Zwolnienie od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych nowo założonych zakładów rzemieślniczych i gastronomicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 czerwca 1973 r.
w sprawie zwolnienia od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych nowo założonych zakładów rzemieślniczych i gastronomicznych.

Na podstawie art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. Nr 53, poz. 338), art. 20 ust. 2 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. Nr 53, poz. 339), art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 1, poz. 1, z 1964 r. Nr 41, poz. 277 i z 1972 r. Nr 23, poz. 164), art. 3, 11 i 35 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 i z 1972 r. Nr 53, poz. 338) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zwalnia się, na warunkach określonych w rozporządzeniu, od podatków obrotowego i dochodowego oraz od opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła podatników, osiągających przychody z nowo założonych w okresie do dnia 31 grudnia 1980 r.:
1)
zakładów rzemieślniczych należących do grupy rzemiosł w zakresie materiałów budowlanych:
a) 1
jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie produkcja cegły palonej lub wapienno-piaskowej - w rozmiarach nie przekraczających 900.000 sztuk rocznie,
b) 2
jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie lub obok działalności wymienionej pod lit. a) produkcja pokryć dachowych, pustaków i płyt "suprema" oraz produkcja wyrobów betonowych i prefabrykatów służących jako materiały ścienne i stropowe - przy zatrudnieniu nie więcej niż czterech pracowników,
c) 3
jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie lub obok działalności wymienionej pod lit. a) i b) produkcja wapna palonego, wapna hydratyzowanego i gipsu palonego - przy zatrudnieniu nie więcej niż dwóch pracowników,
2)
zakładów rzemieślniczych w miejscowościach liczących do 20 tysięcy mieszkańców, jeżeli w zakładzie świadczone są usługi dla ludności lub rolnictwa w rozmiarze co najmniej połowy ogólnego obrotu rocznego:
a) 4
w zakresie rodzajów rzemiosł: ślusarstwo usługowe, blacharstwo, kowalstwo, mechanika maszyn, mechanika pojazdowa, blacharstwo pojazdowe, wulkanizatorstwo, szklarstwo, stolarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, powroźnictwo, murarstwo, ciesielstwo, dekarstwo, instalatorstwo sanitarne i ogrzewania, instalatorstwo gazowe, instalatorstwo elektryczne, zduństwo, studniarstwo, chemiczne czyszczenie i farbowanie - przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika,
b) 5
w zakresie pozostałych rodzajów rzemiosł - przy wykonywaniu świadczeń bez zatrudnienia pracowników ,
3) 6
zakładów rzemieślniczych w rodzajach rzemiosł: wędliniarstwo - w zakresie produkcji wyrobów wędliniarskich, kuchmistrzostwo oraz piekarstwo,
4) 7
zakładów gastronomicznych, w których nie prowadzi się sprzedaży napojów zawierających powyżej 18% alkoholu - przy zatrudnieniu nie więcej niż trzech, a w miejscowościach turystycznych - nie więcej niż czterech pracowników, licząc średnio w roku podatkowym w stosunku do liczby miesięcy, w których zakład był czynny; zwolnienia od podatków nie stosuje się w razie zatrudnienia w zakładzie gastronomicznym jednocześnie więcej niż sześciu pracowników; ograniczenie zatrudnienia do średniej liczby trzech lub czterech pracowników nie dotyczy zakładów sezonowych, czynnych przez okres nie dłuższy niż pięć miesięcy w roku podatkowym.
2. 8
Zwolnienie od podatków (opłaty skarbowej) określone w ust. 1 pkt 1 i 4, w ust. 1 pkt 2 - w zakresie rzemiosła mechanika pojazdowa oraz w ust. 1 pkt 3 - w zakresie rzemiosła piekarstwo obejmuje okres trzech lat, a w pozostałych wypadkach okres dwóch lat od dnia rozpoczęcia przez podatnika działalności w nowo założonym zakładzie.
3. 9
Zwolnienia od podatków (opłaty skarbowej) określonego w ust. 1 pkt 2 i 4 nie stosuje się do rodzajów rzemiosł: tartacznictwo, wędzenie ryb i mięsa, młynarstwo (usługowy przemiał i przerób zbóż), wytłaczanie oleju, obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej, rzemiosła w zakresie kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku oraz do zakładów gastronomicznych, w których obrót ze sprzedaży piwa przekracza 25% ogólnego obrotu, chyba że sprzedaż ta jest prowadzona przy pomocy obsługi kelnerskiej łącznie ze sprzedażą zakąsek i piwa.
4. 10
W wypadkach uzasadnionych potrzebami miejscowymi terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy do wydania uprawnienia do wykonywania działalności zarobkowej, zwany dalej "właściwym organem", może za zgodą terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego stosować zwolnienie od podatków (opłaty skarbowej) określone w ust. 1 pkt 2 do niektórych grup podatników w miejscowości liczącej ponad 20 tysięcy mieszkańców, z tym że w mieście liczącym ponad 100 tysięcy mieszkańców - tylko na terenach peryferyjnych.
§  2.
1. 11
Do liczby pracowników nie wlicza się małżonka i niepełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a przy wykonywaniu rzemiosła - również osób w liczbie do trzech zatrudnionych zgodnie z odrębnymi przepisami w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, jeżeli osoby te odbywają naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy po raz pierwszy i nie są wykwalifikowanymi pracownikami w innym zawodzie rzemieślniczym. W zakładach gastronomicznych do liczby pracowników najemnych nie wlicza się również pełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem.
2. 12
Nie stoi na przeszkodzie zwolnieniu od podatków okoliczność, że nowo założony zakład określony w § 1 ust. 1 pkt 1, pkt 2 lit. a), pkt 3 i 4 prowadzony jest przez wspólników, pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy są wymienieni w dokumencie uprawniającym do prowadzenia działalności oraz że łączna liczba wspólników i zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu zatrudnienia określonego dla poszczególnych rodzajów działalności. Poza tymi pracownikami mogą być zatrudnieni małżonek i niepełnoletni członkowie rodziny tylko jednego wspólnika, a w zakładzie gastronomicznym także pełnoletni członkowie rodziny tego wspólnika.
3.
Za usługi dla ludności i rolnictwa uważa się usługi określone w przepisach o rozwoju usług.
§  3.
Zwolnienie od podatków (opłaty skarbowej) przysługuje podatnikom, którzy:
1) 13
w okresie ostatnich pięciu lat nie prowadzili zakładu rzemieślniczego lub gastronomicznego; zastrzeżenie to dotyczy również małżonka podatnika;
2)
posiadają uprawnienia do wykonywania rzemiosła lub prowadzenia zakładu gastronomicznego przewidziane w obowiązujących przepisach,
3)
przy prowadzeniu zakładów rzemieślniczych określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych w zakładzie ani z usług innych zakładów rzemieślniczych lub przedsiębiorstw; nie pozbawia jednak zwolnienia korzystanie z usług zakładów:
a)
cholewkarskich przy wykonywaniu szewstwa,
b)
kołodziejskich przy wykonywaniu kowalstwa,
c)
kowalskich przy wykonywaniu kołodziejstwa,
d)
stolarskich przy wykonywaniu tapicerstwa i szklarstwa,
e)
tapicerskich i szklarskich przy wykonywaniu stolarstwa,
f)
blacharskich, brązowniczych, elektromechanicznych, galwanizatorskich, grawerskich, odlewniczych, spawalniczych, tokarstwa w metalu oraz tokarstwa w drewnie przy wykonywaniu usług, których rzemieślnik nie może wykonać we własnym zakresie,
g)
innych w zakresie nie przekraczającym łącznie 5% rocznego obrotu osiągniętego przez rzemieślnika, zlecającego wykonanie tych usług,
4)
nie wykonują innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu lub opłacie skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła; zastrzeżenie to dotyczy również małżonka podatnika.
§  4.
1.
Nabycia, dzierżawy albo uzyskania z innego tytułu prawa użytkowania zakładu rzemieślniczego lub gastronomicznego czynnego w okresie ostatnich pięciu lat nie uważa się za założenie nowego zakładu.
2.
Nie stanowi przeszkody do uznania zakładu za nowo założony:
1)
nabycie zakładu od rzemieślnika przechodzącego na emeryturę lub rentę przez osobę wyszkoloną na czeladnika w zakładzie rzemieślniczym, jeżeli podejmuje ona po raz pierwszy wykonywanie rzemiosła i nie jest spokrewniona z tym rzemieślnikiem; warunek, aby nabywca był wyszkolony na czeladnika, nie dotyczy rzemiosła maglowanie,
2)
uprzednie wykonywanie rzemiosła przez rzemieślnika - rolnika lub sprzedaży posiłków przez osobę nie prowadzącą zakładu gastronomicznego w warunkach uzasadniających zwolnienie od podatków obrotowego i dochodowego (opłaty skarbowej).
§  5.
Rozporządzenie nie zwalnia podatnika od zgłoszenia obowiązku podatkowego w zakresie podatków obrotowego i dochodowego na każdy rok podatkowy objęty zwolnieniem i uiszczenia związanej z tym zgłoszeniem opłaty. Przepis ten nie dotyczy podatników wykonujących rzemiosło na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła, jeżeli przysługiwałoby im prawo opłacania z tego tytułu opłaty skarbowej.
§  6. 14
Zwolnienie od podatków (opłaty skarbowej) następuje na podstawie decyzji właściwego organu, wydanej na pisemny wniosek podatnika, zgłoszony właściwemu organowi równocześnie ze złożeniem po raz pierwszy deklaracji w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego w podatkach obrotowym i dochodowym bądź po złożeniu wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła, jeżeli podatnik spełnia warunki do opłacania z tego tytułu opłaty skarbowej. We wniosku o zwolnienie od podatków (opłaty skarbowej) podatnik powinien złożyć oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia określone w rozporządzeniu dla danego rodzaju działalności. Właściwy organ wydaje decyzję w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.
§  7.
W okresie zwolnienia od podatków podatnik zwolniony jest również od przewidzianego w przepisach o zobowiązaniach podatkowych i postępowaniu podatkowym obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz deklaracji o obrocie i dochodzie.
§  8. 15
1.
O utracie warunków do zwolnienia od podatków (opłaty skarbowej) podatnik obowiązany jest zawiadomić pisemnie właściwy organ najpóźniej w terminie siedmiu dni. Jeżeli jednak utrata warunków ma nastąpić na skutek zatrudnienia dodatkowej osoby, obowiązek zawiadomienia powstaje najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia pracy przez tę osobę.
2.
Podatnik, który w wymaganym terminie zawiadomił właściwy organ o utracie warunków do zwolnienia od podatków (opłaty skarbowej), traci prawo do tego zwolnienia za czas od początku miesiąca, w którym utracił te warunki.
3.
Podatnik, który nie dopełnił obowiązku zawiadomienia właściwego organu o utracie warunków do zwolnienia od podatków (opłaty skarbowej), traci prawo do tego zwolnienia, poczynając od roku podatkowego, w którym utracił te warunki.
4.
Podatnik, który wprowadził właściwy organ w błąd co do spełnienia warunków, od których uzależnione jest zwolnienie od podatków (opłaty skarbowej), traci prawo do tego zwolnienia za cały okres działalności.
§  9.
1.
Przerw w prowadzeniu zakładu, z wyjątkiem określonych w ust. 2, nie odlicza się od okresu przyznanego zwolnienia od podatków (opłaty skarbowej).
2. 16
W razie przerwy w prowadzeniu zakładu spowodowanej chorobą lub powołaniem na ćwiczenia wojskowe, trwającej nieprzerwanie co najmniej 2 miesiące, okres zwolnienia od podatków (opłaty skarbowej) przedłuża się o cały okres przerwy, jeżeli podatnik lub osoba działająca w jego imieniu w terminie siedmiu dni zawiadomi właściwy organ o początku i zakończeniu tej przerwy.
§  10.
1.
Przekroczenie przez podatnika w ciągu roku podatkowego rozmiarów produkcji cegły palonej lub wapienno-piaskowej określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) nie powoduje utraty warunków do zwolnienia od podatków w zakresie przychodów osiągniętych w tych rozmiarach.
2.
Od ilości cegły przekraczającej rozmiary produkcji określone w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) pobiera się zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy w wysokości 0,20 zł od jednej sztuki cegły, a w razie usługowego wypału cegły surowej - w wysokości 0,15 zł od jednej sztuki cegły.
3. 17
Podatnicy wymienieni w ust. 1 obowiązani są w terminie do dnia 12 miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie rozmiarów produkcji, składać bez wezwania właściwemu organowi deklarację o ilości wyprodukowanych za miesiąc ubiegły sztuk cegły ponad rozmiary produkcji określone w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz wpłacić w tym terminie zryczałtowany podatek od tej ilości.
4. 18
W razie niezłożenia w terminie właściwemu organowi przez podatnika pierwszej deklaracji, o której mowa w ust. 3, stosuje się odpowiednio przepis § 8 ust. 3.
§  11. 19
Od podatników prowadzących zakłady rzemieślnicze należące do grupy rzemiosł w zakresie materiałów budowlanych, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatków, z uwagi na większe rozmiary produkcji cegły palonej lub wapienno-piaskowej od określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) lub z uwagi na większy stan zatrudnienia pracowników od określonego w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c), podatek dochodowy od dochodów osiąganych w okresie dwóch lat, licząc od dnia rozpoczęcia działalności w nowo założonym zakładzie, pobiera się według skali ustalonej w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. Nr 53, poz. 339).
§  12.
Zwalnia się na okres dwóch lat, licząc od dnia rozpoczęcia działalności w nowo założonym zakładzie, od podatku od nieruchomości budynki lub ich części zajęte przez ich właścicieli na nowo założone w okresie do dnia 31 grudnia 1980 r. zakłady rzemieślnicze, należące do grupy rzemiosł w zakresie materiałów budowlanych, oraz od podatku od lokali - lokale zajęte na takie zakłady, jeżeli przedmiotem działalności jest produkcja materiałów budowlanych określonych w § 1 ust. 1 pkt 1.
§  13.
1.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1970 r. w sprawie zwolnienia od podatków przychodów osiąganych z nowo założonych zakładów produkcji materiałów budowlanych (Dz. U. z 1970 r. Nr 31, poz. 263 i z 1972 r. Nr 3, poz. 16),
2)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1970 r. w sprawie zwolnienia od podatków przychodów osiąganych z nowo założonych drobnych zakładów rzemieślniczych (Dz. U. z 1970 r. Nr 31, poz. 262 i z 1972 r. Nr 3, poz. 16),
3)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1970 r. w sprawie zwolnienia od podatków przychodów osiąganych z nowo założonych prywatnych zakładów gastronomicznych (Dz. U. Nr 31, poz. 264).
2.
W stosunku do podatników zwolnionych warunkowo od podatków na podstawie przepisów rozporządzeń wymienionych w ust. 1 w wypadkach, gdy decyzja w sprawie zwolnienia obejmuje okres po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, mają zastosowanie przepisy dotychczasowe, a ponadto przepisy niniejszego rozporządzenia, jeżeli są korzystniejsze dla podatnika, z wyjątkiem okresu zwolnienia od podatków.
3. 20
W stosunku do podatników zwolnionych warunkowo od podatków obrotowego i dochodowego na podstawie przepisów rozporządzeń wymienionych w ust. 1 właściwe organy zaniechają ustalania tych podatków za okres ubiegły objęty warunkowym zwolnieniem, a w wypadku, gdy należności podatkowe zostały już ustalone - umorzą te zaległe należności, jeżeli nie zachodzą inne okoliczności, powodujące pozbawienie podatnika uprawnienia do zwolnienia od podatków, niż zaprzestanie wykonywania działalności.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 22 lutego 1974 r. (Dz.U.74.10.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1974 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
5 § 1 ust. 1 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
6 § 1 ust. 1 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 22 lutego 1974 r. (Dz.U.74.10.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1974 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.

7 § 1 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
8 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
9 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
10 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
11§ 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.

12§ 2 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.

13 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 lutego 1974 r. (Dz.U.74.10.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1974 r.
14 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
15 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
16 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
17 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
18 § 10 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
19 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.
20 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1976 r. (Dz.U.76.17.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1976 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.24.141

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych nowo założonych zakładów rzemieślniczych i gastronomicznych.
Data aktu: 05/06/1973
Data ogłoszenia: 15/06/1973
Data wejścia w życie: 15/06/1973