Przystąpienie Indonezji i Kuby do Konwencji o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 21 listopada 1947 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 14 lutego 1973 r.
w sprawie przystąpienia Indonezji i Kuby do Konwencji o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 21 listopada 1947 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z § 41 Konwencji o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 21 listopada 1947 r. (Dz. U. z 1970 r. Nr 4, poz. 25), złożony został Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych dnia 8 marca 1972 r. dokument przystąpienia Indonezji, a dnia 13 września 1972 r. - dokument przystąpienia Kuby do powyższej konwencji.
Zgodnie z § 43 konwencji Indonezja i Kuba zobowiązały się stosować postanowienia tej konwencji do następujących organizacji wyspecjalizowanych: ILO, FAO, ICAO, UNESCO, WHO, UPU, ITU, WMO i IMCO.

Dokument przystąpienia Indonezji do wyżej wymienionej konwencji zawiera następujące zastrzeżenia:

"Do artykułu II § 3 lit. b) - zdolność organizacji wyspecjalizowanych do nabywania i zbywania majątku nieruchomego będzie wykonywana z zachowaniem krajowych ustaw i innych przepisów.

Do artykułu IX § 31 - Jeżeli chodzi o kompetencję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w odniesieniu do sporów dotyczących interpretacji albo stosowania Konwencji, Rząd Indonezji zajmuje stanowisko, że w każdym poszczególnym przypadku przed wniesieniem sporu do Trybunału konieczna jest zgoda wszystkich stron w sporze".

Dokument przystąpienia Kuby do wyżej wymienionej konwencji zawiera następujące zastrzeżenie:

"Rewolucyjny Rząd Kuby nie uważa się za związany postanowieniami § 24 i § 32 Konwencji, w myśl których Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości posiada obowiązkową jurysdykcję w odniesieniu do sporów dotyczących interpretacji albo stosowania Konwencji. Jeżeli chodzi o kompetencję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w odniesieniu do takich sporów, to Kuba zajmuje stanowisko, że dla wniesienia sporu do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości konieczna jest w każdym poszczególnym przypadku zgoda wszystkich stron w sporze. Zastrzeżenie niniejsze ma zastosowanie również do postanowienia § 32, zgodnie z którym strony obowiązane są przyjąć opinię doradczą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości jako ostateczne rozstrzygnięcie sporu".

Na podstawie § 41 i § 44 konwencji weszła ona w życie w stosunku do Indonezji dnia 8 marca 1972 r., a w stosunku do Kuby - dnia 13 września 1972 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że w notyfikacji otrzymanej przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych dnia 16 listopada 1972 r. Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich poinformował o stosowaniu postanowień tej konwencji w odniesieniu do ICAO. W notyfikacji tej zostało podtrzymane zastrzeżenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich do § 24 i § 32 konwencji, złożone przy przystąpieniu do konwencji. Zgodnie z § 43 konwencji notyfikacja Rządu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich nabrała mocy dnia 16 listopada 1972 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.8.66

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Przystąpienie Indonezji i Kuby do Konwencji o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 21 listopada 1947 r.
Data aktu: 14/02/1973
Data ogłoszenia: 17/03/1973
Data wejścia w życie: 17/03/1973