Zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy od niektórych grup podatników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 grudnia 1972 r.
w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego od niektórych grup podatników.

Na podstawie art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz art. 3, art. 18 ust. 1, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1. 1
Osoby wykonujące działalność zarobkową w zakresie i na warunkach określonych rozporządzeniem mogą opłacać zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej lub ryczałtu umownego. Wymiaru i poboru tych podatków dokonuje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy do wydania uprawnienia do wykonywania działalności zarobkowej, zwany dalej właściwym organem.
2.
W razie osiągania przez osoby określone w ust. 1 dochodów ze źródeł przychodów podlegających tylko podatkowi dochodowemu, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych; do dochodu osiągniętego z tych źródeł przychodów stosuje się stopę podatku odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów podatnika i jego małżonka.
§  2.
1.
Podatnicy opłacający zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej lub ryczałtu umownego są zwolnieni w zakresie działalności objętej tymi formami opodatkowania od obowiązków przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym i o zobowiązaniach podatkowych dotyczących prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o obrocie i dochodzie oraz opłacania zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy.
2.
W stosunku do podatników, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy opłacali podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych albo w formie innego ryczałtu niż ryczałt umowny lub karta podatkowa bądź którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność, nie stosuje się zwolnień, o których mowa w ust. 1, w okresie poprzedzającym doręczenie decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej lub ryczałtu.

Rozdział  2

Karta podatkowa.

§  3.
1. 2
Zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej, zwanej dalej "kartą podatkową", mogą opłacać następujący podatnicy:
1) 3
rzemieślnicy świadczący usługi dla ludności lub rolnictwa w rodzajach rzemiosł i miejscowości określonych w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, zwanej dalej "tabelą" - przy zatrudnianiu pracowników nie przekraczającym stanu określonego w tabeli, przy czym:
a)
w zakresie rzemiosł: betoniarstwo z wyjątkiem nagrobkowego, garncarstwo, bednarstwo, koszykarstwo, rzeźbiarstwo w drewnie, wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi, słomy itp., wyrabianie wycinanek i ozdób z papieru, kilimiarstwo, powroźnictwo, rymarstwo - może być również wykonywana wyłącznie produkcja, także dla innych odbiorców niż ludność lub rolnictwo,
b)
w zakresie rzemiosł: grawerstwo, mechanika maszyn biurowych, sztukatorstwo, cholewkarstwo, szewstwo ortopedyczne, ortopedyka, witrażownictwo, organmistrzostwo oraz naprawa i strojenie wszelkich instrumentów muzycznych - usługi mogą być również wykonywane wyłącznie dla innych odbiorców niż ludność lub rolnictwo;
2)
osoby prowadzące działalność w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach nie połączonej ze sprzedażą napojów alkoholowych, w tym również piwa, w rodzajach i rozmiarach działalności oraz w rodzajach miejscowości określonych w tabeli.
2. 4
Kartę podatkową mogą również opłacać rzemieślnicy wykonujący rzemiosło na podstawie zezwolenia bez zatrudnienia pracowników w warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 września 1972 r. w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła (Dz. U. Nr 45, poz. 288) w rodzajach rzemiosł i miejscowości wymienionych w tabeli stanowiącej załącznik do tego rozporządzenia.
3.
Rzemieślnika uważa się za świadczącego usługi dla ludności lub rolnictwa w rozumieniu ust. 1, jeżeli osiągnięty przez niego obrót z wykonywania tych usług wynosi co najmniej połowę ogólnego obrotu rocznego.
3a. 5
Obrotu osiągniętego z wykonania usługi dla innego odbiorcy niż ludność lub rolnictwo, w razie gdy zwłoka w wykonaniu usługi mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi albo mienia, nie bierze się pod uwagę przy ocenie prawa do opłacania przez rzemieślnika karty podatkowej, jeżeli okoliczność tę stwierdzi odbiorca usługi na kopii rachunku za usługę.
4. 6
Za usługi dla ludności i rolnictwa uważa się usługi określone w przepisach o rozwoju usług.

5.  7 Nie uważa się za pracowników członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z rzemieślnikiem oraz osób w liczbie do trzech, zatrudnionych przez rzemieślnika, zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, w okresie trwania nauki lub przyuczania, jeżeli osoby te odbywają naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy po raz pierwszy i nie są wykwalifikowanymi pracownikami w innym zawodzie rzemieślniczym. Na równi z osobami szkolonymi, których nie uważa się za pracowników, traktuje się wyszkolonych przez rzemieślnika i zatrudnionych przez niego, zgodnie z przepisami o wykonywaniu rzemiosła, czeladników w okresie do 24 miesięcy po zdaniu przez nich pierwszego egzaminu czeladniczego. Liczba tych czeladników nie może być większa niż dwóch przy wykonywaniu rzemiosła bez zatrudnienia pracownika i nie większa niż jeden przy zatrudnieniu jednego lub dwóch pracowników.

§  4. 8
1.
Podatnicy, o których mowa w § 3, opłacają kartę podatkową, jeżeli:
1)
posiadają uprawnienie do wykonywania zgłoszonej działalności, przewidziane w obowiązujących przepisach,
2)
przy wykonywaniu rzemiosła nie korzystają zarówno z usług osób nie zatrudnionych przez siebie, jak i z usług innych zakładów rzemieślniczych lub przedsiębiorstw; nie wyłącza jednak prawa opłacania karty podatkowej korzystanie z usług zakładów:
a)
cholewkarskich przy wykonywaniu szewstwa,
b)
kołodziejskich przy wykonywaniu kowalstwa,
c)
kowalskich przy wykonywaniu kołodziejstwa,
d)
stolarskich przy wykonywaniu tapicerstwa i szklarstwa,
e)
tapicerskich i szklarskich przy wykonywaniu stolarstwa,
f)
blacharskich, brązowniczych, elektromechanicznych, galwanizatorskich, grawerskich, odlewniczych, spawalniczych, tokarstwa w metalu oraz tokarstwa w drewnie przy wykonywaniu usług, których rzemieślnik nie może wykonać we własnym zakresie,
g)
innych zakładów w zakresie nie przekraczającym łącznie 5% rocznego obrotu osiągniętego przez rzemieślnika, zlecającego wykonanie tych usług,
3)
sprzedają tylko wyroby własnej produkcji; zastrzeżenie to nie dotyczy wyrobów obcej produkcji, jeżeli stanowią one niezbędny dodatek do wykonanej usługi lub gotowego wyrobu własnej produkcji,
4)
nie wykonują innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu; zastrzeżenie to dotyczy również małżonka podatnika; nie wyłącza jednak prawa do opłacania karty podatkowej wykonywanie przez małżonka we własnym imieniu działalności opodatkowanej kartą podatkową lub w formie ryczałtu umownego oraz wykonywanie przez podatnika lub jego małżonka działalności opodatkowanej w innych formach zryczałtowanych, jeżeli przepisy dotyczące tych form opodatkowania na to zezwalają.
2.
Przepisy ust. 1 i § 3 stosuje się również w wypadkach, gdy działalność, z wyjątkiem określonej w § 3 ust. 1 pkt 2, wykonywana jest przez wspólników, pod warunkiem że wszyscy wspólnicy są wymienieni w uprawnieniu do wykonywania działalności oraz że liczba wspólników nie przekracza dwóch, a przy wykonywaniu murarstwa i ciesielstwa bez zatrudnienia pracownika najemnego - trzech wspólników.
§  5. 9
Podatnicy opłacający kartę podatkową zwolnieni są od obowiązku uiszczania opłat związanych ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, określonych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
§  6.
1.
Opłatę za kartę podatkową ustala się w kwotach rocznych na okres trzech lat.
2.
Roczne kwoty opłaty za kartę podatkową określa tabela. W wypadkach, o których mowa w § 3 ust. 2, opłatę za kartę podatkową ustala się w wysokości opłaty skarbowej właściwej dla rodzaju i miejsca wykonywania rzemiosła bądź w sposób określony w ust. 7.
3. 10
W razie zatrudnienia przez rzemieślnika pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka, lub czeladników określonych w § 3 ust. 5 zdanie drugie, podwyższa się opłatę za kartę podatkową na każdego członka rodziny i czeladnika za każdy miesiąc, w którym był zatrudniony:
1)
o 1/2 raty miesięcznej stawki określonej w tabeli literą "a", jeżeli nie zatrudnia pracowników,
2)
o 1/3 raty miesięcznej stawki określonej w tabeli literą "b", jeżeli zatrudnia jednego pracownika,
3)
o 1/4 raty miesięcznej stawki określonej w tabeli literą "c", jeżeli zatrudnia dwóch pracowników.
4. 11
Opłaty za kartę podatkową określone w tabeli obniża się o 20% dla rzemieślników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub którzy są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, jeżeli nie zatrudniają pracowników, czeladników określonych w § 3 ust. 5 zdanie drugiei pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka.
5. 12
Właściwy organ stopnia powiatowego może przyznać obniżkę w wysokości do 50% opłaty za kartę podatkową:
1)
dla rzemieślników, o których mowa w ust. 4, w razie zaistnienia okoliczności zasługujących na szczególne uwzględnienie,
2)
w razie gdy rozmiar wykonywanego rzemiosła tak znacznie odbiega od rozmiaru przeciętnej działalności tego rodzaju, że opłata za kartę podatkową określona w tabeli byłaby dla rzemieślnika oczywiście za wysoka,
3) 13
na wniosek rzemieślnika lub z urzędu w stosunku do rzemieślników, którzy wykonują ciesielstwo, dekarstwo, murarstwo i zduństwo i zatrudniają pracowników tylko okresowo.
6.
Liczbę mieszkańców i rodzaj miejscowości określonych w tabeli przyjmuje się według stanu w dniu 1 stycznia roku podatkowego.
7.
Jeżeli rzemieślnik wykonuje różne rodzaje rzemiosł, dla których przewidziane są w tabeli różne wysokości opłaty za kartę podatkową, bądź jeżeli którekolwiek z tych rzemiosł jest objęte opłatą skarbową (§ 3 ust. 2), opłatę za kartę podatkową pobiera się w wysokości właściwej dla tego rodzaju rzemiosła, dla którego jest ustalona najwyższa opłata za kartę podatkową bądź opłata skarbowa.
8. 14
Za miejscowość, w której wykonywana jest działalność, uważa się miejscowość wymienioną w uprawnieniu do jej wykonywania. Od rzemieślników wykonujących rodzaje rzemiosł, które z istoty swej nie mogą być wykonywane w jednym stałym miejscu, np. dekarstwo, malarstwo, murarstwo, zduństwo, i w związku z tym dla ich wykonywania nie jest konieczne zorganizowanie zakładu rzemieślniczego, opłatę za kartę podatkową pobiera się w wysokości właściwej dla miejscowości, w której rzemieślnik ma miejsce zamieszkania, chyba że przeważającą część obrotu osiąga on ze świadczeń wykonywanych w miejscowości, dla której ustalona jest wyższa opłata za kartę podatkową; wówczas opłatę za kartę podatkową pobiera się w wysokości właściwej dla tej ostatniej miejscowości.
9. 15
Jeżeli działalność objęta opodatkowaniem kartą podatkową wykonywana jest wspólnie, ustala się jeden łączny wymiar opłaty za kartę podatkową dla wszystkich wspólników. Wysokość opłaty za kartę podatkową ustala się w kwocie równej stawce przewidzianej dla rzemieślnika przy stanie zatrudnienia (wraz z rzemieślnikiem) odpowiadającym łącznej liczbie wspólników i pracowników.
§  7. 16
1.
Karta podatkowa przysługuje podatnikowi, który złoży właściwemu organowi właściwemu według siedziby zakładu wniosek zawarty w deklaracji, w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego pierwszy rok podatkowy okresu trzyletniego, na który ma być przyznana karta podatkowa. Podatnik, który rozpoczął wykonywanie działalności w ciągu roku podatkowego, obowiązany jest do złożenia wniosku przed rozpoczęciem tej działalności. Złożenie wniosku jest równoznaczne ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w zakresie objętym wnioskiem. Wniosek składa się raz na trzy lata. Jeżeli do końca każdego roku podatkowego, objętego prawem do opłacania karty podatkowej, podatnik nie zgłosił całkowitego zaprzestania wykonywania działalności, uważa się, że wykonuje on działalność i że zgłosił obowiązek podatkowy na rok następny.
2.
Przy składaniu wniosku podatnik obowiązany jest okazać właściwemu organowi uprawnienie do wykonywania działalności. Do wniosku stosuje się tryb przewidziany w przepisach o postępowaniu podatkowym dla deklaracji składanych w związku ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.
3.
Właściwy organ, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku, a w razie nasuwających się wątpliwości co do przysługującego rzemieślnikowi prawa opłacenia karty podatkowej - w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca - wydaje decyzję ustalającą opodatkowanie kartą podatkową, a gdy stwierdzi brak warunków do opłacania karty podatkowej, wydaje decyzję odmowną.
§  8. 17
Roczna opłata za kartę podatkową płatna jest bez wezwania w ratach:
1)
kwartalnych w terminie do dnia 7 następnego miesiąca po upływie każdego kwartału, jeżeli stawka roczna nie przekracza 2.400 zł,
2)
miesięcznych w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły - w pozostałych wypadkach.

Rozdział  3

Ryczałt umowny.

§  9.
1.
Zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu umownego, zwane dalej "ryczałtem", mogą opłacać podatnicy wykonujący działalność w zakresie:
1) 18
rzemiosł:
a) 19
betoniarstwo z wyjątkiem nagrobkowego, kamieniarstwo z wyjątkiem nagrobkowego, szklarstwo, brukarstwo, murarstwo, ciesielstwo, dekarstwo, malarstwo i tapeciarstwo, studniarstwo - przy zatrudnieniu najwyżej sześciu pracowników i obrocie rocznym nie przekraczającym 1.200.000 zł,
b) 20
wydobywanie i przetwórstwo torfu, wydobywanie i przerób kamienia, wydobywanie piasku, pospółki i żwiru, wydobywanie oraz przerób gipsu, kamienia i kredy - przy zatrudnieniu najwyżej sześciu, a za zezwoleniem przewidzianym w przepisach o wykonywaniu rzemiosła - nie więcej niż ośmiu pracowników i obrocie rocznym nie przekraczającym 1.200.000 zł,
c)
wytwarzanie cegły palonej - w ilości nie przekraczającej 1.800.000 sztuk cegły rocznie, a w razie wypału usługowego - w ilości nie przekraczającej 2.000.000 sztuk cegły rocznie, w tym nie więcej niż 1.800.000 sztuk produkcji własnej,
d) 21
spożywczych - przy zatrudnieniu najwyżej sześciu pracowników i obrocie rocznym nie przekraczającym 2.400.000 zł,
e) 22
pozostałych rzemiosł, w tym również betoniarstwa nagrobkowego i kamieniarstwa nagrobkowego - przy zatrudnieniu najwyżej czterech pracowników i obrocie rocznym nie przekraczającym 1.200.000 zł,
2)
wytwórczości ludowej i artystycznej,
3) 23
handlu artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi, z wyjątkiem handlu żywcem - przy zatrudnieniu najwyżej dwóch pracowników i obrocie rocznym nie przekraczającym 1.200.000 zł; do kwoty tej nie wlicza się obrotu ze sprzedaży ryb surowych, solonych i wędzonych, jeżeli ich sprzedaż jest odrębnie opodatkowana na zasadach i warunkach określonych w § 15,
4)
transportu osobowego i towarowego, mechanicznego i konnego - przy używaniu jednego pojazdu,
5) 24
gastronomii i prowadzenia pensjonatów przy zatrudnieniu najwyżej czterech pracowników, a w okresie sezonu - najwyżej po czterech pracowników na dwie zmiany, i obrocie rocznym nie przekraczającym 2.000.000 zł; nie pozbawia korzystania z ryczałtu zatrudnienie w zakładzie gastronomicznym w okresie sezonu w porze obiadowej pracowników z obu zmian, jednak równocześnie najwyżej sześciu osób,
6) 25
prowadzenia hoteli - przy zatrudnieniu najwyżej dwóch pracowników,
7) 26
pozostałych usług, z wyjątkiem czynności wynikających z umowy agencyjnej lub umowy zlecenia doraźnego pośrednictwa, biur pisania podań, prowadzenia ksiąg oraz usług pogrzebowych - przy zatrudnieniu najwyżej jednego pracownika,
8)
zajęć zarobkowych w zakresie służby zdrowia, jeżeli podatnik jest równocześnie zatrudniony, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w jednostkach gospodarki uspołecznionej w pełnym wymiarze godzin lub jest zwolniony od obowiązku tego zatrudnienia.
2.
Ryczałt nie przysługuje podatnikom wykonującym następujące rodzaje rzemiosł:
1)
rzemiosła chemiczne z wyjątkiem wulkanizatorstwa,
2) 27
rzeźnictwo i wędliniarstwo, kuchmistrzostwo oraz piekarstwo,
3)
wytwarzanie i przerabianie pasz oraz produktów utylizacji zwierzęcej,
4)
wytwarzanie płyt, sklejek, oklein i obłogów,
5)
wytwarzanie bindry,
6)
dziewiarstwo maszynowe,
7) 28
krawiectwo męskie konfekcyjne i krawiectwo damskie ciężkie konfekcyjne,
8)
garbarstwo skór bez włosa,
9)
wyprawa skór futerkowych,
10)
kuśnierstwo konfekcyjne,
11)
wyrób materiałów ściernych.
3. 29
Warunek nieprzekroczenia granicy obrotu dotyczy nie tylko roku podatkowego, ale również i roku poprzedzającego rok podatkowy, przy czym za obrót osiągnięty w roku poprzedzającym rok podatkowy przyjmuje się kwotę obrotu obliczonego w stosunku rocznym. Jeżeli jednak zakład gastronomiczny lub pensjonat w roku poprzedzającym rok podatkowy był czynny przez okres krótszy niż 12 miesięcy, osiągnięcie w tym roku obrotu przekraczającego w stosunku rocznym 2.000.000 złotych nie pozbawia prawa do opłacania ryczałtu, jeżeli obrót faktyczny nie przekroczył tej kwoty. Zasadę powyższą stosuje się również przy ocenie prawa do ryczałtu zakładów rzemieślniczych, o których mowa w § 12 ust. 2 zdanie drugie.
4.
Przy ocenie prawa do ryczałtu i ustalaniu jego wysokości nie wyłącza się z obrotu wartości materiałów i części zamiennych dodanych przez rzemieślnika przy wykonywaniu usług. Nie wyłącza korzystania z ryczałtu zarówno w roku podatkowym, jak i w roku następującym po roku podatkowym, przekroczenie granicy obrotu określonej w ust. 1 pkt 1, jeżeli zostało ono spowodowane działalnością wykonywaną na eksport, od której podatnik na podstawie szczególnych przepisów opłaca podatki obrotowy i dochodowy w formie odrębnego ryczałtu.
5. 30
Nie uważa się za pracowników członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a w zakładach rzemieślniczych również osób zatrudnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, w okresie trwania nauki lub przyuczania, jeżeli osoby te odbywają naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy po raz pierwszy i nie są wykwalifikowanymi pracownikami w innym zawodzie rzemieślniczym. Na równi z osobami szkolonymi, których nie uważa się za pracowników, traktuje się zatrudnionych przez rzemieślnika, zgodnie z przepisami o wykonywaniu rzemiosła, czeladników lub absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w liczbie do dwóch, przez okres do 24 miesięcy po zdaniu przez nich pierwszego egzaminu czeladniczego lub po ukończeniu szkoły zawodowej.
§  10.
1.
Podatnicy, o których mowa w § 9, opłacają ryczałt, jeżeli:
1)
posiadają uprawnienie do wykonywania zgłoszonej działalności przewidziane w obowiązujących przepisach,
2)
przy wykonywaniu rzemiosła zachowują warunki określone w § 4 ust. 1 pkt 2 i 3,
3)
nie wykonują poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w § 9 ust. 1 innego rodzaju działalności podlegającej podatkowi obrotowemu; zastrzeżenie to dotyczy również małżonka podatnika; nie wyłącza jednak prawa opłacania ryczałtu wykonywanie przez małżonka we własnym imieniu działalności podlegającej opodatkowaniu kartą podatkową lub ryczałtem umownym oraz wykonywanie przez podatnika lub jego małżonka działalności opodatkowanej w innych formach zryczałtowanych, jeżeli przepisy dotyczące tych form opodatkowania na to zezwalają; jeżeli jednak działalność jest wykonywana przez kilka osób (ust. 2), wykonywanie przez małżonka innej działalności podlegającej opodatkowaniu ryczałtem umownym wyłącza prawo do opłacania ryczałtu.
2. 31
Przepisy § 9 stosuje się również w wypadku, gdy działalność objęta ryczałtem, z wyjątkiem wymienionej w § 9 ust. 1 pkt 2, jest wykonywana przez wspólników, pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy są wymienieni w dokumencie uprawniającym do wykonywania tej działalności oraz że łączna liczba wspólników oraz zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu zatrudnienia określonego dla poszczególnych rodzajów działalności.
§  11.
1.
Podatnicy opłacający ryczałt obowiązani są, zgodnie z przepisami o postępowaniu podatkowym, corocznie zgłosić obowiązek podatkowy i uiścić opłatę związaną z tym zgłoszeniem.
2. 32
Podatnicy ubiegający się o opodatkowanie ryczałtem powinni przy zgłoszeniu obowiązku podatkowego złożyć wniosek o zaliczenie do ryczałtu. Jeżeli podatnik nie wykonujący odrębnie działalności w zakresie transportu towarowego dostarcza odbiorcom swoje wyroby lub świadczy usługi przy użyciu własnego środka transportu, osiągając z tego tytułu dodatkowe przychody, powinien okoliczność tę zaznaczyć we wniosku o zaliczenie do ryczałtu. Podatnicy wymienieni w § 12 ust. 1 pkt 1 składają wniosek przy zgłaszaniu obowiązku podatkowego na pierwszy rok podatkowy okresu trzyletniego, na który ma być przyznany ryczałt.
3.
Podatnicy prowadzący wytwórnie cegły palonej powinni dołączyć do wniosku "kartę wyposażenia cegielni", potwierdzoną przez właściwy cech, zawierającą dane dotyczące urządzeń i maszyn zainstalowanych w wytwórni (marka, typ i rok budowy, rodzaj napędu, przepustowość), powierzchni lub pojemności pieca i suszarni, miesięcy, w których będzie wypalana cegła, ilości cegły na jeden cykl wypału, okresów trwania jednego cyklu wypału, ilości cykli wypału przewidywanych w ciągu roku podatkowego oraz przewidywanej maksymalnej liczby zatrudnionych pracowników, a jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki - również liczby wspólników.
4. 33
O przyznaniu bądź o odmowie przyznania ryczałtu oraz jego wysokości orzeka właściwy organ.
5. 34
Przy orzekaniu bierze się pod uwagę wszystkie istotne okoliczności mające znaczenie dla przyznania i wysokości ryczałtu bądź odmownego załatwienia wniosku podatnika o przyznanie ryczałtu. Dotyczy to również okoliczności, które mogą wpływać na obniżenie wyników działalności podatnika, jak np. jego podeszły wiek, inwalidztwo itp. W wypadku określonym w ust. 2 zdanie drugie, przy ustalaniu wysokości ryczałtu należy uwzględnić dodatkowe przychody podatnika z tytułu wykonywania świadczeń przy użyciu własnego środka transportu. Jeżeli chodzi o wytwórnie cegły palonej, bierze się pod uwagę zdolność produkcyjną wytwórni (urządzenie cegielni, zatrudnienie, ilości cykli wypału i ilości wypalonej cegły) oraz okres wypalania cegły wskazany przez podatnika we wniosku o ryczałt. Właściwy organ nie może odmówić przyznania ryczałtu, jeżeli podatnik spełnia warunki jego opłacania.
§  12.
1.
Ryczałt ustala się w kwotach rocznych:
1)
na okres trzech lat - dla podatników wykonujących działalność, o której mowa w § 9 ust. 1 pkt 6 i 7, działalność w zakresie transportu osobowego mechanicznego i konnego oraz działalność w zakresie transportu towarowego konnego, z wyjątkiem podatników, których małżonek wykonuje we własnym imieniu działalność podlegającą opodatkowaniu podatkami obrotowym i dochodowym w formie ryczałtu,
2)
na okres jednego roku - dla podatników wykonujących pozostałe rodzaje działalności, o których mowa w § 9 ust. 1.
2.
Przy ustalaniu wysokości ryczałtu bierze się za podstawę całoroczny okres działalności gospodarczej bez uwzględnienia przerw w tej działalności. Jeżeli jednak ustalony ryczałt dotyczy takiego rzemiosła, które w praktyce z reguły nie jest wykonywane przez okres całego roku (np. murarstwo, wypał cegły), i podatnik we wniosku o przyznanie ryczałtu określi miesiące, w których nie będzie wykonywał świadczeń, przy ustalaniu wysokości ryczałtu na cały rok podatkowy bierze się za podstawę okres wykonywania działalności określony przez podatnika.
3.
Jeżeli działalność objęta ryczałtem jest wykonywana przez wspólników (§ 10 ust. 2), ustala się łączny wymiar ryczałtu dla wszystkich wspólników (spółki), przy czym tę część ryczałtu, która przypada z tytułu podatku dochodowego, ustala się przez zsumowanie kwot podatku dochodowego, uprzednio obliczonych odrębnie dla każdego ze wspólników od jego dochodu osiągniętego ze spółki. Tak ustalony podatek dochodowy, łącznie z podatkiem obrotowym obliczonym od obrotów z wspólnie prowadzonej działalności, stanowi łączną kwotę ryczałtu dla wspólników (spółki).
4.
Jeżeli oboje małżonkowie wykonują odrębną działalność podlegającą opodatkowaniu ryczałtem umownym, dla każdego z małżonków ustala się ryczałt, stosując przy ustalaniu wysokości tego ryczałtu stopę podatku dochodowego odpowiadającą sumie dochodów osiągniętych łącznie przez małżonków.
§  13.
1. 35
Właściwy organ wydaje podatnikowi decyzję o przyznaniu ryczałtu oraz o jego rocznej wysokości i rat miesięcznych bądź o odmowie przyznania ryczałtu w terminie do końca marca roku podatkowego lub pierwszego roku podatkowego okresu trzyletniego, na który przyznaje się ryczałt. W razie rozpoczęcia wykonywania przez podatnika działalności w ciągu roku po 1 marca, termin wydania decyzji wynosi jeden miesiąc po złożeniu wniosek o przyznanie ryczałtu.
2.
W decyzji o wysokości ryczałtu ustalonego w sposób określony w § 12 ust. 2 zdanie drugie podaje się, które miesiące roku podatkowego zostały przyjęte przy ustalaniu ryczałtu jako te, w których podatnik będzie wykonywał rzemiosło. W decyzji o wysokości ryczałtu dla wytwórni palonej cegły organ finansowy podaje, które miesiące przyjęte zostały przy ustalaniu ryczałtu jako miesiące wypału cegły przez podatnika, oraz liczbę przyjętych w tym okresie cykli wypału.
§  14.
1. 36
Roczny ryczałt płatny jest bez wezwania właściwego organu w ratach miesięcznych do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły. Na wniosek podatnika uzasadniony sezonową działalnością (§ 12 ust. 2 zdanie drugie), złożony równocześnie z wnioskiem o ryczałt, właściwy organ zachowując ustaloną wysokość rocznego ryczałtu dostosowuje liczbę rat miesięcznych oraz ich płatność do liczby miesięcy okresu wskazanego przez podatnika, w którym będzie wykonywana działalność.
2.
Do czasu doręczenia decyzji ustalającej ryczałt podatnicy, którzy złożyli wniosek o przyznanie ryczałtu, obowiązani są wpłacać w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, na poczet ryczałtu kwoty odpowiadające miesięcznej racie ryczałtu lub opłaty za kartę podatkową za rok ubiegły, a w razie opłacania w ubiegłym roku podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych - kwoty odpowiadające średniej kwocie zaliczki miesięcznej za rok ubiegły. Podatnicy, o których mowa w § 22 ust. 2, obowiązani są wpłacać kwoty miesięcznych rat z tytułu opłaty za kartę podatkową. Podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy opłacali podatki obrotowy i dochodowy w formie innego ryczałtu niż ryczałt umowny lub karta podatkowa albo rozpoczną wykonywanie działalności w ciągu roku podatkowego, obowiązani są wpłacać kwoty odpowiadające zaliczce, obliczonej na podstawie obrotów i dochodów za miesiąc ubiegły.
3.
Jeśli wpłacone kwoty, zgodnie z ust. 2, okażą się mniejsze od kwoty przypadającej do uiszczenia na mocy decyzji ustalającej ryczałt na bieżący rok podatkowy, powstałą różnicę podatnicy obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania decyzji.
§  15.
1.
Na wniosek podatnika podatki obrotowy i dochodowy od przychodów ze sprzedaży ryb (surowych, solonych i wędzonych) pobiera się w formie odrębnego ryczałtu na zasadach określonych dla podatników opłacających ryczałt umowny od przychodów z handlu artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi (§ 9 ust. 1 pkt 3) - ze zmianami wynikającymi z ust. 2-7.
2.
Ryczałt od przychodów ze sprzedaży ryb pobiera się bez względu na formę opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym pozostałej działalności w zakresie handlu artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi, prowadzonego w ramach tego samego przedsiębiorstwa. Jeżeli ta pozostała działalność jest opodatkowana na zasadach ogólnych, stan zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie nie ma wpływu na prawo opłacania odrębnego ryczałtu od przychodów ze sprzedaży ryb.
3.
Wniosek o objęcie ryczałtem przychodów ze sprzedaży ryb należy złożyć przed pierwszym zakupem ryb dokonanym w roku podatkowym.
4. 37
Podatnicy opłacający ryczałt na podstawie ust. 1 są obowiązani do prowadzenia księgi zakupu ryb sporządzonej we własnym zakresie według wzoru odrębnie ustalonego przez Ministerstwo Finansów; wzór tej księgi udostępnia podatnikowi właściwy organ. Zapisy w księdze zakupu ryb powinny być udokumentowane rachunkami odpowiadającymi warunkom określonym w art. 103 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60).
5. 38
Ryczałt wynosi 3% od wartości zakupionych ryb. Podatnik obowiązany jest obliczać ryczałt na podstawie danych wynikających w księgi zakupu ryb i wpłacać go w ratach miesięcznych do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły przedstawiając równocześnie właściwemu organowi księgę zakupu ryb celem potwierdzenia prawidłowości obliczenia i wpłaty ryczałtu.
6.
Jeżeli podatnik opłacający ryczałt na podstawie ust. 1 osiąga również dochody z innych źródeł przychodów, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie bierze się pod uwagę dochodów osiągniętych ze sprzedaży ryb.
7.
W razie niezłożenia wniosku o opodatkowanie przychodów ze sprzedaży ryb odrębnym ryczałtem, sprzedaż ryb podlega opodatkowaniu podatkami obrotowym i dochodowym, łącznie z pozostałą działalnością wykonywaną przez podatnika, na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu w zależności od tego, jak jest opodatkowana ta pozostała działalność.

Rozdział  4

Przepisy wspólne.

§  16. 39
(uchylony).
§  17.
W razie niezłożenia wniosku, o którym mowa w § 7 ust. 1 i § 11 ust. 2, podatnik jest obowiązany opłacać podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych oraz prowadzić odpowiednie księgi, stosownie do przepisów o księgach podatkowych i handlowych.
§  18.
Jeżeli wniosek o przyznanie karty podatkowej lub ryczałtu nie zostanie uwzględniony, podatnik jest obowiązany do opłacania podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych. W tym wypadku podatnicy, korzystający dotychczas ze zwolnienia od prowadzenia ksiąg na podstawie § 2 ust. 1, obowiązani są do założenia i prowadzenia właściwych ksiąg, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało im doręczone zawiadomienie o nieuwzględnieniu wniosku o przyznanie karty podatkowej lub ryczałtu.
§  19.
1. 40
Od decyzji odmawiającej przyznania karty podatkowej lub ryczałtu albo ustalającej opłatę za kartę podatkową lub ryczałt w kwocie wyższej od wymienionej we wniosku przez podatnika przysługuje w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia decyzji prawo wniesienia odwołania albo zrzeczenia się karty podatkowej lub ryczałtu. Odwołanie podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
2. 41
(skreślony).
3. 42
(skreślony).
4.
W razie zrzeczenia się prawa opłacania karty podatkowej lub ryczałtu powstaje obowiązek opłacania podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych. Obowiązek prowadzenia ksiąg - z zastrzeżeniem § 2 ust. 2 powstaje w tym wypadku od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się karty podatkowej lub ryczałtu.
5. 43
(skreślony).
§  20.
1.
W razie rozpoczęcia wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego opłatę za kartę podatkową lub ryczałt za pierwszy rok działalności ustala się w wysokości sumy rat należnych za okres poczynając od miesiąca, w którym rozpoczęto wykonywanie działalności.
2.
W razie zaprzestania w ciągu roku na stałe wykonywania działalności zgłoszonej w trybie przewidzianym w przepisach o postępowaniu podatkowym, nie pobiera się opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu za okres do dońca roku po zaprzestaniu wykonywania działalności. Jeżeli chodzi o wytwórnie cegły palonej, w razie zgłoszenia zaprzestania na stałe wypalania cegły w okresie, który był przyjęty przy ustalaniu ryczałtu, i w związku z tym niedokonania w roku podatkowym takiej ilości cykli wypału, jaka była przyjęta przy ustalaniu wysokości ryczałtu, nie pobiera się ryczałtu przypadającego na nie dokonane cykle wypału.
3.
W razie uzasadnionej czasowej przerwy w wykonywaniu działalności spowodowanej szczególnymi okolicznościami, np. dłuższą chorobą, wypoczynkiem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, remontem urządzeń, naprawą pojazdów mechanicznych, trwającej nieprzerwanie co najmniej 15 dni - nie pobiera się opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu za pełny okres trwania przerwy w wysokości po 1/30 miesięcznej raty za każdy dzień przerwy pod warunkiem zgłoszenia przerwy przez podatnika w terminie 7 dni po powstaniu okoliczności powodującej przerwę. Za przerwy spowodowane szczególnymi okolicznościami nie uważa się przy opłacaniu karty podatkowej przerw, które wiążą się ze specyfiką danej działalności i z reguły występują corocznie przy wykonywaniu niektórych rzemiosł, np. betoniarstwo, murarstwo. Nie uwzględnia się czasowych przerw w wykonywaniu działalności, które zostały uwzględnione przy ustalaniu ryczałtu umownego (§ 12 ust. 2).
4.
Przepis ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie w razie rozpoczęcia lub zaprzestania na stałe wykonywania działalności (ust. 1 i 2) w ciągu miesiąca przy ustalaniu raty należnej za ten miesiąc.
§  21.
1. 44
Podatnicy opłacający kartę podatkową lub ryczałt obowiązani są zawiadomić właściwy organ o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym przez siebie wniosku, a jeżeli małżonek prowadzi odrębną działalność opodatkowaną kartą podatkową lub ryczałtem na terenie właściwości innego właściwego organu niż podatnik - również o zmianach w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku małżonka, a mianowicie:
1)
o zmianach, które powodują utratę prawa do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu,
2) 45
o zmianach, które nie powodują następstw określonych w pkt 1, lecz mają wpływ na wysokość opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu, tj. o zmianach w stanie zatrudnienia (również pełnoletnich członków rodziny), o zmianach miejsca wykonywania świadczeń, o zmianach rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, o zmianie pojazdu przy wykonywaniu transportu mechanicznego,
3)
jeżeli wykonują rzemiosło, które w praktyce z reguły nie jest wykonywane przez okres całego roku (np. murarstwo) i w związku z tym za podstawę do ustalenia ryczałtu przyjęto okres wykonywania działalności podany przez podatnika - o rozpoczęciu wykonywania działalności w okresie, który nie został objęty ryczałtem,
4) 46
o zatrudnieniu czeladników i absolwentów zasadniczych szkół zawodowych określonych w § 3 ust. 5 zdanie drugie i § 9 ust. 5 zdanie drugie oraz o czasowym zatrudnieniu pracownika lub pełnoletniego członka rodziny zamiast nieobecnego stałego pracownika (ust. 2),
5)
jeżeli prowadzą wytwórnie cegły palonej - o zmianach wyposażenia cegielni (np. maszyny, urządzenia, pojemność pieca), o przekroczeniu maksymalnej liczby zatrudnionych pracowników podanej w karcie wyposażenia cegielni, o rozpoczęciu wypalania cegły w miesiącach, w których według oświadczenia podatnika cegła nie miała być wypalana, o przekroczeniu ilości cykli wypału przyjętej przy ustalaniu wysokości ryczałtu oraz o czasowym unieruchomieniu wytwórni spowodowanym szczególnymi okolicznościami, np. awarią, remontem, dłuższą chorobą, trwającymi nieprzerwanie co najmniej przez okres odpowiadający jednemu cyklowi wypału.
2. 47
Nie uważa się za zwiększenie stanu zatrudnienia czasowego zatrudnienia pracownika lub pełnoletniego członka rodziny zamiast nieobecnego stałego pracownika, jeżeli jego nieobecność jest uzasadniona szczególnymi okolicznościami, np. dłuższą chorobą, urlopem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, i trwa nieprzerwanie co najmniej 15 dni.
3. 48
O zmianach określonych w ust. 1 podatnik obowiązany jest zawiadomić pisemnie właściwy organ najpóźniej w terminie siedmiu dni. W wypadku jednak, gdy zmiana dotyczy zatrudnienia dodatkowej osoby, oraz w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 4 obowiązek zawiadomienia powstaje najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia pracy przez daną osobę.
§  22.
1. 49
Podatnicy zostaną wyłączeni z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt i opłacać będą podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych na podstawie decyzji właściwego organu:
1)
za część roku podatkowego - w razie zawiadomienia o utracie warunków do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu (§ 21 ust. 1 pkt 1) z wyjątkiem przekroczenia granicy obrotu określonej w § 9 ust. 1 pkt 1, 3 i 5 lub granicy produkcji cegły określonej w § 9 ust. 1 pkt 1 lit. d); wyłączenie obejmuje część roku podatkowego, poczynając od miesiąca, w którym powstały okoliczności uzasadniające wyłączenie z grupy podatników opłacających kartę podatkową lub ryczałt,
2)
za cały rok podatkowy - w razie:
a)
wprowadzenia w błąd właściwego organu przez podanie we wniosku (§ 7 ust. 1 i § 11 ust. 2) lub zawiadomieniu (§ 21 ust. 1) danych niezgodnych ze stanem faktycznym, powodujących nieuzasadnione przyznanie bądź ustalenie karty podatkowej lub ryczałtu w kwocie niższej od należnej,
b)
niezawiadomienia właściwego organu o zmianach, o których mowa w § 21 ust. 1, powodujących utratę prawa do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu albo podwyższenie opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu,
c)
przekroczenia granicy obrotu określonej w § 9 ust. 1 pkt 1, 3 i 5 lub granicy produkcji cegły określonej w § 9 ust. 1 pkt 1 lit. d),
d)
nieprowadzenia lub nierzetelnego prowadzenia księgi zakupu ryb albo prowadzenia jej niezgodnie z przepisem § 15 ust. 4 przez podatników opłacających z tytułu sprzedaży ryb odrębny ryczałt,
e) 50
osiągnięcia przez rzemieślnika udowodnionego obrotu oczywiście niemożliwego do uzyskania w warunkach zatrudnienia podanych we wniosku o przyznanie karty podatkowej,
f) 51
niedotrzymania przez rzemieślników opłacających kartę podatkową określonego w § 3 ust. 1 i 3 warunku wykonywania usług dla ludności lub rolnictwa w rozmiarze co najmniej połowy ogólnego obrotu rocznego.
2. 52
Do podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, za tę część roku, w której nie służy im prawo do karty podatkowej, może być zastosowane opodatkowanie w formie ryczałtu, jeżeli wykonują działalność w warunkach uprawniających do opłacania ryczałtu i w terminie określonym w § 21 ust. 3 zgłoszą wniosek o zaliczenie do ryczałtu.
3.
Do podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na zasadach ogólnych, za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się do niego stopę podatku odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
4.
W stosunku do małżonków, opłacających odrębnie karty podatkowe lub ryczałty umowne, wyłączenie z karty podatkowej lub ryczałtu jednego z małżonków i opodatkowanie go na zasadach ogólnych powoduje równocześnie wyłączenie z karty podatkowej lub ryczałtu drugiego małżonka. Wyłączenie nie następuje jednak w wypadku określonym w ust. 2, natomiast dokonuje się zmiany wysokości ryczałtu u małżonka (§ 12 ust. 4).
5. 53
Właściwy organ orzeka o utracie prawa do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu na podstawie materiału dowodowego. Okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. e), wymagają potwierdzenia przez właściwy cech na podstawie opinii biegłego.
6.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 kwoty wpłacone na poczet opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy.
7. 54
W razie wyłączenia z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, jeżeli powstanie obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych, i w ust. 1 pkt 2 lit. c), jeżeli podatnik zawiadomi właściwy organ o utracie warunków do opłacania ryczałtu - obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego (w razie opłacania karty podatkowej) oraz założenia właściwych ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata tych warunków, a w wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. e) - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja o wyłączeniu.
8.
Przy opodatkowaniu w formie karty podatkowej oraz jeżeli ryczałt został ustalony na okres trzyletni, wyłączenia dokonuje się poczynając od miesiąca (ust. 1 pkt 1) lub roku podatkowego (ust. 1 pkt 2), w którym powstały okoliczności uzasadniające wyłączenie. Wyłączenie z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt w pierwszym lub drugim roku okresu trzyletniego, na który przyznano kartę podatkową lub ryczałt, nie stoi na przeszkodzie opłacaniu podatków w tej formie od następnego roku podatkowego, jeżeli podatnik odpowiada od tego roku warunkom określonym w rozporządzeniu i złoży we właściwym terminie wniosek.
§  23.
1.
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 2, a ponadto w razie zmiany obowiązujących cen za usługi transportowe (§ 9 ust. 1 pkt 4), zmiana wysokości opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu następuje poczynając od miesiąca, w którym zaszły okoliczności uzasadniające zmianę, przy czym ratę za ten miesiąc pobiera się w dotychczasowej wysokości, jeżeli zmiana nastąpiła po dniu 15 tego miesiąca, albo w nowej wysokości, jeżeli zmiana nastąpiła przed dniem 15 tego miesiąca.
2.
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 3, za każdy miesiąc działalności nie objętej wymiarem rocznego ryczałtu wymierza się - niezależnie od ustalonej do uiszczenia w tym miesiącu raty ryczałtu - ryczałt w wysokości odpowiadającej kwocie wynikającej z podziału kwoty rocznego ryczałtu przez liczbę miesięcy objętych wymiarem tego ryczałtu.
3. 55
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 5, zmiana ryczałtu następuje po zakończeniu roku podatkowego. Jeżeli w następstwie zmian należałoby obniżyć wysokość ryczałtu, właściwy organ ogranicza pobór miesięcznych rat ryczałtu o odpowiednią kwotę, a jeżeli należałoby podwyższyć wysokość ryczałtu, właściwy organ w drodze tymczasowej decyzji podwyższa ryczałt. Sposób obliczenia ryczałtu podany w § 20 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Po zakończeniu roku podatkowego właściwy organ wydaje decyzję zmieniającą wysokość ryczałtu, biorąc pod uwagę całoroczną działalność podatnika.
§  24.
1.
Od decyzji wyłączającej z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt albo zmieniającej wysokość opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu podatnik może w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia decyzji złożyć odwołanie.
2.
Odwołanie od decyzji wyłączającej z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym. Odwołanie od decyzji zmieniającej wysokość karty podatkowej lub ryczałtu podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w § 19.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  25.
1.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących wolne zajęcia zawodowe w zakresie służby zdrowia (Dz. U. z 1956 r. Nr 39, poz. 180 i z 1963 r. Nr 1, poz. 6),
2)
rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 maja 1968 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących wytwórnie palonej cegły (Dz. U. z 1968 r. Nr 15, poz. 90 i z 1972 r. Nr 3, poz. 15),
3)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 maja 1969 r. w sprawie kart podatkowych dla drobnych rzemieślników (Dz. U. z 1969 r. Nr 19, poz. 144 i z 1971 r. Nr 17, poz. 170), z tym że pozostają w mocy, do czasu wygaśnięcia, ulgi podatkowe przyznane przed dniem 1 stycznia 1973 r. na podstawie § 1a tego rozporządzenia,
4)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 maja 1969 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze, wykonujących niektóre przemysły lub usługi albo trudniących się handlem (Dz. U. z 1969 r. Nr 19, poz. 145 i z 1971 r. Nr 17, poz. 170), z tym że pozostają w mocy do czasu wygaśnięcia ulgi podatkowe przyznane przed dniem 1 stycznia 1973 r. na podstawie § 1a tego rozporządzenia.
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 pkt 3 i 4 stosuje się jednak do przypadków, gdy decyzja przyznająca kartę podatkową lub ryczałt umowny na trzy lata, wydana przed wejściem w życie rozporządzenia, obejmuje również okres po dniu 1 stycznia 1973 r. Podatnik może jednak do dnia 31 stycznia 1973 r. żądać, aby poczynając od roku podatkowego 1973 zastosowano do jego przychodów przepisy niniejszego rozporządzenia. W tym wypadku podatnik w tym samym terminie powinien złożyć wniosek przewidziany w § 7 lub 11.
§  26.
Terminy składania wniosków o zaliczenie do grupy podatników opłacających kartę podatkową lub ryczałt określone w § 7 ust. 1 i § 11 ust. 2, jeżeli przypadają na okres do dnia 31 grudnia 1972 r., przesuwa się do dnia 31 stycznia 1973 r.
§  27.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r. i stosuje się do przychodów osiąganych poczynając od roku podatkowego 1973.

ZAŁĄCZNIK 56

TABELA ROCZNYCH STAWEK OPŁATY ZA KARTĘ PODATKOWĄ (W ZŁOTYCH)

Część I. Rzemiosło.

Objaśnienia:

Opłaty oznaczone lit. a dotyczą działalności wykonywanej bez zatrudnienia pracowników najemnych.

Opłaty oznaczone lit. b dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu jednego pracownika najemnego.

Opłaty oznaczone lit. c dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu dwóch pracowników najemnych.

Znak "-" oznacza, że przysługuje prawo opłacania opłaty skarbowej.

Lp. Rodzaj wykonywanego rzemiosła Na terenie gminy w miejscowości W mieście o liczbie mieszkańców
w której nie odbywają się targi w której odbywają się targi do

5.000

ponad

5.000

do

15.000

ponad 15.000 do

25.000

ponad 25.000 do

75.000

ponad 75.000 do

200.000

ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
I Rzemiosła metalowe
1 Ślusarstwo usługowe a - - - - - - - -
b 7.800 9.600 12.000 13.800 15.000 18.000 21.000 24.000
2 Blacharstwo a - - - - - - - -
b 7.800 9.600 12.000 13.800 15.600 18.000 21.000 24.000
3 Grawerstwo a 7.200 7.800 8.400 9.600 10.800 13.800 16.200 19.800
b 10.800 12.000 13.200 15.000 16.200 21.000 24.300 30.000
4 Rusznikarstwo a 3.600 3.900 4.200 4.800 6.000 7.200 9.600 12.000
b 5.400 6.000 6.600 7.200 9.000 10.800 15.000 18.000
5 Kowalstwo a - - - - - - - -
b 1.500 3.000 3.000 7.500 9.000 12.000 15.600 19.200
II Rzemiosła w zakresie budowy maszyn oraz urządzeń
6 Kotlarstwo a 1.800 2.400 2.400 3.000 7.200 9.600 10.800 12.000
b 6.000 6.000 7.200 9.000 10.800 15.000 18.000 21.000
7 Mechanika maszyn a - - - - - - - -
b 9.000 9.900 12.600 13.800 15.000 16.500 18.000 19.800
III Rzemiosła precyzyjne
8 Mechanika precyzyjna a - - - - - - - -
b 10.800 12.000 13.200 15.000 18.000 21.000 24.000 27.000
9 Mechanika maszyn biurowych a - - - - - - - -
b 10.800 11.400 12.600 13.200 15.000 18.000 21.000 24.000
10 Optyka a - - - - - - - -
b 7.800 9.000 10.800 13.800 15.600 18.000 21.000 24.000
11 Zegarmistrzostwo a - - - - - - - -
b 5.400 6.000 6.600 7.200 8.400 9.900 11.400 13.500
IV Rzemiosła w zakresie środków transportu
12 Mechanika pojazdowa a - - - - - - - -
b 9.600 10.800 12.000 15.000 18.000 21.000 24.000 27.000
13 Blacharstwo pojazdowe a - - - - - - - -
b 9.600 10.800 12.000 15.000 18.000 21.000 24.000 27.000
14 Lakiernictwo pojazdowe a - - - - - - - -
b 9.600 10.800 12.000 15.000 18.000 21.000 24.000 27.000
15 Mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne drobne usługi nie związane z ich naprawą a - - - - - - - -
b 5.400 6.000 6.600 7.200 9.000 10.800 13.800 15.000
V Rzemiosła elektrotechniczne i elektroniczne
16 Elektromechanika z wyjątkiem dźwigowej i chłodniczej a - - - - - - - -
b 8.100 9.000 10.800 13.800 15.000 16.500 18.000 19.800
17 Elektromechanika dźwigowa a 5.400 6.000 7.800 9.000 10.800 12.600 14.400 16.800
b 8.100 9.000 12.000 13.500 16.200 18.900 21.600 25.200
18 Elektromechanika chłodnicza a - - - - - - - -
b 6.000 7.200 7.800 10.800 15.000 16.500 18.000 19.800
19 Tele- i radiomechanika a - - - - - - - -
b 7.800 9.000 10.800 13.800 14.400 16.200 18.000 21.000
VI Rzemiosła chemiczne
20 Wulkanizatorstwo a - - - - - - - -
b 8.400 9.000 9.600 10.800 14.400 15.600 18.000 19.200
VII Rzemiosła w zakresie materiałów budowlanych
21 Betoniarstwo z wyjątkiem nagrobkowego a - - - 5.400 6.600 9.000 10.800 12.000
b 5.400 7.500 7.800 10.500 12.000 13.500 16.200 18.000
22 Garncarstwo a - - - - 5.400 7.200 9.000 10.800
b 4.800 4.800 6.000 6.900 8.100 10.800 13.500 16.200
22a Sztukatorstwo a - - - - - - - -
b 15.600 15.600 15.600 18.000 18.000 18.000 24.000 24.000
23 Kamieniarstwo z wyjątkiem nagrobkowego a - - - - - - - -
b 9.600 10.800 12.000 13.200 15.600 18.000 21.000 24.000
VIII Rzemiosła szklarskie
24 Szklarstwo a - - - - - - - -
b 1.800 2.400 2.400 7.800 18.000 21.000 24.000 27.000
25 Witrażownictwo a - - - - - - - -
b 7.200 7.200 7.200 7.200 9.000 10.800 13.500 18.000
IX Rzemiosła drzewne
26 Stolarstwo a - - - - - - - -
b 14.400 14.400 15.600 16.800 19.200 21.000 24.000 27.600
27 Bednarstwo a - - - - - - - -
b 1.800 2.400 2.400 3.900 5.400 7.200 9.000 12.000
28 Kołodziejstwo a - - - - 3.600 4.800 5.400 7.200
b 2.700 4.200 4.200 6.000 7.200 9.600 10.800 13.200
29 Koszykarstwo a - - - - - 4.200 5.400 7.800
b 1.800 2.400 2.400 4.800 5.400 6.600 9.000 12.000
30 Pozłotnictwo a 4.800 5.400 6.000 7.200 8.400 9.600 10.800 12.000
b 7.200 8.100 9.000 10.800 12.600 15.000 18.000 21.000
31 Rzeźbiarstwo w drewnie a - - - - - - - -
b 4.800 5.400 6.000 7.200 9.000 10.800 12.000 15.000
32 Tapicerstwo a - - - - - - - -
b 14.400 14.400 15.600 16.800 19.200 21.000 24.000 27.600
33 Wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi, słomy a - - - - - 2.700 3.000 3.600
b 1.800 2.400 3.000 3.600 4.800 5.400 6.000 7.200
X Rzemiosła papiernicze
34 Wyrabianie wycinanek i ozdób z papieru a - - - - - - - -
b 3.600 4.500 4.800 5.400 6.300 8.100 9.000 10.800
XI Rzemiosła włókiennicze
35 Gręplarstwo a 1.800 2.100 2.400 3.000 4.200 6.600 9.000 9.000
b 3.000 3.600 4.500 5.400 7.200 9.900 13.500 13.500
36 Kilimiarstwo a - - - - - - - -
b 3.600 4.800 6.600 9.000 12.000 14.400 16.200 18.000
37 Dziewiarstwo na drutach i szydełkach a - - - - - - - -
b 1.200 1.500 1.800 2.400 3.000 4.200 5.400 6.000
38 Powroźnictwo a - - - - 4.800 7.200 9.600 12.600
b 1.800 2.400 2.400 4.800 7.200 10.800 15.000 19.200
39 Hafciarstwo a - - - - - - - -
b 3.600 4.800 5.400 7.500 8.700 10.800 12.000 13.200
40 Repasacja pończoch a - - - - - - - -
b 1.500 1.800 2.400 3.600 4.200 4.800 6.000 7.200
41 Dekatyzowanie a - - - - - - - -
b 1.800 2.400 3.600 4.200 4.800 5.400 6.000 7.200
XII Rzemiosła odzieżowe
42 Bieliźniarstwo a - - - - - - - -
b 1.200 1.800 1.800 7.200 nie przysługuje karta podatkowa
43 Gorseciarstwo a - - - - - - - -
b 1.200 1.800 1.800 5.100 10.800 12.000 15.600 18.000
44 Czapnictwo a - - - - - - - -
b 1.800 3.000 3.000 10.800 12.600 15.000 18.000 21.600
45 Kapelusznictwo męskie a 3.000 3.600 4.800 6.000 7.800 9.000 10.800 12.000
b 4.200 5.400 7.200 9.000 12.000 13.500 16.200 18.000
46 Modniarstwo a - - - - - - - -
b 6.000 7.200 9.000 12.000 15.600 16.200 19.200 22.800
47 Krawiectwo a - - - - - - - -
męskie miarowe {kat. III }

b {kat. II}

{kat. I}

{kat. spec.}

1.800 }

} 3.000

}

}

}

} 3.000

}

}

}

} 5.100

}

}

10.500

12.000

13.500

16.500

12.000

13.500

16.500

19.500

13.800

15.600

18.000

22.500

15.000

17.400

19.500

25.500

48 Krawiectwo a - - - - - - - -
damskie b {kat. III} 1.200 } 1.800 } 1.800 } 4.800 9.000 10.500 12.000 13.500
ciężkie {kat. II} } } } 10.800 12.000 13.800 15.600
miarowe {kat. I} } } } 12.000 15.000 16.500 18.000
{kat. spec.} } } } 15.000 18.000 21.000 24.000
49 Krawiectwo a - - - - - - - -
damskie lekkie b {kat. III.} 1.200 } 1.800 } 1.800 } 4.800 7.500 8.400 9.600 10.800
{kat. II} } } } 9.000 10.500 12.000 13.500
{kat. I} } } } 10.800 12.000 13.800 15.600
50 Cerowanie i naprawa odzieży, obciąganie guzików, okrętkowanie, mereżkowanie, plisowanie a - - - - - - - -
b 3.600 4.200 4.800 5.100 6.600 8.400 9.000 9.600
XIII Rzemiosła skórzane
51 Odświeżanie i renowacja wyrobów skórzanych a - - - - - - - -
b 6.000 6.600 7.200 8.400 9.000 10.800 12.000 15.000
52 Odświeżanie i renowacja wyrobów futrzarskich a - - - - - - - -
b 6.000 6.600 7.200 8.400 9.000 10.800 12.000 15.000
53 Cholewkarstwo a - - - - - - - -
b 8.100 8.400 9.000 10.800 12.000 14.400 15.600 19.200
54 Szewstwo miarowe a - - - - - - - -
b 9.000 10.800 12.000 14.400 15.600 18.000 19.200 21.000
55 Szewstwo naprawkowe a - - - - - - - -
b 1.500 3.000 3.000 6.000 7.200 7.800 8.700 9.600
56 Szewstwo ortopedyczne a 2.400 3.000 4.200 5.400 6.600 7.200 8.400 10.800
b 9.000 10.800 12.000 14.400 15.600 18.000 19.200 21.000
57 Rymarstwo a - - - - - - - -
b 4.500 5.700 6.600 8.700 10.800 12.000 15.600 18.000
XIV Różne rzemiosła przemysłowe
58 Lutnictwo a - - - - - - - -
b 6.600 7.200 7.800 9.600 10.800 12.000 14.400 15.000
59 Organmistrzostwo a - - - - - 12.000 14.400 15.000
b 8.400 9.000 10.800 12.000 15.000 18.000 21.600 24.000
60 Wytwarzanie instrumentów dętych a - - - - - - - -
b 6.600 7.200 7.800 9.600 10.800 12.000 14.400 15.000
61 Wytwarzanie instrumentów perkusyjnych a - - - - - - - -
b 6.600 7.200 7.800 9.600 10.800 12.000 14.400 15.000
62 Wytwarzanie instrumentów harmoniowych i fortepianowych a - - - - - - - -
b 6.600 7.200 7.800 9.600 10.800 12.000 14.400 15.000
63 Zabawkarstwo bez przetwórstwa tworzyw sztucznych a 1.500 2.100 2.100 2.400 7.200 8.400 9.600 10.800
b 7.200 7.800 8.400 9.600 10.800 12.600 14.400 16.200
64 Ortopedyka a 5.400 6.000 6.600 7.200 8.400 9.600 10.800 12.000
b 8.100 9.000 9.900 10.800 12.600 14.400 16.200 18.000
65 Parasolnictwo a - - - - - - - -
b 10.800 12.000 15.000 18.000 21.000 24.000 25.200 27.000
66 Usługowe ręczne malowanie szyldów a - - - - - - - -
b 6.000 7.200 9.000 12.000 13.200 15.000 18.000 21.000
XV Rzemiosła budowlane
67 Murarstwo a - - - - - - - -
b 6.000 6.600 9.000 10.800 12.000 15.000 16.800 18.000
c 10.800 11.400 15.000 16.800 18.600 22.200 25.200 27.000
68 Ciesielstwo a - - - - - - - -
b 6.000 6.600 7.500 8.400 10.800 12.000 14.400 15.600
c 10.500 11.400 12.600 15.000 18.000 19.200 21.000 24.000
69 Dekarstwo a - - - - - - - -
b 6.000 6.600 7.500 9.000 10.800 15.000 16.800 18.000
70 Podsadzkarstwo a - - - - - - - -
b 6.000 6.600 9.000 10.800 12.000 15.000 18.000 21.000
71 Malarstwo i tapeciarstwo a - - - - - - - -
b 6.000 7.200 8.100 9.300 11.400 15.000 18.000 21.000
72 Instalatorstwo sanitarne i ogrzewania a - - - - - - - -
b 6.000 7.200 7.800 10.800 18.000 21.600 22.800 24.000
73 Instalatorstwo gazowe a - - - - - - - -
b 6.000 7.200 7.800 10.800 14.400 16.200 18.000 21.000
74 Instalatorstwo elektryczne a - - - - 7.200 9.000 10.800 12.600
b 6.600 7.800 9.000 11.400 16.200 19.200 23.400 27.000
75 Zduństwo a - - - - - - - -
b 5.400 6.600 8.400 9.000 12.000 13.200 14.400 16.800
76 Studniarstwo a - - - - 10.800 12.000 13.200 15.000
b 7.500 9.000 10.800 13.800 16.200 18.000 19.800 22.800
XVI Rzemiosła w zakresie obsługi rolnictwa
77 Obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej a - - - - - - - -
b 1.800 1.800 2.700 3.600 4.500 5.400 6.300 7.200
XVII Rzemiosła w zakresie gospodarki mieszkaniowej i komunalnej
78 Pranie, prasowanie, prężenie firanek a - - - - - - - -
b 4.200 4.800 5.400 6.000 7.200 8.400 9.000 9.600
79 Maglowanie a - - - - - - - -
b 4.200 4.800 5.400 6.000 7.200 9.600 10.800 12.000
80 Chemiczne czyszczenie i farbowanie a 3.600 3.600 4.500 4.800 5.100 6.000 7.200 8.400
b 6.000 6.900 9.000 9.900 10.200 11.400 14.100 15.600
81 Pranie pierza i puchu a - - - - - - - -
b 4.200 4.800 6.000 7.200 8.400 9.000 10.800 12.000
XVIII Różne rzemiosła nieprzemysłowe
82 Fryzjerstwo męskie a - - - - - - - -
b 1.200 2.400 2.400 5.700 6.000 7.800 9.000 10.200
83 Fryzjerstwo damskie a - - - - - - - -
b 1.200 2.400 2.400 8.400 9.600 12.000 13.200 15.000
84 Fotografowanie a - - - - - - - -
b 3.900 4.800 6.000 7.200 12.000 14.400 15.600 18.000
85 Kosmetyka a 2.400 3.000 3.600 4.800 6.000 7.800 9.600 10.800
b 4.200 5.400 6.600 9.000 10.800 12.600 14.400 16.200
86 Manicure, pedicure a - - - - - - - -
b 3.000 3.600 4.800 5.400 6.000 7.200 8.400 9.600
87 Usługi porządkowe (czyszczenie budynków i okien, sprzątanie wnętrz) a - - - - - - - -
b 6.000 6.300 7.200 8.100 9.000 9.900 10.800 12.000

Część II. Działalność w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach.

Lp. Rodzaj działalności Na terenie gminy i w mieście o liczbie mieszkańców do 25.000 W mieście o liczbie mieszkańców powyżej 25.000
Sprzedaż śniadań, obiadów i kolacji w ilości posiłków każdego rodzaju, licząc w skali średniej tygodniowej:
88 do 10 na dobę 2.100 3.000
89 do 20 na dobę 6.000 8.400
90 do 30 na dobę 11.700
Sprzedaż jednodaniowych posiłków i napojów bezalkoholowych na podstawie umowy zawartej z właściwą do prowadzenia działalności gastronomicznej lub turystycznej jednostką gospodarki uspołecznionej - w ilości
91 do 50 na dobę 5.400 7.800
92 do 100 na dobę 13.500 19.200
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
5 § 3 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
6 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
7 § 3 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

8 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
9 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
10 § 6 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

11 § 6 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

12 § 6 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

13 § 6 ust. 5 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

14 § 6 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
15 § 6 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
16 § 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

17 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
18 § 9 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
19 § 9 ust. 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
20 § 9 ust. 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
21 § 9 ust. 1 pkt 1 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
22 § 9 ust. 1 pkt 1 lit. e) zmieniona przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
23 § 9 ust. 1 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) i pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

24 § 9 ust. 1 pkt 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

25 § 9 ust. 1 pkt 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. d) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

26 § 9 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
27 § 9 ust. 2 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. e) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

28 § 9 ust. 2 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. e) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
29 § 9 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. f) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

30 § 9 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. g) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

31 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
32 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
33 § 11 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

34 § 11 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

35 § 13 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

36 § 14 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

37 § 15 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

38 § 15 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

39 § 16 uchylony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
40 § 19 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
41 § 19 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
42 § 19 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
43 § 19 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
44 § 21 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

45 § 21 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
46 § 21 ust. 1 pkt 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

47 § 21 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
48 § 21 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

49 § 22 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

50 § 22 ust. 1 pkt 2 lit. e) zmieniona przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
51 § 22 ust. 1 pkt 2 lit. f) dodana przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
52 § 22 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
53 § 22 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

54 § 22 ust. 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

55 § 23 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

56 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.55.378

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy od niektórych grup podatników.
Data aktu: 16/12/1972
Data ogłoszenia: 30/12/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1973