Ubezpieczenie społeczne osób wykonujących rybołówstwo morskie na własny rachunek oraz uprawiających flisactwo turystyczne na rzece Dunajcu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 stycznia 1970 r.
w sprawie ubezpieczenia społecznego osób wykonujących rybołówstwo morskie na własny rachunek oraz uprawiających flisactwo turystyczne na rzece Dunajcu.

Na podstawie art. 47 ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, zwanym dalej "ubezpieczeniem", obejmuje się:
1)
właścicieli i współwłaścicieli kutrów i łodzi wykonujących rybołówstwo morskie na własny rachunek, zwanych dalej "rybakami",
2)
osoby uprawiające flisactwo turystyczne na rzece Dunajcu i będące członkami Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na rzece Dunajcu, zwane dalej "flisakami".
2.
Ubezpieczeniem obejmuje się również osoby współpracujące z rybakami. Za osoby współpracujące uważa się małżonka oraz najbliższych krewnych lub powinowatych, stale pracujących w wymiarze co najmniej połowy czasu pracy, jaki obowiązuje pracowników gospodarki uspołecznionej.
3.
Najbliższymi krewnymi lub powinowatymi (ust. 2) są osoby, o których mowa w przepisach wymienionych w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Ubezpieczeniem nie obejmuje się osób, o których mowa w § 1, jeżeli równocześnie są:
1)
rencistami z tytułu własnej pracy albo pracownikami w rozumieniu przepisów wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy lub podlegają zaopatrzeniu emerytalnemu, o którym mowa w tych przepisach,
2)
objęte ubezpieczeniem społecznym w myśl art. 1 ustawy lub przepisów wydanych na podstawie ustawy,
3)
właścicielami lub współwłaścicielami przedsiębiorstwa,
4)
właścicielami, samoistnymi posiadaczami, użytkownikami lub dzierżawcami gospodarstwa rolnego, którego wysokość przychodu szacunkowego, ustalona dla wymiaru podatku gruntowego, powoduje zawieszenie w całości prawa do świadczeń według przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
2.
Osoby uprawnione do renty inwalidzkiej na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin mogą być objęte ubezpieczeniem, jeżeli w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub uzyskania zezwolenia na wykonywanie rybołówstwa morskiego na własny rachunek albo uprawianie flisactwa turystycznego na rzece Dunajcu wystąpią o objęcie ich obowiązkiem ubezpieczenia.
§  3.
Ubezpieczenie obejmuje:
1)
świadczenia lecznicze,
2)
rentę starczą,
3)
rentę inwalidzką,
4)
rentę rodzinną,
5)
dodatki do rent,
6)
zasiłek pogrzebowy,
7)
świadczenia w naturze dla rencistów.
§  4.
1.
Osoby objęte ubezpieczeniem oraz członkowie ich rodzin mają prawo do bezpłatnych świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia oraz do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie przewidzianym dla pracowników i członków ich rodzin. Za leki i środki opatrunkowe wydawane przez apteki otwarte i punkty apteczne oraz za środki pomocnicze zainteresowani ponoszą pełne opłaty.
2.
Prawo do świadczeń leczniczych powstaje z dniem powstania obowiązku ubezpieczenia (§ 6) i przysługuje przez okres ubezpieczenia (§ 7), jak również przez okres niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy.
3.
Świadczenia lecznicze nie przysługują w razie zalegania przez rybaka lub flisaka z zapłatą składek za okres przekraczający 3 miesiące.
4.
Przepisy art. 12 i 15 ustawy stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Prawo do renty starczej, inwalidzkiej i rodzinnej, do dodatków do rent, zasiłku pogrzebowego oraz świadczeń w naturze przysługuje na zasadach określonych w art. 16-30, 31 ust. 1, 32, 33, 44 i 45 ustawy.
2.
Renty przyznane na podstawie rozporządzenia ulegają zawieszeniu na zasadach określonych w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, z uwzględnieniem przepisu ust. 3.
3.
Rencistom uprawnionym do rent starczych i inwalidzkich na podstawie niniejszego rozporządzenia, jak również innych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, którzy nadal wykonują rybołówstwo morskie na własny rachunek lub uprawiają flisactwo turystyczne na rzece Dunajcu i z tego tytułu osiągają miesięcznie dochody przekraczające 750 zł, wypłaca się renty wraz z przysługującymi dodatkami w połowie wysokości.
§  6.
Obowiązek ubezpieczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało udzielone zezwolenie na wykonywanie rybołówstwa morskiego na własny rachunek lub uprawianie flisactwa turystycznego na rzece Dunajcu, a ustaje z ostatnim dniem miesiąca, w którym zezwolenie to utraciło moc wskutek cofnięcia lub upływu okresu jego ważności albo zostało zwrócone wskutek zaprzestania wykonywania rybołówstwa lub flisactwa.
§  7.
1.
Za okres ubezpieczenia uważa się okres, w którym rybak lub osoba z nim współpracująca albo flisak objęci byli obowiązkiem ubezpieczenia, jeżeli za ten okres zostały opłacone składki na ubezpieczenie.
2.
Do okresów ubezpieczenia wymaganych do uzyskania renty zalicza się okresy:
1)
wykonywania w Polsce Ludowej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia rybołówstwa morskiego na własny rachunek lub uprawiania flisactwa turystycznego na rzece Dunajcu,
2)
przerw w wykonywaniu po dniu wejścia w życie rozporządzenia rybołówstwa morskiego na własny rachunek lub uprawiania flisactwa turystycznego na rzece Dunajcu, spowodowanych niezdolnością do pracy, nie więcej jednak niż łącznie 3 miesiące w roku,
3)
o których mowa w przepisach wymienionych w art. 8 pkt 3 ustawy.
3.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac oraz Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki określą zasady i tryb zaliczania okresów uprawiania flisactwa turystycznego na rzece Dunajcu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia (ust. 2 pkt 1).
§  8.
Koszty ubezpieczenia pokrywa się z funduszu określonego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu ubezpieczenia społecznego niektórych grup ludności (Dz. U. z 1967 r. Nr 1, poz. 2).
§  9.
1.
Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie ciąży na rybaku i flisaku. Rybak opłaca składki za siebie i za osoby z nim współpracujące.
2.
Składki na ubezpieczenie opłaca się za każdy miesiąc kalendarzowy istnienia obowiązku ubezpieczenia.
3.
Niewykonywanie pracy przez rybaka lub przez osobę z nim współpracującą albo przez flisaka z powodu choroby powodującej niezdolność do pracy lub z powodu służby wojskowej zwalnia od obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie za każdy pełny miesiąc kalendarzowy niewykonywania pracy.
§  10.
Podstawę wymiaru rent oraz wysokość składek na ubezpieczenie określa Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, po zasięgnięciu opinii Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  11.
W sprawach poboru składek na ubezpieczenie stosuje się odpowiednio zasady i tryb ustalone dla poboru składek za rzemieślników i osoby z nimi współpracujące.
§  12.
Ubezpieczenie wykonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w zakresie świadczeń leczniczych - Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  13.
1.
Obowiązek dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia rybaka oraz osób z nim współpracujących ciąży na rybaku, a obowiązek dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia flisaka - na flisaku. Dokonują oni zgłoszenia do ubezpieczenia we właściwym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który może dokonać zgłoszenia również z urzędu.
2.
Dowodem objęcia ubezpieczeniem jest legitymacja ubezpieczeniowa wydana na podstawie zgłoszenia do ubezpieczenia.
§  14.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ustala szczegółowy tryb wykonywania ubezpieczenia, wzory zgłoszeń do ubezpieczenia, wzory legitymacji ubezpieczeniowych, tryb ich wydawania i sposób dokonywania w nich wpisów, a także tryb płacenia składek na ubezpieczenie oraz określa dowody wymagane do wypłaty rent i zasiłków pogrzebowych i do korzystania ze świadczeń leczniczych.
§  15.
Okresy ubezpieczenia, o których mowa w § 7, zalicza się do okresów zatrudnienia i do okresów ubezpieczenia wymaganych do uzyskania świadczeń w myśl przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin oraz przepisów ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie.
§  16.
Rybakom i flisakom, którzy osiągnęli wiek starczy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia lub osiągną ten wiek do dnia 31 grudnia 1972 r., przysługuje renta starcza po trzech latach okresu ubezpieczenia, o którym mowa w § 7, jeżeli posiadają łączny okres ubezpieczenia wymagany w myśl art. 17 ustawy.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1970 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024