Zasady tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 1973 r.
w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych.

Na podstawie art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1972 r. Nr 49, poz. 314) zarządza się, co następuje:
Przepisy ogólne.
§  1.
Wydziały, jako terenowe organy administracji państwowej, powołane są do kierowania poszczególnymi dziedzinami spraw, należących do właściwości rad narodowych.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych tworzą wydziały, biorąc za podstawę wykaz wydziałów zawarty w załączniku do rozporządzenia.
2.
W wypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydia rad narodowych mogą zaniechać utworzenia wydziału bądź łączyć wydziały.
3.
W sprawach, o których mowa w ust. 2, prezydia rad narodowych decydują po zasięgnięciu opinii właściwych komisji rady narodowej, a w odniesieniu do wydziałów prezydium powiatowej rady narodowej i rad narodowych niższych stopni - nadto za zgodą prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą być tworzone przez prezydia rad narodowych po zasięgnięciu opinii właściwych komisji rad narodowych wydziały (referaty) nie przewidziane w wykazie (ust. 1):
1)
w odniesieniu do referatów prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i wydziałów prezydiów powiatowych rad narodowych - za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej, wyrażoną na wniosek prezydium właściwej powiatowej rady narodowej,
2)
w odniesieniu do wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych - za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wyrażoną na wniosek prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  3.
1.
Szczegółowy zakres działania wydziałów określa prezydium właściwej rady narodowej na podstawie wytycznych prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
2.
Szczegółowy zakres działania wydziałów prezydium wojewódzkiej rady narodowej określa prezydium na podstawie wytycznych właściwych ministrów, a jeżeli wydział jest nadzorowany przez kilku ministrów - na podstawie ich wspólnych wytycznych.
§  4.
1.
W wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą być tworzone oddziały (działy), jeśli waga zagadnień i nasilenie wykonywania pokrewnych zadań uzasadnia utworzenie oddziału (działu) i w związku z tym zachodzi potrzeba stałego zatrudnienia w tej komórce co najmniej 8 pracowników.
2.
W wydziałach prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, oraz w wydziałach prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw mogą być tworzone oddziały, a w wydziałach prezydiów powiatowych rad narodowych - referaty, jeśli waga zagadnień i nasilenie wykonywania pokrewnych zadań uzasadnia utworzenie oddziału lub referatu i w związku z tym zachodzi potrzeba stałego zatrudnienia co najmniej 5 pracowników.
3.
Utworzenie oddziału (działu) lub referatu z pominięciem ustalonych w ust. 1 i 2 kryteriów zatrudnienia może nastąpić tylko wyjątkowo, jeżeli zakres działania wydziału obejmuje sprawy należące do dwu lub więcej ministrów.
4.
W razie braku warunków do utworzenia oddziału (działu) lub referatu w wydziałach prezydiów rad narodowych tworzy się określone stanowiska pracy (jedno- lub wieloosobowe), podporządkowane bezpośrednio kierownikowi wydziału lub jego zastępcy.
§  5.
Organizację wewnętrzną wydziałów, o których mowa w § 4, określają prezydia właściwych rad narodowych.
§  6.
1.
Zamiast referatów wymienionych w części III wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia może nastąpić utworzenie biura miejskiego na zasadach określonych w art. 59 ust. 5 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1972 r. Nr 49, poz. 314).
2.
Prezydia miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, a liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, po zasięgnięciu opinii właściwych komisji miejskiej rady narodowej oraz za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej, mogą tworzyć zamiast poszczególnych referatów wydziały; w wydziałach tych tworzy się określone stanowiska pracy jedno- lub wieloosobowe podporządkowane bezpośrednio kierownikowi wydziału.
§  7.
1.
O utworzeniu wydziałów prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw i o ich szczegółowym zakresie działania decyduje prezydium dzielnicowej rady narodowej za zgodą prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
2.
O utworzeniu referatów prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty i o ich szczegółowym zakresie działania decyduje prezydium dzielnicowej rady narodowej za zgodą prezydium miejskiej rady narodowej. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Prezydia dzielnicowych rad narodowych decydują w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, po zasięgnięciu opinii właściwych komisji dzielnicowych rad narodowych.

Wspólne wydziały prezydiów rad narodowych.

§  8.
1.
Tworzenie wspólnych wydziałów przez prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw następuje na podstawie porozumienia tych prezydiów.
2.
Jako wspólne wydziały prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw utworzą:
1)
wydział rolnictwa, leśnictwa i skupu,
2)
wydział do spraw wyznań,
3)
wydział zatrudnienia,
4)
kuratorium okręgu szkolnego,
5)
komitet kultury fizycznej i turystyki,
6)
wydział geologii,
7)
komisję cen.
3.
Zaniechanie utworzenia wspólnego wydziału (ust. 2) może nastąpić za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1)
prezydiów powiatowych rad narodowych i prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty,
2)
prezydiów powiatowych rad narodowych sąsiednich powiatów,
3)
prezydiów miejskich rad narodowych sąsiednich miast stanowiących powiaty.
5.
Jako wspólne wydziały prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty i prezydia powiatowych rad narodowych mające siedzibę w tych miastach utworzą:
1)
wydział rolnictwa, leśnictwa i skupu,
2)
wydział oświaty i wychowania oraz kultury,
3)
wydział zatrudnienia,
4)
wydział zdrowia i opieki społecznej,
5)
komitet kultury fizycznej i turystyki.
6.
Zaniechanie utworzenia wspólnego wydziału (ust. 5) może nastąpić za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
7.
O utworzeniu wspólnego wydziału (referatu) dla dzielnic w miastach podzielonych na dzielnice decyduje prezydium miejskiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych komisji miejskiej rady narodowej i prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
§  9.
1.
W wypadkach określonych w § 8 ust. 1 i 2 wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a w wypadkach określonych w § 8 ust. 4 pkt 1 i ust. 5 - prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
W wypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydia rad narodowych, które utworzą wspólne wydziały wymienione w § 8 ust. 1 i 2 oraz w ust. 5 pkt 2-5, mogą zadecydować, iż wydziały te pod względem organizacyjnym i osobowym będą podlegały prezydium właściwej miejskiej rady narodowej.
3.
W razie nieosiągnięcia porozumienia co do podległości wspólnego wydziału (ust. 2) odpowiednie rozstrzygnięcia podejmują:
1)
w stosunku do wspólnych wydziałów stopnia wojewódzkiego - Prezes Rady Ministrów,
2)
w stosunku do wspólnych wydziałów stopnia powiatowego - prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
4.
W wypadkach określonych w § 8 ust. 7 prezydium miejskiej rady narodowej miasta podzielonego na dzielnice określa, któremu prezydium dzielnicowej rady narodowej wspólny wydział (referat) podlega pod względem organizacyjnym i osobowym.
5.
O tym, któremu prezydium rady narodowej wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym w razie jego utworzenia przez prezydia rad narodowych określone w § 8 ust. 4 pkt 2 i 3, decydują prezydia rad narodowych na podstawie wzajemnego porozumienia.
6.
W zakresie załatwianych spraw wspólny wydział podlega prezydium rady narodowej właściwej do tych spraw.
§  10.
1.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydium wojewódzkiej rady narodowej, po porozumieniu z zainteresowanymi prezydiami powiatowych rad narodowych, może zlecić odpowiedniemu wydziałowi prezydium powiatowej rady narodowej załatwianie spraw należących do właściwości innych powiatowych rad narodowych.
2.
Przepis ust. 1 z uwzględnieniem przepisu § 12 ust. 2 pkt 2 stosuje się odpowiednio do prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
3.
W razie zlecenia dokonanego na podstawie ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio § 9 ust. 6.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  11.
1.
Utrzymuje się w mocy organizację wydziałów utworzonych na zasadach przepisów dotychczasowych - do czasu wprowadzenia w tym zakresie zmian wynikających z rozporządzenia.
2.
Zmiany w organizacji wydziałów wprowadzone rozporządzeniem powinny być dokonane w terminie do dnia 31 sierpnia 1973 r.
§  12.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wydziałach, należy przez to rozumieć również tworzone według zasad niniejszego rozporządzenia równorzędne jednostki organizacyjne o innej nazwie (np. biura, urzędy, kuratoria, inspektoraty, komisje, komitety) oraz:
1)
samodzielne oddziały tworzone zamiast wydziałów przez prezydia wojewódzkich rad narodowych i miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców,
2)
samodzielne referaty tworzone zamiast wydziałów przez prezydia powiatowych rad narodowych,
3)
referaty prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ministrach - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych,
2)
prezydiach wojewódzkich rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
prezydiach powiatowych rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 7, poz. 56).
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ WYDZIAŁÓW PREZYDIÓW RAD NARODOWYCH

I.

Wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

1. Biuro prezydialne

2. Wojewódzka komisja planowania gospodarczego

3. Wydział finansowy

4. Kuratorium okręgu szkolnego

5. Urząd spraw wewnętrznych

6. Wydział rolnictwa, leśnictwa i skupu

7. Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej

8. Wydział gospodarki przestrzennej, geologii i ochrony środowiska

9. Wydział zdrowia i opieki społecznej

10. Wydział handlu, przemysłu i usług

11. Wydział komunikacji

12. Wydział kultury i sztuki

13. Wydział zatrudnienia

14. Wydział do spraw wyznań

15. Wydział budżetowo-gospodarczy

16. Komitet kultury fizycznej i turystyki

17. Komisja cen

a ponadto

w prezydiach wojewódzkich rad narodowych mających siedzibę w miastach wyłączonych z województw - wydział geologii, jako wspólny dla tego województwa i miasta, w prezydiach rad narodowych miast wyłączonych z województw - wydział spraw lokalowych.

II.

Wydziały prezydiów powiatowych rad narodowych.

1. Wydział prezydialny

2. Powiatowa komisja planowania gospodarczego

3. Wydział finansowy

4. Wydział oświaty i wychowania oraz kultury

5. Wydział spraw wewnętrznych

6. Wydział rolnictwa, leśnictwa i skupu

7. Wydział gospodarki komunalnej, przestrzennej, ochrony środowiska i komunikacji

8. Wydział handlu, przemysłu i usług

9. Wydział zdrowia i opieki społecznej

10. Komitet kultury fizycznej i turystyki

a ponadto

w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców - wydział spraw lokalowych,

w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty nie podzielonych na dzielnice - urząd stanu cywilnego,

w prezydiach powiatowych rad narodowych powiatów o szczególnym nasileniu problematyki zatrudnienia może być utworzony wydział zatrudnienia, w pozostałych powiatach - referat zatrudnienia w wydziale prezydialnym.

III.

Referaty prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.

1. Referat finansowy

2. Referat oświaty, kultury i spraw socjalnych

3. Referat spraw wewnętrznych

4. Referat gospodarki komunalnej i mieszkaniowej

5. Referat handlu, przemysłu i usług

6. Referat ogólno-administracyjny

7. Urząd stanu cywilnego.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.15.100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych.
Data aktu: 30/04/1973
Data ogłoszenia: 04/05/1973
Data wejścia w życie: 04/05/1973