Utworzenie samodzielnej placówki naukowo-dydaktycznej pod nazwą "Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 października 1970 r.
w sprawie utworzenia samodzielnej placówki naukowo-dydaktycznej pod nazwą "Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego".

Na podstawie art. 8 ust. 7 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego pod nazwą "Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego", zwaną dalej "Centrum", w drodze przekształcenia Studium Doskonalenia Lekarzy w Akademii Medycznej w Warszawie.
2.
Nadzór nad Centrum sprawuje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  2.
1.
Siedzibą Centrum jest m. st. Warszawa.
2.
Centrum może posiadać jednostki organizacyjne poza swą siedzibą.
§  3.
Centrum posiada osobowość prawną i ma prawo używać pieczęci okrągłej z wizerunkiem godła państwowego pośrodku i z napisem w otoku zawierającym nazwę Centrum.
§  4.
1.
Zadaniem Centrum jest planowanie, organizowanie i prowadzenie kształcenia podyplomowego osób z wyższym wykształceniom, pracujących w dziedzinie ochrony zdrowia, a także koordynowanie w tym zakresie kształcenia podyplomowego prowadzonego przez inne jednostki resortu zdrowia.
2.
W szczególności do zadań Centrum należy:
1)
analizowanie potrzeb resortu zdrowia w zakresie kształcenia podyplomowego osób z wyższym wykształceniem, pracujących w dziedzinie ochrony zdrowia, z uwzględnieniem rozwoju gospodarki narodowej, postępu nauk medycznych i techniki oraz rozwoju służby zdrowia,
2)
opracowywanie metod i form kształcenia podyplomowego,
3)
opracowywanie programów specjalizacji oraz innych form kształcenia podyplomowego,
4)
sprawowanie nadzoru metodycznego nad działalnością jednostek organizacyjnych resortu zdrowia w zakresie kształcenia podyplomowego oraz udzielanie im pomocy przy organizowaniu i prowadzeniu tej działalności,
5)
prowadzenie bezpośredniej działalności dydaktycznej w zakresie:
a)
dziedzin nie mających swoich odpowiedników w jednostkach organizacyjnych akademii medycznych lub medycznych instytutów naukowo-badawczych,
b)
wyodrębniających się nowych zagadnień i specjalności mających istotny wpływ na ochronę zdrowia ludności,
6)
inicjowanie i prowadzenie lub zlecanie innym jednostkom resortu zdrowia i opieki społecznej badań naukowych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z zadaniami metodycznymi i dydaktycznymi Centrum,
7)
prowadzenie informacji i dokumentacji naukowej w zakresie związanym z przedmiotem swej działalności,
8)
współpraca z krajowymi i zagranicznymi placówkami kształcenia podyplomowego,
9)
prowadzenie spraw stypendiów specjalizacyjnych dla pracowników służby zdrowia w zakresie zleconym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
10)
wykonywanie innych zadań związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych osób z wyższym wykształceniem pracujących w dziedzinie ochrony zdrowia - zleconych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
3.
Centrum realizuje swoje zadania we własnym zakresie lub też przy pomocy innych jednostek organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej posiadających odpowiedni potencjał dydaktyczny lub naukowo-badawczy.
4.
Zadania Centrum w zakresie kształcenia podyplomowego pracowników służby zdrowia innych resortów ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z innymi zainteresowanymi ministrami.
§  5.
1.
Centrum dzieli się na jednostki organizacyjne zwane studiami, odpowiadające kierunkom kształcenia lub grupom pokrewnych dyscyplin (specjalności) objętych jego działalnością.
2.
Podstawowymi komórkami Centrum w zakresie działalności dydaktycznej, naukowej oraz metodyczno-organizacyjnej są zakłady i kliniki działające w ramach studiów lub poza nimi.
3.
W ramach studiów, zakładów i klinik lub poza nimi mogą być tworzone inne jednostki organizacyjne, jak pracownie, oddziały kliniczne itp.
4.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 2 i 3, mogą być prowadzone w powiązaniu z akademiami medycznymi oraz instytutami naukowo-badawczymi resortu zdrowia na zasadach ustalonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
5.
W skład Centrum wchodzą również jednostki administracyjne i gospodarcze niezbędne do prawidłowego wykonywania jego zadań.
6.
Szczegółową organizację Centrum określi Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  6.
1.
Na czele Centrum stoi dyrektor, który zarządza całokształtem działalności Centrum i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza Centrum przy pomocy:
1)
zastępcy dyrektora do spraw dydaktycznych,
2)
zastępcy dyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych.
3.
Zastępcy dyrektora kierują powierzonym im zakresem spraw i działalnością podporządkowanych im bezpośrednio komórek organizacyjnych.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej powołuje i odwołuje dyrektora Centrum oraz na jego wniosek - zastępców dyrektora.
5.
Dyrektora Centrum i jego zastępcę do spraw dydaktycznych powołuje się spośród profesorów lub docentów Centrum.
§  7.
Działalnością studium (§ 5 ust. 1) kieruje kierownik studium, którego powołuje i odwołuje za zgodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej dyrektor Centrum spośród profesorów i docentów Centrum.
§  8.
Kierowników pozostałych jednostek organizacyjnych Centrum powołuje i odwołuje dyrektor Centrum przy odpowiednim zastosowaniu przepisów obowiązujących w tym zakresie w szkołach wyższych.
§  9.
W Centrum działają następujące organy kolegialne:
1)
Rada Naukowa - jako organ doradczy i opiniodawczy dyrektora w sprawach działalności naukowej oraz rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej Centrum oraz
2)
Rada Programowo-Metodyczna - jako organ doradczy i opiniodawczy dyrektora w sprawach metodyki kształcenia podyplomowego, programów szkolenia i specjalizacji, koordynacji działalności szkoleniowej oraz oceny aktualnej sytuacji i potrzeb w zakresie kształcenia podyplomowego i specjalizacji.
§  10.
1.
W skład Rady Naukowej wchodzą zatrudnieni w Centrum profesorowie i docenci. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może powołać w skład Rady Naukowej inne osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
2.
W posiedzeniach i pracach Rady Naukowej uczestniczą: przedstawiciel podstawowej organizacji partyjnej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej.
3.
Szczegółowy tryb działalności i organizację pracy Rady Naukowej określi regulamin zatwierdzony przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek dyrektora Centrum.
§  11.
1.
W skład Rady Programowo-Metodycznej wchodzą:
1)
dyrektor Centrum, jego zastępcy, kierownicy studiów oraz kierownicy zakładów i klinik Centrum,
2)
przedstawiciele wszystkich akademii medycznych oraz instytutów naukowo-badawczych resortu zdrowia,
3)
inni wybitni znawcy zagadnienia powołani przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Szczegółowy tryb działalności i organizację pracy Rady Programowo-Metodycznej określi regulamin zatwierdzony przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek dyrektora Centrum.
§  12.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w drodze nadania Centrum statutu może określić szczegółowe zadania i zasady działalności poszczególnych jednostek organizacyjnych (komórek) Centrum.
§  13.
Zasady rekrutacji oraz prawa i obowiązki osób odbywających kształcenie organizowane przez Centrum określają odrębne przepisy.
§  14.
1.
Uposażenie pracowników Centrum regulują przepisy o uposażeniu pracowników szkół wyższych.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac określi stanowiska kierownicze w Centrum równorzędne ze stanowiskami, których zajmowanie uprawnia, w myśl obowiązujących przepisów o uposażeniu pracowników szkół wyższych, do pobierania dodatków specjalnych za kierownictwo.
§  15.
W sprawach nie unormowanych w rozporządzeniu do Centrum i jego pracowników mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31).
§  16.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.29.247

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie samodzielnej placówki naukowo-dydaktycznej pod nazwą "Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego".
Data aktu: 09/10/1970
Data ogłoszenia: 30/11/1970
Data wejścia w życie: 01/01/1971