Obowiązek zgłaszania i zwalczania choroby pęcherzykowej świń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 lipca 1973 r.
w sprawie obowiązku zgłaszania i zwalczania choroby pęcherzykowej świń.

Na podstawie art. 29 lit. a) i art. 109 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. z 1927 r. Nr 77, poz. 673 i Nr 114, poz. 975, z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245, z 1948 r. Nr 49, poz. 373 i z 1951 r. Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do zaraźliwych chorób zwierzęcych podlegających obowiązkowi zgłaszania włącza się chorobę pęcherzykową świń.
2.
W razie wystąpienia u świń objawów choroby pęcherzykowej posiadacze świń obowiązani są:
1)
zgłosić o tym niezwłocznie do właściwego do spraw weterynarii organu prezydium powiatowej rady narodowej, zwanego dalej "organem weterynarii",
2)
do czasu przybycia przedstawiciela organu weterynarii:
a)
trzymać wszystkie świnie w pomieszczeniach zamkniętych w obrębie zagrody w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych,
b)
przechowywać świnie padłe lub zabite w miejscu odosobnionym i zabezpieczonym przed dostępem ludzi i zwierząt.
§  2.
Organ weterynarii może nałożyć na posiadacza świń obowiązek, aby w okresie niezbędnym do rozpoznania choroby utrzymywał świnie w stanie odosobnienia (§ 1 ust. 2 pkt 2), a ponadto stosował zabiegi dezynfekcyjne.
§  3.
1.
W razie stwierdzenia u świń choroby pęcherzykowej organ weterynarii uznaje zagrodę za zapowietrzoną, a na posiadacza świń nakłada obowiązek:
1)
umieszczenia przy wejściach do zagrody tablic ostrzegawczych z napisami: "Choroba pęcherzykowa świń. Wstęp wzbroniony",
2)
utrzymania stanu odosobnienia świń i stosowania zabiegów dezynfekcyjnych (§ 2),
3)
trzymania na uwięzi psów, pod zamknięciem kotów, drobiu i gołębi,

a ponadto może zobowiązać do:

4)
używania odzieży ochronnej przy obsłudze chorych świń,
5)
stosowania innych środków niezbędnych do zwalczania choroby i zapobiegania jej dalszemu rozprzestrzenianiu.
2.
Organ weterynarii może w zagrodzie zapowietrzonej nakazać zabicie świń, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością niezwłocznej likwidacji ogniska choroby.
§  4.
1.
Za świnie zabite z nakazu organu weterynarii przysługuje odszkodowanie w wysokości pełnej wartości szacunkowej świń.
2.
Za świnie padłe wypłaca się zapomogę w wysokości 75% ich wartości szacunkowej.
§  5.
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej może ustanowić dokoła zagrody zapowietrzonej okręg zagrożony i określić środki niezbędne do zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu choroby pęcherzykowej świń, a w szczególności:
1)
rozmieszczenie i treść tablic ostrzegawczych,
2)
trzymanie świń w zamkniętych pomieszczeniach,
3)
zakazy przywożenia i wywożenia świń, organizowania spędów, wystaw i pokazów,
4)
nakazy odkażania środków transportu, miejsc spędu, targowisk i innych obiektów oraz urządzeń służących do gromadzenia lub przewozu świń,
5)
ograniczenia w przetrzymywaniu świń w bazach i magazynach żywca w zakładach mięsnych,
6)
stosowania odzieży ochronnej i zabiegów dezynfekcyjnych.
2.
Okręg zagrożony może obejmować całą miejscowość lub jej część, a w wypadku szczególnego zagrożenia także inne miejscowości.
§  6.
1.
Organ weterynarii uznaje zagrodę za wolną od choroby pęcherzykowej świń, jeżeli:
1)
wszystkie świnie z zapowietrzonej zagrody padły lub zostały usunięte (zabite lub poddane ubojowi) albo
2)
w ciągu 1 miesiąca od usunięcia z zagrody świń chorych bądź w ciągu 3 miesięcy od ostatniego zachorowania nie wystąpił nowy przypadek zachorowania na chorobę pęcherzykową.
2.
Warunkiem uznania zagrody za wolną od choroby pęcherzykowej świń jest stwierdzenie przez organ weterynarii oczyszczenia jej i odkażenia.
§  7.
Koszty środków użytych przy stosowaniu zabiegów (§ 2 i 3 oraz § 6 ust. 2) i przeprowadzania odkażania przez ekipy dezynfekcyjne pokrywane są ze Skarbu Państwa.
§  8.
Przepisy rozporządzenia dotyczące prezydiów powiatowych rad narodowych i organów weterynarii tych prezydiów stosuje się również do prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiaty oraz do prezydiów dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw i organów weterynarii tych prezydiów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.31.181

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek zgłaszania i zwalczania choroby pęcherzykowej świń.
Data aktu: 30/07/1973
Data ogłoszenia: 14/08/1973
Data wejścia w życie: 29/08/1973