Zasady i tryb powoływania oraz zakres działania rzeczoznawców i zaprzysiężonych próbobiorców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 28 lipca 1972 r.
w sprawie zasad i trybu powoływania oraz zakresu działania rzeczoznawców i zaprzysiężonych próbobiorców.

Na podstawie art. 8 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz. U. Nr 16, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Przy okręgowych delegaturach Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych, zwanej dalej "Inspekcją", ustanawiani są rzeczoznawcy z zakresu techniki obrotu, towaroznawstwa i technologii oraz zaprzysiężeni próbobiorcy w dziedzinach należących do zakresu działania Inspekcji.
§  2.
1.
Do zakresu działania rzeczoznawców należy badanie towarów i określenie ich jakości oraz wydawanie w imieniu Inspekcji orzeczeń określających przydatność i przeznaczenie towaru oraz zmniejszenie jego wartości.
2.
Do zakresu działania zaprzysiężonych próbobiorców należy pobieranie próbek towarów i przekazywanie ich właściwemu organowi Inspekcji do zbadania.
3.
Rzeczoznawcy i próbobiorcy działają na zlecenia Inspekcji lub uczestników obrotu towarowego.
§  3.
Rzeczoznawcą albo zaprzysiężonym próbobiorcą może być osoba, która:
1)
jest obywatelem polskim i korzysta w pełni z praw publicznych,
2)
osiągnęła wiek - próbobiorca lat 20, a rzeczoznawca lat 30,
3)
posiada nienaganną opinię zawodową i moralną,
4)
posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości w zakresie specjalności (branży), w której pełnić będzie swe czynności,
5) 2
została wpisana na odpowiednią listę przez okręgową delegaturę Inspekcji.
§  4.
1.
Przy wpisaniu na listę ustala się branżę, w której zakresie działać będzie rzeczoznawca, oraz wykaz towarów, z których zaprzysiężony próbobiorca pobierać będzie próbki.
2.
Warunkiem wpisu na listę jest:
1)
złożenie przez kandydata na rzeczoznawcę lub zaprzysiężonego próbobiorcę (po odbyciu przeszkolenia) egzaminu przed komisją, w której skład wchodzą:
a) 3
okręgowy inspektor Inspekcji albo wyznaczony przez niego przedstawiciel okręgowej delegatury Inspekcji - jako przewodniczący,
b)
przedstawiciele jednostek gospodarczych stopnia wojewódzkiego branży odpowiadającej specjalności, w jakiej działać będzie rzeczoznawca,
2)
pozytywny wynik badań testowych kandydata na rzeczoznawcę,
3)
złożenie przez kandydata przyrzeczenia w następującym brzmieniu:

"Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki rzeczoznawcy (zaprzysiężonego próbobiorcy) wykonam z całą sumiennością i bezstronnością".

3. 4
Okręgowy inspektor Inspekcji może zwolnić od egzaminu kandydata na rzeczoznawcę, którego kwalifikacje ustalono w inny sposób, nie budzący wątpliwości co do przydatności na to stanowisko.
§  5.
1.
Skreślenie z listy rzeczoznawcy lub zaprzysiężonego próbobiorcy następuje w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego,
2)
utraty z mocy wyroku sądowego praw publicznych lub prawa wykonywania zawodu,
3)
wykazania oczywistej nieudolności lub niedbałości przy wykonywaniu obowiązków,
4)
nieuzasadnionej odmowy wydania orzeczenia lub pobrania próbki,
5)
postępowania w sposób podważający dobre imię Inspekcji,
6)
rezygnacji z dalszego pełnienia funkcji.
2. 5
Od decyzji okręgowego inspektora Inspekcji o skreśleniu z listy przysługuje odwołanie do Głównego Inspektora Inspekcji w terminie 14 dni.
§  6.
1.
Zaprzysiężonym próbobiórcą nie może być osoba odpowiedzialna za towary pod względem ilości i jakości.
2.
Zaprzysiężony próbobiorca obowiązany jest wyłączyć się od pobrania próbek towarów, których ocena może mieć wpływ na interesy jego lub osób mu bliskich.
§  7.
1.
Zaprzysiężeni próbobiorcy otrzymują za wykonane czynności próbobrania wynagrodzenie, którego wysokość określają odrębne przepisy.
2.
Jednostki gospodarcze zlecające próbobranie obowiązane są dostarczyć zaprzysiężonemu próbobiorcy niezbędne materiały i sprzęt oraz wypłacić mu wynagrodzenie za pobranie próbek.
3.
W razie pobierania próbek na zlecenie organów Inspekcji wynagrodzenie za czynności wypłacają zaprzysiężonym próbobiorcom te organy.
4.
Koszty szkolenia kandydatów na zaprzysiężonych próbobiorców ponoszą jednostki gospodarcze zgłaszające kandydatów.
§  8.
Za udział w posiedzeniach komisji rzeczoznawców, odbywających się w lokalu Inspekcji poza godzinami służbowymi, członkowie komisji otrzymują wynagrodzenie na zasadach określonych w przepisach regulujących tryb powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach w wysokości: przewodniczący 57 zł, członek komisji 38 zł. Za udział w pracach komisji odbywających się poza lokalem Inspekcji oraz za wydawanie orzeczeń przez rzeczoznawców działających jednoosobowo przysługuje wynagrodzenie, którego wysokość oraz warunki wypłacania regulują odrębne przepisy.
§  9.
Główny Inspektor Inspekcji określi w regulaminach szczegółowe zasady postępowania rzeczoznawców i zaprzysiężonych próbobiorców.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
2 § 3 pkt 5 zmieniony przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
3 § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
4 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.32.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb powoływania oraz zakres działania rzeczoznawców i zaprzysiężonych próbobiorców.
Data aktu: 28/07/1972
Data ogłoszenia: 12/08/1972
Data wejścia w życie: 12/08/1972