Zakres, wypadki oraz tryb stosowania zwolnień od obowiązku posiadania pozwolenia na przewóz i wywóz oraz od należności celnych w odniesieniu do przedmiotów przeznaczonych dla obcych przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych oraz ich personelu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 26 czerwca 1975 r.
w sprawie zakresu, wypadków oraz trybu stosowania zwolnień od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz oraz od należności celnych w odniesieniu do przedmiotów przeznaczonych dla obcych przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych oraz ich personelu.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 10, poz. 56) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 10, poz. 56).
§  2.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o osobach korzystających z przywilejów dyplomatycznych, rozumie się przez to osoby określone w art. 18 ust. 1 pkt 2 i 3.
2.
Za misje specjalne w rozumieniu rozporządzenia uważa się działające w Polsce tymczasowe przedstawicielstwa państw obcych oraz stałe lub tymczasowe placówki organizacji lub instytucji międzynarodowych, korzystające z przywilejów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.
§  3.
1.
Przedmioty zwolnione od cła na podstawie rozporządzenia zwolnione są zarazem od pozwoleń określonych w art. 11 ust. 1.
2.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą towarów, których przywóz, wywóz i przewóz przez granicę zgodnie z art. 12 i 13 poddany jest ograniczeniom lub zakazom.
3.
Obowiązek celny (art. 21 ust. 1) dotyczy wszystkich przewożonych przedmiotów, także wymienionych w ust. 1. Jednak osoby korzystające z przywilejów dyplomatycznych, a także osoby, które przewożą przesyłki urzędowe wymienione w § 9, nie są przy przekraczaniu granicy obowiązane do rozpakowywania bagażu osobistego lub przewożonych przesyłek.
§  4.
1.
Do dokonywania odprawy celnej przedmiotów objętych rozporządzeniem właściwe są:
1)
urzędy celne położone w miejscowościach, w których mają siedziby przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne lub misje specjalne,
2)
inne urzędy celne wyznaczone przez Główny Urząd Ceł,
3)
w wypadkach określonych w § 9 i 10 - wszystkie urzędy celne.
2.
Odprawy celnej przedmiotów objętych rozporządzeniem dokonuje się w pierwszej kolejności i w obecności nadawcy lub odbiorcy przesyłki albo osoby przez nich upoważnionej, należącej do personelu przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej.
3.
Na wniosek przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej albo osoby należącej do ich personelu odprawy celnej można dokonać w pomieszczeniu urzędowym przedstawicielstwa, urzędu lub misji albo w mieszkaniu tej osoby. Nie dotyczy to odprawy przedmiotów przewożonych z sobą przy przekraczaniu granicy.
§  5. 1
W sprawach określonych w § 16 ust. 1 i § 17 ust. 6 przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i misje specjalne oraz osoby należące do ich personelu składają wnioski do urzędu celnego za pośrednictwem Ministra Spraw Zagranicznych.
§  6.
Wszelkie dokumenty wymienione w rozporządzeniu, wystawiane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne lub misje specjalne i przeznaczone dla organów administracji celnej, powinny być opatrzone pieczęcią urzędową instytucji wystawiającej.

Rozdział  2

Odprawa celna przedmiotów przeznaczonych do użytku urzędowego przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych.

§  7.
1.
Godła państwowe, flagi, pieczęcie, dokumenty urzędowe, druki i przybory kancelaryjne przeznaczone do użytku urzędowego przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych lub misji specjalnych zwalnia się od cła przywozowego i od rewizji celnej na pisemny wniosek szefów tych przedstawicielstw, urzędów lub misji, stwierdzający przeznaczenie tych przedmiotów.
2.
Przedmioty inne niż wymienione w ust. 1, przeznaczone do użytku urzędowego przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych lub misji specjalnych, zwalnia się od cła przywozowego, i od rewizji celnej po przedstawieniu zaświadczenia, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, stwierdzającego rodzaj, ilość i przeznaczenie tych przedmiotów, opatrzonego podpisem szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego lub misji specjalnej oraz wizą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeżeli państwo, które ustanowiło urząd konsularny, nie ma w Polsce przedstawicielstwa dyplomatycznego, zaświadczenie powinno być opatrzone podpisem szefa tego urzędu.
§  8.
Przedmioty, o których mowa w § 7, przywiezione z zagranicy lub nabyte w Polsce, zwalnia się od cła wywozowego po przedstawieniu dowodu odprawy celnej przywozowej albo pisemnego wniosku szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej, stwierdzającego, że przedmioty te służyły do użytku urzędowego.
§  9.
Przesyłki urzędowe (w tym walizy dyplomatyczne przewożone przez kurierów) wysyłane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne lub misje specjalne, jak również do nich przysyłane, zwalnia się od cła i od rewizji celnej, jeżeli są opatrzone pieczęcią urzędową i mają widoczne znaki zewnętrzne określające ich charakter.

Rozdział  3

Odprawa celna przedmiotów przeznaczonych do użytku osobistego osób korzystających z przywilejów dyplomatycznych.

§  10.
Osobisty bagaż osób korzystających z przywilejów dyplomatycznych, przewożony przez nie z sobą przy przekraczaniu granicy państwowej, zwalnia się od cła i od rewizji celnej.
§  11.
1.
Mienie osób określonych w § 10 przeznaczone do ich osobistego użytku, przywożone z zagranicy w związku z przesiedleniem się tych osób do Polski, zwalnia się od cła i od rewizji celnej na pisemny wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
2.
Jeżeli mienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera przedmioty, których powrotny wywóz z polskiego obszaru celnego poddany jest ograniczeniom ze względu na ochronę dóbr kultury, urząd celny na wniosek osoby zgłaszającej mienie i po przedstawieniu przez nią danego przedmiotu stwierdza w dowodzie odprawy celnej jego przywóz.
§  12.
Przedmioty nadsyłane z zagranicy dla osób określonych w § 10, a przeznaczone do ich osobistego użytku, zwalnia się od cła i od rewizji celnej po przedstawieniu zaświadczenia, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, stwierdzającego rodzaj, ilość i przeznaczenie tych przedmiotów, opatrzonego podpisem szefa przedstawicielstwa lub misji specjalnej oraz wizą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  13.
Przedmioty służące do osobistego użytku osób określonych w § 10 przywiezione z zagranicy, a wywożone za granicę w okresie zajmowania przez te osoby stanowiska służbowego w Polsce, zwalnia się od cła wywozowego po przedstawieniu dowodu odprawy celnej przywozowej lub na pisemny wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  14.
1.
Mienie osób określonych w § 10 przeznaczone do ich osobistego użytku, wywożone z Polski w związku z przesiedleniem się tych osób za granicę, zwalnia się od cła i od rewizji celnej na pisemny wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych; do wniosku powinien być dołączony spis mienia sporządzony w 3 egzemplarzach, podpisany przez osobę przesiedlającą się i szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego lub misji specjalnej oraz opatrzony wizą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
2.
Przedmioty, których wywóz z polskiego obszaru celnego poddany jest ograniczeniom ze względu na ochronę dóbr kultury, powinny być w spisie odrębnie wymienione.

Rozdział  4

Odprawa celna mienia członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych, nie korzystającego z przywilejów dyplomatycznych.

§  15.
1.
Mienie osób określonych w art. 18 ust. 1 pkt 4 zwalnia się od cła, jeżeli rodzaj i ilość przewożonego mienia świadczą o jego przeznaczeniu do użytku osobistego tych osób.
2.
Ze zwolnień, o których mowa w ust. 1, nie korzystają osoby, które posiadają obywatelstwo polskie lub stałe miejsce zamieszkania w Polsce.
3.
Zwolnienie następuje po przedstawieniu:
1)
pisma szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej, stwierdzającego, że przesiedlenie następuje w związku z objęciem albo opuszczeniem stanowiska służbowego w Polsce, oraz
2)
spisu przewożonych przedmiotów, sporządzonego w 3 egzemplarzach, zawierającego oświadczenie osoby przesiedlającej się, że objęte spisem przedmioty stanowią jej mienie, poświadczonego przez szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej.
§  16.
1. 2
Zwolnienia od cła określone w § 15 ust. 1 stosuje się tylko do mienia przywożonego lub wywożonego nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy przez osobę przesiedlającą się. W uzasadnionych wypadkach urząd celny może ten termin przedłużyć.
2.
Mienie może być przewiezione jednorazowo lub partiami.

Rozdział  5

Odstępowanie na polskim obszarze celnym przedmiotów zwolnionych od cła przywozowego.

§  17.
1.
Zwolnienia od cła przywozowego określone w § 7 ust. 2, § 11 ust. 1, § 12 i § 15 ust. 1 następują pod warunkiem, że przedmioty objęte zwolnieniem nie będą zbywane na polskim obszarze celnym przed upływem terminów określonych w ust. 3.
2.
W razie naruszenia warunku, o którym mowa w ust. 1, staje się wymagalne cło, a jeżeli przywóz przedmiotów wymaga pozwolenia, również kwota równa 50% krajowej wartości towarów. Ponadto stają się wymagalne odsetki za zwłokę, licząc od dnia naruszenia warunku.
3.
Termin, o którym mowa w ust. 1, biegnie od dnia dokonania odprawy celnej przywozowej i wynosi w wypadkach wymienionych:
1)
w § 7 ust. 2 - 3 lata,
2)
w § 11 ust. 1 i § 12 - 2 lata,
3)
w § 15 ust. 1 - 5 lat.
4.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli nabywcą przedmiotu jest:
1)
polskie przedsiębiorstwo państwowe uprawnione do dokonywania zakupów od cudzoziemców dewizowych,
2)
przedstawicielstwo dyplomatyczne, urząd konsularny lub misja specjalna albo osoba należąca do ich personelu i jeżeli nabywca uczyni zadość wymaganiom określonym - odpowiednio - w § 7 ust. 2, § 11 ust. 1, § 12, § 15 lub 16; warunek określony w ust. 1 przechodzi wówczas na nabywcę, a długość terminu oznacza się na nowo, stosując odpowiednio przepis ust. 3; nowy termin biegnie od dnia nabycia przedmiotu, jednak łącznie z terminem, który obowiązywał zbywcę, nie może przekroczyć 5 lat, licząc od dnia dokonania odprawy celnej przywozowej.
5.
W razie dalszego odstąpienia przedmiotu przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
6. 3
W uzasadnionych wypadkach urząd celny może udzielić częściowego lub całkowitego zwolnienia od należności celnych, o których mowa w ust. 2.

Rozdział  6

Przepisy końcowe.

§  18.
1.
Przedmioty zwolnione od cła w trybie § 7 ust. 2 i § 12, bez względu na tryb zwolnienia, podlegają ewidencji.
2.
Główny Urząd Ceł wyznacza urzędy celne uprawnione do prowadzenia ewidencji oraz określa sposób jej prowadzenia.
§  19.
1.
Zwolnienia od cła i od rewizji celnej oraz od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz przysługują pod warunkiem wzajemności.
2.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zawiadamia Główny Urząd Ceł o rozpoczęciu i zakończeniu działalności przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej.
3.
W razie wątpliwości, czy określonej osobie przysługują zwolnienia celne na podstawie prawa i zwyczajów międzynarodowych, organy administracji celnej zwracają się o wyjaśnienie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  20.
Zwolnienia od cła przewidziane niniejszym rozporządzeniem są równoznaczne ze zwolnieniem od innych należności celnych.
§  21.
W sprawach nie unormowanych rozporządzeniem stosuje się przepisy celne ogólnie obowiązujące.
§  22.
Traci moc rozporządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 19 lutego 1962 r. w sprawie zwolnień od należności celnych i ograniczeń przywozu i wywozu oraz zasad i trybu postępowania celnego w stosunku do przedmiotów przeznaczonych dla obcych przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych, a także dla osób korzystających ze zwolnień i ulg celnych na podstawie prawa i zwyczajów międzynarodowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 14, poz. 63 i z 1971 r. Nr 14, poz. 139).
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

(grafikę pominięto)

1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1989 r. (Dz.U.89.27.146) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1989 r.
2 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1989 r. (Dz.U.89.27.146) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1989 r.
3 § 17 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1989 r. (Dz.U.89.27.146) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1989 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.23.126

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, wypadki oraz tryb stosowania zwolnień od obowiązku posiadania pozwolenia na przewóz i wywóz oraz od należności celnych w odniesieniu do przedmiotów przeznaczonych dla obcych przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych oraz ich personelu.
Data aktu: 26/06/1975
Data ogłoszenia: 09/07/1975
Data wejścia w życie: 09/07/1975