Zapobieganie pożarom lasów i obiektów budowlanych powstającym w wyniku wypalania łąk i wrzosowisk.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 marca 1972 r.
w sprawie zapobiegania pożarom lasów i obiektów budowlanych powstającym w wyniku wypalania łąk i wrzosowisk.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 120 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zabrania się na terenach łąk i wrzosowisk w odległości do 100 m od lasów, obiektów przemysłowych, składów i innych zabudowań dokonywania czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, a w szczególności:
1)
spalać pokrywę gleby i pozostałości roślinne,
2)
rozniecać ogniska, pozostawiać lub przenosić palące się albo tlące się przedmioty oraz korzystać z otwartego płomienia, jak również porzucać nie wygaszone zapałki i niedopałki papierosów,
3)
używać na parowozach dmuchaw oraz manipulować na rusztach palenisk,
4)
używać ciągników bez zabezpieczenia rur wydechowych iskrochronami.
§  2.
1.
Wypalanie pokrywy gleby i pozostałości roślinnych na terenach łąk i wrzosowisk w odległości ponad 100 m od lasów, obiektów przemysłowych, składów i innych zabudowań wymaga zezwolenia:
1)
na terenie gromad - biura gromadzkiej rady narodowej,
2)
na terenie osiedli i miast - miejscowej jednostki straży pożarnej.
2.
Zezwolenie dotyczące terenów położonych w odległości od 100 do 500 m od lasu wymaga ponadto uzgodnienia z właściwym nadleśnictwem.
3.
W zezwoleniu należy określić warunki wypalania pokrywy gleby i pozostałości roślinnych, zapewniające maksymalne bezpieczeństwo pożarowe.
§  3.
Nadzór nad przestrzeganiem przepisów niniejszego rozporządzenia sprawują służba rolna, służba leśna, straż ochrony kolei, straż przemysłowa, jednostki straży pożarnych oraz organy Milicji Obywatelskiej.
§  4.
W zakresie unormowanym niniejszym rozporządzeniem traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14 lipca 1951 r. w sprawie zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk (Dz. U. Nr 40, poz. 303).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.12.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zapobieganie pożarom lasów i obiektów budowlanych powstającym w wyniku wypalania łąk i wrzosowisk.
Data aktu: 17/03/1972
Data ogłoszenia: 07/04/1972
Data wejścia w życie: 07/04/1972