Bezpieczeństwo i higiena pracy przy zakładaniu i konserwacji zieleni oraz produkcji materiału roślinnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 6 października 1973 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy zakładaniu i konserwacji zieleni oraz produkcji materiału roślinnego.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie określa warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy zakładaniu i konserwacji zieleni miejskiej oraz produkcji materiału roślinnego w przedsiębiorstwach i zakładach zieleni miejskiej, zwanych dalej "zakładami".
§  2.
Pracownik nowo przyjęty lub zmieniający stanowisko pracy może być dopuszczony do pracy dopiero po uprzednim przeszkoleniu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku.
§  3.
Zatrudnianie pracowników przy pracach, o których mowa w § 1, bez orzeczenia lekarskiego o dopuszczeniu do określonej pracy lub w razie przeciwskazań lekarskich jest zabronione.
§  4.
Zakład ma obowiązek zapewnienia fachowego nadzoru przy pracach związanych z zakładaniem i konserwacją zieleni oraz produkcją materiału roślinnego.
§  5.
Pracownicy zatrudnieni na jezdni lub jej poboczu, przy torowiskach lub w bezpośredniej ich bliskości powinni mieć na sobie kamizelki ochronne koloru pomarańczowego.
§  6.
Maszyny i urządzenia o napędzie silnikowym mogą obsługiwać tylko pracownicy mający odpowiednie uprawnienia nadane przez właściwą komisję kwalifikacyjną.
§  7.
Manipulowanie (naprawa, regulacja) przy maszynie lub urządzeniu technicznym podczas pracy silnika jest zabronione.
§  8.
Przed oddaniem do eksploatacji nowego sprzętu zmechanizowanego i pomocniczego zakład powinien przeprowadzić próbę technicznej sprawności i zbadać, czy sprzęt spełnia wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rozdział  2

Praca przy zakładaniu i konserwacji zieleni oraz przy produkcji materiału roślinnego.

§  9.
Osoba przenosząca lub przewożąca kosę ma obowiązek złożenia jej i zabezpieczenia ostrza ochraniaczem.
§  10.
Przy posługiwaniu się kosiarką mechaniczną należy ściśle przestrzegać instrukcji jej obsługi, a koszenie na terenach pochyłych powinno odbywać się wzdłuż poziomu.
§  11.
1.
Roboty związane z zakładaniem i pielęgnacją zieleni na terenach pochyłych należy prowadzić przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności.
2.
Wjeżdżanie środkami transportowymi i urządzeniami samojezdnymi na pochyłości terenu o szczególnie ostrym kącie nachylenia jest zabronione.
§  12.
Do prowadzenia prac ogrodniczych na wysokości oraz usuwania drzew, których gałęzie stykają się z przewodami napowietrznymi lub gdy przewody przebiegają obok korony drzew (np. linie energetyczne, telefoniczne lub trakcyjne), można przystąpić dopiero po uprzednim porozumieniu się z zakładem eksploatującym te przewody w celu uzgodnienia najbezpieczniejszej metody pracy.
§  13.
Wchodzenie na drzewa i wykonywanie prac bez sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo, jak podnośnik hydrauliczny, drabiny ogrodnicze i mechaniczne, oraz wykonywanie prac w nie sprzyjających warunkach atmosferycznych (ulewne deszcze, silne wiatry, śnieżyca, oblodzenie, temperatura poniżej - 15oC) jest zabronione.
§  14.
Plombowanie drzewa na wysokości ponad 2 m należy wykonywać z rusztowania lub z podnośnika hydraulicznego na pojeździe samochodowym, wyposażonym w kosz dla pracowników wykonujących te roboty.
§  15.
Odcinki na jezdniach, na których są zatrudnieni pracownicy, należy zabezpieczyć zaporami drogowymi i znakami ostrzegawczymi oraz zapewnić na nich sygnalizowanie niebezpieczeństwa.
§  16.
Roboty ziemne na głębokości poniżej 1 m mogą być prowadzone po uprzednim zabezpieczeniu przed usunięciem się gruntu odpowiednim szalowaniem.
§  17.
Wykopy na terenach zasiedlonych należy ogrodzić do wysokości co najmniej 1,25 m oraz oświetlać nocą lampami ostrzegawczymi, stosowanymi przy robotach drogowych i trakcyjnych.
§  18.
Przed rozpoczęciem wykopów w miejscach, w których mogą przechodzić przewody (np. elektryczne, gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, telefoniczne), należy uzyskać od zakładów eksploatujących te przewody dokładne informacje o trasie ich przebiegu, aby nie spowodować uszkodzenia przewodów i wypadków w pracy.
§  19.
Przy pracach porządkowych na terenach zielonych (zamiatanie, zbieranie odpadów, papierów) należy stosować przyrządy pomocnicze, jak szczypce, szpikulce, a pracownicy wykonujący te prace powinni być wyposażeni w rękawice ochronne.
§  20.
Pracownicy zatrudnieni przy obsłudze aparatów do opryskiwania, opylania lub gazowania środkami chemicznymi oraz przy obsłudze kotłów do parowania ziemi powinni być przeszkoleni w zakresie tej obsługi i stosowania przepisów dotyczących ochrony roślin środkami chemicznymi.
§  21.
Brygada pracowników zatrudniona poza zakładem powinna być wyposażona w apteczkę polową.

Rozdział  3

Przepisy końcowe.

§  22.
Zakłady powinny opracować w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia szczegółowe instrukcje techniczno-ruchowe, określające wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy dla poszczególnych stanowisk pracy oraz przestrzegać ich stosowania.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1973 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.45.267

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy zakładaniu i konserwacji zieleni oraz produkcji materiału roślinnego.
Data aktu: 06/10/1973
Data ogłoszenia: 17/11/1973
Data wejścia w życie: 01/12/1973