Zwolnienia od należności celnych oraz od ograniczeń przywozu i wywozu przedmiotów przewożonych między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 18 marca 1972 r.
w sprawie zwolnień od należności celnych oraz od ograniczeń przywozu i wywozu przedmiotów przewożonych między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną.

Na podstawie art. 15 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie dotyczy przedmiotów przewożonych przez granicę w obrocie pozaplanowym między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną, dokonywanym przez obywateli tych państw.
2.
W rozumieniu rozporządzenia określenie "przeznaczenie do użytku osobistego, domowego, na pamiątki i upominki" oznacza przedmioty przeznaczone na potrzeby osoby w czasie podróży i pobytu za granicą oraz na potrzeby przekraczającego granicę, odbiorcy i ich rodzin, a przedmioty o charakterze pamiątek i upominków również dla innych osób - wszystko w rozsądnych granicach.
§  2.
1.
Zwalnia się od cła i ograniczeń przywozowych i wywozowych przedmioty, których rodzaj i ilość wskazuje na przeznaczenie do użytku osobistego, domowego, na pamiątki i upominki, jeżeli przedmioty te przewożone są przez osoby przekraczające granicę albo nadane zostały do przewozu publicznemu przedsiębiorstwu przewozowemu przez obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub Niemieckiej Republiki Demokratycznej z terytorium i na terytorium tych państw.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do samochodów.
3.
Zwolnienie określone w ust. 1 nie obejmuje przesyłek przywiezionych z państwa trzeciego na terytorium jednego z państw wymienionych w ust. 1, z przeznaczeniem dalszego ich przywozu na terytorium drugiego z tych państw.
§  3.
1.
Ocena, czy przewożone przedmioty odpowiadają pod względem rodzaju i ilości przepisom § 2, należy do organów celnych.
2.
Przedmioty, które stosownie do ust. 1 nie podlegają zwolnieniu od należności celnych, odprawia się na zasadach ogólnych.
§  4.
Przewóz przedmiotów, których obrót jest na mocy odrębnych przepisów zabroniony lub poddany ograniczeniom ze względu na dobro lub bezpieczeństwo publiczne, zdrowie ludzi, ochronę zwierząt, roślin, dóbr kultury, interes dewizowy, może nastąpić z zachowaniem wymagań odpowiednich przepisów.
§  5.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 18 lutego 1963 r. w sprawie zwolnień od należności celnych i stosowania odprawy celnej warunkowej w pogranicznym ruchu turystycznym pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną (Dz. U. Nr 8, poz. 49),
2)
zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 17 grudnia 1970 r. w sprawie zwolnień od należności celnych przywozowych i ograniczeń dla osób zatrudnionych lub uczących się za granicą (Monitor Polski Nr 43, poz. 349).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.12.88

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienia od należności celnych oraz od ograniczeń przywozu i wywozu przedmiotów przewożonych między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną.
Data aktu: 18/03/1972
Data ogłoszenia: 07/04/1972
Data wejścia w życie: 07/04/1972