Oprocentowanie i przedterminowe wypłaty odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 grudnia 1973 r.
w sprawie oprocentowania i przedterminowych wypłat odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości.

Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94, z 1971 r. Nr 27, poz. 249, z 1972 r. Nr 11, poz. 77 i z 1973 r. Nr 48, poz. 282) oraz art. 16 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50, z 1966 r. Nr 24, poz. 151 i z 1972 r. Nr 53, poz. 340) zarządza się, co następuje:
§  1.
Suma odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości wypłacana w ratach podlega przekazaniu w całości na rachunek osoby uprawnionej do odszkodowania, prowadzony przez oddział Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.
§  2.
1. 1
Wysokość oprocentowania sumy odszkodowania, o której mowa w § 1, ustalają odrębne przepisy.
2.
Należne odsetki wypłaca się łącznie z ratą przypadającą do wypłaty.
§  3.
1.
Przedterminowa wypłata rat odszkodowania następuje na rzecz osoby uprawnionej do odszkodowania lub wskazanego przez nią członka najbliższej rodziny na:
1)
nabycie, budowę lub remont domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, budynku przeznaczonego do wykonywania w nim rzemiosła, budynku gospodarczego i usługowego,
2)
nabycie (powiększenie) gospodarstwa rolnego, ogrodniczego (warzywnego) lub hodowlanego albo na dokonanie inwestycji w takim gospodarstwie lub na inne wydatki związane ze zmianą zagospodarowania gruntu,
3)
nabycie lub założenie warsztatu rzemieślniczego albo dokonanie w nim inwestycji,
4)
nabycie działki budowlanej,
5)
wniesienie wkładu do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,
6)
nabycie samochodu produkcji krajowej w przedsiębiorstwie państwowym,
7)
spłatę zobowiązań wobec jednostek gospodarki uspołecznionej i zobowiązań o charakterze alimentacyjnym, jeżeli są wymagalne,
8)
nabycie prawa do renty w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń.
2.
Przedterminowej wypłaty dokonuje się:
1)
na nabycie nieruchomości - sprzedawcy, na podstawie aktu notarialnego,
2)
na budowę, inne inwestycje lub remont - osobie uprawnionej, na podstawie zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia wydanego przez gminny (miejski) organ administracji państwowej oraz zestawienia kosztów budowy, inwestycji lub remontu,
3)
na wniesienie wkładu do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego - na rachunek właściwej spółdzielni, na podstawie zaświadczenia zarządu spółdzielni stwierdzającego, że osoba uprawniona została przyjęta na członka spółdzielni lub wpisana do rejestru kandydatów, oraz określającego kwotę potrzebną na pokrycie wkładu,
4)
na nabycie samochodu - na rachunek właściwego przedsiębiorstwa państwowego,
5)
na spłatę zobowiązań - bezpośrednio wierzycielom na podstawie dowodów stwierdzających wymagalność zobowiązania,
6)
na nabycie prawa do renty - na rachunek właściwej jednostki organizacyjnej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
3.
Przedterminowa wypłata rat odszkodowania może również nastąpić na rzecz osoby uprawnionej do odszkodowania lub wskazanego przez nią członka najbliższej rodziny na:
1)
uzupełnienie niedostatecznych środków bieżącego utrzymania - w ratach kwartalnych,
2)
wydatki związane z leczeniem lub zapewnieniem szczególnej opieki - w ratach kwartalnych,
3)
uzupełnienie wyposażenia gospodarstwa domowego - jednorazowo,
4)
inne wydatki wynikające z wypadków losowych - w ratach kwartalnych lub jednorazowo.
§  4.
1.
Decyzję o przedterminowej wypłacie na wniosek osoby uprawnionej wydaje dyrektor oddziału operacyjnego PKO właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.
2.
W decyzji ustala się wysokość kwoty podlegającej wypłacie i warunki jej płatności.
3.
Przedterminowa wypłata kwoty stanowiącej część odszkodowania płatnego w ratach następuje z rat ostatnich.
4.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobie uprawnionej odwołanie w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego do dyrektora oddziału wojewódzkiego PKO.
§  5.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do przedterminowej wypłaty:
1)
należności, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 22 listopada 1973 r. o zmianie ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 48, poz. 282),
2)
odszkodowań za nieruchomości przejęte przez Państwo na podstawie ustawy z 22 kwietnia 1959 r. o remontach i odbudowie oraz o wykończaniu budowy i nadbudowie budynków (Dz. U. z 1968 r. Nr 36, poz. 249).
§  6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 września 1972 r. w sprawie przedterminowych wypłat rat odszkodowania (Dz. U. Nr 40, poz. 260).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 marca 1983 r. (Dz.U.83.15.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.1.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oprocentowanie i przedterminowe wypłaty odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości.
Data aktu: 17/12/1973
Data ogłoszenia: 15/01/1974
Data wejścia w życie: 15/01/1974