Określenie kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu oraz wydobywanie kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 1971 r.
w sprawie określenia kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu oraz w sprawie wydobywania kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby.

Na podstawie art. 1 ust. 4 i art. 6 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prawu górniczemu podlega na całym obszarze Państwa wydobywanie następujących kopalin:
1)
kopaliny stanowiące surowce energetyczne, a mianowicie:
a)
węgiel kamienny i węgiel brunatny,
b)
bituminy: gaz ziemny, ropa naftowa, łupki bitumiczne, wosk ziemny i asfalt naturalny;
2)
kopaliny stanowiące surowce metaliczne w stanie rodzimym lub jako rudy metali żelaznych i staliwnych, z wyjątkiem rud darniowych, rudy metali nieżelaznych, metali lekkich, pierwiastków rzadkich i rozproszonych, pierwiastków promieniotwórczych i metali szlachetnych;
3)
kopaliny stanowiące surowce chemiczne: sól kamienna, sole potasowo-magnezowe, siarka rodzima, anhydryt, baryt, fluoryt, fosforyt, piryt;
4)
kopaliny skalne:
a)
skały zwięzłe,
b)
skały ilaste: kaoliny, ochry, iły ogniotrwałe, bentonity, surowce ilaste mające zastosowanie w przemyśle ceramiki szlachetnej, w przemyśle ceramiki budowlanej do wyrobów cienkościennych oraz w przemyśle cementowym i w produkcji ceramicznych kruszyw lekkich,
c)
skały okruchowe: piaski szklarskie, piaski formierskie, piaski podsadzkowe i kruszywa naturalne w złożach lądowych,

jeżeli potrzeby gospodarki narodowej wymagają, aby wydobywanie określonego złoża kopaliny podlegało przepisom prawa górniczego;

5)
bursztyn, kamienie szlachetne i półszlachetne, jeżeli potrzeby gospodarki narodowej wymagają, aby wydobywanie określonego złoża kopaliny podlegało przepisom prawa górniczego;
6)
wody mineralne, gazy i peloidy uznane za lecznicze;
7)
solanki nadające się do otrzymywania z nich związków chemicznych.
§  2.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego stwierdza, czy potrzeby gospodarki narodowej wymagają, aby wydobywanie kopaliny wymienionej w § 1 pkt 4 i 5 z określonego złoża podlegało prawu górniczemu, oraz czy solanki z danych złóż nadają się do otrzymywania z nich związków chemicznych (§ 1 pkt 7).
2.
Stwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się na podstawie dokumentacji geologicznej zasobów złoża, wymaganej przepisami prawa geologicznego na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego, zarządu centralnego związku spółdzielni).
3.
Wniosek o stwierdzenie określone w ust. 1 powinien być złożony w każdym wypadku zamierzonej eksploatacji złoża danej kopaliny.
§  3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego stwierdza, czy wody mineralne, gazy i peloidy (§ 1 pkt 6) z określonych złóż są lecznicze.
§  4.
1.
Posiadacz gruntu może w jego granicach wydobywać bez zezwolenia na własne potrzeby, sposobem odkrywkowym i bez użycia materiałów wybuchowych, węgiel brunatny i kopaliny skalne, podlegające prawu górniczemu.
2.
Jeżeli dla danej kopaliny został utworzony obszar górniczy, wydobywanie, o którym mowa w ust. 1, w granicach obszaru górniczego, może się odbywać wyłącznie za zgodą przedsiębiorstwa górniczego uprawnionego do wydobywania kopaliny ze złoża.
3.
Przez wydobywanie kopaliny na własne potrzeby należy rozumieć wydobywanie jej w celu zaspokojenia potrzeb posiadacza gruntu i zamieszkałej z nim rodziny oraz na cele społeczne bez prawa sprzedaży.
§  5.
1.
Posiadacz gruntu wydobywający kopaliny stosownie do § 4 obowiązany jest zabezpieczyć miejsce wydobywania w sposób zapewniający bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzkiego.
2.
O zamierzonym przystąpieniu do wydobywania kopaliny posiadacz gruntu obowiązany jest zawiadomić biuro gromadzkiej rady narodowej.
3.
Biuro gromadzkiej rady narodowej wydaje w razie potrzeby decyzję, określającą sposób i termin wykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Biuro gromadzkiej rady narodowej zawiadamia właściwy do spraw przemysłu organ prezydium powiatowej rady narodowej o wydobywaniu kopaliny na własne potrzeby przez posiadacza gruntu, jeżeli tego wymagają szczególne względy bezpieczeństwa albo ochrony złoża lub istniejących stosunków wodnych.
2.
Właściwy do spraw przemysłu organ prezydium powiatowej rady narodowej wydaje w razie potrzeby decyzję w sprawie zastosowania odpowiednich środków zabezpieczających miejsce wydobywania w sposób zapewniający bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzkiego, a także może zakazać wydobywania kopaliny.
§  7.
1.
Przepisy § 5 ust. 2 i 3 oraz § 6 ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie do:
1)
właściwego do spraw przemysłu organu prezydium miejskiej, a w mieście podzielonym na dzielnice - dzielnicowej rady narodowej, jeżeli wydobywanie kopaliny odbywa się na obszarze miasta,
2)
właściwego organu prezydium rady narodowej osiedla, jeżeli wydobywanie kopaliny odbywa się na obszarze osiedla.
2.
Przepisy § 6 dotyczące właściwego do spraw przemysłu organu prezydium powiatowej rady narodowej mają odpowiednie zastosowanie do właściwego do spraw przemysłu organu prezydium miejskiej rady narodowej w mieście stanowiącym powiat oraz dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa, jeżeli wydobywanie kopaliny odbywa się na obszarze miasta.
§  8.
1.
Nie wymaga stwierdzenia w trybie § 2 rozporządzenia, że wydobywanie kopaliny wymienionej w § 1 pkt 4 podlega prawu górniczemu, jeżeli na podstawie dotychczasowych przepisów stwierdzono, że dana kopalina nadaje się do technicznego zastosowania lub do przeróbki bądź że złoże kopaliny jest przydatne do przemysłowej eksploatacji w rozmiarach przekraczających miejscowe potrzeby.
2.
Nie wymaga stwierdzenia w trybie § 3 rozporządzenia, że kopalina wymieniona w § 1 pkt 6 z określonego złoża jest lecznicza, jeżeli zostało to stwierdzone na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie określenia kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu, oraz w sprawie wydobywania kopalin przez posiadacza powierzchni gruntu na własne potrzeby (Dz. U. Nr 19, poz. 80).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1971.18.180

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu oraz wydobywanie kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby.
Data aktu: 07/07/1971
Data ogłoszenia: 16/07/1971
Data wejścia w życie: 17/10/1971