Stosowanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 października 1973 r.
w sprawie stosowania przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215) oraz art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Placówki handlowe i usługowe jednostek gospodarki uspołecznionej, wytypowane przez terenowe organy administracji państwowej zgodnie z ogólnymi zasadami ustalonymi przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, obowiązane są przyjmować zapłatę za towary i usługi czekami wystawionymi przez osoby fizyczne, będące posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności (PKO).
2.
Posiadacze rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych mogą czekami z tych rachunków regulować również we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO oraz placówkach pocztowych należności na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej za usługi i świadczenia o charakterze powszechnym (dostawa energii elektrycznej, gazu, telefon, najem lokali i inne) oraz z tytułu zobowiązań podatkowych.
3.
Dolną i górną granicę czeków z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO oraz warunki posługiwania się tymi czekami przy regulowaniu należności określa umowa rachunku bankowego, zawarta między posiadaczem rachunku a PKO.
4. 2
Posiadaczem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PKO może być osoba fizyczna, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
pobiera wynagrodzenie za pracę w jednostce gospodarki uspołecznionej albo w innej jednostce lub instytucji państwowej bądź jest członkiem związku twórczego albo członkiem cechu rzemieślniczego lub zrzeszenia prywatnego handlu i usług, bądź też pobiera emeryturę lub rentę,
3)
zabezpieczy dokonywanie wpłat na rachunek w wysokości i trybie wskazanym w umowie rachunku bankowego.
5.
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w PKO nie mogą być otwierane dla:
1)
pracowników sezonowych,
2)
pracowników w okresie próbnym,
3)
pracowników w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, chyba że wypowiedzenie nastąpiło w związku z mającym nastąpić przejściem na emeryturę lub rentę,
4) 3
osób nie zameldowanych na pobyt stały,
5)
osób w wieku przedpoborowym i poborowym, chyba że zostały zwolnione od obowiązku służby wojskowej.
6.
PKO może odmówić otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.
§  2.
PKO odpowiada wobec jednostek gospodarki uspołecznionej, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, za pokrycie czeków przyjętych przez te jednostki z zachowaniem obowiązujących przepisów.
§  3.
1.
Czek jest ważny 10 dni od daty wystawienia, nie wliczając w to dnia wystawienia.
2.
Jednostka gospodarki uspołecznionej przyjmująca zapłatę czekiem jest obowiązana przekazać przyjęty czek do oddziału banku prowadzącego jej rachunek główny (bieżący) przed upływem terminu ważności czeku.
3.
Tryb rozliczeń między bankiem prowadzącym rachunek jednostki gospodarki uspołecznionej a PKO z tytułu przyjętych czeków ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem PKO.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej dokonujące wypłat wynagrodzeń lub innych należności swym pracownikom, będącym posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO, obowiązane są przelewać na te rachunki całość lub część tych należności, stosownie do dyspozycji pracowników, przesłanych przez PKO.
2.
Przy dokonywaniu przelewów jednostki gospodarki uspołecznionej:
1)
dokonują w liście płac potrąceń w wysokości wynikającej z wystawionych przez pracowników dyspozycji,
2)
składają w oddziale banku finansującego zbiorcze polecenie przelewu na rachunek właściwego oddziału PKO i równocześnie przesyłają do tego oddziału imienny wykaz pracowników, którym dokonano potrącenia całości lub części wynagrodzenia, z podaniem numerów rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz wysokości potrąconych kwot; czynności powinny być wykonane w takim czasie, aby pracownicy w dniu wypłaty wynagrodzeń mogli dysponować przelaną kwotą,
3)
w razie niemożności dokonania potrącenia i przelewu w wysokości wynikającej z dyspozycji pracownika dokonują przelewu części wynagrodzenia, informując o przyczynach właściwy oddział PKO.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.
2 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.
3 § 1 ust. 5 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.42.258

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stosowanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.
Data aktu: 06/10/1973
Data ogłoszenia: 20/10/1973
Data wejścia w życie: 01/01/1974