ZSRR-Polska. Umowa o przebiegu granicy szelfu kontynentalnego w Zatoce Gdańskiej i w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego. Warszawa.1969.08.28.

UMOWA
MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A ZWIĄZKIEM SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH
o przebiegu granicy szelfu kontynentalnego w Zatoce Gdańskiej i w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego,
sporządzona w Warszawie dnia 28 sierpnia 1969 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 28 sierpnia 1969 roku sporządzona została w Warszawie Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o przebiegu granicy szelfu kontynentalnego w Zatoce Gdańskiej i w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A ZWIĄZKIEM SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH O PRZEBIEGU GRANICY SZELFU KONTYNENTALNEGO W ZATOCE GDAŃSKIEJ I W POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ CZĘŚCI MORZA BAŁTYCKIEGO

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prezydium Rady Najwyższej Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,

kierując się pragnieniem pogłębienia oraz rozszerzenia przyjaznych i dobrosąsiedzkich stosunków istniejących między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich,

pragnąc rozgraniczyć między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich szelf kontynentalny w Zatoce Gdańskiej i w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego,

uwzględniając postanowienia Konwencji genewskiej o szelfie kontynentalnym z dnia 29 kwietnia 1958 roku,

potwierdzając zasady zawarte w Deklaracji o szelfie kontynentalnym Morza Bałtyckiego, podpisanej w Moskwie dnia 23 października 1968 roku przez Rządy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Niemieckiej Republiki Demokratycznej,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych pełnomocników, a mianowicie:

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

Zygfryda WOLNIAKA, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

Prezydium Rady Najwyższej Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich

Leonida Fiodorowicza ILJICZOWA, Zastępcę Ministra Spraw Zagranicznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,

którzy po wymianie swych pełnomocnictw uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Granicą szelfu kontynentalnego między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich w Zatoce Gdańskiej i w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego jest, z nieznacznymi odchyleniami, linia, której każdy punkt jest jednakowo oddalony od najbliższych punktów linii podstawowych, od których mierzy się szerokość morza terytorialnego każdej z Umawiających się Stron.

Linia ta przebiega od punktu zetknięcia się zewnętrznej granicy polskiego morza terytorialnego z linią rozgraniczenia morza terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, ustaloną w Protokole między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o rozgraniczeniu polskich i radzieckich wód terytorialnych w Zatoce Gdańskiej Morza Bałtyckiego z dnia 18 marca 1958 roku, dalej wzdłuż linii granicznej morza terytorialnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich do jej punktu końcowego, a następnie w tym samym kierunku do punktu A, posiadającego współrzędne geograficzne: szerokość 54°40’,2 N, długość 19°18’,9 E i dalej poprzez punkty o następujących współrzędnych geograficznych:

B - szerokość 54°48’,9 N, długość 19o20’,7 E

C - szerokość 55°20’,8 N, długość 19o03’,8 E

D - szerokość 55°51’,0 N, długość 18°56’,2 E

i następnie do punktu styku granic szelfów kontynentalnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Królestwa Szwecji.

Artykuł 2

Linia granicy szelfu kontynentalnego pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, określona w artykule 1, oznaczona jest na mapie morskiej nr 1150, wydanej w 1966 roku przez Zarząd Hydrograficzny Ministerstwa Obrony Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, załączonej do niniejszej Umowy i stanowiącej jej integralną część.

Wszystkie współrzędne geograficzne wymienione w niniejszej Umowie określone są na podstawie tej mapy.

Artykuł  3

Postanowienia niniejszej Umowy nie naruszają w jakikolwiek sposób statusu prawnego wód morza pełnego, leżących nad szelfem kontynentalnym oraz statusu prawnego przestrzeni powietrznej nad tymi wodami.

Artykuł 4

Zgodnie z artykułem 102 Karty Narodów Zjednoczonych, niniejsza Umowa będzie zarejestrowana w Sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Artykuł  5

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Moskwie w jak najkrótszym czasie.

Sporządzono w Warszawie, w dniu 28 sierpnia tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego dziewiątego roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 29 grudnia 1969 roku.

ZAŁĄCZNIK

Mapa

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.15.127

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: ZSRR-Polska. Umowa o przebiegu granicy szelfu kontynentalnego w Zatoce Gdańskiej i w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego. Warszawa.1969.08.28.
Data aktu: 28/08/1969
Data ogłoszenia: 19/06/1970
Data wejścia w życie: 13/05/1970