Ograniczenie palenia tytoniu ze względów zdrowotnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 czerwca 1974 r.
w sprawie ograniczenia palenia tytoniu ze względów zdrowotnych.

W celu dalszej poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych w zakładach pracy, w zakładach nauczania, w lokalach i innych pomieszczeniach użyteczności publicznej oraz ochrony zdrowia osób niepalących i palących, a zwłaszcza zapobiegania chorobom wywoływanym paleniem tytoniu, na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się zakaz palenia tytoniu w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej:
1)
na zebraniach, naradach i konferencjach,
2)
w stołówkach i bufetach zakładowych (pracowniczych, studenckich, szkolnych),
3)
w poczekalniach zakładów służby zdrowia, poza wydzielonymi pomieszczeniami przeznaczonymi na palarnie,
4)
w jadalniach domów pomocy społecznej, sanatoriów i innych,
5)
w aptekach,
6)
we wszystkich pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania chorych i pensjonariuszów (sale chorych, pokoje, gabinety lekarskie i zabiegowe, korytarze) - poza wyodrębnionymi pomieszczeniami wyznaczonymi jako palarnie.
2.
Poza ograniczeniami określonymi w ust. 1 zakaz palenia tytoniu obowiązuje pracowników służby zdrowia i opieki społecznej w czasie ich bezpośrednich kontaktów z osobami korzystającymi ze świadczeń.
3.
W świetlicach i klubach obejmujących więcej niż jedno pomieszczenie należy wydzielić sale dla niepalących.
4.
W uzasadnionych wypadkach osoba chora obłożnie przebywająca w szpitalu może uzyskać zgodę ordynatora na palenie tytoniu, jeżeli jest to dopuszczalne ze względu na stan zdrowia innych chorych przebywających w tym samym pomieszczeniu.
§  2.
Zaleca się ministrom, kierownikom urzędów centralnych, wojewodom i prezydentom miast wyłączonych z województw w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych:
1)
wydanie zakazu palenia tytoniu w pomieszczeniach stołówek, bufetów pracowniczych, bufetów studenckich i innych tego rodzaju pomieszczeniach,
2)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu na zebraniach, naradach i konferencjach,
3)
zobowiązanie kierowników podległych jednostek do wydzielenia miejsc przeznaczonych na palarnie dla pracowników,
4)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w jadalniach, stołówkach i bufetach przez osoby przebywające w podległych tym organom ośrodkach szkolenia, domach wczasowych, ośrodkach wypoczynkowych i schroniskach turystycznych,
5)
zapewnienie wydzielenia sal dla niepalących w świetlicach i klubach obejmujących więcej niż jedno pomieszczenie.
§  3.
Kierownicy zakładów pracy określą szczegółowo stosowanie zakazów i ograniczeń, o których mowa w § 1 i 2, w odniesieniu do pracowników tych zakładów w porozumieniu z organami samorządu robotniczego lub związków zawodowych.
§  4.
Środki, o których mowa w § 2, powinny w szczególności obejmować:
1)
w jednostkach organizacyjnych resortu handlu wewnętrznego i usług:
a)
wydzielenie sal dla niepalących w restauracjach, kawiarniach i innych zakładach zbiorowego żywienia mających więcej niż dwie sale konsumpcyjne, a w pozostałych zakładach w miarę możliwości utworzenie palarń,
b)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w barach szybkiej obsługi, barach mlecznych, jadłodajniach oraz w sklepach,
2)
w jednostkach organizacyjnych resortu komunikacji:
a)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w pociągach podmiejskich, w dworcowych bufetach i barach szybkiej obsługi, w wagonach restauracyjnych i w bufetach wagonowych,
b)
wydzielenie w miarę możliwości na dworcach kolejowych i autobusowych poczekalni i świetlic objętych zakazem palenia,
3)
w jednostkach organizacyjnych resortu kultury i sztuki: ograniczenie palenia tytoniu we wszystkich placówkach kulturalnych, a w szczególności w domach kultury, świetlicach i klubach, oraz wydzielenie w miarę możliwości palarni na terenie tych placówek,
4)
w jednostkach organizacyjnych resortu nauki, szkolnictwa wyższego i techniki: zakaz palenia tytoniu w salach wykładowych i salach ćwiczeń we wszystkich szkołach wyższych oraz wydzielenie pomieszczeń przeznaczonych na palarnie,
5)
w jednostkach organizacyjnych resortu oświaty i wychowania:
a)
zapewnienie ścisłego przestrzegania zakazu palenia tytoniu przez dzieci i młodzież,
b)
zobowiązanie pracowników pedagogicznych w zakładach nauczania i wychowania do niepalenia tytoniu w obecności dzieci i młodzieży,
6)
w jednostkach organizacyjnych Komitetu do Spraw Radia i Telewizji: ograniczenie palenia tytoniu w programach telewizyjnych oraz rozszerzenie w programach radiowych i telewizyjnych audycji popularnonaukowych na temat szkodliwości palenia tytoniu.
§  5.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni i organizacjom społecznym wprowadzenie zasad określonych w rozporządzeniu w podległych im jednostkach organizacyjnych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1974 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.22.135

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenie palenia tytoniu ze względów zdrowotnych.
Data aktu: 04/06/1974
Data ogłoszenia: 14/06/1974
Data wejścia w życie: 01/07/1974