Prawa rzeczowe ograniczone i inne obciążenia nieruchomości włączonych do terenów budowlanych w miastach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 29 grudnia 1973 r.
w sprawie praw rzeczowych ograniczonych i innych obciążeń nieruchomości włączonych do terenów budowlanych w miastach.

Na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W razie objęcia całości lub części nieruchomości uchwałą o ustaleniu terenu budowlanego, ciążące na niej ograniczone prawa rzeczowe i inne obciążenia pozostają w mocy na:
1)
części nieruchomości nie objętej uchwałą o ustaleniu terenu budowlanego,
2)
działkach budowlanych powstałych z podziału tej nieruchomości lub jej części, których własność została zachowana przez właściciela lub które zostały nadane na własność dotychczasowym współwłaścicielom albo członkom rodziny dotychczasowego właściciela,

chyba że przepisy rxozporządzenia stanowią inaczej.

2.
Jeżeli stosownie do przepisu art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 192) dotychczasowemu właścicielowi lub członkom jego rodziny albo dotychczasowym współwłaścicielom zostały nadane inne działki zamiast działek powstałych z podziału nieruchomości stanowiącej poprzednio przedmiot własności lub współwłasności, ciążące na tej nieruchomości ograniczone prawa rzeczowe i inne obciążenia przechodzą na te inne działki.
§  2.
1.
Jeżeli w wyniku ustalenia terenu budowlanego część obciążonej nieruchomości przeszła na własność Państwa, przepisy § 1 stosuje się do praw rzeczowych ograniczonych i innych obciążeń nie zaspokojonych przy podziale sumy odszkodowania za część, która przeszła na własność Państwa.
2.
Przepisy § 1 stosuje się również w wypadkach, gdy uprawniony wyraził zgodę na wypłatę odszkodowania właścicielowi z zastrzeżeniem utrzymania w mocy przysługującego mu prawa.
§  3.
1.
Hipoteki zabezpieczające wierzytelność nie przekraczającą 1.000 zł wygasają po upływie 2 miesięcy od daty ogłoszenia uchwały o ustaleniu terenu budowlanego.
2.
Wierzytelności zabezpieczone wygasłymi hipotekami, o których mowa w ust. 1, pozostają w stosunku do dotychczasowych właścicieli jako wierzytelności osobiste. Termin ich przedawnienia liczy się od dnia wygaśnięcia hipoteki.
§  4.
1.
Działka budowlana zachowana przez dotychczasowego właściciela lub mu nadana oraz działki nadane dotychczasowym współwłaścicielom albo członkom rodziny dotychczasowego właściciela wolne są od służebności i użytkowania, jeżeli wykonywanie tych praw stało się niemożliwe wskutek zmiany przeznaczenia nieruchomości. O zwolnieniu działek od tych obciążeń orzeka organ właściwy do wydania decyzji stwierdzającej lub nadającej własność działki.
2.
Osoby, którym przysługiwały prawa, od których działki zostały zwolnione, mogą żądać od właścicieli działek odpowiedniego wynagrodzenia.
3.
Zobowiązanie właścicieli działek do zapłaty wynagrodzenia przewidzianego w ust. 2 jest solidarne. Roszczenie o zapłatę wynagrodzenia przedawnia się z upływem 2 lat od dnia uprawomocnienia się decyzji, o której mowa w ust. 1.
§  5.
Właściciel obciążonej prawem dożywocia działki, o której mowa w § 4 ust. 1, może żądać zniesienia dożywocia za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany przeznaczenia nieruchomości utrzymanie tego prawa stało się dla niego szczególnie uciążliwe Sąd ustali wysokość wynagrodzenia z uwzględnieniem wszelkich zachodzących okoliczności, a zwłaszcza sytuacji osobistej i materialnej stron.
§  6.
1.
Hipoteki i ciężary realne pozostałe w mocy na działkach budowlanych określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 lub przechodzące na działki określone w § 1 ust. 2 dzieli się w równych częściach na te działki. Jeżeli w wyniku podziału powstałaby hipoteka nie przekraczająca 1.000 zł, stosuje się przepis § 3.
2.
Część nieruchomości nie objęta uchwałą o ustaleniu terenu budowlanego pozostaje obciążona hipotekami i ciężarami realnymi w zakresie odpowiadającym stosunkowi powierzchni tej części nieruchomości do łącznej powierzchni działek budowlanych określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2.
3.
Podziału hipotek i ciężarów realnych stosownie do przepisów ust. 1 i 2 dokonuje państwowe biuro notarialne wpisując je do nowych ksiąg wieczystych zakładanych dla części nieruchomości nie objętej uchwałą o ustaleniu terenu budowlanego oraz dla działek budowlanych określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2.
§  7.
1.
Wpis utrzymanych w mocy praw rzeczowych ograniczonych i innych obciążeń następuje z urzędu przy zakładaniu ksiąg wieczystych dla części nieruchomości nie objętej uchwałą o ustaleniu terenu budowlanego oraz dla działek określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2.
2.
Utrzymane w mocy prawa i obciążenia wpisuje się z zachowaniem dotychczas przysługującego im pierwszeństwa.
3.
Wpisy powinny być w miarę możliwości zmienione i zestawione w ten sposób, aby do nowej księgi wieczystej weszła tylko aktualna ich treść.
4.
W wypadkach, w których utrzymanie w mocy praw i innych obciążeń zależy od tego, czy i w jakim zakresie nie zostały one zaspokojone przy podziale sumy odszkodowania za część nieruchomości przejętą na własność Państwa, wpisu tych praw i obciążeń dokonuje się po uprawomocnieniu się planu podziału sumy odszkodowania, który sąd przeprowadzający podział jest obowiązany z urzędu przesłać właściwemu biuru notarialnemu.
5.
Przed dokonaniem wpisu utrzymanych w mocy praw i innych obciążeń nie mogą być wpisane żadne dalsze obciążenia z wyjątkiem zabezpieczenia lub egzekucji kary konfiskaty majątku.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.1.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prawa rzeczowe ograniczone i inne obciążenia nieruchomości włączonych do terenów budowlanych w miastach.
Data aktu: 29/12/1973
Data ogłoszenia: 15/01/1974
Data wejścia w życie: 15/01/1974