Ograniczenie palenia tytoniu ze względów zdrowotnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 czerwca 1974 r.
w sprawie ograniczenia palenia tytoniu ze względów zdrowotnych.

W celu dalszej poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych w zakładach pracy, w zakładach nauczania, w lokalach i innych pomieszczeniach użyteczności publicznej oraz ochrony zdrowia osób niepalących i palących, a zwłaszcza zapobiegania chorobom wywoływanym paleniem tytoniu, na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się zakaz palenia tytoniu w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej:
1)
na zebraniach, naradach i konferencjach,
2)
w stołówkach i bufetach zakładowych (pracowniczych, studenckich, szkolnych),
3)
w poczekalniach zakładów służby zdrowia, poza wydzielonymi pomieszczeniami przeznaczonymi na palarnie,
4)
w jadalniach domów pomocy społecznej, sanatoriów i innych,
5)
w aptekach,
6)
we wszystkich pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania chorych i pensjonariuszów (sale chorych, pokoje, gabinety lekarskie i zabiegowe, korytarze) - poza wyodrębnionymi pomieszczeniami wyznaczonymi jako palarnie.
2.
Poza ograniczeniami określonymi w ust. 1 zakaz palenia tytoniu obowiązuje pracowników służby zdrowia i opieki społecznej w czasie ich bezpośrednich kontaktów z osobami korzystającymi ze świadczeń.
3.
W świetlicach i klubach obejmujących więcej niż jedno pomieszczenie należy wydzielić sale dla niepalących.
4.
W uzasadnionych wypadkach osoba chora obłożnie przebywająca w szpitalu może uzyskać zgodę ordynatora na palenie tytoniu, jeżeli jest to dopuszczalne ze względu na stan zdrowia innych chorych przebywających w tym samym pomieszczeniu.
§  2.
Zaleca się ministrom, kierownikom urzędów centralnych, wojewodom i prezydentom miast wyłączonych z województw w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych:
1)
wydanie zakazu palenia tytoniu w pomieszczeniach stołówek, bufetów pracowniczych, bufetów studenckich i innych tego rodzaju pomieszczeniach,
2)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu na zebraniach, naradach i konferencjach,
3)
zobowiązanie kierowników podległych jednostek do wydzielenia miejsc przeznaczonych na palarnie dla pracowników,
4)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w jadalniach, stołówkach i bufetach przez osoby przebywające w podległych tym organom ośrodkach szkolenia, domach wczasowych, ośrodkach wypoczynkowych i schroniskach turystycznych,
5)
zapewnienie wydzielenia sal dla niepalących w świetlicach i klubach obejmujących więcej niż jedno pomieszczenie.
§  3.
Kierownicy zakładów pracy określą szczegółowo stosowanie zakazów i ograniczeń, o których mowa w § 1 i 2, w odniesieniu do pracowników tych zakładów w porozumieniu z organami samorządu robotniczego lub związków zawodowych.
§  4.
Środki, o których mowa w § 2, powinny w szczególności obejmować:
1)
w jednostkach organizacyjnych resortu handlu wewnętrznego i usług:
a)
wydzielenie sal dla niepalących w restauracjach, kawiarniach i innych zakładach zbiorowego żywienia mających więcej niż dwie sale konsumpcyjne, a w pozostałych zakładach w miarę możliwości utworzenie palarń,
b)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w barach szybkiej obsługi, barach mlecznych, jadłodajniach oraz w sklepach,
2)
w jednostkach organizacyjnych resortu komunikacji:
a)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w pociągach podmiejskich, w dworcowych bufetach i barach szybkiej obsługi, w wagonach restauracyjnych i w bufetach wagonowych,
b)
wydzielenie w miarę możliwości na dworcach kolejowych i autobusowych poczekalni i świetlic objętych zakazem palenia,
3)
w jednostkach organizacyjnych resortu kultury i sztuki: ograniczenie palenia tytoniu we wszystkich placówkach kulturalnych, a w szczególności w domach kultury, świetlicach i klubach, oraz wydzielenie w miarę możliwości palarni na terenie tych placówek,
4)
w jednostkach organizacyjnych resortu nauki, szkolnictwa wyższego i techniki: zakaz palenia tytoniu w salach wykładowych i salach ćwiczeń we wszystkich szkołach wyższych oraz wydzielenie pomieszczeń przeznaczonych na palarnie,
5)
w jednostkach organizacyjnych resortu oświaty i wychowania:
a)
zapewnienie ścisłego przestrzegania zakazu palenia tytoniu przez dzieci i młodzież,
b)
zobowiązanie pracowników pedagogicznych w zakładach nauczania i wychowania do niepalenia tytoniu w obecności dzieci i młodzieży,
6)
w jednostkach organizacyjnych Komitetu do Spraw Radia i Telewizji: ograniczenie palenia tytoniu w programach telewizyjnych oraz rozszerzenie w programach radiowych i telewizyjnych audycji popularnonaukowych na temat szkodliwości palenia tytoniu.
§  5.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni i organizacjom społecznym wprowadzenie zasad określonych w rozporządzeniu w podległych im jednostkach organizacyjnych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1974 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024