Przyjęcie przez Polskę poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 10 grudnia 1969 r.
w sprawie przyjęcia przez Polskę poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 54 Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r. (Dz. U. z 1961 r. Nr 14, poz. 74), złożony został dnia 16 sierpnia 1966 r. dokument przyjęcia przez Polskę poprawki do artykułu 28 wymienionej konwencji.
Poprawka ta została przyjęta rezolucją nr A. 70(IV) z dnia 28 września 1965 r., uchwaloną przez IV zwyczajną sesję Zgromadzenia Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej i zgodnie z artykułem 52 konwencji weszła w życie dnia 3 listopada 1968 r. dla wszystkich państw będących stronami tej konwencji.

ZAŁĄCZNIK

Przekład.

REZOLUCJA Nr A. 70(IV)

przyjęta przez Zgromadzenie Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej dnia 28 września 1965 roku.

Zgromadzenie,

uznając potrzebę zwiększenia liczby członków Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu oraz zmiany trybu ich wyboru,

na czwartej zwyczajnej sesji Zgromadzenia przyjmuje poprawkę do artykułu 28 Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, której tekst zawarty jest w załączniku do niniejszej Rezolucji,

ustala zgodnie z artykułem 52 Konwencji, że przyjęta poprawka jest tego rodzaju, iż każdy Członek, który złoży oświadczenie, że nie przyjmuje poprawki, i który (poprawki nie przyjmie w ciągu 12 miesięcy od chwili wejścia jej w życie, przestaje być stroną Konwencji po upływie tego okresu,

prosi Sekretarza Generalnego Organizacji, ażeby zgodnie z artykułem 53 Konwencji złożył przyjętą poprawkę Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz żeby przyjmował oświadczenia i dokumenty przyjęcia, jak to jest przewidziane w artykule 54, oraz

wzywa, ażeby rządy państw będących Członkami Organizacji, akceptowały poprawkę w możliwie najkrótszym czasie po otrzymaniu jej odpisu od Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i kierowały dokumenty przyjęcia do Sekretarza Generalnego, który następnie złoży je Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

ZAŁĄCZNIK

Obecny tekst artykułu 28 Konwencji zastępuje się następującym tekstem:

"Komitet Bezpieczeństwa na Morzu składa się z szesnastu Członków wybranych przez Zgromadzenie spośród Członków-rządów państw poważnie zainteresowanych w bezpieczeństwie na morzu, z których:

a) ośmiu Członków będzie wybranych spośród dziesięciu państw posiadających największą flotę morską,

b) czterech Członków będzie wybranych w taki sposób, aby zapewnić, zgodnie z niniejszym punktem udział państwa reprezentującego każdy z następujących obszarów:

I. Afrykę,

II. obie Ameryki,

III. Azję i Oceanię,

IV. Europę,

c) pozostałych czterech Członków będzie wybranych spośród państw, które w inny sposób nie są reprezentowane w Komitecie.

Dla celów niniejszego artykułu do państw poważnie zainteresowanych w bezpieczeństwie na morzu zaliczone będą na przykład państwa zainteresowane w dostarczaniu dużej liczby załóg na statki lub w przewozie dużej liczby pasażerów w kabinach i na pokładzie.

Członkowie Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu będą wybierani na okres czterech lat; po upływie tego okresu mogą być wybrani ponownie.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.4.36

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Przyjęcie przez Polskę poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.
Data aktu: 10/12/1969
Data ogłoszenia: 12/03/1970
Data wejścia w życie: 12/03/1970