Wykonanie orzeczeń, nakazów karnych i postanowień kolegiów do spraw wykroczeń.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 1971 r.
w sprawie wykonania orzeczeń, nakazów karnych i postanowień kolegiów do spraw wykroczeń. *

Na podstawie art. 109 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 116) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organami zarządzającymi wykonanie orzeczeń, nakazów karnych i postanowień są:
1)
organ administracji do spraw wewnętrznych prezydium powiatowej (miejskiej) i dzielnicowej rady narodowej,
2)
okręgowy (równorzędny) urząd górniczy i urząd morski.
2.
Organami wykonującymi rozstrzygnięcia są:
1)
organ administracji finansowej prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej,
2)
administracja zakładu karnego,
3)
uspołeczniony zakład pracy,
4)
inne organy administracji prezydium powiatowej (miejskiej) i dzielnicowej rady narodowej, instytucje państwowe i społeczne, uprawnione do wykonywania rozstrzygnięć.
3. 1
Wykonanie orzeczeń, nakazów karnych i postanowień kolegiów do spraw wykroczeń przy radach narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz przy gminnych radach narodowych (wspólnych dla miasta i gminy) zarządza i rozstrzygnięcia te wykonuje odpowiednio organ administracji do spraw wewnętrznych prezydium rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu lub naczelnik gminy (miasta i gminy).
§  2.
Organy wykonujące rozstrzygnięcia mają obowiązek podjęcia bez zwłoki czynności w celu wykonania rozstrzygnięcia.
§  3.
1.
Wezwanie ukaranego karą aresztu (zasadniczego lub zastępczego) do stawienia się w zakładzie karnym powinno zawierać pouczenie o skutkach niestawiennictwa.
2.
Organ, który zarządził wykonanie kary, po otrzymaniu potwierdzenia odbioru wezwania przesyła do zakładu karnego:
1)
odpis orzeczenia podlegającego wykonaniu oraz
2)
nakaz przyjęcia ukaranego do zakładu karnego w celu odbycia kary.
§  4.
1.
O niestawieniu się ukaranego w zakładzie karnym administracja zakładu karnego zawiadamia komendę powiatową (miejską) lub dzielnicową Milicji Obywatelskiej, właściwą według miejsca zamieszkania ukaranego, w celu niezwłocznego doprowadzenia go, przesyłając równocześnie odpis orzeczenia lub postanowienia.
2.
Milicja Obywatelska odstąpi od doprowadzenia ukaranego w razie:
1)
choroby uniemożliwiającej doprowadzenie, stwierdzonej świadectwem wystawionym przez lekarza społecznej służby zdrowia,
2)
ciąży stwierdzonej przez lekarza społecznej służby zdrowia oraz w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu, jeżeli dziecko pozostaje przy życiu, a w okresie 6 tygodni po rozwiązaniu, jeżeli dziecko zmarło.
3.
Milicja Obywatelska może odstąpić od doprowadzenia ukaranego w innych wyjątkowo ważnych okolicznościach należycie udowodnionych, w szczególności gdy ukarany osobiście zajmuje się chorym członkiem rodziny wymagającym jego opieki. O przyczynach uzasadniających odstąpienie od doprowadzenia ukaranego Milicja Obywatelska zawiadamia administrację właściwego zakładu karnego przez organ, który zarządził wykonanie kary.
§  5.
Administracja zakładu karnego zawiadamia niezwłocznie organ, który zarządził wykonanie kary, o rozpoczęciu i zakończeniu wykonania kary aresztu oraz o innych okolicznościach mających istotne znaczenie dla właściwego przebiegu wykonania kary.
§  6.
Organ, który zarządził wykonanie zastępczej kary aresztu, zawiadamia administrację zakładu karnego o stosunkowym zmniejszeniu tej kary w razie uiszczenia grzywny w części.
§  7.
1.
W celu wykonania kary aresztu orzeczonej w postępowaniu przyspieszonym organ zarządzający wykonanie kary zarządza doprowadzenie ukaranego przez Milicję Obywatelską do zakładu karnego bezpośrednio po zakończeniu rozprawy, przekazując do zakładu karnego odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia i nakaz przyjęcia ukaranego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie wykonania orzeczenia ze wzmianką o natychmiastowej jego wykonalności, jeżeli zarządzono osadzenie ukaranego w zakładzie karnym.
§  8.
Karę ograniczenia wolności wykonuje się w miejscu zamieszkania lub zatrudnienia ukaranego albo w niewielkiej odległości od tego miejsca, chyba że ważne względy przemawiają za wykonaniem kary w innym miejscu.
§  9.
1.
Kwotę uzyskaną w wyniku wykonania kary ograniczenia wolności z rygorem potrącenia ukaranemu procentowo określonej części wynagrodzenia za pracę uspołeczniony zakład pracy przekazuje na rachunek:
1)
dochodów budżetowych organu, który zarządził wykonanie kary - jeżeli stosownie do orzeczenia potrącenia mają być dokonywane na rzecz Skarbu Państwa,
2)
właściwej instytucji społecznej - jeżeli potrącenia mają być dokonywane na cel społeczny wskazany przez organ orzekający.
2.
O przekazaniu potrąconej kwoty zakład pracy zawiadamia organ, który zarządził wykonanie kary.
§  10.
Organ, który zarządził wykonanie kary ograniczenia wolności z rygorem podjęcia pracy za zmniejszonym wynagrodzeniem w uspołecznionym zakładzie pracy, po otrzymaniu potwierdzenia odbioru wezwania przekazuje organowi administracji do spraw zatrudnienia prezydium rady narodowej odpis orzeczenia podlegającego wykonaniu w celu skierowania ukaranego do pracy za zmniejszonym wynagrodzeniem.
§  11.
1.
Wezwanie ukaranego do wykonania kary ograniczenia wolności powinno zawierać pouczenie o skutkach uchylania się od odbywania kary.
2.
Przed przystąpieniem do wykonania kary ograniczenia wolności organ zarządzający wykonanie kary może wezwać ukaranego do udzielenia informacji niezbędnych do właściwego wykonania kary.
§  12.
Przy wykonywaniu kary ograniczenia wolności stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1970 r. w sprawie obowiązków uspołecznionych zakładów pracy w zakresie wykonywania kary ograniczenia wolności (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
§  13.
Wezwanie ukaranego do uiszczenia grzywny powinno zawierać odpowiednie pouczenie o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie.
§  14. 2
(skreślony).
§  15. 3
Przepis § 13 stosuje się odpowiednio do wykonania kary porządkowej, ściągnięcia nawiązki, kosztów postępowania, kosztów doprowadzenia ukaranego do zakładu karnego i innych należności pieniężnych.
§  16.
1.
Organ, który zarządził wykonanie kary zakazu prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności związanych z wymaganym zezwoleniem, przesyła właściwemu rzeczowo organowi prezydium rady narodowej odpis orzeczenia z podaniem daty jego prawomocności.
2.
Jeżeli zakaz dotyczy działalności wytwórczej, przetwórczej, handlowej lub usługowej, odpis orzeczenia przesyła się organowi administracji do spraw handlu, przemysłu i usług prezydium rady narodowej właściwej według miejsca zamieszkania ukaranego oraz miejsca prowadzenia działalności objętej zakazem.
3.
Jeżeli zakaz dotyczy prowadzenia pojazdów mechanicznych, odpis orzeczenia przesyła się organowi administracji do spraw komunikacji prezydium rady narodowej właściwej według miejsca zamieszkania ukaranego oraz organowi, który wydał zezwolenie na prowadzenie tych pojazdów.
§  17.
1.
Organ, który zarządził wykonanie kary przepadku rzeczy, przesyła odpis orzeczenia właściwemu organowi administracji finansowej prezydium rady narodowej.
2.
Jeżeli przepadek dotyczy rzeczy, która została załączona do akt sprawy, rzecz przekazuje się wraz z odpisem orzeczenia.
3.
Jeżeli wartość rzeczy jest nieznaczna, pozostawia się ją w aktach sprawy albo niszczy. Protokół zniszczenia rzeczy sporządza organ, który zarządził wykonanie kary, i organ administracji finansowej prezydium rady narodowej.
4.
Do wykonywania kary przepadku rzeczy przez urząd morski nie stosuje się przepisów ust. 1 i 2. Protokół komisyjnego zniszczenia rzeczy sporządza urząd morski.
§  18.
1.
Organ, który zarządził wykonanie kary podania orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości w szczególny sposób, przesyła odpis orzeczenia instytucji określonej w tym orzeczeniu.
2.
W razie ukarania karą podania orzeczenia do publicznej wiadomości na koszt ukaranego, organ, który zarządził wykonanie kary, ściąga wyłożoną na koszty ogłoszenia kwotę od ukaranego w sposób przewidziany dla egzekucji grzywien.
§  19.
Organ, który zarządził wykonanie orzeczonego obowiązku przywrócenia do stanu poprzedniego, przesyła odpis orzeczenia właściwemu rzeczowo organowi administracji prezydium rady narodowej. Wykonanie obowiązku następuje na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§  20.
O wykonaniu rozstrzygnięcia zawiadamia się organ, który zarządził jego wykonanie.
§  21. 4
1.
Wykonanie kar orzeczonych w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej za wykroczenia popełnione przez nich przed wcieleniem do tej służby następuje na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób odbywających zastępczą służbę poborowych i zasadniczą służbę w oddziałach obrony cywilnej, w zakresie odpowiedzialności za wykroczenia popełnione przed rozpoczęciem tych służb i w czasie ich trwania.
§  22.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również przy wykonaniu rozstrzygnięć, które nie zostały wykonane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  23.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1951 r. w sprawie wykonywania orzeczeń i nakazów karnych wydanych przez kolegia przy prezydiach rad narodowych (Dz. U. Nr 66, poz. 456),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 marca 1959 r. w sprawie wykonywania kar aresztu orzeczonych przez kolegia karno-administracyjne przy prezydiach rad narodowych (Dz. U. z 1959 r. Nr 20, poz. 126, z 1961 r. Nr 25, poz. 121 i z 1964 r. Nr 29, poz. 184).
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.
* Przy stosowaniu niniejszego rozporządzenia należy mieć na uwadze, że - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 1990 r. o zmianie ustaw: Kodeks postępowania karnego, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, o ustroju kolegiów do spraw wykroczeń i Kodeks pracy (Dz.U.90.43.251) - kompetencje terenowych organów administracji w zakresie wykonywania rozstrzygnięć kolegiów przejęły sądy rejonowe.
1 § 1 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.12.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 1973 r.
2 § 14 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.12.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 1973 r.
3 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.12.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 1973 r.
4 § 21 zmieniony przez § 8 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1981 r. w sprawie wykonywania w stosunku do żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej kar orzeczonych za wykroczenia (Dz.U.81.2.9) z dniem 30 stycznia 1981 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1971.37.330

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie orzeczeń, nakazów karnych i postanowień kolegiów do spraw wykroczeń.
Data aktu: 23/12/1971
Data ogłoszenia: 31/12/1971
Data wejścia w życie: 01/01/1972