Wyłączanie gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego i włączanie gruntów do tego gospodarstwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 27 stycznia 1972 r.
w sprawie wyłączania gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego i włączania gruntów do tego gospodarstwa.

Na podstawie art. 7 ust. 3, art. 15 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448 i z 1971 r. Nr 27, poz. 249) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyłączenie gruntów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego na cele nierolnicze lub nieleśne połączone ze zmianą uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania gruntów następuje odpłatnie. Szczegółowe zasady odpłatności regulują odrębne przepisy.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w wypadkach wyłączania gruntów leśnych i przekazywania ich pod zarząd innych ministrów w trybie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448 i z 1971 r. Nr 27, poz. 249), jeżeli nie następuje zmiana dotychczasowego ich przeznaczenia. W razie wyłączenia gruntów połączonego ze zmianą przeznaczenia części przekazywanego gruntu odpłatność ma zastosowanie do tej części.
3.
Wyłączenia gruntów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego bez zmiany uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania dokonuje się na zasadach przewidzianych w przepisach o przekazywaniu w ramach administracji państwowej przedsiębiorstw, instytucji oraz zakładów, nieruchomości i innych obiektów majątkowych.
§  2.
1.
Grunty rolne wchodzące w skład państwowego gospodarstwa leśnego mogą być wyłączone z tego gospodarstwa, jeżeli są przeznaczone na cele nierolnicze lub nieleśne oraz w razie gdy wśród gruntów leśnych podlegających wyłączeniu stanowią enklawę lub półenklawę.
2.
Wyłączenia gruntów rolnych z państwowego gospodarstwa leśnego dokonuje się na zasadach określonych w przepisach o przekazywaniu nieruchomości rolnych i niektórych innych nieruchomości położonych na terenie gromad pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Włączeniu do państwowego gospodarstwa leśnego podlegają państwowe grunty leśne graniczące z państwowym gospodarstwem leśnym bądź położone w odległości nie przekraczającej 0,5 km od gruntów tego gospodarstwa niezależnie od ich powierzchni, a poza tą odległością - kompleksy leśne przekraczające 5 ha.
2.
Ograniczenia określone w ust. 1 nie mają zastosowania do gruntów mających szczególne znaczenie dla prowadzenia gospodarstwa leśnego ze względu na wartości hodowlane lub ochronne.
8.
Włączanie gruntów do państwowego gospodarstwa leśnego następuje nieodpłatnie.
§  4.
Zasady oraz tryb przekazywania gruntów leśnych i nieleśnych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi resortów rolnictwa, gospodarki komunalnej oraz leśnictwa i przemysłu drzewnego ustalają Ministrowie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Rolnictwa oraz Gospodarki Komunalnej.
§  5.
1.
Zezwolenie na zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania w odniesieniu do gruntów państwowego gospodarstwa leśnego oraz na wyłączenie gruntów z tego gospodarstwa bądź na korzystanie z takich gruntów bez ich wyłączania wydają:
1)
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego - w odniesieniu do gruntów o obszarze przekraczającym 25 ha,
2)
Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych - w odniesieniu do gruntów o powierzchni od 5 do 25 ha,
3)
dyrektor okręgowego zarządu lasów państwowych - w odniesieniu do gruntów o powierzchni do 5 ha.
2.
Zezwolenie określone w ust. 1 bez względu na powierzchnię gruntu wydaje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w odniesieniu do:
1)
lasów ochronnych,
2)
gruntów położonych na terenie kilku województw, przeznaczonych na ten sam cel.
§  6.
O włączaniu gruntów do państwowego gospodarstwa leśnego decydują na uzasadniony i udokumentowany planem sytuacyjnym wniosek:
1)
Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych, jeżeli włączany obszar wynosi ponad 100 ha,
2)
dyrektor okręgowego zarządu lasów państwowych, jeżeli włączany obszar wynosi do 100 ha.
§  7.
1.
Ubiegający się o zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania oraz o wyłączenie gruntu z państwowego gospodarstwa leśnego i jego przekazanie bądź o korzystanie z gruntu bez wyłączenia z tego gospodarstwa - składa uzasadniony wniosek do właściwego organu za pośrednictwem jednostki nadrzędnej. Wniosek do Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego kieruje zainteresowany minister (kierownik urzędu centralnego) bądź przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Wniosek powinien określać:
1)
cel wyłączenia gruntu,
2)
okres wykorzystania gruntu z podaniem ewentualnych etapów stopniowej zmiany uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania

oraz zawierać:

3)
plan sytuacyjny wyłączonego gruntu, sporządzony w skali 1 : 5.000 lub 1 : 2.0000 na odrysie mapy państwowego gospodarstwa leśnego,
4)
opinię właściwego przedsiębiorstwa lasów państwowych, w wypadku gdy zezwolenie ma wydać Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego lub Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych.
2.
Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wniosków składanych przez organy wojskowe.
3.
Jeżeli grunt wchodzący w skład państwowego gospodarstwa leśnego ma być przekazany na własność lub w użytkowanie osobie fizycznej, przekazania takiego gruntu dokonuje się za pośrednictwem właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa).
§  8.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do wyłączania z państwowego gospodarstwa leśnego i włączania do tego gospodarstwa gruntów nieleśnych położonych na terenie miast i osiedli.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.5.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyłączanie gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego i włączanie gruntów do tego gospodarstwa.
Data aktu: 27/01/1972
Data ogłoszenia: 11/02/1972
Data wejścia w życie: 12/03/1972