Prawa i obowiązki terenowych organów administracji państwowej oraz zasady obsadzania stanowisk pracowniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 listopada 1973 r.
w sprawie praw i obowiązków terenowych organów administracji państwowej oraz zasad obsadzania stanowisk pracowniczych.

Na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1973 r. Nr 47, poz. 277) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wojewodowie, prezydenci miast, naczelnicy powiatów, miast i dzielnic są obowiązani pracować dla dobra Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, troszczyć się o sprawy ludu pracującego miast i wsi, przestrzegać prawa oraz wypełniać sumiennie i bezstronnie swoje obowiązki.
§  2.
Wojewodowie i prezydenci miast wyłączonych z województw działając w charakterze przedstawicieli Rządu wykonują zadania zlecone im przez Rząd lub Prezesa Rady Ministrów.
§  3. 1
(uchylony).
§  4.
Wojewodowie, prezydenci miast, naczelnicy powiatów, miast i dzielnic współdziałają z terenowymi instancjami związkowymi (wojewódzkimi, powiatowymi i miejskimi radami związków zawodowych) w zakresie realizowania planu społeczno-gospodarczego rozwoju danego terenu oraz regulowania spraw mających istotne znaczenia dla pracowników, a w szczególności dotyczących realizowania polityki zatrudnienia, organizowania wypoczynku po pracy, sportu i wychowania fizycznego, oświaty i kultury oraz opieki nad zdrowiem pracowników i ich rodzin, zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, rozwoju usług i zaopatrzenia ludności oraz inicjowania i przeprowadzania czynów społecznych.
§  5.
1.
Wojewodowie, prezydenci miast, naczelnicy powiatów, miast i dzielnic oraz ich zastępcy przystępują do pełnienia swoich obowiązków z dniem oznaczonym w akcie o ich powołaniu na te stanowiska.
2.
Powołanie na stanowisko jest równoznaczne z zawiązaniem stosunku pracy na czas nieoznaczony.
§  6.
1. 2
(uchylony).
2.
Jeżeli wojewoda, prezydent miasta, naczelnik powiatu, miasta i dzielnicy nie pełni obowiązków z powodu urlopu lub choroby albo z innych przyczyn, zakres zastępstwa sprawowanego przez jego zastępcę rozciąga się na wszystkie czynności przez niego wypełniane.
§  7.
W razie zawieszenia w czynnościach wojewody, prezydenta miasta, naczelnika powiatu, miasta i dzielnicy lub ich zastępców organ zawieszający może ograniczyć wypłatę wynagrodzenia do 50% począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie. W razie uchylenia zawieszenia wypłaca się wstrzymaną część wynagrodzenia.
§  8.
Rozwiązanie stosunku pracy z wojewodą, prezydentem miasta, naczelnikiem powiatu, miasta i dzielnicy i ich zastępcami następuje wskutek:
1)
odwołania ze stanowiska,
2)
przyjęcia rezygnacji ze stanowiska,
3)
zniesienia jednostki podziału terytorialnego lub utworzenia wspólnej rady narodowej dla dwóch jednostek tego podziału.
§  9.
1.
W razie zaprzestania wykonywania obowiązków służbowych z przyczyn określonych w § 8 wojewoda, prezydent miasta, naczelnik powiatu, miasta i dzielnicy i ich zastępcy otrzymują:
1)
wynagrodzenie wraz ze wszystkimi dodatkami do końca miesiąca, w którym zaprzestali wykonywania swoich obowiązków służbowych,
2)
wynagrodzenie wraz ze wszystkimi dodatkami przez okres 3 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania obowiązków służbowych.
2.
Z chwilą podjęcia nowej pracy wygasa prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Jeżeli wynagrodzenie netto z tytułu podjętej pracy (ust. 2) jest niższe od pobieranego na zajmowanym dotychczas stanowisku, pracownik ma prawo do dodatku wyrównawczego w nowym zakładzie pracy w wysokości różnicy wynagrodzenia przez okres 3 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestał wykonywania swoich obowiązków służbowych.
4.
Wojewodzie lub prezydentowi miasta wyłączonego z województwa, który zaprzestał wykonywania swoich obowiązków służbowych, przysługuje prawo do wynagrodzenia według zasad określonych odrębnymi przepisami.
5.
Wojewoda, prezydent miasta, naczelnik powiatu, miasta i dzielnicy oraz ich zastępcy, odwołani na skutek naruszenia prawa lub zasadniczej linii polityki Państwa bądź też na skutek popełnienia czynu stanowiącego podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, otrzymują wynagrodzenie tylko do końca miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie.
§  10.
Okres pobierania wynagrodzenia po rozwiązaniu stosunku pracy przez wojewodę, prezydenta miasta, naczelnika powiatu, miasta i dzielnicy oraz ich zastępców jest traktowany na równi z okresem zatrudnienia w terenowej administracji państwowej w zakresie wszelkich uprawnień uwarunkowanych zatrudnieniem i ciągłością pracy.
§  11.
1.
Wojewodowie, prezydenci miast, naczelnicy powiatów, miast i dzielnic oraz ich zastępcy nie mogą wykonywać dodatkowych zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z ich obowiązkami służbowymi.
2.
Osoby zajmujące stanowiska wymienione w ust. 1 nie mogą wykonywać stałych dodatkowych zajęć zarobkowych z wyjątkiem:
1)
pracy pracowników nauki, wykładowców i lektorów w szkołach wyższych,
2)
pracy dydaktycznej w szkołach średnich, pomaturalnych i zasadniczych szkołach zawodowych,
3)
pracy wykładowców na kursach.
3.
Dodatkowe zajęcia zarobkowe, wymienione w ust. 2, nie mogą łącznie przekraczać 6 godzin tygodniowo.
§  12.
Do wojewodów, prezydentów miast, naczelników powiatów, miast i dzielnic oraz ich zastępców stosuje się odpowiednio przepisy art. 5, 8, 11 ust. 1, 13 ust. 2, 32, 34-38, 41, 42 i 46 ustawy o pracownikach rad narodowych, z tym że do wojewodów i prezydentów miast wyłączonych z województw nie stosuje się przepisów art. 32 i 37.
§  13.
1.
Dyrektorów wydziałów i ich zastępców w urzędach wojewódzkich (miejskich) powołują i odwołują wojewodowie (prezydenci miast), a kierowników wydziałów i ich zastępców w urzędach powiatowych, miejskich i dzielnicowych - naczelnicy powiatów, miast i dzielnic. Powoływanie dyrektorów wydziałów finansowych w urzędach wojewódzkich (miejskich) następuje w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Powołanie i odwołanie pracowników wymienionych w ust. 1 następuje na zasadach określonych w ustawie o pracownikach rad narodowych, dotyczących pracowników na kierowniczych stanowiskach.
§  14.
1.
Przyjęcia do pracy osób na inne stanowiska pracownicze nie wymienione w § 13 oraz rozwiązywania stosunku pracy z tymi pracownikami dokonują właściwe terenowe organy administracji państwowej przy zastosowaniu zasad i trybu przewidzianych w ustawie o pracownikach rad narodowych.
2.
Wojewoda lub prezydent miasta wyłączonego z województwa może upoważnić dyrektorów wydziałów urzędu wojewódzkiego (miejskiego) do przyjmowania pracowników na niektóre stanowiska i rozwiązywania z nimi stosunku pracy.
§  15.
1. 3
(uchylony).
2.
Dyrektorów, ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw i zakładów zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), a podporządkowanych powiatowym (miejskim) radom narodowym, powołują i odwołują naczelnicy powiatów lub naczelnicy miast stanowiących powiaty.
3.
Powoływanie dyrektorów (kierowników) artystycznych w przedsiębiorstwach artystycznych następuje po zasięgnięciu opinii Ministra Kultury i Sztuki.
4.
Wojewoda lub prezydent miasta wyłączonego z województwa może upoważnić dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń), wojewódzkich zarządów inwestycji miejskich (jednostek równorzędnych) oraz budownictwa rolniczego do powoływania i odwoływania dyrektorów, zastępców dyrektorów oraz głównych księgowych przedsiębiorstw i zakładów zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach) podporządkowanych wojewódzkim radom narodowym, jak również dyrekcji okręgowych (rejonowych) inwestycji oraz terenowych inspektoratów budownictwa rolniczego.
§  16.
Zaszeregowania i awansowania na stanowiska wymienione w § 5, 13, 14 i 15 ust. 1 i 2 dokonuje organ właściwy do ich powołania.
§  17.
Przyjmowanie do pracy w zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach pracowników nie wymienionych w § 15 oraz ich zaszeregowanie, awansowanie i rozwiązywanie z nimi stosunku pracy należy do właściwości dyrektorów (kierowników) tych jednostek.
§  18. 4
(uchylony).
§  19.
Ilekroć w przepisach rozporządzenia jest mowa o:
1)
ustawie o pracownikach rad narodowych - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164),
2)
wydziałach - należy przez to rozumieć również jednostki organizacyjne o innej nazwie w urzędach wojewódzkich, powiatowych i miejskich.
§  20.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie zakresu działania naczelnika gminy, organizacji i zadań urzędu gminy oraz niektórych spraw pracowniczych (Dz. U. Nr 49, poz. 315) w § 21 ust. 1 skreśla się końcowe wyrazy: "oraz w porozumieniu z kierownikiem właściwego organu administracji prezydium powiatowej rady narodowej".
§  21.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz. U. Nr 7, poz. 58),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 maja 1970 r. w sprawie praw i obowiązków członków prezydiów rad narodowych (Dz. U. Nr 11, poz. 98).
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 9 grudnia 1973 r.
1 § 3 uchylony przez § 39 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1978 r. w sprawie statusu naczelnika gminy (Dz.U.78.20.89) z dniem 7 września 1978 r.
2 § 6 ust. 1 uchylony przez § 39 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1978 r. w sprawie statusu naczelnika gminy (Dz.U.78.20.89) z dniem 7 września 1978 r.
3 § 15 ust. 1 uchylony przez § 39 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1978 r. w sprawie statusu naczelnika gminy (Dz.U.78.20.89) z dniem 7 września 1978 r.
4 § 18 uchylony przez § 39 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1978 r. w sprawie statusu naczelnika gminy (Dz.U.78.20.89) z dniem 7 września 1978 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.47.279

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prawa i obowiązki terenowych organów administracji państwowej oraz zasady obsadzania stanowisk pracowniczych.
Data aktu: 23/11/1973
Data ogłoszenia: 27/11/1973
Data wejścia w życie: 09/12/1973