Ustalenie stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników niektórych państwowych jednostek inspekcji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1973 r.
w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników niektórych państwowych jednostek inspekcji.

Na podstawie art. 5, art. 8 ust. 2, art. 10, art. 12 ust. 3 i art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie stosuje się do pracowników zatrudnionych:
1)
w wojewódzkich inspektoratach i inspektoratach w miastach wyłączonych z województw Państwowej Inspekcji Handlowej,
2)
w wojewódzkich delegaturach Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych,
3)
w inspektoratach żeglugi śródlądowej.
2.
Zasady wynagradzania kierowców i innych pracowników transportu samochodowego określają odrębne przepisy.
3.
Do pracowników obsługi kotłowni centralnego ogrzewania stosuje się zasady wynagradzania obowiązujące dla tej kategorii pracowników w jednostkach gospodarki komunalnej.
4.
Do pracowników wymienionych w ust. 2 i 3 mają zastosowanie przepisy § 9.
§  2.
1.
Ustala się następujące tabele, stanowiące załączniki do rozporządzenia:
1)
tabelę stanowisk, kwalifikacji, wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków specjalnych pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1, stanowiącą załącznik nr 1 i zwaną dalej "tabelą",
2)
tabelę stawek dodatków specjalnych, stanowiącą załącznik nr 2.
2.
Dodatek specjalny nie podlega opodatkowaniu i jest wolny od potrąceń na składkę emerytalną.
3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może uzupełniać tabelę nowymi stanowiskami i określać dla tych stanowisk kwalifikacje oraz wysokość wynagrodzenia zasadniczego i dodatków specjalnych w ramach szczebli i stawek dodatków ustalonych w tabeli.
§  3.
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się w wysokości proporcjonalnej do wynagrodzenia przysługującego na danym stanowisku za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  4.
1.
Tworzy się fundusz nagród za szczególne osiągnięcia w wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac pracowników wymienionych w § 1.
2.
Utrzymuje się fundusze nagród, utworzone na podstawie decyzji podjętych przed wejściem w życie rozporządzenia, przeznaczone na nagrody dla pracowników terenowych służb Państwowej Inspekcji Handlowej i Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych za zwalczanie nadużyć w gospodarce objętej zakresem działania danej inspekcji. Zasady i tryb przyznawania nagród z tego funduszu nagród ustala właściwy minister w uzgodnieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  5.
1.
Pracownikom obsługi wymienionym w tabeli pod lp. 4-9 przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych na zasadach określonych przepisami o czasie pracy w przemyśle i handlu.
2.
Pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu (dozorcom, portierom) przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:
1)
za każdą godzinę pracy ponad 8 godzin na dobę bądź ponad 6 godzin w sobotę do pełnych 12 godzin na dobę (ponad 46 godzin tygodniowo do 72 godzin tygodniowo) - 110% zasadniczej stawki godzinowej,
2)
za godziny nadliczbowe ponad 12 godzin na dobę oraz za godziny nadliczbowe przypadające w niedziele, święta i w nocy - 200% zasadniczej stawki godzinowej.
3.
Pracownikom określonym w ust. 2 przysługuje w tygodniu jeden dzień (pełne 24 godziny) wolny od pracy, z tym że co trzeci tydzień dzień wolny od pracy powinien przypadać w niedzielę.
§  6.
1.
Od dnia wejścia w życie rozporządzenia do pracy mogą być przyjmowani wyłącznie pracownicy posiadający kwalifikacje przewidziane w tabeli.
2.
Właściwy minister może w uzasadnionych wypadkach zwolnić od określonych w tabeli wymagań w zakresie wykształcenia tych pracowników zatrudnionych w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którzy ukończyli co najmniej 45 lat życia, a w wyniku wieloletniej pracy zawodowej nabyli odpowiednich umiejętności i doświadczenia w wykonywaniu pracy na zajmowanych stanowiskach i przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia spełniali wymagane warunki lub byli z nich w obowiązującym trybie zwolnieni.
3.
Właściwy minister może zezwolić na dalsze zatrudnienie pracowników w wieku poniżej 45 lat nie posiadających wykształcenia wymaganego według tabeli dla zajmowanych dotychczas stanowisk - nie dłużej jednak niż do końca roku 1978.
§  7.
1.
Pracownik może awansować w obrębie danego stanowiska nie częściej niż raz na 2 lata o jeden szczebel wynagrodzenia zasadniczego lub o jedną stawkę dodatku specjalnego, a w uzasadnionych wypadkach - o dwie stawki dodatku specjalnego - w terminach awansowych, tj. 1 stycznia i 22 lipca z mocą od dnia 1 sierpnia.
2.
W wyjątkowych wypadkach uzasadnionych rozszerzeniem zakresu czynności bez zmiany stanowiska lub nabyciem kwalifikacji szczególnie przydatnych na danym stanowisku, okres oczekiwania na awans może zostać skrócony, jednak nie więcej niż o jeden rok.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą wypadków powołania pracownika na stanowisko kierownicze lub na stanowisko hierarchicznie wyższe od zajmowanego oraz ustalenia wynagrodzenia po okresie próbnym lub po ukończeniu wstępnego stażu pracy.
§  8.
1.
Starszym inspektorom (inspektorom) nadzoru nad żeglugą zatrudnionym w inspektoratach żeglugi śródlądowej za pracę powyżej 8 godzin w dni powszednie oraz za pracę w dni ustawowo wolne od pracy w okresie wzmożonego ruchu turystycznego i odbywających się imprez wodnych przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe według zasad określonych w ustawie o czasie pracy w przemyśle i handlu. Za podstawę do obliczenia wynagrodzenia za godziny nadliczbowe przyjmuje się 1/175 część wynagrodzenia zasadniczego. Za pracę przekraczającą 7 godzin dziennie do 8 godzin oraz przekraczającą 42 godziny tygodniowo do 46 godzin - przysługuje wynagrodzenie według stawek wynagrodzenia zasadniczego bez dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych określonych przepisami o czasie pracy w przemyśle i handlu.
2.
Za czas dozorowania jednostki pływającej stermotorzyście przysługuje dobowy dodatek w wysokości 20% zasadniczego wynagrodzenia dziennego.
3.
Starszemu inspektorowi i inspektorowi nadzoru nad żeglugą obsługującemu statek inspekcyjny - przysługuje zryczałtowany dodatek za prowadzenie, konserwację i dozorowanie statku - w wysokości 600 zł miesięcznie.
§  9.
1.
Za długoletnią i nieprzerwaną pracę pracownikom przysługują począwszy od dnia 1 lipca 1974 r. gratyfikacje jubileuszowe w wysokości:

1) po 25 latach pracy - 75% miesięcznego wynagrodzenia,

2) po 35 latach pracy - 150% miesięcznego wynagrodzenia,

3) po 40 latach pracy - 200% miesięcznego wynagrodzenia.

2.
Właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Zarządem Głównym właściwego związku zawodowego ustala zasady wypłaty gratyfikacji oraz zaliczania okresów pracy do okresów uzasadniających prawo do tych gratyfikacji.
§  10.
Do okresów zatrudnienia wymaganych do nabycia uprawnień, o których mowa w § 9, zalicza się okresy przerw w zatrudnieniu spowodowane:
1)
czynną służbą wojskową pełnioną na podstawie przepisów o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
2)
pełnieniem służby publicznej z wyboru,
3)
pełnieniem funkcji z wyboru w organizacjach politycznych, w związkach zawodowych oraz w innych organizacjach społecznych, uprawnionych do żądania zwolnienia pracowników od pracy zawodowej do pełnienia funkcji w tych organizacjach.
§  11.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia do pracowników wynagradzanych według stawek płac określonych w tabeli nie stosuje się przepisów § 2 uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 30 grudnia 1970 r. w sprawie podwyżki najniższych płac, wprowadzenia dodatków do płac dla niektórych grup pracowników, podwyżki zasiłków rodzinnych oraz niektórych emerytur i rent (Monitor Polski Nr 44, poz. 352).
§  12.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1966 r. o zastosowaniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników rad narodowych do pracowników wojewódzkich inspektoratów i inspektoratów w miastach wyłączonych z województw Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 1966 r. Nr 36, poz. 220 i z 1971 r. Nr 35, poz. 309),
2)
rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1966 r. o zastosowaniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników rad narodowych do pracowników inspektoratów żeglugi śródlądowej (Dz. U. z 1966 r. Nr 36, poz. 221 i z 1971 r. Nr 35, poz. 309),
3)
rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1970 r. o zastosowaniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników rad narodowych do pracowników wojewódzkich delegatur Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz. U. z 1970 r. Nr 30, poz. 253 i z 1971 r. Nr 35, poz. 309).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1973 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABELA

STANOWISK, KWALIFIKACJI, WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO ORAZ DODATKÓW SPECJALNYCH PRACOWNIKÓW NIEKTÓRYCH PAŃSTWOWYCH JEDNOSTEK INSPEKCJI
Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje Wynagrodzenie zasadnicze Stawka dodatku
wykształcenie liczba lat pracy zawodowej szczebel kwota zł specjalnego
1 2 3 4 5 6 7
1 Wojewódzki inspektor (inspektor w mieście wyłączonym z województwa), kierownik inspektoratu żeglugi śródlądowej wyższe 6 A

B

C

D

E

5.500

4.800

4.100

3.500

3.000

7-1
2 Zastępca wojewódzkiego inspektora (inspektora w mieście wyłączonym z województwa), zastępca kierownika inspektoratu żeglugi śródlądowej wyższe 6 A

B

C

D

E

5.000

4.300

3.600

3.000

2.600

9-2
3 Naczelnik (kierownik) wydziału, kierownik laboratorium, główny księgowy wyższe

średnie

4

8

A

B

C

4.200

3.500

3.000

11-4
D 2.600
E 2.200
4 Starszy inspektor, kierownik pracowni w laboratorium, starszy asystent laboratorium wyższe

średnie

4

8

A

B

C

3.800

3.300

2.800

12-5
D 2.400
E 2.000
5 Inspektor, asystent wyższe 3 A 3.500 13-6
laboratorium B 3.000
C 2.600
D 2.200
E 1.800
średnie 6 A 3.400 14-7
B 3.000
C 2.500
D 2.200
E 1.900
F 1.600
6 Starszy referent, starszy wyższe 2 A 3.400 13-8
księgowy B 3.000
C 2.600
D 2.300
E 2.000
F 1.700
średnie 3 A 3.000 15-9
B 2.600
C 2.300
D 2.000
E 1.700
F 1.500
7 Młodszy inspektor, referent, księgowy, laborant, kierownik kancelarii wyższe po ukończeniu wstępnego stażu pracy A

B

C

2.800

2.400

2.100

15-9
D 1.800
E 1.600
średnie po ukończeniu wstępnego stażu pracy A

B

C

2.500

2.100

1.800

15-11
D 1.500
E 1.300
8 Stażysta wyższe - 1.600-2.300 -
średnie - 1.300-1.600 -
Uwaga: Dla stanowisk pod lp. 1 i 2 tabeli, występujących w inspektoratach żeglugi śródlądowej oraz dla personelu

inspekcyjnego dozoru i nadzoru w tych jednostkach, wymagane jest poza kwalifikacjami określonymi w tabeli

posiadanie dyplomu oficera żeglugi śródlądowej.

Pracownicy pomocniczo-obsługowi
1 Sekretarka średnie i umiejętność 2 A 3.000 15-13
pisania na maszynie B 2.700
C 2.400
D 2.100
E 1.800
F 1.600
2 Starsza maszynistka poza halą maszyn średnie i umiejętność pisania na maszynie z szybkością 220 uderzeń na 1 minutę - A

B

C

D

2.600

2.300

2.000

1.700

-
E 1.500
3 Maszynistka poza halą maszyn średnie i umiejętność pisania na maszynie z szybkością 180 uderzeń na 1 minutę - A

B

C

D

2.200

2.000

1.800

1.600

-
E 1.400
4 Telefonistka podstawowe i umiejętności niezbędne do wykonywania czynności - A

B

C

D

2.100

1.900

1.700

1.500

-
E 1.300
5 Starszy rzemieślnik, stermotorzysta*) średnie techniczne*) (patent żeglarski stermotorzysty) 2 A

B

C

3.200

2.800

2.400

-
D 2.100
E 1.800
6 Rzemieślnik zasadnicza szkoła po stażu A 2.400 -
zawodowa B 2.100
C 1.900
D 1.700
7 Starszy woźny, robotnik podstawowe - A 2.000 -
gospodarczy B 1.800
C 1.500
D 1.300
E 1.200
8 Woźny, dozorca, portier - - A 1.800 -
B 1.500
C 1.300
D 1.100
9 Sprzątaczka w systemie czasowym - - 1.200-1.500 -
10 Goniec - - 1.000-1.350 -

ZAŁĄCZNIK Nr 2

TABELA STAWEK DODATKÓW SPECJALNYCH

Stawka Kwota w złotych
1 2.600
2 2.300
3 2.000
4 1.800
5 1.600
6 1.400
7 1.200
8 1.000
9 800
10 700
11 600
12 500
13 400
14 300
15 200

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.44.265

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników niektórych państwowych jednostek inspekcji.
Data aktu: 12/10/1973
Data ogłoszenia: 13/11/1973
Data wejścia w życie: 13/11/1973, 01/11/1973