego terminu zapłaty należności wymierzonych w wyniku kontroli, zakład pracy obowiązany jest uregulować je w terminie płatności składek za ten miesiąc, w którym dokonano wymiaru.
3.
Od składek wpłaconych po obowiązującym terminie oddział ZUS wymierza odsetki lub dodatki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
§  10.
Jeżeli kwota świadczeń podlegających pokryciu ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest wyższa od kwoty należnych składek, oddział ZUS obowiązany jest zwrócić zakładowi pracy nadwyżkę w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania deklaracji rozliczeniowej.
§  11.
Jeżeli zakład pracy nie wypłacający świadczeń opłaci w terminie należne składki, zwolniony jest od złożenia deklaracji rozliczeniowej za miesiące, w których skład osobowy pracowników i ich zarobki nie uległy zmianie. Jednakże zakład pracy obowiązany jest złożyć deklarację rozliczeniową za grudzień każdego roku.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1959 r. w sprawie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz rozliczania zasiłków wypłacanych przez zakłady pracy (Dz. U. Nr 9, poz. 46).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.45.239

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i na cele emerytalne oraz rozliczanie składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.
Data aktu: 17/12/1975
Data ogłoszenia: 29/12/1975
Data wejścia w życie: 01/01/1976