Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 stycznia 1973 r.
w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz art. 3, art. 5 ust. 1, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 i z 1972 r. Nr 53, poz. 338) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby wykonujące działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej mogą opłacać zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy, zwane dalej "ryczałtem", na zasadach określonych rozporządzeniem, jeżeli:
1)
sprzedają swoje wyroby lub świadczą usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej wyłącznie na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
osiągają obrót ze sprzedaży lub świadczenia usług (pkt 1) nie przekraczający 180.000 zł rocznie,
3)
posiadają książkę zamówień dla osób wykonujących działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej wydaną im przez właściwy organ finansowy (§ 6), zwaną dalej "książką zamówień",
4)
nie wykonują poza działalnością zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu bądź opłacie skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła; zastrzeżenie to dotyczy również małżonka osoby wykonującej tę działalność.
2.
Istotne cechy wytwórczości ludowej i artystycznej określają przepisy rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie określenia istotnych cech wytwórczości ludowej i artystycznej jako działalności nie wymagającej uprawnień do wykonywania rzemiosła (Dz. U. Nr 55, poz. 380).
§  2.
Jeżeli podatnik osiąga dochody z innych źródeł przychodów niż określone w § 1 ust. 1, podlegających tylko podatkowi dochodowemu, dochody te opodatkowuje się podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych; do dochodu osiągniętego z tych źródeł przychodów stosuje się stopę podatku odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów podatnika i jego małżonka, w tym także ze źródła objętego ryczałtem.
§  3.
Podatnicy opłacający ryczałt zwolnieni są od obowiązków określonych w przepisach o postępowaniu podatkowym i zobowiązaniach podatkowych w zakresie uiszczania opłat związanych ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, miesięcznych deklaracji o obrocie i dochodzie oraz opłacania zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy.
§  4.
Stawki ryczałtu wynoszą:
Od obrotu miesięcznego zł Rodzaj obrotu
ze sprzedaży wyrobów % ze świadczenia usług %
do 2.000 4 4
od nadwyżki ponad 2.000 do 5.000 6 10
od nadwyżki ponad 5.000 do 10.000 10 20
od nadwyżki ponad 10.000 15 25
§  5.
Obrotem jest suma należności wynikająca z wystawionych rachunków. W celu ustalenia stawki podatku przyjmuje się obrót osiągnięty od początku danego miesiąca, wynikający z zapisów w książce zamówień.
§  6.
Książki zamówień, wydane według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Finansów, są doręczane podatnikom jako druki ścisłego zarachowania przez właściwe według miejsca zamieszkania podatnika organy finansowe prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych na wniosek podatnika po okazaniu odpowiedniego dowodu, stwierdzającego wykonywanie wytwórczości ludowej lub artystycznej.
§  7.
1.
Podatnik jest obowiązany przedstawić książkę zamówień jednostce gospodarki uspołecznionej każdorazowo przy złożeniu rachunku i przy każdej wypłacie należności przypadającej z tytułu sprzedaży wyrobów lub świadczonych usług. Jednostka gospodarki uspołecznionej wypełnia odpowiednie rubryki książki zamówień i pobiera jako płatnik ryczałt według stawek, o których mowa w § 4.
2.
Pobrane w danym miesiącu kwoty ryczałtu płatnik jest obowiązany przekazać na rachunek właściwego organu finansowego (§ 6) do dnia 5 następnego miesiąca.
3.
Płatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję pobranych kwot ryczałtu oraz równocześnie z przekazaniem tych kwot na rachunek właściwego organu finansowego złożyć temu organowi ich wykaz, zamieszczając w nim imię i nazwisko podatnika, jego adres, sumę wypłaty i kwotę pobranego ryczałtu.
4.
Przy pierwszej wypłacie należności w danym roku podatkowym podatnik obowiązany jest złożyć jednostce gospodarki uspołecznionej pisemne oświadczenie stwierdzające okoliczności wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1 i 4. W razie zmiany tych okoliczności podatnik obowiązany jest zawiadomić o tym pisemnie tę jednostkę gospodarki uspołecznionej, na której rzecz dokona sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług po raz pierwszy po powstaniu zmian. Od wypłaty należności płatnik pobiera w tym wypadku przedpłaty na podatki obrotowy i dochodowy.
§  8.
O zmianach określonych w § 7 ust. 4 podatnik obowiązany jest zawiadomić również właściwy organ finansowy (§ 6) najpóźniej w dniu dokonania sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług po raz pierwszy po powstaniu zmian.
§  9.
1.
Podatnik zostanie wyłączony z grupy osób opłacających ryczałt i opłacać będzie podatki obrotowy i dochodowy na podstawie decyzji właściwego organu finansowego:
1)
za część roku podatkowego - w razie zawiadomienia organu finansowego o zmianach powodujących utratę uprawnienia do opłacania ryczałtu (§ 8),
2)
za cały rok podatkowy - w razie podania w oświadczeniu (§ 7 ust. 4) danych niezgodnych ze stanem faktycznym, powodujących nieuzasadnione opłacanie ryczałtu, bądź niezawiadomienia organu finansowego o zmianach powodujących utratę uprawnienia do opłacania ryczałtu.
2.
Do podatnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, za tę część roku, w której nie służy mu uprawnienie do opłacania ryczałtu na podstawie niniejszego rozporządzenia, może być zastosowane opodatkowanie w formie ryczałtu umownego, jeżeli wykonuje wytwórczość ludową lub artystyczną w warunkach uprawniających do korzystania z tego ryczałtu i złoży wniosek o jego zastosowanie.
3.
Do podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na zasadach ogólnych, za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się do niego stopę podatku odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
4.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 kwoty wpłacone na poczet ryczałtu zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy.
5.
W razie wyłączenia z grupy osób opłacających ryczałt za część roku podatkowego (ust. 1 pkt 1) obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz założenia właściwych ksiąg powstaje od dnia dokonania sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług po raz pierwszy po powstaniu zmian powodujących utratę uprawnień do opłacania ryczałtu.
§  10.
Od decyzji wyłączającej z grupy osób opłacających ryczałt (§ 9 ust. 1 pkt 2) podatnik może w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia decyzji złożyć odwołanie.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 października 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób trudniących się przemysłem domowym i przemysłem ludowym, wykonujących świadczenia na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 50, poz. 222).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.2.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 11/01/1973
Data ogłoszenia: 20/01/1973
Data wejścia w życie: 20/01/1973