Rozciągnięcie przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na niektóre należności budżetowe od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz właściwości organów do udzielania ulg w spłacie, zaniechania ustalania oraz umarzania tych należności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1975 r.
w sprawie rozciągnięcia przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na niektóre należności budżetowe od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz właściwości organów do udzielania ulg w spłacie, zaniechania ustalania oraz umarzania tych należności.

Na podstawie art. 3 ust. 2, art. 26 ust. 2, art. 35 ust. 4 i art. 36 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) stosuje się również do:
1)
należności budżetowych przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej, wynikających z przepisów normujących wpłaty (obciążenia) na rzecz budżetu,
2)
wpłat jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu przedawnionych roszczeń pieniężnych,
3)
nie zwróconych w terminie do budżetu lub na rachunek jednostki nadrzędnej nadpłaconych dotacji na pokrycie strat przedsiębiorstw państwowych, dotacji przedmiotowych, ujemnych różnic budżetowych oraz kwot nienależnie wypłaconych z budżetu jednostkom gospodarki uspołecznionej z innych tytułów.
2.
Ilekroć w dalszych przepisach rozporządzenia jest mowa o należnościach budżetowych, należy przez to rozumieć należności wymienione w ust. 1 i zobowiązania podatkowe.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do następujących należności budżetowych:
1)
podatków obrotowego i dochodowego należnych od organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, z wyjątkiem podatku scalonego przypadającego od jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych,
2)
podatków od wynagrodzeń, od nieruchomości, od nabycia praw majątkowych, opłaty skarbowej oraz innych podatków i opłat terenowych.
§  3.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego są uprawnione do:
1)
odraczania i rozkładania na raty należności budżetowych przypadających na rzecz budżetów terenowych bez ograniczenia kwoty, z tym że nowe terminy płatności mogą być wyznaczane tylko w ciągu roku, w którym należność stała się wymagalna,
2)
zaniechania ustalania oraz umarzania należności, o których mowa w pkt 1 - do wysokości 50.000 zł dla każdego rodzaju należności za rok.
§  4.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego są uprawnione do:
1)
odraczania i rozkładania na raty należności budżetowych przypadających na rzecz budżetów terenowych - bez ograniczenia kwoty i okresu spłaty,
2)
zaniechania ustalania oraz umarzania należności, o których mowa w pkt 1 - bez ograniczenia kwoty.
§  5.
Dyrektorzy okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej są uprawnieni do:
1)
odraczania i rozkładania na raty należności budżetowych przypadających na rzecz budżetu centralnego - bez ograniczenia kwoty i okresu spłaty,
2)
zaniechania ustalania oraz umarzania należności, o których mowa w pkt 1 - do wysokości 2.000.000 zł dla każdego rodzaju należności za rok.
§  6.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego w razie stwierdzenia, że odroczenie, rozłożenie na raty, zaniechanie ustalania lub umorzenie należności budżetowej przekracza ich uprawnienia, przekazują sprawę wraz z opinią terenowemu organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego. Dyrektorzy okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej w takich wypadkach przekazują sprawę wraz z opinią Ministrowi Finansów.
§  7.
Jeżeli jednostka gospodarki uspołecznionej uzasadnia wniosek o odroczenie, rozłożenie na raty, zaniechanie ustalania lub umorzenie należności budżetowej sytuacją finansową, jest obowiązana dołączyć do wniosku opinię banku finansującego jej działalność.
§  8.
Decyzja o umorzeniu może być powzięta także wtedy, gdy termin płatności jeszcze nie upłynął.
§  9.
Granice uprawnień określone w § 3-5 stosuje się także wtedy, gdy należność budżetową stanowią tylko odsetki za zwłokę.
§  10.
Granice uprawnień określone w § 3-5 nie mogą być przekroczone wskutek wydawania decyzji częściowych lub wielokrotnych.
§  11.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1968 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na niektóre należności przypadające od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz w sprawie właściwości organów finansowych w zakresie udzielania ulg w spłacie i umarzania należności przypadających od tych jednostek (Dz. U. Nr 45, poz. 332),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 listopada 1971 r. w sprawie upoważnienia wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych do wydawania decyzji o zaniechaniu ustalania niektórych zobowiązań podatkowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 369).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.43.223

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozciągnięcie przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na niektóre należności budżetowe od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz właściwości organów do udzielania ulg w spłacie, zaniechania ustalania oraz umarzania tych należności.
Data aktu: 05/12/1975
Data ogłoszenia: 19/12/1975
Data wejścia w życie: 19/12/1975