Odszkodowania za przejęte na własność Państwa tereny budowlane oraz zbywanie działek budowlanych na obszarach wsi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 22 maja 1973 r.
w sprawie odszkodowania za przejęte na własność Państwa tereny budowlane oraz zbywania działek budowlanych na obszarach wsi.

Na podstawie art. 12 ust. 4 i art. 16 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. z 1969 r. Nr 27, poz. 216 i z 1972 r. Nr 49, poz. 312) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wysokość odszkodowania za grunty przejęte na własność Państwa jako tereny budowlane na podstawie art. 8 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. z 1969 r. Nr 27, poz. 216 i z 1972 r. Nr 49, poz. 312), zwanej dalej "ustawą", oraz sposób wypłaty ustala organ do spraw rolnych prezydium powiatowej rady narodowej, zwany dalej "właściwym organem", stosownie do przepisów o wywłaszczaniu nieruchomości.
§  2.
Właściwy organ sporządza wykazy działek budowlanych przeznaczonych do sprzedaży w poszczególnych gminach i określa wysokość składników ceny działek. Dwa egzemplarze tego wykazu właściwy organ przekazuje Bankowi Rolnemu wraz z dokumentacją pomiarowo-klasyfikacyjną działek.
§  3.
1.
Na cenę działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe składa się odszkodowanie wypłacone właścicielowi gruntów i koszty przystosowania działek do zabudowy. Do kosztów tych dolicza się różnicę pomiędzy należnością z tytułu nabycia gruntów rolnych lub leśnych na cele nierolnicze lub nieleśne a kwotą wypłaconą właścicielowi gruntów rolnych lub leśnych (§ 1).
2.
W razie sprzedaży działek budowlanych, wydzielonych na terenach nabytych przez Państwo w trybie innych przepisów niż wymienione w § 1 - cenę działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe ustala się stosując odpowiednio przepis ust. 1.
3.
Jeżeli w skład działek budowlanych wydzielonych z Państwowego Funduszu Ziemi wchodzą budynki, cenę tych budynków ustala się na zasadach określonych w przepisach o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.
§  4.
Bank Rolny ustala ceny działek budowlanych i przekazuje naczelnikowi gminy jeden egzemplarz wykazu, o którym mowa w § 2, po umieszczeniu w tym wykazie cen działek.
§  5.
Naczelnik gminy podaje do publicznej wiadomości wykaz działek budowlanych oraz warunki ich sprzedaży.
§  6.
1.
Nabywcami działek budowlanych mogą być osoby nie posiadające odpowiednich działek, stale zatrudnione w zakładach pracy położonych na obszarach wsi, wykonujące zawody związane z rolnictwem i leśnictwem oraz świadczące usługi dla rolnictwa i ludności wiejskiej.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej w wypadkach uzasadnionych względami gospodarczymi, a w szczególności w celu poprawy warunków mieszkaniowych ludności lub skrócenia dojazdów do pracy, może rozszerzyć w drodze zarządzenia sprzedaż działek budowlanych przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w określonych miejscowościach na inne osoby niż wymienione w ust. 1.
§  7.
Kandydatów na nabywców działek budowlanych ustala naczelnik gminy w drodze decyzji stanowiącej podstawę do zwarcia umów sprzedaży przez Bank Rolny.
§  8.
1.
Nabywcy działek budowlanych, o których mowa w § 6 ust. 1, przy zawieraniu umowy wpłacają 20% ceny działki. Pozostała część należności płatna jest w okresie do lat 20 od daty zawarcia umowy, w półrocznych ratach przy oprocentowaniu w wysokości 3% w stosunku rocznym.
2.
Od obowiązku dokonywania wpłaty 20% ceny działki (ust. 1) zwalnia się nauczycieli, naczelników i pracowników urzędów gmin, pracowników służby zdrowia i weterynarii, państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych, lasów państwowych i parków narodowych, ośrodków rolnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz pracowników i członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
3.
Nabywcy, o których mowa w ust. 2, spłacają należność za działki budowlane w okresie do lat 25 od daty zawarcia umowy sprzedaży, w półrocznych ratach przy oprocentowaniu w wysokości 3% w stosunku rocznym.
4.
Nabywcy działek budowlanych określeni w § 6 ust. 2 wpłacają jednorazowo przy zawarciu umowy całą należność za nabytą działkę.
§  9.
Przy sprzedaży działek zabudowanych Bank Rolny na wniosek właściwego organu może zmniejszyć oprocentowanie z 3% do 1% w stosunku rocznym w zależności od wartości budynków, a w odniesieniu do nabywców, o których mowa w § 6 ust. 2, może ustalić okresy spłaty należności do lat 20.
§  10.
1.
Pracownicy fizyczni państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, państwowych gospodarstw rolnych, lasów państwowych i parków narodowych, ośrodków rolnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz pracownicy fizyczni rolniczych spółdzielni produkcyjnych i członkowie tych spółdzielni nie wykonujący funkcji pracowników umysłowych, nabywający działki budowlane, mogą ubiegać się o odroczenie spłat należności.
2.
Należność z tytułu nabycia działki budowlanej objęta odroczeniem spłat podlega umorzeniu, jeżeli nabywca przepracował 20 lat w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, lub pobiera rentę albo emeryturę, a także w związku ze śmiercią nabywcy działki.
3.
Na terenie powiatu bieszczadzkiego w województwie rzeszowskim przepisy ust. 1 i 2 mogą być stosowane w odniesieniu do wszystkich pracowników zakładów uspołecznionych.
4.
Odroczenia spłaty oraz umorzenia należności dokonuje Bank Rolny na podstawie wniosków dyrektorów (kierowników) jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, lub na wniosek zarządu rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo powiatowego związku kółek rolniczych, a w stosunku do poszczególnych nabywców określonych w ust. 3 na wniosek właściwego organu. W związku ze śmiercią nabywcy umorzenie należności następuje na wniosek jego spadkobierców.
5.
Za okres odroczenia spłat nie pobiera się oprocentowania.
§  11.
1.
Naczelnik gminy w drodze decyzji ustala osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej, którym mogą być oddane działki budowlane w użytkowanie wieczyste.
2.
Umowy użytkowania wieczystego zawiera Bank Rolny.
§  12.
1.
Opłatę roczną za użytkowanie wieczyste działki budowlanej ustala się w wysokości jednej dwudziestej części ceny działki.
2.
Bank Rolny sporządza wykazy należności za użytkowanie wieczyste i przekazuje je naczelnikom gmin w terminie do dnia 31 października każdego roku w celu pobrania opłat.
3.
Za czynności związane ze sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste działek budowlanych Bank Rolny pobiera prowizję z wpływów w wysokości 5% ceny działki, a z tytułu administracji należności skredytowanych - wpływy z oprocentowania tych należności.
§  13.
W okresie poprzedzającym sprzedaż działek budowlanych lub przekazanie terenu pod zabudowę tereny budowlane mogą być wydzierżawiane w celu rolniczego ich wykorzystania na zasadach, w trybie i na warunkach obowiązujących przy wydzierżawianiu nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi.
§  14.
1.
Naczelnik gminy sprawdza corocznie sposób wykorzystania sprzedanych działek budowlanych.
2.
W razie ustalenia, że nabywca działki budowlanej w okresie trzech lat od daty zawarcia umowy nie rozpoczął budowy, naczelnik gminy występuje do właściwego organu z wnioskiem o przejęcie działki na własność Państwa.
3.
W razie przejęcia na własność Państwa działki budowlanej z powodu nierozpoczęcia budowy wpłaconą na poczet należności kwotę podlegającą zwrotowi obniża się o jedną dziesiątą część za każdy rok niewykorzystania rolniczego lub leśnego, licząc od roku nabycia do roku, w którym działka ta została przejęta na własność Państwa. Do okresu tego nie wlicza się roku, w którym nabycie działki nastąpiło w czwartym kwartale, oraz roku, w którym przejęcie działki na własność Państwa nastąpiło w pierwszym kwartale.
4.
W razie przejęcia na własność Państwa działki budowlanej z powodu nierozpoczęcia budowy długi hipoteczne i inne obciążenia zabezpieczone na tej działce podlegają wykreśleniu, natomiast kwotę wpłaconą na poczet ceny nabycia działki, po zastosowaniu obniżki określonej w ust. 3, składa się do depozytu sądu powiatowego właściwego ze względu na położenie działki, chyba że osoby uprawnione wyrażą zgodę na wypłacenie tej kwoty właścicielowi działki.
§  15.
Odszkodowanie za tereny budowlane przejęte na własność Państwa (art. 8 ustawy) oraz kwoty podlegające zwrotowi (art. 15 ust. 2 ustawy) wypłaca właściwy organ ze środków budżetowych powiatowej rady narodowej.
§  16.
1.
W razie przeniesienia własności działki budowlanej na rzecz osoby, której grunt został przejęty na własność Państwa (art. 8 ustawy), długi hipoteczne i inne obciążenia zabezpieczone na przejętym gruncie przenosi się, z zachowaniem przysługującego im pierwszeństwa, na nabytą przez tę osobę działkę budowlaną w zakresie, w jakim nie zostały uwzględnione przy podziale kwoty odszkodowania, wynikającego z różnicy wartości przejętego gruntu i nabytej działki. Wnioski do państwowego biura notarialnego w tej sprawie składa właściwy organ.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zamiany działki budowlanej położonej poza terenami budowlanymi na działkę budowlaną położoną w granicach wyznaczonych terenów budowlanych.
§  17.
1.
Cena działki budowlanej przeznaczonej pod budownictwo zagrodowe składa się z odszkodowania wypłaconego właścicielowi gruntów (§ 1) i z kosztów przystosowania działki do zabudowy.
2.
Nabywcami działek budowlanych określonych w ust. 1 mogą być właściciele (samoistni posiadacze) gospodarstw rolnych oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych nie posiadający odpowiednich działek.
3.
Przy spłacie należności za działki budowlane określone w ust. 1 nie mają zastosowania przepisy § 8 ust. 2 i 3.
4.
Jeżeli nabycie tych działek następuje łącznie z nabyciem samodzielnego gospodarstwa rolnego lub gruntów przewidzianych na upełnorolnienie gospodarstwa rolnego, spłata należności za działki następuje na zasadach określonych w przepisach o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.
§  18.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o gminie - należy przez to rozumieć również miasto i gminę, w których działa wspólna rada narodowa,
2)
o naczelniku gminy - należy przez to rozumieć również naczelnika gminy i miasta.
§  19.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 20 sierpnia 1970 r. w sprawie odszkodowania za przejęte na własność Państwa tereny budowlane oraz zbywania działek budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. z 1970 r. Nr 22, poz. 183 i z 1971 r. Nr 18, poz. 181).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.20.117

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odszkodowania za przejęte na własność Państwa tereny budowlane oraz zbywanie działek budowlanych na obszarach wsi.
Data aktu: 22/05/1973
Data ogłoszenia: 29/05/1973
Data wejścia w życie: 29/05/1973