Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonywania rybołówstwa przez polskie statki rybackie na wodach Północno-Wschodniego Atlantyku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 22 marca 1971 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania rybołówstwa przez polskie statki rybackie na wodach Północno-Wschodniego Atlantyku.

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 1963 r. Nr 22, poz. 115 i z 1970 r. Nr 3, poz. 14) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Żeglugi z dnia 26 maja 1970 r. w sprawie wykonywania rybołówstwa przez polskie statki rybackie na wodach Północno-Wschodniego Atlantyku (Dz. U. Nr 14, poz. 126) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 pkt 1 wyrazy "62° szerokości" zastępuje się wyrazami "64° szerokości",
2)
w § 3:
a)
w ust. 1 wyrazy "po dnie morskim albo blisko dna" zastępuje się wyrazami "w morzu",
b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Do dnia 31 grudnia 1972 r. zabrania się statkom rybackim dokonywania połowów włokiem na określonych niżej obszarach wód Zatoki Biskajskiej:

1) na obszarze ograniczonym liniami prostymi łączącymi następujące współrzędne geograficzne:

47°15' N 3°56' W

47°15' N 4°47' W

46°28' N 3°00' W

46°28' N 3°51' W

2) na obszarze ograniczonym liniami prostymi łączącymi następujące współrzędne geograficzne:

44°10' N 1°34' W

44°10' N 1°42' W

43°46' N 1°37' W

43°46' N 1°42' W.",

3)
w § 5:
a)
w ust. 1 po wyrazach "dorszyka polarnego (Boreogadus saida)" dodaje się wyrazy "sajrę (Scombresox saurus)",
b)
dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Do dnia 1 lipca 1971 r. przepis ust. 1 nie ma zastosowania przy połowach sajry (Scombresox saurus) dokonywanych włokiem pelagicznym w rejonie 3.",

c)
dotychczasowy ust. 2 oznacza się jako ust. 3;
4)
po § 5 dodaje się § 5a w brzmieniu:

"§ 5a. 1. Zabrania się statkom rybackim dokonywania połowów śledzia (Clupea harengus) w 1971 r. w okresach od 1 maja do 31 maja włącznie i od 20 sierpnia do 30 września włącznie na obszarze Morza Północnego i Skagerraku, ograniczonym od północy 62° szerokości północnej, na zachodzie - 4° długości zachodniej od punktu przecięcia się tej współrzędnej z 62° szerokości północnej do wybrzeży Szkocji, w Kanale La Manche - 1° długości zachodniej, a na wschodzie - linią łączącą Skagen z latarnią Pater Noster.

2. Dokonywanie połowów śledzia w okresach i na obszarze określonych w ust. 1 może się odbywać po otrzymaniu przez armatora statku zezwolenia od właściwego terytorialnie urzędu morskiego.

3. Ogólna ilość złowionego śledzia w okresach i na obszarze określonych w ust. 1 nie może przekroczyć 1.000 ton, przeznaczonych na spożycie lub na przynętę. Podziału ustalonego limitu połowów śledzia na poszczególne przedsiębiorstwa dokonuje Zjednoczenie Gospodarki Rybnej.

4. Niezależnie od limitu określonego w ust. 3 podczas dokonywania połowów na obszarze wód i w okresach ustalanych w ust. 1 innych gatunków ryb, może występować przyłów śledzia w ilości nie większej niż 10% wagi każdego wyładunku ryb.";

5)
po § 6 dodaje się § 6a w brzmieniu:

"§ 6a. Ustala się następujące zasady połowów łososia:

1) zabrania się połowów łososia w rejonie 1 i 2 obszarów wód określonych w § 2 w czasie od 1 lipca do 5 maja włącznie. Łososie złowione w pozostałym okresie, których długość mierzona od końca pyska do końca płetwy ogonowej wynosi mniej niż 60 cm, powinny być natychmiast wpuszczone do morza w stanie żywym, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności,

2) zabrania się używać do połowów łososia pławnic, sieci stawnych oraz niewodów o wymiarze oczka mniejszym niż 160 mm; wymiar oczka ustala się w sposób podany w § 4,

3) haczyki użyte do połowu łososia nie mogą mieć rozwarcia mniejszego niż 1,9 cm,

4) przypon przymocowujący haczyk do linki powinien być o mocy minimalnej odpowiadającej wytrzymałości pojedynczej żyłki nylonowej o średnicy 0,6 mm,

5) zabrania się używania do połowów łososia włoków, sieci wykonanych z żyłki oraz węd ciągnionych (troling),

6) zabrania się połowów łososia na obszarach:

a) pomiędzy 63° a 68° szerokości północnej, na wschód od południka 0°,

b) na wschód od 22° długości wschodniej.";

6)
skreśla się § 12.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024