Pośrednictwo ubezpieczeniowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1972 r.
w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na pozyskiwaniu dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych i osobowych jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, zwanego dalej "PZU".
§  2.
1.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe wykonują pośrednicy ubezpieczeniowi.
2.
Działalność pośredników ubezpieczeniowych obejmuje:
1)
zawieranie w imieniu PZU umów ubezpieczenia,
2)
informowanie o znaczeniu i warunkach dobrowolnych ubezpieczeń oraz o postępowaniu w razie powstania wypadku ubezpieczeniowego,
3)
przyjmowanie wniosków (ofert) ubezpieczeniowych,
4)
inkasowanie składek ubezpieczeniowych,
5)
wykonywanie innych czynności w zakresie pozyskiwania ubezpieczeń, zleconych przez PZU.
3.
Zakres działalności pośrednika ubezpieczeniowego może obejmować wszystkie lub tylko niektóre czynności określone w ust. 2.
§  3.
1.
Pośrednikiem ubezpieczeniowym może być osoba fizyczna, która ma:
1)
obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
nieposzlakowaną opinię moralną oraz określone przez PZU przygotowanie zawodowe do prawidłowego wykonywania pośrednictwa ubezpieczeniowego.
2.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe mogą wykonywać również jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące w szczególności działalność handlową, usługową, kredytową oraz w zakresie kontraktacji i skupu.
§  4.
Osoby fizyczne wykonują pośrednictwo ubezpieczeniowe na podstawie:
1)
umowy o pracę; osoby te zwane są dalej pośrednikami ubezpieczeniowymi stałymi,
2)
umowy agencyjnej, a jeżeli wykonywane czynności nie mają charakteru stałego albo obejmują tylko niektóre zadania wymienione w § 2 ust. 2 pkt 2-5 - na podstawie umowy zlecenia.
§  5.
1.
Osobie fizycznej wykonującej pośrednictwo ubezpieczeniowe PZU udziela pisemnego pełnomocnictwa.
2.
Pełnomocnictwo powinno określać:
1)
zakres pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz rodzaje ubezpieczeń objęte tym pośrednictwem,
2)
teren (rejon) działalności pośrednika ubezpieczeniowego.
3.
Pośrednik ubezpieczeniowy jest obowiązany okazać pełnomocnictwo bez żądania osoby zainteresowanej.
§  6.
1.
W uspołecznionych zakładach pracy mogą być organizowane przez PZU, w porozumieniu z kierownictwami tych zakładów i działającymi w tych zakładach organizacjami związkowymi, agencje ubezpieczeniowe, których zadaniem jest wykonywanie w tych zakładach pośrednictwa ubezpieczeniowego.
2.
W razie zorganizowania agencji ubezpieczeniowej zakład pracy za uprzednią, wyrażoną na piśmie, zgodą pracowników potrąca z wypłacanych im należności składki za ubezpieczenia i przekazuje je PZU.
§  7.
Wynagrodzenie pośrednika ubezpieczeniowego określa umowa.
§  8.
Zasady wynagrodzenia pośredników ubezpieczeniowych oraz jego wysokość ustala Minister Finansów.
§  9.
1.
Pośrednikowi ubezpieczeniowemu przysługuje prawo do wynagrodzenia po wykonaniu czynności pośrednictwa, a jeżeli umowa przewiduje obowiązek inkasowania składek ubezpieczeniowych - po przekazaniu ich na rachunek PZU.
2.
W razie zmiany terenu działalności (rejonu) pośrednika ubezpieczeniowego nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia prowizyjnego za ubezpieczenia pozyskane z poprzedniego terenu działalności.
3.
Jeżeli rata składki za ubezpieczenie pozyskane przez pośrednika ubezpieczeniowego płatna jest po rozwiązaniu z nim umowy, nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia prowizyjnego.
4.
W razie posługiwania się przez pośrednika ubezpieczeniowego osobami trzecimi przy wykonywaniu pośrednictwa wynagrodzenie za wykonanie tych czynności nie przysługuje.
§  10.
Wynagrodzenie miesięczne pośrednika ubezpieczeniowego stałego w okresie trzech pierwszych miesięcy zatrudnienia nie może być niższe od minimalnej wysokości wynagrodzenia miesięcznego najniżej zarabiających pracowników.
§  11.
Podstawę do ustalenia wynagrodzenia pośrednika ubezpieczeniowego stałego za urlop wypoczynkowy stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ostatnich dwanaście miesięcy, a jeżeli pośrednik ubezpieczeniowy pracuje w PZU krócej niż dwanaście miesięcy - przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres przepracowany.
§  12.
Podstawę do ustalenia wynagrodzenia pośrednika ubezpieczeniowego stałego za czas niezdolności do pracy z powodu choroby nie przekraczający trzech miesięcy oraz za czas zwolnień od pracy, za które przysługuje wynagrodzenie, jak również za czas przerwy połogowej - stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ostatnie trzy miesiące kalendarzowe, a jeżeli pośrednik ubezpieczeniowy pracuje krócej - przeciętne wynagrodzenie za przepracowany okres.
§  13.
1.
Bezpośredni nadzór nad działalnością pośrednika ubezpieczeniowego sprawuje jednostka organizacyjna PZU, na której rzecz wykonuje on pośrednictwo ubezpieczeniowe.
2.
Nadzór obejmuje zgodność postępowania pośredników ubezpieczeniowych z przepisami obowiązującymi przy wykonywaniu pośrednictwa ubezpieczeniowego, a w szczególności:
1)
właściwość stosowanych środków oraz metod popularyzacji i pozyskiwania ubezpieczeń,
2)
prawidłowość zawieranych umów ubezpieczenia,
3)
prawidłowość i terminowość rozliczeń z zainkasowanych składek oraz otrzymanych druków,
4)
wykonanie ustalonych przez PZU okresowych planów pracy pośrednika ubezpieczeniowego.
§  14.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej współdziałają z PZU przy organizowaniu pośrednictwa ubezpieczeniowego i pozyskiwaniu dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych i osobowych jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych.
2.
Współdziałanie polega w szczególności na umożliwieniu:
1)
prowadzenia przez PZU lub przez pośredników ubezpieczeniowych w zakładach pracy akcji informacyjnej w zakresie ubezpieczeń osób fizycznych,
2)
organizowania przez PZU agencji ubezpieczeniowych (punktów pośrednictwa ubezpieczeniowego i innych),
3)
podejmowania czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego przez emerytów i pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1972 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.9.54

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pośrednictwo ubezpieczeniowe.
Data aktu: 10/03/1972
Data ogłoszenia: 18/03/1972
Data wejścia w życie: 01/05/1972